Rýchlo, rýchlejšie, Elgato Turbo.264?

Výkon dnešných počítačov priviedol spracovanie videa medzi širokú verejnosť. Avšak každý uznáva fakt, že kompresia videa je stále zdĺhavá činnosť a len málo ľudí si môže dovoliť kúpu drahých profesionálnych pracovných staníc. Riešenie sa volá Elgato Turbo.264, ale môže malý USB enkodér nahradiť hrubú silu moderných procesorov? Na túto otázku sa pokúsime nájsť odpoveď.V čom vlastne spočíva účel tohto nevšedného produktu? Každý, kto sa trochu vyzná v počítačoch vie, že už veľmi dlho sa v počítačoch používajú akcelerátory. Asi najznámejším príkladom je grafická karta. Tým, že je špecializovaná na jeden typ výpočtov, mnohonásobne prekonáva CPU. Ten je totiž príliš univerzálny, a jeho výkon sa špecializovanému čipu zvyčajne nemôže rovnať. A teraz tu máme niečo podobné, ale urýchluje sa konverzia videa do H.264/MP4. Princíp fungovania poznáme, a ako je to s používaním?

V úhľadnej krabičke nájdete samotný USB enkodér, manuál, CD so softwérom a predlžovací kábel. Pre použitie stačí iba nainštalovať aplikáciu Turbo.264 a pripojiť USB kľúč. Dbajte na to, aby ste ho pripojili do portu USB 2.0. Ak váš počítač disponuje iba USB 1.1, máte smolu. Máme teda nainštalovaný softwér a zariadenie je pripojené, čo ďalej?

Elgato zapojene

Všetko môžte, vlastne musíte, obsluhovať cez spomínanú aplikáciu Turbo.264. Ne­čakajte, že ak budete priamo v iMovie exportovať film, bude sa automaticky urýchľovať jeho konverzia. Turbo.264 je obyčajná aplikácia na prevod videa, ako každá iná. Disponuje príjemným a jednoduchým rozhraním. Jediným rozdielom oproti ostatným je použitie hardwarového urýchľovania. Na konci exportu vás bude čakať výsledné H.264 video. Aj keď aplikácia je schopná načítať ľubovoľný formát v akomkoľvek rozlíšení, na konci exportu vás čaká vždy H.264. Tento formát je používaný hlavne v prenosných zariadeniach, ako iPody, iPhone, PSP, ale aj v AppleTV. Na výber máte iba rôzne kombinácie kvality, rozlíšenia a bitratu optimalizované práve pre každé zo spomínaných zariadení.

Elgato interface
  • Apple TV Video: H.264 Main Profile, 5 Mbps max., 800×600 max., 30 fps max. Audio: AAC-LC, stereo, 128 Kbps, 48 kHz
  • iPod (Best) Video: H.264 Baseline Profile Low-Complexity, 1.5 Mbps max., 640×480 max., 30 fps max. Audio: AAC-LC, stereo, 128 Kbps, 48 kHz
  • iPod (Smallest) Video: H.264 Baseline Profile (up to Level 1.3), 768 kbps max. 320×240 max., 30 fps max. Audio: AAC-LC, stereo, 128 Kbps, 48 kHz
  • Sony PSP Video: H.264 Main Profile, 512 Kbps, 320×180/320×240, 30 fps. Audio: AAC-LC, stereo, 128 Kbps, 48 kHz

Ak video chcete s vlastnými nastaveniami, napríklad kvôli umiestneniu na internet, môžte ich vytvoriť. Tu narazíte na pomerne veľké obmedzenie, a to obmedzenie rozlíšenia výstupu na 800 × 600 pixelov, čo nie je veľa. Vstup môže byť pokojne aj HD film, ale po konverzií bude jeho rozlíšenie znížené, čo je podľa môjho názoru škoda. Zo spomínaných zariadení tým utrpí AppleTV, ktoré by si poradilo aj s rozlíšením 1280 × 720 bodov. Paleta možností, ktoré nám výstupný formát umožní, je však aj tak veľká. Môžte si komprimovať celovečerné filmy pre váš iPod, stačí iba pridať do radu všetko čo potrebujete upraviť, stlačiť jedno tlačítko a počkať až sa vám všetky videá skomprimujú, či pripraviť vaše zábery z dovolenky na upload na obľúbenú službu Youtube. A je to práve čakacia doba, ktorá by mala byť podľa výrobcu aj 5-krát kratšia. Poďme sa pozrieť, či je to naozaj pravda.

Na testovanie som použil dva počítače z úplne opačného spektra. Prvým bol nedávno recenzovaný MacBook s výkonným 2.16Ghz Intel dual-core procesorom, ktorý by mal veľmi dobre zvládať podobné úlohy. Čakal som, že výkonom bude konkurovať Elgatu. Druhým bol dnes už pomerne zastaralý, a hlavne môj, PowerMac G4 s dvomi procesormi, každý s taktom 867Mhz, pri ktorom som očakával najväčšie zrýchlenie. Celkový výpis konfigurácií:

  • MacBook, 2,16 Ghz Intel Core 2 Duo, 1GB RAM, 160GB HDD (5400 rpm), Intel GMA 950, operačný systém Mac OS X „Tiger“ 10.4.10
  • PowerMac G4, Dual 867Mhz PowerPC 7455, 2GB RAM, 200GB HDD (7200 rpm), Ati Radeon 9000, operačný systém Mac OS X „Tiger“ 10.4.10

Metodika testovania bola jednoduchá a hlavne z praxe. Vytvoril som zoznam niekoľkých videí s rôznym formátom, rozlíšením a bitratom, ktoré som nechal konvertovať na oboch strojoch najskôr s, a potom bez použitia Elgata Turbo.264 do najvyššej možnej kvality (Apple TV Video). Testy bez Elgata prebiehali pomocou programu iSquint. Tmavšou modrou sú zobrazené výsledky dosiahnuté s pomocou Elgata a bledšou výsledky bez urýchľovania.

Elgato graf

Ako vidíte, na novom MacBooku sa práve zázraky nediali, a zrýchlenie bolo 35%. Poteší však, že Elgato prebralo záťaž z CPU, ktoré počas enkódovania išlo zhruba na polovičný výkon. To znamená, že sa s počítačom dalo normálne pracovať ďalej. Na PowerMacu G4 boli výsledky o niečo zaujímavejšie. Zrýchlenie o 125% je dobré, ale na druhú stranu vyťaženie procesorov sa pohybovalo na úrovni 85%, čo vzhľadom na zníženú efektivitu paralelizácie u tohto počítača znamená takmer maximum, čo sa z neho v rámci jednej aplikácie dá dostať. Odozva systému bola znížená, a s počítačom sa prakticky nedalo pracovať, stále však mal viac dychu ako pri čisto softwérovom spracovaní. Napriek tomu sa nejedná o výsledky, ktoré propaguje výrobca na obale produktu, kde je ukázané v rovnakých grafoch zrýchlenie z jednej hodiny na 11 minút, teda o vyše 500%.

Elgato obal

Pokúsme sa teda vyniesť rozsudok. Za cenu približne 3 600 Sk dostanete jednoducho použiteľný produkt, ktorý potrebuje na svoju prevádzku počítač s G4 procesorom, USB 2.0 portom a Mac OS X 10.4, čiže vybavenie, na ktorom môže priniesť príjemné zrýchlenie, avšak procesor pomerne dosť zaťaží. Na druhej strane, na modernom počítači s Intel Core Duo procesorom je zrýchlenie nižšie, ale aj počas konverzie je počítač schopný plnohodnotnej práce. Ak často chcete na cestách sledovať filmy na svojom iPode a veľmi často budete služby Elgata využívať, je dosť pravdepodobné, že sa investícia vráti. Veď čas sú peniaze a možnosť s počítačom pracovať počas enkódovania je jednoznačne plus. Nečakajte však, že sa toto riešenie vyrovná výkonnému Macu Pro. Pre zaujímavosť, zrýchlenie Maca Pro s Elgatom je len čosi okolo 10%. Osobne si myslím, že cieľová skupina zákazníkov na Slovensku je, ale je pomerne úzka. Myslíte si, že do nej patríte?

Za zapožičanie produktu Elgato Turbo.264 a aj MacBooku, na ktorom prebiehali testy, ďakujeme spoločnosti Software Partner s.r.o – autorizovanému predajcovi značky Apple na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.