Prístup na Mac disky z Windows Vista 64 bit – ako na to?

Pokiaľ na Macu používate Boot Camp, určite ste už riešili otázku, ako pristupovať, čítať či kopírovať dáta z HFS+ Mac partícii a diskov z prostredia Windows. Najkomfortnejšie riešenie, o ktorom sme na MacBlogu už písali je program Macdrive od spoločnosti Mediafour. Tento program po nainštalovaní zobrazuje HFS+ partície ako bežné disky v systéme s ikonkou jabĺčka. Program však stojí 50 USD a ešte stále nebola vydaná verzia podporujúca aj 64 bit systém Windows Vista.Včera som tento malý problém riešil keď som potreboval skopírovať niekoľko GB dát na NTFS oddiel s Vista x64. Samozrejme, mohol som to urobiť priamo v Mac OS X pomocou freeware MacFUSE, ale povedzme, že ani toto nie je riešenie (príklad: pád disku keď máte prístup len do Windows, keď pripojíte k PC váš externý HFS+ disk a pod.).

Vrátil som sa k MacBlog Podcastu č. 26, kde Maroš Mészáros spomínal utilitu HFS Explorer. Utilita je zdarma, dokáže čítať HFS+ disky a oddiely a funguje vo všetkých verziách Windows, vrátane 64 bit Vista.

Jednoduchý postup:

  • Naštartujte Windows
  • Ak ešte nemáte nainštalovaný Java Runtime Enviroment, spustite  inštaláciu z tohto oficiálneho odkazu – JRE Download. Bez JRE nebude  nasledujúci postup fungovať
  • Stiahnite si ZIPnutý HFSExplorer  a rozbaľte ho na ľubovoľné miesto
  • Ak ste vo Windows Vista, v rozbalenom adresári programu spustite  runfsb_vista.vsb, v XP spustite  runfsb.bat
  • Nakoniec spusťte samotný program (hfsexplorer.exe). Vo Windows Vista naň  musíte kliknút pravým tlačidlom a spustiť ho ako Administrátor.
  • Ak program vypíše pri spustení chybu o nenájdení súboru, stiahnite si  od nás MSVCR71.DLL a umiestnite do  adresára programu

Nakoniec v spustenom programe stlačte CTRL+L a funkciou Autodetect program nájde HFS+ partície, ktoré môžete skúmať a extrahovať adresáre a súbory. Rýchlosť som odhadom nameral okolo 25 MB/s. Taktiež dokáže program otvárať DMG súbory pre Mac OS X.

HFS Explorer

(upozornenie: HFSExplorer nevie pracovať s partíciami HFS. Podporuje len HFS+.)

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť