Novinky a zaujímavosti z posledného týždňa: GMA X3100, Leopard a kompatibilita, iPhone v EU

Osobne nerád čítam zbytočné omáčky okolo bežných denných noviniek, preto si zaujímavé novinky posledného týždna znova prejdeme skutočne bleskovo. Verím, že väčšina čitateľov preferuje tento štýl.

 • GMA X3100: Integrovaná grafická karta Intel GMA X3100  v nových MacBookoch Santa Rosa podporuje HW T&L, čiastocne DirectX 10 a  výkonovo celkom prekvapuje – približne na úrovni GeForce Go 6600 alebo  Mobility Radeon X1600, cca 2 krát rýchlejšia ako predošlá GMA950 (1700 bodov  v 3D Mark 2003 oproti 950, hry sú tiež celkom hrateľné).
 • Predajnosť Leoparda: Apple predal 2 milióny kópií  nového systému za prvý víkend predaja. Užívatelia Macov sú považovaní  za mimoriadne aktívnu skupinu a o nové produkty prejavujú veľký záujem,  čo je dôsledok dobrého prístupu a imidžu/marketingu značky. Tigrovi trvalo  2 mesiace pokiaľ dosiahol takúto predajnosť.
 • Leopard Firewall: Mac OS X Leopard má problémy  s firewallom, po inštalácii je štandardne vypnutý a aj po aktivovaní  prepúšťa pripojenia na niektoré porty. Táto diera nepredstavuje pre bežné  používanie žiadne špeciálne riziká, ale internetové autority sú kvôli  tomuto nedostatku prevažne rozhorčení. Od Apple sa očakáva záplata.
 • Kompatibilita aplikácii s Leopardom: Aktualizovaný  zoznam nefunkčných alebo čiastočne funkčných aplikácií  v Leopardovi. Z osobnej skúsenosti viem, že nefunguje ani Hamachi GUI a  titulky s Perianom vo FrontRow.
 • Kompatibilita Adobe CS3 s Leopardom: Hlavné grafické  Adobe produkty z balíka CS3 sú s Leopardom podľa spoločnosti Adobe úplne  kompatibilné. Jediné aplikácie, ktoré potrebujú update sú Acrobat  Professional 8, Adobe Premiere Pro CS3, After Effects CS3 Professional, Encore  CS3 a Soundbooth CS3. Adobe na aktualizáciach pracuje.
 • Aperture a Time Machine: Užívatelia Aperture (aj 1.5.6)  by mali zatiaľ vypnúť automatické zálohovanie Time Machine, môže  spôsobiť problémy s databázou, ak sa zálohuje počas práce  s programom.
 • Predajnosť iPhone po mesiacoch: iPhone je štvrtý  najpredávanejší mobilný telefón v USA, štvrtina jeho užívateľov sú  podľa štatistík dôchodcovia.
 • Cena iPhone paušálu v DE: Najlacnejší paušál  v Nemecku k iPhone je za 49 euro mesačne (100 minút a 40 SMS, prenos dát  je neobmedzený). Cena je priaznivá vzhľadom na neobmedzené dátové prenosy.  Ak by sa iPhone predával aj na Slovensku, cena môže byť podobná, ale takmer  určite s limitovaným dátovým paušálom.
 • iPhone 1.1.2 s čiastočnou podporou EU: Najnovšia  aktualizácia sa očakáva s oficiálnym príchodom iPhone na európsky trh.  Podľa chýrov obsahuje podporu Nemčiny a Francúzštiny, prípadne ďalších  európskych jazykov (automatická korekcia chýb pri písaní na on-screen  klávesnici).
 • Mrznutie hliníkových iMacov: Nové hliníkové iMacy mali  problém so stabilitou, mrznutie by mala opravovať automatická softwarová  iMac záplata stiahnuťelná cez Software Update v Tigrovi aj Leopardovi.

Bugy a chyby Leoparda nás ešte nejaký čas určite budú sprevádzať, ale zostávam chladný, očakávali sme to a žiadny operačný systém nenastúpil na trh bez akýchkoľvek problémov. Aktualizácie postupne vyriešia nedostatky.

Na záver by som si dovolil môj postreh, aktualizovaný MacBook na nový čipset je podľa mňa najzaujímavejšou novinkou posledných dní, vďaka plnej podpore 4 GB RAM (2× 2 GB Kingstony kúpite za cca 6000 Sk) a grafickej karte GMA X3100 sa môže kľudne stať slušnou mobilnou pracovnou stanicou, s rýchlejším diskom a pri pripojení externého monitora postačuje na všetku 2D grafiku, Lightroom aj Aperture, vďaka kompaktnosti sa pohodlne prenáša. Pomer cena/kompaktnos­ť/výkon takto lepšie vybaveného MacBooka je určite zaujímavý nie len pre mňa.

komentárov
 1. “Kompatibilita Adobe CS3 s Leopardom: Hlavné grafické Adobe produkty z balíka CS3 sú s Leopardom podľa spoločnosti Adobe úplne kompatibilné.”

  – v CZ verzi Adobe Photoshopu CS3 nefunguje Export pro web a zařízení… (Int. Adobe Photoshopu CS3 s tím nemá problém).

 2. Inu mne pod Leprdom blbne Word a vyhadzuje mi super hlasku ze sa citim ako user na woknach… Hold smola.. No a Creative Suite mi blbne samo o sebe hlavne moj profilovy program Indesign… ziadna odozva.. tak cakam na dalsie super recenzie noveho OS od Apple zatial prezivam skor sklamanie ako radost…

 3. Jaky Word? 2004? Ten+Excel+Entourage funguji.
  A z Creative Suite, pokud mas na mysli CS1, nebo CS2, tak ty s nejvetsi pravdepodobnosi nefunguji.

 4. No 4GB ramky vyuzije mozno 15% ludi na MB a X3100 je stale integrovana graficka karta, aj ked ma mozno len o 100bodov menej ako x1600, nikdy nebude porovnatelna…

 5. No mam na mysli Office for MAC Student and teacher edition.. Pracujem si wo Worde a zrazu my len tak vyskoci hlaska ze program musel byt ukonceny a mozem pozriet chybove hlasenie.. A to som preinstaloval OS nanovo ziaden update… A ten Adobe myslim CS3.. Indesign proste nic..

 6. Co sa tyka iPhone v Nemecku a neobmedzenych prenosov dat, tak dnes som dostal do schranky nejaky letak od t-mobile, a tam pisu malymi pismenkami, ze v pripade ze sa za mesiac stiahne viac ako 300MB (uff, nie som si isty s tym cislom), tak sa buduci mesiac obmedzi rychlost stahovania na 64kB/s alebo tak nejak. Sorry ze si nepamatam presne cisla, ale aj tak je to vacsine z nas asi jedno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?
pokračovanie článku

Apple vydá nové verzie svojich OS už dnes!

Apple v rámci svojho včerajšieho eventu, na ktorom predstavil nové Apple Watch Series 6, Apple Watch SE, iPad 8 či iPad…