Krátky tip: vypnutie štartovacej zvučky pri spúšťaní počítača Apple

Počítače Apple majú štandardne pri spúšťaní aktivovaný krátky „džingel“, ktorý zaznie niekoľko sekúnd po stlačení tlačidla power. Pokiaľ ma pamäť neklame, Apple túto zvučku používa už dlhé roky, jej autorom je programátor (bývalý zamestnanec firmy) Jim Reekes. Článok o jeho práci a histórii zvučky nájdete na blogu Music Things.

Apple odporúča systém nevypínať, ale ukladať do režimu spánku, preto by ste tento zvuk nemali počuť príliš často. Pokiaľ však počítač vypínate a následne štartujete napríklad na nejakom verejnom mieste, môže byť zvučka obťažujúca. Osobne mi na pracovisku veľmi vadí.

Našťastie je dostupná malá utilita StartupSound, pomocou ktorej môžete zvučku deaktivovať. Ondra Toral sa o nej zmienil vo svojom Podcaste č. 8.. Stiahnuť si ju môžete z VersionTracker-a. Po inštalácii sa zobrazí v System Preferences. Utilita funguje napriek svojmu veku aj v Mac OS X 10.4.x bez problémov.

Potiahnite posúvnik úplne doľava alebo zaškrtnite check-box Mute. Pri ďalšom spustení počítača už zvučku nebudete počuť.

komentárov
 1. Jak my se máme proti windowsákům! Nejenže místo „starobylého“ pípnutí BIOSu máme tento startovací tón, ale ještě si ho můžeme nastavovat. :-)

  0
  0
 2. Moje nervy, niekedy mám pocit, že sa na OS X dajú nastaviť úžasné veci, ale mám aj pocit že s tou jednoduchosťou zachádzajú tak ďaleko, že na trápne sprostosti treba hneď sťahovať nejakú utilitu, ktorá to nastaví, alebo vypne. Cez terminál by to neišlo?

  0
  0
 3. já to řešim trochu nestandardně a to tak, že před každym restartem (když vim, že mi ten zvuk bude vadit) cca jendou či dvakrát za měsíc restartuju, prostě ztlumim zvuk a startup sound se neozve :-)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.