Krátky tip: LeoColorBar – najjednoduchšie odstránenie transparencie menu

Vhľadom na častú kritiku transparencie v Mac OS X Leopard si táto utilita zaslúži samostatný príspevok.

Mac OS X Leopard prešiel kozmetickými zmenami a jednou z nich je napevno nastavené horné transparentné menu. Samozrejme, po uvedení tejto „vymoženosti“ sa spustila vlna kritiky, že Apple „kopíruje“ dizajn Aero z Windows Vista a podobne. Akokoľvek sa mení dizajn nejakého softwaru, vo väčšine prípadov sú zmeny hodnotené spočiatku negatívne. Až časom, keď si užívatelia zvyknú na nový vzhľad, starý sa im začne zdať jednoducho starý a horší.

Sledujem to hlavne v anketách po reorganizácii/re­dizajne redakčných webov, keď na začiatku nie je spokojný nikto, ale keď sa vytvorí tá istá anketa o pol roka, väčšina súhlasí, že nový dizajn je lepší. (Uvidíme, ako to dopadne v prípade MacBlogu „2008“ ;)

Musím sa priznať, že transparentné menu sa nepáčilo spočiatku ani mne, dnes mi to už vôbec nevadí. Údajne sa blending prispôsobuje pozadiu plochy, takže ak máte divoký obrázok na pozadí, napriek tomu by malo byť menu čitateľné, keďže transparencia a kontrast sa nejakým spôsobom preráta.

Je viacero tak trochu pracných spôsobov, ako sa zbaviť transparencie, najjednoduchšie to však vyriešite utilitou LeoColorBar. Tento nástroj upraví zopár kliknutiami wallpaper tak, aby vám vzhľad menu presne vyhovoval. Nastavenie sa zachová aj po zmene wallpaperu, taktiež je možné zapnúť oblé rohy, ktoré v Leopardovi vypadli. A nakoniec, môžete v programe aj meniť vzhľad Docku medzi 2D a 3D. DOWNLOAD.

UPDATE: Ak máte administrátorské práva, ďalšie riešenie je nastaviť transparenciu cez Terminal. V Terminale môžete zadať príkaz:

sudo defaults write /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.WindowServer 'EnvironmentVariables' -dict 'CI_NO_BACKGROUND_IMAGE' "0.63"

Pričom číslo na konci určuje opacitu.

komentárov
 1. Trochu si rýpnem, “opacitu” to je čo za Photoshopvský výraz, neišlo by tam radšej dať priehľadnosť, alebo ešte lepšie vyditeľnosť? ;)

  0
  0
 2. Mac: Opacita je normálne spisovné Slovenské slovo. :) Je to prevzaté z latinčiny – opacitas. Je to schopnosť prostredia zoslabovať alebo pohlcovať žiarenia rozpylom alebo absorbciou.

  0
  0
 3. no, nic v zlom ale vYditelnost s takouto hrubkou je rovnako zla, ak nie priam horsia ako opacita. a navyse, ked sme pri pohotoshopovskych terminoch – opacity znamena nepriehladnost, resp. kryciu schopnost. ak je ma nieco “opacitu”, tak je to “opaque” – krycie, nepriehladne.

  0
  0
 4. Pardon, ospravedlňujem sa, zase som bol múdry a dopadlo to na prd :), už budem skôr rozmýšľať a až potom písať a ešte si to po sebe aj prečítam.

  Ad nepriehľadnosť, pravda, ale vysvetli to niekomu začínajúcemu, preto už roky volím pomenovanie priehľadnosť, aj keď 100% v PS má od priehľadnosti ďaleko, ale lepšie sa to chápe (dávnejšie som “vyučoval” skupinku ľudí ako na Photoshop – vychádzam zo skúsenosti).

  Prepáčte mi moje OT komentáre…

  0
  0
 5. Ja mam rad tmave wallpapery a tam je ta pruhlednost uplne vypnuta coz me trochu mrzi rad bych si tu pruhlednost klidne i zvetsil.
  Vidim nastesti dobre:)

  0
  0
 6. ja som z priehľadnosťou nemal problémy a nakoniec mi to celkom vyhovuje. Vadilo mi keď prídete večer/skoro rano k počítaču a zobudíte ho zo spánku a na vás “vyskočí” BIELY MENUBAR – je to dos nepríjemné na oči. – A to že kopirue vistu??? no sorry tak vista je zle prekopírovaný Tiger – prevzali z Tigra snad vsetko čomu rozumeny a ked si raz Apple da niečo ako priehladny menubar alebo dock UŽ JE ZLE :D – a nakoniec Apple bol 1. kdo pouzil Aqua respektíve Glass -taktiež 3D (cower flow) :P atd…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.