iPod oslávil 6 rokov, cena iPodu classic, omyl v Apple Store – puzdro pre 80 a 160GB iPod touch


iPod oslávil šesť rokov

Pred dvoma dňami (23.10.2007) uplynulo šesť rokov od uvedenia prevého iPodu na trh. iPod vynikal 5GB kapacitou, bol to prvý MP3 prehrávač s FireWire portom a mal implementovanú lepšiu batériu, ako vtedajšie notebooky Apple. Apple zvolilo FireWire kvôli rýchlemu prenosu hudby z počítača na prehrávač, ktorý je až 30-krát rýchlejší ako (boli vtedajšie) USB porty. FireWire slúžil aj na nabíjanie. Ovládanie ešte nemalo klikacie dotykové koliesko, ako pri dnešných modeloch, ale mechanické, ktoré sa posúvalo. Dôležitým prvkom bola jeho veľkosť a prenosnosť; vážil len 184g, čo bolo menej, ako vtedajšie mobilné telefóny. Cena $399 bola však častokrát považovaná za prehnanú. O niekoľko mesiacov neskôr, v marci 2002 bol vydaný iPod s 10B kapacitou za $499.

Na fóre MacRumors.com som našla tému s názvom Apple’s New Thing (iPod), ktorá bola prvou diskusiou na tému iPod. Určite si ju pozrite, ak máte záujem o vtedajšie názory ľudí na „digitálnu revolúciu“ Stevea Jobsa. Na záver ešte prikladám video z eventu, na ktorom bol prvý iPod uvedený.

iSuppli odhadol cenu iPodu classic

Len pred niekoľkými týždňami ste sa mohli dozvedieť odhadované ceny nových iPodov nano. Tento raz spoločnosť iSuppli odhadla cenu 80GB modelu na $127 a cenu 160GB modelu na $190. Spoločnosť Apple je teda zisková $122 a $159 za 80 a 160GB modely (bez zarátania výdavkov na reklamy, vývoj a pod.). Najdrahším komponentom je harddisková pamäť ($78 pre 80GB); za lacné môžeme považovať displej ($11,90), jadrový procesor ($8,60) a DRAM len za $5,80. Batéria, ktorej výmena u nás stojí zhruba 1000 SKK, má hodnotu len $2,15.

Zdroj: arstechnica.com

80 a 160GB iPod touch? Nie, len „malá“ chyba

V Apple Store sa našla „malá“ chyba pri popise puzdra k iPodu touch. V jeho popise sa píše, že je vhodný pre oba modely, aj 80GB, aj 160GB – tie však v skutočnosti neexistujú. Zrejme však ide len o chybu (pomýlenie s iPodom classic alebo len pridanie núl naviac). Keby však iPod touch takú kapacitu mal, bola by to veľmi príjemná správa.

komentáre
 1. Ale bolo by fajn mat iPod Touch 80/160 GB, nie? S e-mailovou aplikaciou a moznostou pripojit sa na internet okrem Wi-FI aj cez Bluetooth a mobil…

  0
  0
 2. Nevím proč, ale ta zmiňovaná diskuze mi nějak připomíná dnešní diskuze o Leopardovi… Všichni nadávají, jak je to málo revoluční, jak jsou to pouze staré oprášené nápady, jaká je to chyba apod. Bylo by lepší, kdyby se zamysleli nad tím, zda-li něco podobného dokáže nabídnout i konkurence.
  O tom je Apple. Multi-touch taky existoval roky a přesto ho většina firem ignorovala. Totéž se dvěma prsty na touchpadu, s QuickLookem, s Time Machine, s Exposé, se Spotlightem, s iPodem a iPhonem. Apple prostě prohledává vody dobrých, leč utopených nápadů, a občas nějaký vytáhne, domyslí, nablyští a prodává.
  Za rok budeme automaticky mačkat ve Finderu mezerník, abychom spustili náhledy, budeme listovat dokumenty v CoverFlow, zachraňovat soubory a tak dále. Teprve potom, až bude Leopard standardem, si někdy sedneme ke staršímu počítači s Tigerem a budeme si říkat, že nám něco chybí.
  A to nemluvím o “Windows Vista Ultimate Limited Numbered Signature Edition” …

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.