iPhone po čase


Telefonovanie

Telefónny zoznam aj samotné kontakty sú prehľadné a všetko sa ľahko upravuje. Dotykový displej všetko krásne urýchľuje a sprehľadňuje.

Hýbať v zozname sa môžete buď pohybom po obrazovke, pričom od rýchlosti akou sa dotknete obrazovky závisí aj rýchlosť „rolovania“ zoznamu. Po pravej strane je k dispozícii abecedný zoznam pomocou ktorého sa dostanete priamo na dané písmeno. Buď položíte prst na dané písmeno alebo sa prstom pohnete požadovaným smerom. Aj keď sú písmenká dosť malé nie je problém trafiť presne na požadované.Super funkciou sú obľúbené kontakty. Konečne niekto pochopil, že skoro každý volá najčastejšie iba štyrom-piatim ľuďom a nie celému zoznamu.

Veľmi sa mi páči, že keď si dám telefón k uchu, tak úplne zhasne. Predpokladám, že ide displej sa úplne vypína, aby sa mi kontakte s uchom nič nestlačilo. A čo sa mi na tom páči? V podstate nič, ale keď za tmy telefonujem za volantom, tak to má svoje výhody :-)

SMS a MMS

SMS správy radí iPhone do konverzácií. Jednotlivé správy sú v bublinách – na jednej strane odosielateľ, na druhej príjemca. Zo začiatku som tento spôsob zobrazenia preklínal, no už som si zvykol.

Denne mi príde niekoľko správ oznamujúcich objednávku služieb, ktorá obsahuje odkaz na webovú aplikáciu a ID číslo zákazky. Pokiaľ ich v konverzácii nechám viac ako sedem-osem, otváranie je veľmi pomalé. iPhone má asi problém „preparsovať“ text správy a vytvoriť z URL odkaz. Pri iných správach takýto problém nenastal.

SMS správy sú celkovo nedotiahnutá záležitosť. Hlavnými nedostatkami sú, že sa rozpísaná správa nedá uložiť a nie je možné vymazať jednotlivé správy (iba celú konverzáciu). Tiež príliš nechápem prečo po „vyprázdnení“ konverzácie (tlačidlo Clear) figuruje rozhovor stále v zozname textových správ. SMS správu nepošlete na viac ako jedno číslo. Ozaj, na MMS zabudnite. iPhone ich nepodporuje.

Klávesnica

Spočiatku je písanie na klávesnici utrpenie. Keď však napíšete dva-tri maily, zrazu preklepy zmiznú a budete písať bez problémov. Najväčším problémom je písať počas chôdze, aj keď to nie je až tak problematické ako sa môže zdať.

Ak nepíšete prevažne po anglicky, odporúčam vypnúť autocorrection.

Foťák a fotky

iPhone disponuje 2Mpx foťákom bez blesku alebo osvetľujúcej diódy. Nečakajte od neho zázraky. Hlavne pri horších svetelných podmienkach.

Fotky a obrázky sa zobrazujú ako náhľady. Momentálne mám v priečinku „Camera Roll“ (fotky z foťáku) 52 fotiek a prechádzanie nie je príliš rýchle. Jeho otvorenie trvá cca. štyri sekundy a pohyb hore-dole má od plynulosti ďaleko.

Kalendár

Každý od neho očakáva niečo iné. iPhone ponúka jednoduchý, ale veľmi prehľadný kalendár, ktorý ponúka tri možnosti pohľadu – zoznam úloh, aktuálny deň a mesačný prehľad. Pripomienkam môžete nastaviť predmet, miesto, dátum a čas, opakovanie, spôsob upozornenie a poznámku. Chýba mi možnosť určiť typ pripomienky, napr. stretnutie, porada, telefonát a pod. Páčilo by sa mi, keby som si mohol priamo z telefónneho zoznamu alebo SMSky nastaviť pripomienku, že mám niekomu zavolať a pod.

Drobnosti – budík, kalkulačka, poznámky atď.

Budíkov si môžete nastaviť niekoľko a každý z nich môže byť opakovateľný a s inou melódiou. Kalkulačku neviem Applu odpustiť. Ide o úplne jednoduchú verziu, ktorá nedisponuje ani odmocninou. Čakal by som, že bude zvládať pokročilejšie funkcie ako je zvykom u telefónov ostatných značiek.

Poznámky sú ladené do štýlu žltých papierikov. Skvelý nápad, len použité písmo je horšie čitateľné.

Internet a iné radosti

iPhone podporuje technológiu EDGE a Wi-Fi. Často mu býva vyčítaná absencia podpory 3G sietí. Osobne sa pripájam výhradne pomocou Wi-Fi, takže mi to ani nechýba. Problém však nastáva, keď chcete surfovať po webe pomocou EDGE/GPRS. Safari (na rozdiel od Opery Mini) zobrazuje internetové stránky skoro plnohodnotne, preto telefón sťahuje podobné množstvo dát ako keby ste web otvárali z počítača. Táto, síce sympatická vlastnosť, v kombinácii s pomalým GPRS/EDGE pripojení spôsobuje nekonečné čakanie, kým sa stránka zobrazí. Preto odporúčam používať Wi-Fi vždy, keď je to možné.

Safari, hurá na web…

Safari, internetový prehliadač v iPhone, vám umožní prezerať internetové stránky ako žiaden iný telefón. Stránka sa plnohodnotne načíta a jej veľkosť sa zmenší na šírku obrazovky. Následne si ju môžete priblížiť/oddialiť podľa potreby. Kto nezažije, nepochopí. Pre mňa je to najúžasnejšia vlastnosť iPhonu, vďaka ktorej nemusím so sebou tak často nosiť notebook, ako v minulosti. Bohužiaľ, stabilita Safari nie je príliš veľká. Stačí ak otvoríte štyri okná a už začínate riskovať, že aplikácia „padne“. Neviem od čoho to závisí, lebo niekedy ich bez problémov zvládne aj osem. Niekedy ho zhodí otočenie telefónu o 90° (obrazovka sa pretočí do landscape módu).

Obrovským nedostatkom je nemožnosť otvoriť odkaz do nového okna. Safari tiež nepodporuje sťahovanie súborov, preto si do telefónu nič neuložíte.

Technológia Flash nie je podporovaná. Či ide o výhodu alebo nevýhodu nechám na Vás. Každopádne absencia skoro všetkých bannerov a reklám je veľmi príjemná.

Mail

Mailová aplikácia podporuje POP3, IMAP a Exchange server. Popritom ponúka používateľom prednastavené Gmail (POP3), Yahoo Mail, .mac a AOL mail účty, kde stačí zadať iba login a heslo.

Dlhé roky používam výhradne Gmail (a v poslednom čase Google Apps) a preto mailového klienta v iPhone nevyužívam. Ak sa preň rozhodnete, odporúčam si v nastaveniach (Settings > Mail > Ask Before Deleting) zapnúť „opýtať sa pred vymazaním“.

Oproti iným telefónom je mailový klient iPhonu veľmi rýchly. Aj kontrola nových mailov a ich stiahnutie netrvá večnosť (aj keď to dosť záleží na rýchlosti pripojenia).

Počasie, mapy a YouTube prehrávač

Mojou druhou najpoužívanejšou aplikáciou je počasie. Neviem ako sú na tom ostatné slovenské mestá, ale Žilinu našlo bez problémov. Opäť ide o veľmi jednoduchú aplikáciu, ktorá okrem aktuálneho stavu a predpovede na pár dní nevie nič iné.

Pomocou Google máp môžete cestovať prstom na mape alebo si nechať navrhnúť trasu z bodu A do bodu B. Spočiatku som bol voči mapovým podkladom vcelku skeptický. Časom som ale zistil, že sú podrobné (hlavne mestá). So satelitnými snímkami je to už horšie.

Plánovanie trasy a jej samotný prepočet je veľmi rýchly. Pomocou šípky sa posúvate v trase ďalej/späť. Je možné nechať si zobraziť mapu alebo zoznam ulíc.

Integrované mapy rozhodne nenahradia GPS navigáciu. Myslím však, že na bežné nájdenie ulice, obchodu a pod. bez problémov stačia.

YouTube prehrávač dovoľuje hľadať a pozerať videá. Nenájde všetky. Iba tie, ktoré sú prekódované do formátu H.264, keďže iPhone nepodporuje Flash. Každopádne ide o prijemnú funkciu, keď človek nemá čo na práci.

iPod – prehrávanie hudby a videa

Prehrávanie hudby aj videa je presne také, aké by malo byť. Aj keď mám v iPhone cez šesť giga „empétrojek“, nemám najmenší problém nájsť akúkoľvek pesničku. Ovládanie je perfektné. Funkciám iPodu naozaj nie je čo vytknúť. Super ich dopĺňajú slúchadlá s ovládacím tlačidlom. Jedno stlačenie pauza, dve znamenajú preskočenie na ďalšiu pesničku.

Pozn.: Autor používa iPhone v spojení s platformou PC s operačným systémom Windows XP.

Milované a nenávidené iTunes :-(

Postupne sa však dostávam k najhoršej vlastnosti iPhonu – na nahrávanie dát do telefónu potrebujete iTunes. Inej cesty niet. Zabudnite na USB mass storage.

Pomocou iTunes môžete nahrať do telefónu len hudbu, podcasty, videá, fotky, zvonenia a synchronizovať kontakty, bookmarky, emaily i kalendár. Nič viac. Nemôžete ho používať namiesto USB flash disku a pod.

Na prvý pohľad si možno neuvedomíte o aké „znepríjemnenie života“ ide. Každý súbor, ktorý chcete nahrať do iPhonu musíte najskôr importovať do iTunes a následne synchronizovať s telefónom. Najhoršie na všetkom je, že iPhone môže byť vždy „spárovaný“ len s jedným iTunes. Z toho vyplýva, že ak si na jednom počítači nahráte do iPhonu dáta, tak na druhom si musíte najskôr telefón spárovať s iTunes čo má za následok vymazanie dát.

Kontakty môžete synchronizovať s Outlookom, Windows Address Bookom a Yahoo Contacts. Kalendár s Outlookom.

Ako to vlastne je?

Napriek všetkému čo som napísal si myslím, že klady výrazne prevyšujú zápory. iPhone obsahuje nesmierne množstvo drobností i vlastností, kvôli ktorým sa ho nebudete chcieť vzdať. Jeho ovládanie a prostredie je samo o sebe jedinečné a ponúka vám to, čo žiaden iný telefón. Pred jeho prípadnou kúpou však dobre zvážte nielen všetky uvedené pre a proti, ale hlavne čo od svojho telefónu očakávate a potrebujete.

komentárov
 1. a ako to treba spárovať? nahral som do itunes kopec hudby ale neviem ako to dat do iphone, kedze sa to nesprava nijak…..mam pocit akoby som to chcel vyhodit z okna

  0
  0
 2. mam problem s iphnom kamos mi vravel ze si dal do iphonu slovencinu vravel ze je to super skusil som to aj ja a pomocou toho programu itunes som si sikovne daco vymazal z telefonu a teraz mi ide zapnut ale len do zvlastneho rezimu a mam taky pocit ze som si vymazal cely softwer

  0
  0
 3. Existuje program , ktory umozni jailbra1knutemu ajfonu :) aby sa spraval ako usb .. potom je nan radost nahravat mp3 a pod …

  0
  0
 4. Sorry .. nie nieje .. pomylil som sa .. som v tom zelenac mam svoj iPhone este len tyzden .. este to nieje prave jablkove :) sorry za falosnu spravu …

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.