Home Zone: Automatická reakcia na vzdialenosť a umiestnenie počítača

Bolo by príjemné, keby nás počítač po vstupe do kancelárie pozdravil, ponúkol nám občerstvenie a prihlásil do siete? Takto to bude možno už zakrátko vyzerať. Dovtedy sa musíme uspokojiť s programom, ktorý môže uľahčiť aspoň niektoré operácie.

S pomocou bežného Bluetooth zariadenia, v mojom prípade mobilu, môžeme meniť hlasitosť, prepínať siete alebo meniť predvolené tlačiarne. A keď k tomu pridáme funkcie ako aktivovať šetrič obrazovky, spúšťanie programov alebo zastavenie iTunes, máme zaujímavý program. Program Home Zone tieto funkcie aktivuje na základe toho, aká sieť alebo zariadenie je v dosahu.Ako sa to dá využiť v praxi? Stačí mať so sebou telefón so zapnutým Bluetooth a automatizácia sa môže začať. Ak sa pohybujem po byte, stačí mať telefón vo vrecku a keď sa dostatočne vzdialim od môjho Maca, on mi dá hudbu hlasnejšie. Keď sa k nemu naopak priblížim, úroveň hlasitosti klesne.

V práci však používam sofistikovanejšie nastavenie, ktoré mi umožní pri odchode z kancelárie zapnúť ochranu šetriča obrazovky heslom, spustí šetrič a zastaví iTunes. Keď sa vrátim, vypne ochranu heslom a zastaví šetrič. Funkciu spustiť iTunes som si doplnil pomocou AppleScriptu. Program ešte dokáže zamknúť Keychain, otvárať rôzne súbory, synchronizovať s iSyncom, stlmiť hlasitosť a vrátiť na pôvodnú hodnotu, meniť siete alebo stav v iChate…

Ďalšou možnosťou sú WiFi siete. Ak užívateľ nastaví, aby program zmenil predvolenú tlačiareň, keď jeho MacBook príde do dosahu určitej siete, má ušetrených zopár kliknutí.

Poslednou možnosťou je kombinácia týchto dvoch spôsobov. Pri správnom nastavení kombinácia siete a mobilu spôsobí, že počítač sa správa inak doma a inak napríklad v obľúbenej kaviarni. Zatiaľ síce občerstvenie nepodáva ale verím, že ak máte v dosahu dostatok WiFi sietí a Bluetooth zariadení, nájdete jeho využitie aspoň v takej miere ako som našiel ja.

Na záver pridávam pár doplňujúcich informácií a tipov. Program vyhľadáva najskôr cez LAN, potom WiFi a nakoniec Bluetooth. Ak stačí na presné určenie miesta len sieť, dá sa usporiť baterka na mobile. Ďalej aby ste ušetrili AirPortu prácu, stačí zadať IP adresu routera. Príkazy sa spúšťajú v poradí, ako ich zadefinujete, takže si ich presuňte do potrebného poradia.

Pre skúsených používateľov je tu možnosť vytvoriť si vlastné skripty. Nechýba ani Growl podpora. Bluetooth zariadenia môžete nechať po spárovaní v skrytom režime.

Program je zatiaľ verejná Beta verzia, čiže uvidíme, či ho autor nechá zdarma i vo verzii 1.0 a viac.

komentárov
 1. Admin,
  niekomu, kto si mysli, ze je JA, z toho tepla d*be. Mozete, prosim, tie smradlave kopky, co tu do diskusii stale kladie, niekam splachnut?

  0
  0
 2. Marvinn, to zasa prejde, neboj sa. Pre tieto prípady práve vyvíjame plugin do CMS s pracovným názvom “offtopic comments”.

  0
  0
 3. a je to tu-cenzura admin…
  ..softik skusim-ci ma aj prakticke vyuzitie..nenosim totiz po byte vsade tel…, niekedy je stale tam kde mac..a taktiez nevidim vobec dovod spustat setric mobilom..

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.