Apple nasleduje cestu Microsoftu a mení ju na „zlatšiu a strednejšiu“

Na internete sa objavili patenty, podľa ktorých dve svetové spoločnosti plánujú nový smer pre ich prehrávače, ktoré by mali začať bezdrôtovo prenášať hudbu z jedného prehrávača na druhý pomocou WiFi zariadení. Ako uviedla stánka arstechnica.com, tieto patenty objasňujú rozdiely medzi bezdrôtovým prenosom na prehrávačoch Zune a iPod resp. iPhone.

Ako momentálne funguje bezdrôtový prenos Zune od Microsoftu? Bezdrôtovo môžete preniesť akúkoľvek pieseň z jedného Zune prehrávača na druhý, ale táto funkcia skončí buď po prvých troch prehratiach, alebo po troch dňoch, záleží od toho, čo nastane ako prvé. Potom si musíte pieseň zakúpiť; preposlať ju niekomu ďalšiemu po vypršaní danej kvóty už nie je možné, či sú už tieto limity použité na hudbu s ochranou, alebo bez nej. To znamená, že ak máte v Zune vašu nahrávku, ktorú chcete rozšíriť medzi čo najviac ľudí, bohužiaľ, nie je to možné.

Nový patent by mal posunúť Zune o krok vpred. Microsoft verí, že vonku je celé „offline bohatstvo“, z ktorého by úžitok mal aj držiteľ autorských práv, aj užívateľ pri prenose hudby z prehrávača na prehrávač. Podľa systému vyplývajúceho z patentu by si užívatelia mohli zakúpiť kópie piesní bez pripojenia na server Microsoftu. Prehrávač pôvodného užívateľa by v sebe mal uchované informácie o kúpe a profit z predaja by šiel aj držiteľovi autorských práv, ale dokonca aj osobe (pravdepodobne malá čiastka), ktorá sa podieľala na prenose hudby.V patente sa uvádza, že tento predajný systém by fungoval aj v prípade ilegálne zdieľanej hudby, čo by autorovi umožňovalo kompenzáciu za pirátske kópie. Ďalej sa tiež uvádza, že prehrávač by mal rozoznať rozdiel medzi čisto pirátskymi kópiami a kópiami urobenými užívateľom z domácej CD zbierky, avšak spôsob rozoznávania je zatiaľ nejasný. Tento systém by však mohol vzniesť znepokojenie o súkromie užívateľov.

Patent Apple hovorí o bezdrôtovom prenose dát so základom podobným ako pri Zune s malými obmenami. Zariadenia so schopnosťou bezdrôtového pripojenia, ako je napr. iPhone alebo ďalšie generácie iPodu, by mali v tej istej sieti nájsť podobné zariadenia svojho druhu. Nešlo by však len o iné iPody, ale aj iné zariadenia, ako napr. PDA a podobne. Užívatelia by mohli zdieľať rôzne typy dátových súborov, od hudby cez fotografie, hry, video nahrávky a iné. Dáta by mohli byť prenesené plným prenosom, čiže vytvorením novej kópie na druhom zariadení, alebo streamingom. Patent tiež hovorí o tom, že tento systém by umožňoval užívateľom kúpiť médium zo serveru priamo z ich zariadenia, či už hneď v tom okamihu, alebo označiť si ho na neskoršie zakúpenie a možno tak vytvoriť aj „nákupný zoznam“ alebo niečo podobné. V patente sú tiež uvedené iné patenty, ktoré sa pohybujú od zdieľania médií po bezdrôtovú komunikáciu s inými prehrávačmi uvedenými na trh už od roku 2003. Každá spoločnosť, ktorá na trh uvádza nový patent, je povinná oboznámiť sa so skoršími, už vydanými patentmi a toto by mohol byť dostatočný rozdiel medzi patentom Apple a Microsoftu. Je však dosť možné, že analytik patentov stanoví, že materiály Apple sa príliš podobajú tým od Mictosoftu a Apple bude musieť zaplatiť Microsoftu za odkúpenie práv.

Zdá sa, že obe spoločnosti dospeli k záveru, že ich prehrávače budú viac ziskové prostredníctvom bezdrôtového prenosu. Napriek minuloročnému vyjadreniu Stevea Jobsa na bezdrôtové technológie Zune („Trvá to celú večnosť. Za ten čas, kým cez to prejdete, dievča sa zdvihne a bude preč! Bude lepšie, ak si vyberiete jedno slúchadlo z vášho ucha a dáte jej ho. Potom budete spojený šesťdesiat centimetrovým káblom,“) Apple verí, že bezdrôtové zdieľanie dát by mohlo mať budúcnosť. Ako som už v predošlom článku spomínala, posledné klebety hovoria o budúcom iPode s pripojením na internet, takže to vyzerá tak, že tento patent nám hrá do kariet. To, ako sa to celé vyvinie, ukáže len čas…

komentárov
 1. Apple následuje Microsoft? A že o tom není v článku žádná zmínka, tedy krom titulku. Mluví se zde jen o Microsoft a Zune. :-o
  Titulek postavený tak aby to četlo co nejvíce lidí? No s tímto se asi postěhujete rychle z RSS čtečky pryč. Na to opravdu nemám čas.
  K věci přátelé, k věci.

  0
  0
 2. Tak abych nebyl za b….
  Z RSS čtečky se mi článek nenačetl, musel jsem na web. Detail mi načetl jen část článku v summary a po přidání příspěvku se zobrazil článek celý. :-o
  Za chybu, která mne přivedla ke komentáři nemohu, ale omlouvám se autorovi. Teď už jsem si článek mohl přečíst celý.

  0
  0
 3. vitamac, v RSS sú vždy len časti (perexy) článkov – napokon o tom je RSS. Len sa divím, že si si to všimol až dnes :-)

  0
  0
 4. Je pravda, že nadpis po prečítaní perexu možno vyzerá zavádzajúco, ale považovala som ho za dôležitý z hľadiska vysvetlenia odlišností medzi oboma spomínanými patentmi.

  0
  0
 5. Pokiaľ viem perex (per extensum – cez celú šírku) je makro-typografické označenie pre riadok, ktorý má šírku väčšiu ako najmenej jeden stĺpec.

  Prepáčte, že môj článok nesúvisí s témou a ani s diskusiou, ale mal som pocit, že na to musím upozorniť ;-)

  0
  0
 6. …vazne kockata diskusia k clanku!!..a pri tom k veci absolutne nic…uz som si tu zvykol, ze mi ani po tyzdni nik neodpise, neporadi, ale toto…doporucujem puntickarom menej chodit na slniecko..

  0
  0
 7. Tomáš Kováč: No, já jsem sice napsal jasně v čem byl problém. Ale raději ještě jednou.

  Z RSS čtečky nešel článek načíst (tedy ten výtažek). A poté co jsem načetl stránku s posledními příspěvky a kliknul na detail, tak se načetl jen ten detail (což jsem netušil) :-o, to asi nebude moje chyba, ne?

  A při tom jak je výtažek ukončený (vypadá to jako závěr) jsem byl dosti zklamaný, tím co jsem si přečetl.

  Po odeslání komentáře, toho prvního, se mi načetl článek celý. A omluvil jsem se a popsal příčinu.

  Zdá se vám to hloupé? Já to s tou hloupostí vidím jinak.

  0
  0
 8. Hanka Jariabková: Myslím že výtažek z článku, vypadá jinak než jen počáteční část textu (která, bohužel, nesouvisela vůbec s Apple). S technickou chybou, kterou se mi to projevilo, to bylo zavádějící.

  Celá informace byla samozřejmě v pořádku a určitě pokračujte. Chyba (kdekoliv) se občas prostě stane. A svět stojí stále dál. :-)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.