Apple zaplatil 10 miliónovú pokutu za streamovanie hudby a videa

Spoločnosť Burst.com vlastní patent na doručovanie (prenos) hudby a videa cez internet „rýchlejšie ako v reálnom čase“. Tento patent porovnal CEO firmy Burst.com s televíznym prenosom. Prakticky to znamená klasický buffering. V momente keď kliknete na tlačidlo play, multimediálny obsah sa začne sťahovať na pevný disk ako dočasný súbor. Keďže rýchlosti internetových pripojení sú už dnes rýchlejšie ako samotný bitrate väčšiny videa a audia, na disku máte súbor skôr, ako sa celý prehrá (buffer). Napríklad kvalitná MP3 prehráva 25 kB dát za sekundu, vaša linka však prenáša aj desaťnásobok. U televíznych prenosov to neplatí, sťahujete napriek možnostiam linky len aktuálne posielané dáta, čiže aktuálny obraz.

Patent je trochu pritiahnutý za vlasy a klasicky pri patentoch vytvára otázku, ako mohol byť vôbec schválený, nezávisle na tom, ako sa v minulosti táto technológia mohla zdať pokročilá. Streamovanie a bufferovanie je dnes bežná vec, ale keďže Apple je na tomto poli s iTunes Store a QuickTime streamovacou technológiou na prvej priečke, právnici Burst.com si vybrali práve túto obeť. Taktiež situácia poukazuje na bežné nekalé praktiky, keďže patent si má firma chrániť a za zneužitie žalovať druhú firmu okamžite, nie až keď dotyčná firma s použitím patentu vygeneruje obrovský zisk.

Apple zaplatil mimosúdnou dohodou 10 miliónov USD. Microsoft zaplatil firme Burst.com z rovnakého dôvodu minulý rok dokonca až 60 miliónov USD. Burst.com sa zaviazal a v tlačovej správe uvádza, že v otázke ďalšieho patentu (DVR) nebude Apple žalovať.

komentárov
 1. S tymto patentom by mohli zalovat pol sveta. Ja si dam patentovat chodzu, nadych a vydych a budu mi platit vsetci od Jobsa az po maleho Janka z africkeho kmena Ubuntu-Motambo :)

  0
  0
 2. Možná tupý, ale poměr Windows proti applu je 90:10 v prodejnosti.

  Já bych chtěl vidět vás co něco naprogramujete, necháte si na to dát patent a někdo jiný to začne používat.

  Prostě si myslím, že to není tak jednoznačné Diminik jak to píšeš ve svém článku. Pravda bude někde uprostřed.
  Tolik pro objektivitu :)

  0
  0
 3. Bufo: Ako vravíš, pravda môže byť niekde uprostred. Pravdepodobne ide o nejakú konkrétnu funkciu alebo “featuru” pri spojení IP to IP, keďže Burst je firma zaoberajúca sa rôznymi prenosmi. V tom prípade by sa ale asi sami pochválili a patent a technológiu viac priblížili. CEO to nazval “faster than real-time” a porovnal s broadcastom TV vysielania, čo je zas ako oficiálne stanovisko ku konaniu trochu amatérske a tak aj firma pôsobí…

  0
  0
 4. Zhovadila sa mi na tejto veci zda prave ta vec, ze firma o tom vie, ze niekto zneuziva jej patent a zamerne caka na rozsirenie, aby potom o to viac mohla tlacit na zneuzivajuce firmy. Malo by byt zavedene nieco take, ze ked postihnuta firma firma zisti neziaduci stav, poda ‘1. intervenciu’ zneuzivajucim firmam a kopiu posle sudu. Od tej doby zistuje, ci naozaj doslo k poruseniu patentovych prav. Ak je to tak, poda ‘2. intervenciu’ zneuzivajucim firmam a kopiu posle sudu. Ak sa zneuzitie potvrdi, bude firme poskytnuta nahrada vo vyske x% (0-100%) za obdobie medzi prvou a druhou intervenciu. Za druhe obdobie nech si uz vymaha, kolko jej srdco raci. A za obdobie do prvej intervencie? Musi dokazat, ze nikdy nic nepocula o firmach ako MS a Apple.

  0
  0
 5. Bufo: nemam problem s tym, platit za nieco co implementoval a ptentoval niekto iny. Mam problem s tym, ak si niekto da patentovat vseobecne postupy, ktore sa daju implementovat 10timi rozdielnymi sposobmi.

  0
  0
 6. Bufo, Dumber, presne tak. V Burst sichr prd naprogramovali… Ale proc se vsichni divime!!! Amerika je prece zeme netusenych moznosti :-D a taky zeme , kde se sny stavaji zkutecnosti!!! … a sny jsou obcas i zle :-D

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.