Alternatíva k integrovanému FTP

Určite mnohí z vás využívajú integrovaný FTP server v Mac OS X. Niekomu to postačuje, ale niektorí by prijali prepracovanejšiu konfiguráciu, definovanie užívateľov alebo monitorovanie prístupu k FTP serveru. A práve pre túto druhú skupinu užívateľov si dnes predstavíme alternatívu PureFTPd a pohodlný grafický nástroj na nastavovanie a administrovanie servera s názvom PureFTPd Manager. Predmetom článku nebude návod ako pracovať a nakonfigurovať FTP, ale v prvom rade si skúsime vymenovať jeho hlavné vlastnosti. Domovskú stránku projektu PureFTPd nájdeme na nasledovnom odkaze http://jeanmatthieu.free.fr/pureftpd/, kde máme jednak možnosť si stiahnuť inštalačný súbor a zároveň tam autor veľmi podrobne popisuje, ako si správne nastaviť a používať PureFTPd server s našim systémom. Preto v prípade otázok, ako konfigurovať správne FTP a svoj systém, nájdete odpoveď práve na stránkach projektu v položke Documentation (priamy odkaz http://jeanmatthieu.free.fr/…c/index.html).

Poďme si teda povedať v čom je PureFTP lepší. Po ukončení inštalácie sa spustí „Easy setup assistant“, ktorý je veľmi pekne spracovaný a do značnej miery uľahčuje užívateľovi prvotnú konfiguráciu.

Vlastnosti PureFTPd:

 • Virtual Users, čo v preklade znamená, že nemusíme pre každého užívateľa, ktorému chceme povoliť prístup k nášmu FTP, zakladať systémový účet, ale stačí založiť užívateľa len v rámci FTP serveru. Je to do značnej miery aj ochrana pred rôznymi spôsobmi ako kompromitovať náš systém a takisto jednoduchá správa prístupových práv. Zoznam virtuálnych užívateľov a ich práv si ukladá server do vlastného súboru alebo je tu aj možnosť ukladať to do MySQL databázy. Podporuje SSL kryptované prihlasovanie. Môžete každému užívateľovi nastaviť čas, od kedy do kedy mu bude prístupný FTP server, tak isto nastaviť každému jeho prístupné virtuálne adresáre. Ďalej si môžete pre jednotlivého užívateľa nadefinovať, koľko paralelných prihlásení môže mať jeden užívateľ, koľko súborov musí na FTP nahrať, aby si mohol určité množstvo súborov stiahnuť. Akou maximálnou rýchlosťou môže sťahovať a  nahrávať súbory na FTP, ďalej sú tam kvóty na maximálny limit všetkých súborov a koľko miesta na FTP môže využívať daný užívateľ alebo definovanie IP adresy, z ktorej sa môže užívateľ k FTP pripojiť.
 • Virtual Hosts je možnosť, ako súčasne spúšťať niekoľko logicky oddelených FTP serverov s odlišným názvom domény na jednom stroji a samozrejme, že každý z týchto virtuálnych hostov môže poskytovať iné prístupy k rôznym adresárom.
 • Server logs and realtime status zabezpečuje v prvom rade podrobné sledovanie práve prebiehajúcich aktivít na vašom FTP a zároveň aj logovanie do histórie, čo nám umožňuje kedykoľvek dohľadať, kto-kedy-čo robil.
 • Anonymous user pre anonymný prístup na FTP
 • Directory aliases na vytváranie aliasov pre rôzne adresáre na disku

Na záver už len dodám, že autor ProFTPd Manager sa nebráni príspevkom, ktoré by pomohli tento software podporiť a udržať ho pri živote :)

komentárov
 1. FTP server je hezká a pro mnohé potřebná věc, já bych však uvítal něco jiného – kdybych mohl protokol FTP používat ve Finderu pro plnohodnotný přístup k jinému FTP serveru. Nechápu proč tomu tak je, ale Finder umí jen číst z namountovaných FTP disků – což je v podstatě úplně na prd – takovou funkcionalitu poskytuje každý prohlížeč. Není nějaké spolehlivé řešení práce s FTP servery přímo v OS (pomocí finderu)?

  0
  0
 2. Pekny clanek Donalde ,
  nemam problem ani s integrovanym ftp v OS X, ale proc nepouzit neco intuitivnejsiho, zvlast pro nezkusene uzivatele tohle urcite bude prinosem, pokud nekdy ftp server potrebuji u sebe nahodit.
  Jinak chvalim vase snahy, vim jak je tezke najit si volny cas, vymyslet o cem napsat, najit neco uzitecneho a prinest to sem jako na taliri pro ostatni i s obrazkama.
  Sam sem pomerne spokojeny a se spostou veci si dokazu poradit i bez klikacich nastroju, nicmene clovek je tvor lenivy a tyhle udelatka , pokud se bavime o desktopu, praci zprijemnuji a i pro potencionalni switcheri ma tohle vyznam.
  Takze jen tak dal a diky !

  0
  0
 3. Pouzivam PureFTP uz niekolko rokov a mozem len doporucit.
  Ani raz nezlyhal, tvorba virtualnych uctov a smerovanie do urcenych adresarov je velmi uzitocne.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.