Ako na databázový server pod Mac OS X

Na Mac OS X máme možnosť prevádzkovať niekoľko databázových serverov a o jednom z nich dnes bude reč. Zoberieme si na mušku PostgreSQL a ukážeme si, ako jednoducho si ho môžeme sami nainštalovať.Koho zaujíma niečo o PostgreSQL, môže si o ňom prečítať na oficiálnych stránkach projektu PostgreSQL. My sa budeme sústrediť na to, ako si tento databázový server rozbehať.

Budeme k tomu potrebovať Mac OS X inštaláciu PostgreSQL, ktorú nájdeme na stránkach projektu PostgreSQL for Mac. Tam si stiahneme Unified Installer, v ktorom sa nachádza ako server, tak aj klient. Po pripojení inštalačného obrazu zvolíme adresár Server, v ktorom nájdeme inštalačný program.

Po ukončení inštalácie nájdeme v Applications podadresár PostgreSQL, ktorý by mal obsahovať nasledovné aplikácie:

Nás síce zaujímajú všetky aplikácie z ponuky, ale v prvom rade potrebujeme po nainštalovaní zistiť, či server beží a či sa naň dokážeme pripojiť.

Ako prvý spustíme Service Manager a presvedčíme sa, či nám server nabehol – malo by to vyzerať nasledovne:

Keď uvidíte niečo podobné, tak ste na dobrej ceste :)

Na záver sa pokúsime pripojiť na databázu a použijeme na to ďalšiu aplikáciu z podadresára, ktorá sa nazýva Query Tool for Postgres, po ktorej spustení sa nám objaví nasledovné okno, v ktorom doplníme do položky User Name: meno užívateľa postgres a klikneme na Connect:

Ak bolo pripojenie úspešné, na spodnej časti Query Tool nájdeme správu: Connected to on localhost as postgres

A to je z inštalácie všetko.

Samozrejme musím doplniť, že PostgreSQL sa (ako server tak aj klient) nainštaloval do adresára /Library/PostgreS­QL8, kde nájdeme samozrejme aj príkazové programy na správu a prácu s databázou.

Pozn.: len pre ujasnenie, popis administrácie a práce so samotnou databázou nebol predmetom tohoto príspevku. Pokiaľ má niekto záujem sa viac dozvedieť o PostgreSQL databázi a o práci s touto databázou, môže si viac prečítať už na spomínanej oficiálnej stránke projektu. V prípade ďalších otázok na túto tému, možeme ich riešiť v komentároch pod týmto príspevkom alebo na našom fóre.

komentáre
  1. postgresql je fajn a aj vsetko to net developerske co sa da rozbehat ako na inich unixoch taj na OS X. Ja to ale riesim virtualnou masinou (FreeBSD/Linux/Solaris) v parallels. Kde mam komplet developerske prostredie. Sambou si exportujem data z virtualneho stroja a v main systemu uz len upravujem (VIM/TextMate). Udrziavam si tak instalaciu OS X v stave co najviac priblizujucemu sa k cistej instalacii.

    0
    0
  2. To je sice pekne, ale potom nechapem vyznam, preco pouzivat MacOSX, ked si ho mam udrziavat co najviac priblizujucej sa k cistej instalacii :)

    Ved predsa, ked mam nejaky operacny system, tak v tom prostredim chcem aj kodovat a vyuzivat veskere vymozenosti toho daneho systemu. Nejak mi unika podstata tvojho sposobu prace :) .. ale mozno mas na to vazny dovod.

    Ako ja mam tiez sice linux nainstalovany vo VMWare, ale len cisto z dovodu testovania mojej aplikacie. Moja aplikacia je primarne urcena a vyvijana pre platformu linux, ale vyvijam ju cisto nad macosx a v linux ju len testujem, ci vsetko chodi tak, ako ma a linux spustam ju len obcas. Z mojho pohladu je to u teba len degradacia systemu, coz by som ja zase nerad riesil takym sposobom, ako to mas poriesene ty.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

WhatsApp ukončí podporu starších iPhonov

Iba krátko po tom, ako Apple začal informovať majiteľov starších zariadení, že ukončí podporu zálohovania na iCloud, prichádza ďalšia rana aj od prevádzkovateľa populárnej služby WhatsApp.