Neviem, ci mi niekto bude vediet poradit…?
Ked som kupil iMac27 pred nejakym casom, tak slapal rychlo ako blesk, nainstaloval som graficke aplikacie Adobe, Office, nejake pisma (cca 3000), hudbu, filmy… bezne veci.
iMac isiela dalej spolahlivo a rychlo… OS-X Lion bez problemov…
Prisiel cas na Mountain Lion, medzitym MacKeeper, lebo posielam grafiku na vsetky mozne OS, no a tam niekde sa to zacalo… iMac zacal neuveritelne spomalovat… pri tvorbe grafiky sa to prejavilo ako prve… casom aj pri otvarani okien Finderu, ale este stale to bolo v norme… postupne sa to zhorsovalo a instalaciou Mavericku sa to dostalo do stadia, ze otvaranie okien, resp. jednotlivych urovni adresarov trva desiatky sekund az minuty…
Najhorsie je to pri pridavani priloh do mailu, alebo na FB, ci inde na web… nez sa otvori okno finderu, mozem kludne vypit kavu…
Mam 8GB RAM a aj teraz nic ine nerobim len pisem na tento blog a pamat je obsadena na 7 GB…
Pravidelne cistim iMac (MacKeeper) a pamat (Clean memory) ale pomoze to tak na niekolko desiatok minut.
Poradili mi aj Killall Fider, Killall Dock… odinstaloval som aj drvivu vacsinu pisiem …a nic moc. Nie som nijaky pocitacovy mag, skor len zdatnejsi pouzivatel. Neviete mi niekto poradit (ludskou recou) co by sa dalo urobit, aby to frcalo opat, tak ako ma? …lebo ak to ma byt takto, tak sa mozem vratit k tym stupidnym windowsom…
Dakujem vopred za ucinne rady… :)
Ahoj Lukas, dal som Keeper prec, a napodiv… zrychlenie je dost vyrazne… prestali problemy s pridavanim priloh, aspon poslednu hodinu super… zatial ti dakujem za tip… a este mi porad nieco na upratovanie.
Mal som Clean my mac, ale ked mi skoncila licencia, tak som dal toho Keepera. Diky diky
1. Ak sa vyskytne niečo problémové otvor Disk Utility, označ disk a klikni na Repair disk Permissions.
2. Resetni PRAM -> reštartuj iMac, keď budeš počuť zvuk zapínania stlač naraz CMD + ALT + R + P (keď budeš počuť zvuk zapnutia druhýkrát môžeš uvoľniť)
Urob to teraz hneď a malo by to byť okej.
3. Ak nepomôže stiahni OnyX a daj automaticky prečistiť celý iMac a zopakuj bod 2.
To musí pomôcť aj keby neviem čo, ale netreba s tým zbytočne robiť často. Len naozaj v prípade že sa niečo pokazí. U mňa je to možno tak raz za polrok, ak nehovorím veľa.
Na OS X naozaj netreba nič na čistenie, OS X neni náchylný na fragmentované súbory ako Windows, takže sa chod po čase nespomaľuje a práve týmito softmi ako ja antivíri si najviac uškodíš a spomalíš systém a nebodaj ak by si ich mal používať každý týždeň alebo deň…
super… dakujem za rady… urcite vyuzijem… viem, ze OS X je odolny ako Linux, ale vsade presviedcaju, ze ked komunikujes s Win okolim mozes posielat zavirene veci,… a kedze nie som studovany informatik, niektore veci idu mimo mna… ale este raz velmi moc diky
Mac OS X nepotrebuje čistič RAMky, ono Mac OS X s ňou pracuje inak. Nemá used a free (ako Windows) ale wired, active, inactive a free. Prosím, skúste niekto popísať tie wired/active/inactive/free, ja si netrúfam :-)
Sice nepotrebuje cistic RAMky ale su urcite aplikacie alebo zacyklene procesy ktore ju dokazu vyzrat do maxima.
Netreba sa slepo spoliehat na to ze sprava RAM pod OS X je dokonalost sama a nie je nutne sa o nu starat aj ked je volna pamat skoro na nule. Zvlast pri beznom pouziti ked nie su spustene programy ktore maju na RAM chut je dobre pozriet preco je stav taky aky je.
Skus pozriet v Activity Monitor co tu pamat tolko vyziera
Borysh: Ak ti niekto nešupne vírus do iMacu (to znamená, že si pripojíš USB na ktorom je vírus k Macu, alebo ti niekto pošle súbor s vírusom cez mail) tak nemáš ako šíriť vírus. Jedine, že by ho šíril niekto, kto by ti požičal povedzme to USB a ty by si mu ho vrátil a tebe by ten vírus ajtak nič neurobil. Zatiaľ som sa nestretol s tým, že by som niekoho z ničoho nič len tak infikoval a myslím, že to nieje ani logické vzhľadom na to, že pod OS X sa vírus proste neotvorí a bez toho by sa nemal mať ako šíriť. Ak ma niekto inú skúsenosť nech napíše avšak na 99% by som povedal, že môžeš byť úplne v kľude a nepotrebuješ ani antivír, za tie roky čo používam OS X a hýbem sa okolo som sa s niečim takým nestretol anilen raz.
uvediem príklad: príde ti email s prílohou od kolegu, ktorý nevie, že je zavírená. Ty ten email preposleš Windows užívateľovi.
Áno, tebe ten vírus nespraví NIČ, ale kolegovi a tomu čo si preposielal už áno. Z tohoto dôvodu mám antivírus aj na OSX – konkrétne ClamXav.
ClamXav mám zo stránky výrobcu aj napriek tomu že je aj v AppStore – ono verzia v AppStore má obmedzenia: je to staršia verzia, nemá sentry… Kvôli obmedzeniam v AppStore.