MOJAVE na Macbook Pro 15 2019 (2,3ghz, i9)

Domov Diskusné Fóra Pomoc: software MOJAVE na Macbook Pro 15 2019 (2,3ghz, i9)

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )
  • Autor
    Príspevky
  • #1451560
    Coxxy
    Účastník (Participant)

    Zdravíčko applisti,

    mám jednu zákernú otázku ktorú potrebujem akútne vyriešiť :D

    Zakúpil som si macbook pro 2019 (2,3GHz, 32gb RAM, i9).
    Nikde som sa poriadne nedočítal či môžem na tento model nainštalovať Mojave.

    Bohužial som muzikant a produkujem hudbu a na Monterey mám veľké problémy s niektorými appkami.
    Na nete som našiel názory 50:50. Neviem či sa mám do toho pustiť a skúsiť to.

    Niektorí písali, že to fungovať nebude, niektorí, že bude bez problémov.

    Má tu s tým niekto skúsenosti?

    Ďakujem moc!

    #1451771
    nocom
    Účastník (Participant)

    A proč by to nefungovalo? Jedna báseň. Na Macbooku z roku 2019 taky provozuju Mojave, protože cokoliv potom je na tom jedna velká katastrofa, zejména ty srance od Big Sur nahoru. Přehřívání, mnohem častěji běžící větráky, šílené Safari… Tak co bych si otravoval život, když Mojave jede jak po másle?

    Apple už se totiž na optimalizaci Intel strojů vykašlal, dávno je hodil přes palubu, byť jsou jakože podporované.

    #1451782
    Coxxy
    Účastník (Participant)

    Ano, za tych par dni z Monterey som si vsimol sialene prehrievanie. Teploty ake som na druhom MacBook Pro 2014 nemam ani omylom, aj keby som mal pootvarane vsetky appky.

    Idem teda na Mojave.

    Vedel by si mi poradit ako na to?? Mam usb s Mojave ale pri clean install mi zasedne a neda sa z neho instalovat Mojave. Treba usb inak naformatovat?

    Taktiez sa chcem spytat ci budu na Mojave podporovane funkcie ako TouchID.

    DAKUJEM

    #1451802
    nocom
    Účastník (Participant)

    Tak u tebe topení může být ještě taky i tou i9 (mám jen Air 2019, nemůžu posoudit, ale četl jsem, že přehřívání se tam dělo). Každopádně podle mne se to přechodem na Mojave určitě nezhorší, právě naopak.

    Ta instalace jde dělat různými způsoby, ale ten USB je asi nejjistější. Jen o formátování flashky až tak nejde, jde celkově o správný postup vytvoření toho instalačního USB. Jak jsi to dělal? A tu instalačku máš staženou odkud?

    Tenhle link by ti měl umožnit na Macu stáhnout Mojave z App Store (otevře App Store):
    macappstores://apps.apple.com/us/app/macos-mojave/id1398502828?mt=12

    //pozn.: nejde mi vložit jako URL, tak si to musíš zkopírovat do prohlížeče

    Po stažení ti to pravděpodobně napíše, že tuto verzi Mac OS nejde nainstalovat, protože máš novější nebo něco takového.. to tě ale nezajímá.

    Po stažení instalačky otevři terminál a zadej následující příkaz:

    sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled

    “Untitled” je název USB flash disku, který se takto bude pravděpodobně jmenovat, pokud jsi jej formátoval v Disk Utility (pokud používáš lokalizované prostředí Mac OS, tak je to možná jiný název, to teď fakt nevím). Na formátu disku moc nesejde, on si ho stejně při instalaci formátuje znovu, hlavně zadej správný název té flashky, ať si nezformátuješ něco jiného. Prostě pokud se nejmenuje “Untitled”, tak tam místo toho zadej jak se jmenuje.

    Příkaz potvrdíš, zadáš heslo admina, zase potvrdíš, pak tě upozorní že vše z flashky smaže, potvrdíš stiskem Y a pak už jen počkáš.

    Když je flashka hotová, restartuješ a držíš Option dokud se ti neukáže výběr z čeho chceš bootovat… zvolíš instalaci Mojave.

    Touch ID i všechno ostatní ti tam samozřejmě fungovat bude, není důvod proč by nefungovalo. Pokud ten systém daný stroj podporuje, tak tam musí fungovat vše a pokud se nepletu, tak tvůj stroj právě s předinstalovaným Mojave sjel z linky. Kromě toho Mojave zase není tak starý systém, o nic klíčového oproti Monterey nepřijdeš.

    #1451805
    nocom
    Účastník (Participant)

    No tak musím vzít zpět, že je Mojave podporovaný. Vycházel jsem ze stejného modelového roku, protože můj Air 2019 Mojave podporuje, ale 16″ Pro byl asi vydán o něco později, zřejmě ke konci roku, a pokud to dobře hledám, tak podporuje jako nejstarší Catalinu. Také Catalina je lepší než Big Sur+ z hlediska omezení přehřívání a zlepšení celkové použitelnosti, ale pokud potřebuješ Mojave pro 32-bit aplikace, tak máš zřejmě smůlu.

    //EDIT: tak ještě jednou a lépe… 16″ 2019 podporovaná není, ale 15″ 2019 podporovaná je (vyšla nějak v půlce roku, tedy ještě s Mojave) … píšeš, že máš 15″, což jsem přehlédnul. Takže pokud to je patnáctka, tak nakonec by tedy Mojave fungovat měl.

    Jinak 6. řádek: https://www.niwtech.com/guides/apple/macbook-pro/mac-os-compatibility/

    #1451923
    Coxxy
    Účastník (Participant)

    Čauko,

    ďakujem moc za vyčerpávajúcu odpoveď. Nemýlil si sa, Mojave je podporované na mojom macu.
    Myslel som si aj ja že nie ale dal som ho dnes do SWP v Bratislave a nainštalovali mi ho.
    Všetko beží bez problémov. Mám pocit, že aj teploty klesli.

    Pri otvorenom logicu pro x a nabehnutých pluginoch som na Monterey mal teploty 90stupňov. Momentálne je to tak max 70.
    Vetráky síce idú na plný výkon ale nejak mi to neprekáža pokiaľ to udržuje akú takú teplotu. Je jasné, že to nie je M1 ktorá skoro vôbec nekúri.

    Ešte plánujem preventívne prepastovať procesor ale zatiaľ som spokojný ako Mojave vyriešilo problém.

    Bohužial, tie i9 budú vždy kúriť. Nebola to najštastnejšia volba od Apple dať do macbook i9, ale výkon je citelný.

    Samozrejme sa ani nebavme o M1-M2, tam sa nechytá ani i9. Ale rád by som otestoval real M1 export v Logicu vs i9.

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.