Kombinácia Aperture a iPhoto ’08 – import fotiek

Domov Diskusné Fóra Pomoc: software Kombinácia Aperture a iPhoto ’08 – import fotiek

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Autor
    Príspevky
  • #56195
    Tommy_Verceti
    Moderátor

    používa to niekto takto? Mal by som pár otázok.
    Dal som importovať library z iphoto tak, aby ostali fotky na svojom mieste. Čo sa stane ak zmažem napr. v iphoto alebo v aperture? Zmaže sa v oboch programoch? Aj na HDD? Alebo ako?

    Ďalej pri importovaní používam hlavne ilife no niektoré fotky ktoré chcem spracovať (som amatérsky fotograf) importujem do aperture. Dá sa nastaviť nejaká synchronizácia? alebo som urobil hlúposť a bolo by lepšie mať dve oddelené library jednu na “umelecké” foto a druhú na rodinné? Ako to riešite tí ktorí ste v podobnej situácii ako ja? :)Ďakujem veľmi pekne za rady a odpovede…

    #116429
    EmElEn
    Účastník (Participant)

    Rozhodne by som Ti odporúčal používať len jeden z nich. Neviem, akú “hlúposť” máš na mysli, no ak je to skazenie fotky úpravami, oba programy dokážu revert to original.

    To, čo si písal v prvom odstavci určite nefunguje tak, ako si predstavuješ. :)

    #116431
    Tommy_Verceti
    Moderátor

    hlúposťou som myslel to čo je v prvom odstavci – že som dal importovať z iphoto do aperture

    a ako to teda funguje? keď nie ako si predstavujem

    #116437
    EmElEn
    Účastník (Participant)

    Ja som Tvoju predstavu bral takto:

    Imporuješ z iPhoto do Aperture -> Každá zmena v iPhoto sa automaticky prejaví aj v Aperture.

    Tak to podľa mňa nefunguje. Odporúčam Ti riešenie, ktoré mám ja – v iPhoto sú rodinné fotky, ku ktorým pristupujem iba občas, v Aperture moje osobné, ktoré sú určené na úpravu.

    #116446
    Tommy_Verceti
    Moderátor

    no už som sa tak rozhodol keď som písal posledný príspevok.. tak teraz zase mažem (hodinu to importovalo do aperture) všetko z aperture .. a potom budem importovať len to čo chcem na úpravu … pokročilejšiu ako som hovoril… dúfam že to nezmaže teraz aj reálne všetky fotky :) alebo údaje o nich čo som hodiny upravoval :D iba z aperture nech zmiznú nič viac.. ale v najhoršom mám time machine :)

    #116449
    Tommy_Verceti
    Moderátor

    ešte otázka… ako si pri importovaní vyberieš či to chceš importovať (z foťáku) do iphoto alebo aperture?
    ideálne by bolo okno ktoré by vyskočilo a ukázalo či aperture alebo iphoto…

    #116480
    Kiko
    Účastník (Participant)

    Na to aby si si vybral kam to chceš importovať by bola asi najlepšie skúsiť Automator.
    Riešim podobný problém. Plánujem to riešiť nasledovne:
    RAW nechám roztriedené podľa dátumu, o to sa mi stará foťák ktorý mi všetko sám nakopčí do Macu.
    Staršie originály budem presúvať na externý disk (s tým by Aperture namalo mať žiadne problémi)
    Aperture budem používať iba na úpravu a nenechám ho starať sa o Library.
    Všetky upravené fotky importujem do iPhota, ktoré sa už o svoju Library stará samo.

    #116484
    EmElEn
    Účastník (Participant)

    Tommy: V nastaveniach iPhoto si môžeš vybrať medzi importom do iPhoto, Image Capture alebo Do nothing. :) To isté asi v nastaveniach Aperture. Dialóg s výberom asi nebude možný. Ja to robím manuálne, t.j. ručne otvorím ten správny program. :)

    #116490
    pedro
    Účastník (Participant)

    MLN: Vidim ze asi pouzivas Aperture extensively, tak by som sa ta chcel spytat: nemas niekedy problem s tym, ze je to sialene pomale? Ja mam MBP 1.gen s 2gb ramky, a dakedy naimportovanie fotiek, vytvorenie thumbnails (alebo ako sa to vola),alebo batch export trva VECNOST. fotiek nemam az tak strasne vela, mozno 5-6GB, na to ze su to RAWka.

    Pre porovnanie som si vyskusal Adobe Lightroom, do ktoreho som taktiez naimportoval vsetky fotky a pripada mi OVELA rychlejsie…exporty, pohyb po library, refreshovanie thumbnails, proste vsetko.

    Este niekto ma podobnu skusenost?

    #116499
    EmElEn
    Účastník (Participant)

    pedro: Úprimne, s RAW nepracujem. Nefotím až toľko, aby DSLR splnila svoj potenciál, takže ostávam pri kompakte od Sony (ale nie je to nejaký lacný šmejd). Fotím však 5 Mpx snímky, takže majú veľkosť okolo tých 2-3 MB.

    Čo sa týka rýchlosti, veľmi som to nepostrehol. Podobné ohlasy však áno, takže na tom niečo pravdivé bude. Samotné upravovanie mi ide dostatočne rýchlo, takže s ním problém nemám.

    Aby som Ti však odpovedal úplne presne: “Áno, veľa ľudí má podobné skúsenosti.” Vždy je to však lepšie, ako také iPhoto. :)

    #116502
    pedro
    Účastník (Participant)

    OK, uz som sa zlakol ze bol problem niekde vo mne:-) Ostavam pri Lightroom- ak si este neskusal, oplati sa nainstalovat trial a oprobovat.

    #116506
    EmElEn
    Účastník (Participant)

    Mám ho už dlhší čas a pred časom mi ho poradil Kompi, ako prostriedok na tvorbu web galérie, takže som ho vyhrabal a hodil do Docku. :) Veru, Apple by sa malo viac snažiť, pretože Adobe im dýcha na krk.

    #250806
    bresto100
    Účastník (Participant)

    Prosim vas,ako mam nastavit aperture,aby sa mi nespustalo vzdy po pripojeny iPhonu..Dakujem

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.