Odpoveď na: kdy se dočkáme displejů s vysokou hustotou bodů?

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware kdy se dočkáme displejů s vysokou hustotou bodů? Odpoveď na: kdy se dočkáme displejů s vysokou hustotou bodů?

#200083
Dominik Balogh
Účastník (Participant)

Vytlačené “Dots” na tlačiarni sa neukadajú do fixného matrixu, ale prekrývajú sa navzájom. Vyskladanie jednej farby na fotografii z CMYK modelu znamená, že na jednom mieste sa prelínajú aj viaceré “dots”. Porovnanie obsadenej plochy s PPI na monitorch, kde každý pixel je presne v matrixe jeden vedľa druhého a výslednu farbu tvoria 3 RGB subpixely jedného pixelu teda ani nie je matematicky možné. 300 PPI displej by mohol byť detailnosťou kresby na úrovni možno 2400 DPI fototgrafie vytlačenej na inkjetovej tlačiarni. PPI vs. DPI je doteraz často nepochopená téma. Podľa mňa to, že platí “300 PPI obrázok = akceptovateľná fotografická kvalita” nemá s výstupným tlačovým DPI žiadny vzťah. Digitálne fotografie začínajú vyzerať dobre pri 1600 – 2400 DPI, zdrojový súbor je pritom 300 PPI. Zložitú konverziu z jedného RGB pixelu na vyskladané “dots” zabezpečuje komplikovaný ovládač tlačiarne alebo tlačiarenský softvér. Tieto príklady naznačujú, že tlačiareň musí nakresliť priemerne na veľkosti jedného pixelu až 8 dots (300 PPI vs. 2400 DPI). Pri offsete je to dokonca určite znova celkom inak, keďže maska a valec podávajú vo svojom maxime extrémnu “DPI” aj pri pozeraní na výstup pod lupou, no napriek tomu postačuje digitálny materiál 300 PPI.

Je teda zatiaľ pre mňa otázne, čo by užívateľ z tohto hľadiska získal použitím 300 PPI displeja, pretože reláciu s fotografiami a tlačou nevidím v tomto prípade žiadnu. Skôr by sa na monitore ťažko odhalil detail na fotografii, ktorý na papieri bude dobre vidieť. Naopak zmysel vidím vo veľmi jemných a lepšie čitateľných fontoch na displeji. Stojí to ale za 3x objemnejšie bitmapy na všetkých displejových zariadeniach, internete a ich teoreticky trikrát komplikovanejšiu výrobu? Momentálny priemer hustoty displejov je 100 PPI. 160 u iPhone displeja dáva zmysel, pretože potrebujeme na veľkosť vreckového displeja vtesnať čo najviac a pozeráme naň z blízka. Než teda budú existovať povedzme v roku 2020 až 300 PPI monitory, musí tomu predchádzať množstvo zmien v OS, SW a pokročiť musí aj hardvér, konektivita, internet a pod.

Rád sa nechám opraviť, ak sa mýlim.