Instagram pri fotkách už nevyžaduje štvorcový formát

Instagram sa po takmer piatich rokoch fungovania vzdáva svojho štvorcového formátu fotiek, ktorý preslávil. Keď bola sociálna sieť v roku 2010 spustená, fotky vo formáte 1:1, ktoré silne evokovali retro momentky z Polaroidov, boli spolu s filmovými filtrami spôsobom, ako sa odlíšiť od davu podobných služieb. Trendy sa však menia a Instagram už dlhšiu dobu nie je len miestom pre zrnité fotky vášho obedu.

Stal sa miestom pre umeleckú tvorbu mnohých amatérskych, či dokonca profesionálnych fotografov a okrem neustále rastúcej kvality mobilných snímok množstvo ľudí zverejňuje už aj zábery zo svojich zrkadloviek. Ak ste sa doteraz chceli vyhnúť tomu, aby bola vaša fotografia orezaná na štvorec, museli ste ňou prejsť cez niektoré z editovacích aplikácií tretích strán. Tie k fotke jednoducho pridali dva biele pásy, čím z nej spravili podporovaný formát. Určite však nešlo o ideálne riešenie.

instagram-squares

Najnovšia aktualizácia dostupná pre iOS aj Android preto pridáva natívnu podporu aj pre iné pomery strán ako 1:1. Pri uploadovaní fotky stačí kliknúť na ikonu dvoch šípok, čím sa automaticky nahrá v pôvodnom formáte. Fotky v news feede sa budú po novom zobrazovať v rôznych veľkostiach, náhľad galérie v užívateľských profiloch však kvôli estetickým dôvodom aj naďalej ostane ako predtým – ukazovať sa budú len výrezy fotografií.

Instagram na svojom blogu tvrdí, že až pätina všetkých odovzdaných fotiek nebola v podporovanom štvorcovom formáte. Pridanou funkcionalitou sa tak do popredia dostáva snaha poskytnúť užívateľom nové prostriedky pre ich vizuálne príbehy. Nový formát sa samozrejme týka aj videí, tie však okrem toho dostanú aj podporu pre ďalšie filtre, ktoré boli doteraz dostupné exkluzívne len pri statických snímkoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

V roku 2024 vytvorilo 77 herných spoločností na Slovensku 83 hier

Slovenský herný priemysel pokračoval aj v roku 2024 v konsolidácií a miernom poklese. V minulom roku dosiahli spoločnosti tvoriace digitálne hry na našom území spoločne obrat 67,85 miliónov EUR. Momentálne na Slovensku pôsobí 77 herných spoločností, ktoré zamestnávajú 982 profesionálov, čo je o 35 menej oproti roku 2023.
pokračovanie článku

Blender je vo vývoji pre iPad Pro

Populárny modelársky nástroj Blender po rokoch konečne mieri na iPad Pro. Vyzerá to teda, že tablet od Apple bude konečne vhodnou voľbou pre 3D grafikov, ktorí sa nechcú obmedzovať iba na počítač.