Apple predstavil softvérové novinky pre ľudí so znevýhodnením

Ovládanie hodiniek bez dotyku či interakcia s iPadom pomocou zraku? Aj to je časť vylepšení, ktoré značka predstavila.

SignTime

Nová služba umožní zákazníkom riešiť veci v rámci AppleCare a zákazníckej podpory v retailoch pomocou znakového jazyka, priamo v prehliadači. Na začiatok je plánovaná podpora pre americký, britský a francúzsky znakový jazyk, ktorá sa má postupne rozširovať do ďalších krajín a jazykov. Prostredníctvom programu bude pri návšteve niektorého z Apple Stores možná aj komunikácia s tlmočníkom do znakovej reči.

Eye-Tracking pre iPad

iPadOS bude podporovať zariadenia tretích strán určené na trackovanie zraku, vďaka čomu bude tablet možné ovládať práve týmto zmyslom. Neskôr v priebehu aktuálneho roku, budú zariadenie MFi (Made for iPhone) schopné sledovať pohľad človek na displej a ukazovateľ na zariadení bude pohyb očí po obrazovke reflektovať. Dlhší očný kontakt bude slúžiť na určitú akciu ako napríklad ťuknutie.

Prezeranie obrázkov pomocou funkcie VoiceOver

Ďalšia z noviniek je zameraná na čítanie vizuálneho obsahu na displejoch pre používateľov, ktorí sú nevidiaci alebo slabozrakí. Funkcia nadväzuje na tzv. Image Descriptions, ktoré do VoiceOveru pribudli nedávno, a ďalej možnosti rozširuje. Nový update ponúkne viac detailov o vizuáloch, ktoré sa na obrazovke nachádzajú, či už pôjde o ľudí, texty, údaje z tabuliek alebo ďalšie objekty.

VoiceOver človeku so zrakovým hendikepom po novom bude vedieť  povedať detaily napríklad o tom, kde sa človek na zábere nachádza vo vzťahu k ostatným objektom a pod.

Podpora pre načúvacie zariadenia Made for iPhone a Audiogram

Program MFi získava podporu pre pomôcky, ktoré umožňujú ľuďom s poruchou sluchu telefonovať v hands-free režime či prostredníctvom FaceTime.

Takisto je novinkou aj nastavenie audia pomocou tzv. audiogramov. Ide o tabuľky, ktoré obsahujú výsledok sluchového testu a pomocou ktorých bude možné prispôsobiť si zvuk na zariadení. Import bude možný nasnímaním papierového audiogramu alebo nahratím jeho PDF verzie.

AssistiveTouch pre Apple Watch

Funkcia AssistiveTouch umožní používateľom, ktorí majú odlišne tvarované končatiny, ovládanie Apple Watch bez dotyku displeja či iných ovládacích prvkov. Umožní to kombinácia strojového učenia, gyroskopu, akcelerometru a senzoru pre tep, ktoré sú zabudované v hodinkách.

V praxi budú senzory snímať jemné zmeny v pohyboch svalov a šliach. Prostredníctvom gest ako zovretie ruky v päsť, spojenie ukazováka a palca či potrasenie zápästím, bude možné interagovať s ciferníkom.

AssistiveTouch tak zjednoduší vykonávanie bežných úkonov, medzi ktoré patrí napríklad prijímanie hovorov, ovládanie ukazovateľa na displeji či prístup k centru pre ovládanie či notifikácie.

Zvuky v pozadí

Novinka, ktorá má minimalizovať vyrušovanie zvukmi z okolia, najmä tými nepríjemnými, a pomôcť tak používateľovi lepšie sa sústrediť, prípadne oddychovať.

Funkcia Background Sounds bude prehrávať kulisu vo forme ambientnych zvukov ako sú rôzne šumy, oceán, dážď či vodný tok, ktoré majú maskovať nechcený hluk z okolia.

Memoji

K pripomienke Svetového dňa povedomia o prístupnosti (alebo ak chcete Global Accesibility Awareness Day) Apple prišiel aj s aktualizáciou emotikono hláv, ktoré dostali prispôsobiteľné detaily ako načúvací prístroj, kyslíkovú hadičku či ochranu hlavy.

zdroj: Apple

komentáre
  1. Pán Kučera, prosím, upravte nadpis. …pre ľudí s hendikepom. Ideálne pre ľudí so znevýhodnením. Ďakujem.

    2
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Koncept: budúca podoba výrezu v displeji iPhonu

Tohtoročný modelový rad Apple smartfónu by mal podľa očakávaní priniesť aj o niečo menší výrez v prednej časti zariadenia. Pozrite sa však na koncept, ktorý sa na vec pozerá z úplne inej perspektívy.