S 3D Touch na iPhone sa možno čoskoro úplne rozlúčime

Podľa analytikov bude všetkým tohtoročným iPhonom chýbať funkcia 3D Touch. Nahradí ju Haptic Touch z iPhonu XR.

3D Touch Apple predstavil v roku 2015 ako najväčšiu hardvérovú novinku vtedajšieho iPhonu 6s. Silnejším zatlačením na displej s ňou môžete vykonávať rôzne akcie, napríklad vyvolať rýchly náhľad internetového odkazu či mailu, alebo získať prístup ku skratkám na ikone aplikácie.

S príchodom iOS 10 sa funkcia rozšírila aj na interaktívne notifikácie a rok na to v iOS 11 slúžila na rozbalenie nastavení v Ovládacom centre a prístup k fotoaparátu a svetlu na zamknutej obrazovke. Na iPhonoch bez 3D Touch a všetkých iPadoch rovnaké funkcie vyvoláte dlhým podržaním prsta.

O absencii 3D Touch v nových iPhonoch sa hovorilo už od predstavenia iPhonu XR, ktorý ho ako prvý moderný iPhone neponúkal. Môže za to zrejme jeho „Liquid Retina“ LCD displej, ktorý Apple natiahol až ku okrajom, podobne ako OLED displej v iPhone X. Na hardvérovú limitáciu zrejme spoločnosť narazila aj pri iPadoch, nakoľko doposiaľ žiadny z nich funkciu neponúkol.

S iOS 11 Apple rozšírili funkcionalitu 3D Touch aj na Ovládacie centrum.

iPhone XR 3D Touch však úspešne emuluje funkciou zvanou Haptic Touch, čo je v podstate to isté, akurát miesto zatlačenia podržíte prst na displeji. Vďaka skvelému vibračnému motoru tak máte pocit, že ste skutočne niečo stlačili. Podľa analytikov z Barclays na Haptic Touch tento rok prejdú všetky tri nové iPhony.

Aj keď veľa ľudí možno povie, že 3D Touch je zbytočnou funkciou, s jeho odstránením prichádza viacero problémov. V prvom rade, Haptic Touch funguje len v prípadoch, kde podržanie prsta nevyvoláva inú akciu. Chýba tak napríklad pri náhľadoch na odkazy a skratkách na domovskej obrazovke.

V druhom rade, 3D Touch je výrazne rýchlejší. A pri skratkách ide hlavne o rýchlosť. Haptic Touch musí najprv zaznamenať, či nejde len o obyčajný dotyk, zatiaľ čo pri 3D Touch je rozpoznanie tlaku takmer okamžité.

Či Apple ďalej vylepší Haptic Touch, alebo sa jednoducho budeme musieť s užitočnou funkciu rozlúčiť, uvidíme v septembri. Prípadné náznaky nás možno čakajú aj na pondelkovej WWDC keynote, kde Apple predstaví iOS 13.

A čo vy? Používate na svojom iPhone 3D Touch skratky alebo by vám po funkcii nebolo smutno? Dajte nám vedieť v komentároch.

komentárov
 1. Najväčším failom dľa môjho názoru je celí ten ich Taptic engin (TE). Vôbec nie je taký skvelí ako ho tu popisujú a už vôbec nie je taký dobrý ako klasické vybračné motorčeky. Čo to bolo za chuja, kto toto natrepal do iP. Zaberajú asi 30x viacej miesta ako klasické vybračné motorčeky, sú slabšie na vibráciu a už vôbec nie sú také identické ako “poťukanie na ruku” ako bolo nespočet krát popisované. Na hodinkách mi to brutálne vadí keď to nie je ani cítiť v niektorých prípadoch. Miesto toho miesta, čo zaberá celí ten ich úžasný TE mohli dať kopec inej elektroniky (a že by sa jej tam veru zmestilo pri takej ploche) alebo pri najmenšom dať väčšiu baterku, nehovoriac o hodinkách, kde by sa to miesto dalo určite efektívnejšie využiť. Za to čo to vymyslel mali toho dotyčného vyraziť. A nie to prezentovať v ďalších ich produktoch.

  0
  0
 2. Jak je to na hodinkach netusim, ale v iPhone je TE urcite co do vibraci silnejsi nez klasicky vibracni motorek. On neni akorat tak hlasity (je min slyset), coz osobne povazuji za vyhodu, protoze vibrace maji byt z principu tiche. U klasickeho motorku jsem slysel, ze mobil vibruje pres celou mistnost, ale samotne vibrace v ruce tak vyrazne uz nebyly.

  Nerikam ze TE je nejaky dokonaly, ale jen chci napsat, ze aspon u iPhone neni slabsi.

  0
  0
 3. @nocom neviem o čom hovoríš. Máš vôbec iP alebo nejaký ajFón? Alebo si už zabudol ako to bolo s klasickým? Skúsim si podržať nejaký mobil v jednej ruke a iP v druhej. Potom píš.

  0
  0
 4. No s týmto názorom nemôžem súhlasiť.
  Na hodinkách hapric je asi najdôležitejšia funkcia, len si to niekto uvedomuje.
  Od začiatku používania hodiniek ma neobťažujú zvonenia a notifikácie iPhone.
  Možno to znie čudne, ale pri všetkých tých pracovných notifikácia a hovoroch som už mal alergiu na zvonenie a zdvihnúť hovor bolo pomaly odporom.

  Jemne ťuknutie lineárnych oscilácii (nič iné haptic feedback nie je) je úplne niečo iné a vnímam to bez stresu. Notifikáciu rýchlo pozriem a rozhodnem sa čo ďalej bez vyberania telefónu ale PC.
  Myslel som, že časom sa to dostane do stavu ako s telefónom a bude ma to obťažovať ale po 2,5 roku s Apple watch sa to nestalo.

  K samotnému vibračného motorčeku v telefone. Obyčajný oscilačný je dosť nepríjemný – vibrácia na stole ke absolútne nepríjemná a hnusná. Vibrácia neslúži ako náhrada zvukového upozornenia, keď je telefón mimo užívateľa ale ako diskrétne upozornenie keď ho ma užívateľ vo vrecku.
  Nechať zapnutý oscilačný motorček v divadle, kostole, tak by ho počul každý okolo a nechcel by som to už zažiť.

  Ak to Vám nevadí, som za Vás rád ale skúste sa na vec pozrieť z nadhľadom.

  0
  0
 5. @Mirec: Řeknu to znova jednoduše. Mám tady teď u sebe 2 iPhony, jeden je 6s a druhý 6, tedy TE vs. klasický motorek.

  6s mi vibruje do ruky silně, vibrace jsou hodně cítit (= výrazné kmitaní), ale jsou prakticky neslyšitelné.

  U 6 vibrace tak necítím, ale zato telefon hodně nahlas “vrčí”. Přesně jak psal Lubog předemnou, jako tiché vyzvánění, tedy hlavní účel, je to vlastně nepoužitelné.

  To je celé.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.