Ako tvar ikoniek v iOS súvisí s industriálnym dizajnom produktov

ios7 02 icons grid 800x802 - Ako tvar ikoniek v iOS súvisí s industriálnym dizajnom produktov

Každý vie, že Apple pri svojich produktoch dbá na tie najmenšie detaily. Málokto však dokáže tieto detaily identifikovať a oceniť v praxi.

Keby ste sa bežného majiteľa Apple produktu opýtali, čo konkrétne sa mu na jeho industriálnom dizajne páči, pravdepodobne by ste dostali veľmi všeobecnú odpoveď. Tisíc drobných detailov však spolu dokáže vytvoriť harmonický celok, ktorý sa nám vo výsledku podvedome páči – aj keď ani presne nevieme prečo.

Odkedy sa Jony Ive stal hlavou hardvérovej aj softvérovej divízie spoločnosti, systémy iOS a macOS už nereprezentujú samostatnú entitu a svojim výzorom sa pripodobňujú hardvéru, na ktorom bežia. Najočividnejším príkladom je drastická prerábka do flat dizajnu, ktorou oba systémy prešli. Tam však podobnosť nekončí.

ios icons shape - Ako tvar ikoniek v iOS súvisí s industriálnym dizajnom produktov
Ikona pred iOS 7 – ikona po iOS 7 = rozdiel

iOS 7 popri mnohých iných zmenách priniesol aj pozmenený tvar ikoniek aplikácií. Ak sa však neživíte softvérovým, či grafickým dizajnom, pravdepodobne ste si ich v tej kope zmien ani nevšimli. Ikony prešli z obyčajného zaobleného štvorca na niečo oveľa komplexnejšie – všetko v mene jednotného dizajnu.

Krivky

Ikony teraz využívajú rovnaké zakrivenie, aké nájdeme v hardvérových produktoch spoločnosti – konkrétne napríklad na rohoch MacBooku Pro. Na prvý pohľad síce ide len o obyčajné oblé hrany spájajúce dve strany laptopu, ich tvar však rozhodne nie je náhodný. Na obrázku môžeme vidieť porovnanie spomínaného MacBooku Pro a produktu od iného výrobcu. Všimli ste si, v čom sa líšia? Ide o mieru zakrivenia, ktorá spôsobuje odlišné prechody v odrážanlivosti svetla.

apple macbook corner curve - Ako tvar ikoniek v iOS súvisí s industriálnym dizajnom produktov

Ak sa pozrieme na diagram nižšie, môžeme si všimnúť dva veľmi rozdielne dizajnové prístupy. Produkt naľavo využíva rovnomernú krivku, ktorá má jasne definovaný začiatok a koniec. Zakrivenie je rovnomerné a náhle, čo vo výsledku spôsobuje výraznejšie prechody na hrane.

Apple však preferuje súvislé zakrivenie, ktoré sa začína pomaly a postupne naberá na obrátkach – odraz svetla na hrane je tak jemnejší. Dizajnéri spoločnosti nenavrhujú samotný tvar hrany laptopu, ale doslova spôsob, akým bude odrážať svetlo.

apple curvature continuity - Ako tvar ikoniek v iOS súvisí s industriálnym dizajnom produktov

Kalifornská spoločnosť tento princíp využíva už roky a nepochybne je jeden z mnohých dôvodov, prečo je industriálny dizajn Apple produktov stále tak jedinečný. Ikony v iOS boli zmenené, aby bližšie reprezentovali dizajnovú filozofiu hardvérových produktov. Zmena, ktorá je pre koncového používateľa na prvý pohľad možno bezvýznamná, však ukazuje kam až je Apple schopný zájsť v mene jednotného dizajnového ekosystému.

komentáre
  1. Ja mam skor pocit, ze v posledom case sa Apple zameral viac na marketing a emoi a dolezite detaily v designe a hlavne v os im akosi unikaju. Napr. text icon na svetlom pozadi na desktope je v El Capitan skoro necitatelny a premnoho dalsich… :/ Tak sa mi zda, ze ich tam nema kto nakopat do prdele, hmmm….

  2. Výborný článok, veľký palec hore za snahu prinášať na MacBlog zaujímavý obsah, ktorý je tu rýchlo a ako som si všimol často skôr než u konkurencie. Články tohto typu mám veľmi rád a páči sa mi, že nepíšete o každej blbosti a nemáte tu z toho bulvár, za to dva palce hore!!!
    Začínate ma presviedčať o tom, že MacBlog sa čítať oplatí tak ako kedysi a čo viac, že sa stane pre mňa opäť primárnym zdrojom noviniek zo sveta Apple!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
cover macblog 74 380x220 - Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11
pokračovanie článku

Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11

Apple v nedávnej aktualizácii svojho iOS pridal možnosť vypnúť sledovanie polohy. Stalo sa tak po tom, čo sa viacerí sťažovali, že…
246x0w 246x220 - Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake
pokračovanie článku

Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake

Ešte na iPhonovom evente v septembri nám Apple ukázal demo aplikácie FiLMiC Pro. Táto aplikácia sa odlišuje skvelou funkciou,…