Microsoft predstavil nový Surface Laptop a Windows 10 S

Microsoft na svojom utorkovom evente predstavil nový laptop zo série Surface, špeciálnu verziu Windows 10 S a ďalšie produkty určené pre školstvo.

Surface Laptop nie je v porovnaní s predošlými Surface produktami hybridom a ponúka len štandardnú notebookovú konštrukciu. Jeho 13,5-palcový displej s rozlíšením 2256 x 1504 je však dotykový. Laptop váži 1,25 kg a v najhrubšom bode má 14,47 mm – pre porovnanie, najnovší 13″ MacBook Pro váži 1,35 kg a je hrubý 14,9 mm.

https://youtu.be/74kPEJWpCD4

Na klávesnicu a povrch okolo nej Microsoft využíva textilný materiál Alcantra, ktorý sme už mohli vidieť na klávesnici pre Surface Pro 4. Ide o látku, ktorá by mala byť odolná voči obliatiu a ľahko sa čistí. Po bokoch zariadenia toho nájdeme len minimum – klasický USB-A port, 3,5 mm audio jack, Mini DisplayPort, čítačku SD kariet a nabíjací konektor. Chýba najnovší štandard v podobe USB-C, či Thunderbolt 3. Podľa Microsoftu by mal notebook vydržať na jedno nabitie približne 14 a pol hodiny.

Vnútri nájdeme plnohodnotný procesor Intel Core i5 so 4 GB RAM a 128 GB SSD úložiska. Nakonfigurovať si môžete aj vlastnú špecifikáciu – až do i7 Intel Core, 16 GB RAM a 512 GB SSD. Základný model sa bude v Spojených štátoch predávať za 999 dolárov. Na výber bude pritom zo štyroch farebných prevedení – burgundy, platinum, cobalt blue a graphite gold.

Laptop beží na novej verzii Windows 10 S, ktorá je určená špeciálne pre študentov a vyučujúcich. Rozdiel oproti klasickému Windowsu je jediný – na Sku spustíte len aplikácie stiahnuté z obchodu Windows Store, podobne ako na uzavretom systéme ako iOS. Podľa Microsoftu zjednodušená verzia Windowsu prinesie lepšiu bezpečnosť a výkon na slabších strojoch, a taktiež zjednoduší správu školských počítačov. Surface Laptop tak pripomína skôr konkurenčné Chromebooky, a podobne ako kedysi Chromebook Pixel od Googlu, je pri nich vlajkovým zariadením. Nasledovať ho neskôr budú omnoho lacnejšie varianty od HP, Dellu a Aceru, tiež s Windows 10 S.

Ako príslušenstvo k novému notebooku si tiež budete môcť zakúpiť novú Surface Arc Mouse. Ide o bezdrôtovú myš s podporou pre Bluetooth 4 a praktickým skladacím telom vhodným na cestovanie. Dostupná bude v troch farebných variáciách za cenu 79 dolárov.

Okrem hardvéru a nového Windowsu Microsoft predstavil aj nové funkcie pre Minecraft: Education Edition, ktorý dostane nástroj “Code Bulider”. Ten umožní študentom prepojiť hru s rôznymi platformami na učenie programovania a stavať pomocou nich objekty a budovy.

komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť