iOS 11: Wi-Fi a Bluetooth v Ovládacom centre fungujú trochu inak, než sme boli zvyknutí

Medzi detaily, o ktorých sa pri iOS 11 až tak nehovorí, patrí aj nová funkcionalita nastavení v Ovládacom centre.

Týka sa prepínačov Wi-Fi a Bluetooth pripojenia, ktoré po novom zostávajú spustené aj po ich “vypnutí”. Predstavte si napríklad, že chcete vypnúť Wi-Fi na svojom iPhone. Otvoríte Ovládacie centrum a stlačíte modrú ikonu pre Wi-Fi – tento úkon vás však len odpojí od aktuálnej bezdrôtovej siete. Ak teda chcete Wi-Fi skutočne vypnúť, budete musieť prejsť do nastavení telefónu. To isté platí aj pri Bluetooth a nejde o bug.

Apple má pre tento fenomén jednoduché vysvetlenie. Väčšina používateľov totiž pri vypnutí Wi-Fi/Bluetooth nemá v úmysle kompletne vypnúť túto funkcionalitu, no napríklad sa len odpojiť z nefunkčnej siete, či spárovaného príslušenstva. Aktívna konektivita je taktiež potrebná na využívanie viacerých funkcií ako AirDrop, AirPlay, Continuity, Handoff, či pripojenie Apple Pencil/Watch.

Ak takto vypnete napríklad Wi-Fi, telefón sa odpojí od aktuálnej siete, až pokým ho znovu nezapnete, nepripojíte sa manuálne cez Nastavenia, či reštartujete zariadenie. Samotná Wi-Fi anténa je pritom aktívna a používa sa na ostatné funkcie. Na bezdrôtovú sieť sa taktiež opäť pripojíte pri prechode do inej lokácie s inou sieťou, alebo každý deň o 5:00 ráno. Zaujímavé taktiež je, že po spustení Lietadlového módu sa Wi-Fi aj Bluetooth úplne vypnú, čo signalizujú aj preškrtnuté ikonky.

iOS 11 control center

Apple si zdá sa myslí, že výhody zapnutej konektivity zďaleka prevyšujú ich nevýhody. Spotreba batérie je podľa nás v tomto prípade zanedbateľná, táto nová “funkcia” však nie je spočiatku najintuitívnejšia a sami sme si ju v redakcii všimli až po upozornení našimi čitateľmi vo fóre.

Ak teda budete v budúcnosti chcieť naozaj vypnúť bezdrôtové siete na iPhone, či už z bezpečnostných, či iných dôvodov, uistite sa, že sú vypnuté cez Nastavenia.

UložiťUložiť

komentárov
 1. Keby urobili viacstavové tlačítko /pripojené k Wifi/odpojené od WiFi/Vypnuté WiFi/ odlíšené tromi farbami tak by to možno bolo viac intuitívne a rýchlo dostupné
  ale vďaka za upozornenie, to by ma nenapadlo

  0
  0
 2. suhlasim s Milanom vyssie, tak by to malo byt..
  ..tiez si myslim, ze v Apple jedia malo tresky, co ma za nasledok nedosatok DHA, DPA a tym znizenie ich mozgovej kapacity a preto takto dopadli tlacitka a ich funkcionalita..

  0
  0
 3. Podľa mňa je to super. Predtým sa mi párkrát podarilo byť nevedomky nepripojený k AW. A tým, že na iPhone mám úplne vypnuté zvuky, tak som si to všimol až z odstupom času. Myslím, že naopak veľmi rozmýšľali.

  0
  0
 4. Je o na prd. Zerie to zbytocne baterku. Ked nieco nepotrebujem a chem to vypnut, tak by som to chcel mat uplne VYPNUTE a nie “POLOvypnute”.

  0
  0
 5. No pekne, vraciame sa doby iPhone 4, aj tam sa WiFi vypínal iba cez nastavenia.
  A všimol si niekto, že funkcia Night Shift sa už nedá nastaviť automaticky od západu do východu slnka?

  0
  0
 6. mne sa da nastavit nightshift od zapadu do vychodu slnka, je to tam stale na vyber, len mi prestalo zobrazovat cas vyhodu a cas zapadu slnka..

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť