iOS 11: Wi-Fi a Bluetooth v Ovládacom centre fungujú trochu inak, než sme boli zvyknutí

Medzi detaily, o ktorých sa pri iOS 11 až tak nehovorí, patrí aj nová funkcionalita nastavení v Ovládacom centre.

Týka sa prepínačov Wi-Fi a Bluetooth pripojenia, ktoré po novom zostávajú spustené aj po ich “vypnutí”. Predstavte si napríklad, že chcete vypnúť Wi-Fi na svojom iPhone. Otvoríte Ovládacie centrum a stlačíte modrú ikonu pre Wi-Fi – tento úkon vás však len odpojí od aktuálnej bezdrôtovej siete. Ak teda chcete Wi-Fi skutočne vypnúť, budete musieť prejsť do nastavení telefónu. To isté platí aj pri Bluetooth a nejde o bug.

Apple má pre tento fenomén jednoduché vysvetlenie. Väčšina používateľov totiž pri vypnutí Wi-Fi/Bluetooth nemá v úmysle kompletne vypnúť túto funkcionalitu, no napríklad sa len odpojiť z nefunkčnej siete, či spárovaného príslušenstva. Aktívna konektivita je taktiež potrebná na využívanie viacerých funkcií ako AirDrop, AirPlay, Continuity, Handoff, či pripojenie Apple Pencil/Watch.

Ak takto vypnete napríklad Wi-Fi, telefón sa odpojí od aktuálnej siete, až pokým ho znovu nezapnete, nepripojíte sa manuálne cez Nastavenia, či reštartujete zariadenie. Samotná Wi-Fi anténa je pritom aktívna a používa sa na ostatné funkcie. Na bezdrôtovú sieť sa taktiež opäť pripojíte pri prechode do inej lokácie s inou sieťou, alebo každý deň o 5:00 ráno. Zaujímavé taktiež je, že po spustení Lietadlového módu sa Wi-Fi aj Bluetooth úplne vypnú, čo signalizujú aj preškrtnuté ikonky.

iOS 11 control center

Apple si zdá sa myslí, že výhody zapnutej konektivity zďaleka prevyšujú ich nevýhody. Spotreba batérie je podľa nás v tomto prípade zanedbateľná, táto nová “funkcia” však nie je spočiatku najintuitívnejšia a sami sme si ju v redakcii všimli až po upozornení našimi čitateľmi vo fóre.

Ak teda budete v budúcnosti chcieť naozaj vypnúť bezdrôtové siete na iPhone, či už z bezpečnostných, či iných dôvodov, uistite sa, že sú vypnuté cez Nastavenia.

UložiťUložiť

komentárov
 1. Keby urobili viacstavové tlačítko /pripojené k Wifi/odpojené od WiFi/Vypnuté WiFi/ odlíšené tromi farbami tak by to možno bolo viac intuitívne a rýchlo dostupné
  ale vďaka za upozornenie, to by ma nenapadlo

 2. suhlasim s Milanom vyssie, tak by to malo byt..
  ..tiez si myslim, ze v Apple jedia malo tresky, co ma za nasledok nedosatok DHA, DPA a tym znizenie ich mozgovej kapacity a preto takto dopadli tlacitka a ich funkcionalita..

 3. Podľa mňa je to super. Predtým sa mi párkrát podarilo byť nevedomky nepripojený k AW. A tým, že na iPhone mám úplne vypnuté zvuky, tak som si to všimol až z odstupom času. Myslím, že naopak veľmi rozmýšľali.

 4. Je o na prd. Zerie to zbytocne baterku. Ked nieco nepotrebujem a chem to vypnut, tak by som to chcel mat uplne  VYPNUTE a nie “POLOvypnute”.

 5. No pekne, vraciame sa doby iPhone 4, aj tam sa WiFi vypínal iba cez nastavenia.
  A všimol si niekto, že funkcia Night Shift sa už nedá nastaviť automaticky od západu do východu slnka?

 6. mne sa da nastavit nightshift od zapadu do vychodu slnka, je to tam stale na vyber, len mi prestalo zobrazovat cas vyhodu a cas zapadu slnka..

Pridaj komentár
You have to agree to the comment policy.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vyšiel iOS 13.6

Update prináša podporu pre CarKey a pridáva aj ďalšie novinky.