Dávajte si pozor, iOS 11 už nespustí staré 32-bitové aplikácie

Apple dnes večer vydá konečnú verziu iOS 11 a s ňou aj oficiálne ukončí podporu pre 32-bitové aplikácie.

Ak teda plánujete nainštalovať najnovšiu verziu iOS, no používate staré 32-bitové aplikácie, ktoré vývojári neaktualizovali, upgrade ešte zvážte. Aplikácie na novom systéme už nespustíte.

Momentálne máte len dve možnosti: prestať aplikácie používať a nájsť za ne náhradu, alebo ostať na iOS 10 a počkať, kým budú aktualizované. Problém s druhou možnosťou je však ten, že všetci aktívny developeri svoje aplikácie dávno aktualizovali a väčšina 32-bitových aplikácií a hier na App Store je dnes vývojármi opustená.

O strate kompatibility už nejaký čas priamo varuje aj samotný systém. Od iOS 10.1 pri štarte takýchto aplikácií dostanete hlášku, že aplikácia môže spomaľovať vaše zariadenie a od iOS 10.3 vás systém upozorní, že aplikáciu treba aktualizovať, inak nebude fungovať s ďalšími verziami iOS. 32-bitové aplikácie sa taktiež už nejaký čas nedajú vyhľadávať a sťahovať cez App Store.

Dôvodom na ukončenie podpory je kompletný prechod na 64-bitovú architektúru. iOS 11 sa totiž zbavuje starého kódu a taktiež bude fungovať len na zariadeniach s 64-bitovým čipom, teda iPhone 5s, iPad Mini 2/Air a novšie. Celý zoznam podporovaných zariadení nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť