Apple na iOS po novom zakazuje ad blockery využívajúce VPN

adblock ios vpn - Apple na iOS po novom zakazuje ad blockery využívajúce VPN

Zdá sa, že z App Storu čoskoro zmiznú všetky aplikácie, ktoré využívajú na blokovanie reklám VPN službu.

Na fakt upozornil vývojár Tomasz Koperski zo spoločnosti Future Mind, ktorá na iOS ponúka rovno tri rôzne ad blockery. Jedna z nich, zvaná jednoducho Adblock, bola nedávno odmietnutá v schvaľovacom procese – dôvodom je podľa Applu práve dodatočná VPN funkcionalita, ktorú ponúka.

Zaujímavé je, že aplikácia je na App Store už od roku 2014 a je jednou z prvých svojho druhu. V súčasnosti ich je na stiahnutie viacero – niektoré boli dokonca updatované len minulý mesiac – čo znamená, že zmeny v pravidlách musia byť pomerne čerstvé. Koperskemu spoločnosť navyše oznámila, že v blízkej budúcnosti budú na App Store dovolené jedine blokátory obsahu pre Safari, ktoré boli predstavené pred dvoma rokmi s príchodom iOS 9.

Dôvod na náhle blokovanie takéhoto typu aplikácií je neznámy. Môže ísť o snahu predísť bezpečnostnému riziku – pri používaní VPN totiž musí všetka internetová doprava, vrátane hesiel a citlivých údajov, prechádzať súkromným serverom vývojára. Do úvahy však taktiež prichádza fakt, že Apple jednoducho nechce, aby používatelia blokovali reklamy zabudované v aplikáciách, ako to robil napríklad spomínaný Adblock. Veľké množstvo aplikácií, vrátane vstavaných služieb ako Apple News, ich totiž využíva ako svoj hlavný zdroj príjmu.

Čo sa týka samotného Adblocku, ten sa bude musieť preorientovať čisto na Safari content blocking, úplne odísť z App Storu, alebo sa prípadne transformovať na výlučne VPN službu. Podobná dilema bude v dohľadnej dobe zrejme čakať aj ostatných tvorcov aplikácií, nakoľko Apple ich nové aktualizácie do App Storu už nepustí.

komentáre
  1. Myslím si, že dôvod je jasný. Tlačí naň “reklamný priemysel”. Safari neukladalu cookie  a už ukladá. Apple pre peniaze, zdá sa, urobí čokoľvek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
cover macblog 74 380x220 - Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11
pokračovanie článku

Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11

Apple v nedávnej aktualizácii svojho iOS pridal možnosť vypnúť sledovanie polohy. Stalo sa tak po tom, čo sa viacerí sťažovali, že…
246x0w 246x220 - Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake
pokračovanie článku

Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake

Ešte na iPhonovom evente v septembri nám Apple ukázal demo aplikácie FiLMiC Pro. Táto aplikácia sa odlišuje skvelou funkciou,…