fbpx

Apple na iOS po novom zakazuje ad blockery využívajúce VPN

adblock ios vpn 600x600 - Apple na iOS po novom zakazuje ad blockery využívajúce VPN

Zdá sa, že z App Storu čoskoro zmiznú všetky aplikácie, ktoré využívajú na blokovanie reklám VPN službu.

Na fakt upozornil vývojár Tomasz Koperski zo spoločnosti Future Mind, ktorá na iOS ponúka rovno tri rôzne ad blockery. Jedna z nich, zvaná jednoducho Adblock, bola nedávno odmietnutá v schvaľovacom procese – dôvodom je podľa Applu práve dodatočná VPN funkcionalita, ktorú ponúka.

Zaujímavé je, že aplikácia je na App Store už od roku 2014 a je jednou z prvých svojho druhu. V súčasnosti ich je na stiahnutie viacero – niektoré boli dokonca updatované len minulý mesiac – čo znamená, že zmeny v pravidlách musia byť pomerne čerstvé. Koperskemu spoločnosť navyše oznámila, že v blízkej budúcnosti budú na App Store dovolené jedine blokátory obsahu pre Safari, ktoré boli predstavené pred dvoma rokmi s príchodom iOS 9.

Dôvod na náhle blokovanie takéhoto typu aplikácií je neznámy. Môže ísť o snahu predísť bezpečnostnému riziku – pri používaní VPN totiž musí všetka internetová doprava, vrátane hesiel a citlivých údajov, prechádzať súkromným serverom vývojára. Do úvahy však taktiež prichádza fakt, že Apple jednoducho nechce, aby používatelia blokovali reklamy zabudované v aplikáciách, ako to robil napríklad spomínaný Adblock. Veľké množstvo aplikácií, vrátane vstavaných služieb ako Apple News, ich totiž využíva ako svoj hlavný zdroj príjmu.

Čo sa týka samotného Adblocku, ten sa bude musieť preorientovať čisto na Safari content blocking, úplne odísť z App Storu, alebo sa prípadne transformovať na výlučne VPN službu. Podobná dilema bude v dohľadnej dobe zrejme čakať aj ostatných tvorcov aplikácií, nakoľko Apple ich nové aktualizácie do App Storu už nepustí.

Zdroj: MacRumors
Viac článkov na tému

3 komentáre

  1. pééťa píše:

    OPRAVTE SI: Safati  na Safari. :)

  2. Meno a zajmeno píše:

    … a taky smazte ten spam te kosoctverkyne “klary”.

  3. Ľubor Brtáň píše:

    Myslím si, že dôvod je jasný. Tlačí naň “reklamný priemysel”. Safari neukladalu cookie  a už ukladá. Apple pre peniaze, zdá sa, urobí čokoľvek.

Pridať komentár

Partneri

Booking.com
Booking.com

Send this to a friend