fbpx

Prvé dojmy: iPhone 7

iphone 7 prve dojmy3 600x450 - Prvé dojmy: iPhone 7

Nový iPhone 7 je už niekoľko dní aj na policiach predajní na Slovensku. To, aký je vylepšený fotoaparát, staronový dizajn, či rýchlejší procesor v praxi, sa dozviete už čoskoro v našej detailnej recenzii. Aké sú však naše prvé dojmy z vlajkovej lode Applu pre tento rok?

iPhone 7 je na prvý pohľad takmer identický ako jeho dvaja predchodcovia. Nebyť zväčšenej šošovky fotoaparátu na zadnej strane, pasoval by dokonca do ich obalov. Rozdiely a novinky sú drobné, no zároveň v mnohých smeroch radikálne.

iphone_7_prve_dojmy5

Tým najočividnejším je absencia 3,5 mm audio jacku. Apple do balenia prihodil EarPods slúchadlá s Lightning koncovkou a malý adaptér na 3,5 mm jack. EarPody znejú podobne ako ich klasický predchodcovia – neprekvapia, no ani neurazia. Adaptér v balení sa cení, pôsobí však veľmi jemne a bojíte sa, aby ste ho nestratili, či nezlomili.

Telefón testujeme v novej matne čiernej variante, ktorá je vďaka upraveným anténam na hranách nenápadná a zároveň veľmi elegantná. Nedosahuje možno exkluzivity lesklého Jet Black prevedenia, nie je však ani magnetom na odtlačky a škrabance.

iphone_7_prve_dojmy8

Sedmička pracuje v tandeme so systémom iOS 10, plne využíva Raise to wake a nové 3D Touch skratky v notifikáciách. Samotný iOS však neprináša žiadnu exkluzívnu funkcionalitu a všetko funguje aj na minuloročnom iPhone. Nový čip A10 je bleskurýchly a pocítite to najmä pri otváraní aplikácií, systém však beží rovnako plynulo aj na dvojročnej 6ke.

Taptic engine

Vítaným prídavkom, o ktorom sa pomerne málo hovorí, je vylepšený vibračný motorček. Tzv. Taptic engine, ako ho Apple nazýva, bol prítomný už u modelu 6s, naučil sa však zopár nových trikov. Medzi ne patrí systémová odozva – drobné vibrácie pri interakcii s používateľským rozhraním. Jemný “kop” pocítite napríklad pri vysunutí lišty ovládacieho centra, notifikácií, zoomovaní fotiek, či rolovaní ciferníku v časovači.

Home button

Vylepšená haptická odozva je nutnosťou aj pri ďalšej hardvérovej zmene. Home button už viac nie je pohyblivý, miesto toho reaguje na dotyk a kliknutie len simuluje, podobne ako trackpady v nedávnych MacBookoch.

iphone_7_prve_dojmy7

Narozdiel od nich vás však len tak ľahko neoklame. Po zatlačení na tlačidlo kope celá spodná časť telefónu a rozdiel je pomerne drastický pre každého, kto iPhone niekedy používal. V ruke funguje dobre, pri položení na stôl však máte pocit, že stláčate kapacitné tlačidlo. Nevýhodou je tiež, že nefunguje napríklad zatlačenie nechtom, či rukavicami. Zatiaľ máme zmiešané pocity.

Fotoaparát

Rozlíšenie fotoaparátu ostalo pri 12 megapixeloch nezmenené, vďaka čomu sú zábery dostatočne ostré. Čo sa ale zlepšilo, je farebné podanie. Farby sú vernejšie, výraznejšie a celkovo krajšie na pohľad. Lepšia je aj citlivosť senzora, čo znamená svetlejšie zábery v šere a v noci.

Foťák má však niekedy až nepríjemnú tendenciu ostriť výsledné snímky, vďaka čomu môže vznikať digitálny šum a iné artefakty.

iPhone 7 prináša aj množstvo ďalších zmien. Podrobne sa na ne pozrieme už budúci týždeň v plnej recenzii. Sledujte náš web MacBlog.sk

img_0002-2 img_0011img_0030

Viac článkov na tému

Zatiaľ žiadne komentáre

Pridať komentár

Partneri

Booking.com
Booking.com

Send this to a friend