Apple pracuje na vytvorení vlastnej cloudovej infraštruktúry

Len včera sme informovali o novej dohode medzi Applom a Googlom, podľa ktorej bude väčšina iCloud služieb migrovať na serveri Google Cloud Platform. To je však zdá sa len dočasným riešením.

Stránka VentureBeats prináša informácie o takzvanom “projekte McQueen”, ktorého cieľom bude vystavať kompletne nezávislú cloudovú štruktúru spoločnosti. Tá by umožnila úplnú sebestačnosť a Apple by sa tak už nemusel spoliehať na poskytovateľov tretích strán. Okrem toho by to otvorilo dvere lepšej spolupráci medzi dátami a jednotlivými zariadeniami. Apple je totiž údajne nespokojný s rýchlosťou načítavania fotiek na iOS zariadenia zo serverov súčasného poskytovateľa, Amazonu.

Podľa dostupných údajov Apple ročne minie na poskytovateľov cloudových služieb vyše miliard amerických dolárov, cena na vybudovanie samostatnej infraštruktúry by sa pritom mohla navrátiť už do troch rokov. Popri prebiehajúcej výstavbe vlastných datacentier v Írsku, Dánsku, Nevade a Arizone sú údajne v pláne aj centrá v Číne a Hong Kongu. Apple tiež rozširuje svoje dátové centrum v Oregone.

VentureBeat však upozorňuje, že plány sa môžu v budúcnosti ešte zmeniť. Projekt McQueen je údajne vo veľmi skorých štádiách a nie je isté kedy, a či vôbec sa plány zrealizujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť