Tip: Zmeňte predvolený priečinok pri snímkach obrazovky

V predvolenom nastavení operačný systém OS X ukladá snímky obrazovky na pracovnú plochu. Väčšine používateľov to vyhovuje, ale isto sa nájdu aj takí, ktorí by uvítali možnosť zmeny. Už sme vám ukázali ako si môžete vypnúť tiene pri snímkach obrazovkynastaviť iný typ súboru. V tomto návode vám teraz prezradíme, ako zmeniť predvolený priečinok.

Všetky tieto zmeny sa vykonávajú pomocou Terminálu (stalčte cmd+ medzerník, otvorí sa Spotlight vyhľadávanie a napíšte doň Terminál). Snímky obrazovky môžete vytvoriť použitím klávesovej skratky cmd+shift+3, prípadne cmd+shift+4, pre zachytenie okna alebo len určitej časti obrazovky.

Ako zmenit predvolený priečinok

Ak chcete zmeniť umiestnenie snímok obrazovky, musíte najskôr mať vytvorený priečinok. Základný tvar príkazu bude nasledujúci:

defaults write com.apple.screencapture location ~/priečinok/

a po každej zmene treba zadať ďalší príkaz:

killall SystemUIServer

Znak „~” slúži ako skratka pre aktuálneho používateľa. Ak chcete napríklad ukladať snímky obrazovky do priečinku obrázky na vašom Macu, zadajte nasledujúci príkaz:

defaults write com.apple.screencapture location ~/Pictures/

stlačíte Enter a po každej zmene musíte ešte zadať príkaz:

killall SystemUIServer

Hotovo!

Napríklad ak si v priečinku obrázky vytvoríte ďalší, v našom príklade sa bude volať „Snímky”, príkaz bude vypadať nasledovne:

defaults write com.apple.screencapture location ~/Pictures/Snímky/

priecinoksnimkyobrazovky_02

Pre pokročilejších používateľov si ukážeme, ako zadať príkaz s plnou cestou. Ten má tvar:

defaults write com.apple.screencapture location /Users/menopoužívateľa/názovpriečinku/

priecinoksnimkyobrazovky_03

Ako meno používateľa zadávajte názov domovského adresára. Môžete ho zistiť aj tak, že spustíte Terminál a nájdete ho v druhom riadku medzi znakmi „~” a „$”, takže v mojom prípade „Lukasko”.

priecinoksnimkyobrazovky_01

Názvy priečinkov, ktoré máte v domovskom adresári musíte zadávať v anglickom jazyku, takže napríklad „pictures” budú obrázky „downloads” stiahnuté súbory alebo „desktop” pracovná plocha.

Opäť platí, že po každej zmene musíte zadať príkaz:

killall SystemUIServer

Zmena na predvolený priečinok

Ak potrebujete zrušiť zmeny a chcete mať opäť predvolený priečinok pracovnú plochu, zadajte príkaz:

defaults write com.apple.screencapture location ~/Desktop/

A ako vždy po každej vykonanej zmene:

killall SystemUIServer

Pre mnoho používateľov je vyhovujúce, že snímky obrazovky sa ukladajú predvolene na pracovnú plochu. Je to určené skôr pre tých, ktorí často používajú snímky obrazovky alebo chcú mať poriadok na ploche. Príkazy fungujú na všetkých OS X, vrátane najnovšieho El Capitan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.
Gemini
pokračovanie článku

Kto prinesie vyspelú AI na iOS 18? Apple to nebude

Koncom minulého roka sa objavila správa, podľa ktorej Apple plánuje priniesť rozšírenú AI funkcionalitu na iPhone a ďalšie zariadenia. Výraznou premenou by si mala prejsť Siri, digitálna asistentka, ktorá už skôr zaostávala za konkurentmi, vo svete GPT je však ešte archaickejšia.