Odhalili dvojjadrový čip A9X použitý v iPade Pro

Ukázanie nového čipu A9X z iPadu Pro odhaluje, že dvanásť-zložkové GPU, čo je dvojnásobok výkonu oproti čipu A9, nachádzajúceho sa v iPhone 6s.

Bližší pohľad do vnútra čipu A9X vykonali experti z Chipworks. Röntgenová snímka procesoru odhalila, že CPU sa skladá z dvoch jadier a 12-tich klastrov grafiky, ktoré sú po dvojciach.

A9X je o 40% väčší ako jeho predchodca, A9, použitý v iPhone 6s a 6s Plus. Tento priestor navyše umožnil Apple zdvojnásobiť počet GPU klastrov z šiestich na dvanásť.

Apple zvykne bagatelizovať podobné technické špecifikácie ohľadom čipov série A, a namiesto toho sa zameriava na výkon v reálnom svete. Apple vraví, že čip A9X je 1,5x rýchlejší ako ostatné porovnateľné procesory v počítačoch, zatiaľ čo grafika je 2x rýchlejšia ako v A8X z roku 2014, použitý v iPade Air 2.

Čip A9X ponúka 4 GB  pamäte RAM, čo je opäť dvojnásobok oproti pamäti, ktorú má iPad Air 2 alebo iPhone 6s. Výkonu tiež pomáha lepší manažment pamäte, čo zrýchluje zápis aj čítanie.

Apple taktiež tvrdí, že nový iPad Pro je rýchlejší ako 80% prenosných počítačov predaných za posledných 12 mesiacov a zároveň má výdrž batérie až 10 hodín na jedno nabitie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.