Prvé podrobnosti o fungovaní nových textových správ od Apple – iMessage

Jednou z celkom nečakaných noviniek iOS 5 je nový klient pre SMS správy – iMessage. Apple uvádza, že bude disponovať celým radom nových funkcií ako potvrdenie o doručení správy, potvrdenie o jej prečítaní a tiež indikátor toho, že druhá strana práve píše, ako sme zvyknutí z chatovacích klientov. Niektoré z týchto funkcií však špecifikácia SMS neumožňuje, navyše iMessage bude dostupné aj pre WiFi iPad a iPod Touch, ktoré žiadny GSM modul nemajú. Postupne sa na internete objavujú prvé recenzie, z ktorých vyplýva, ako to vlastne celé funguje.

iMessage  

iMessage posúva bežné SMS správy na vyššiu úroveň, Zdroj:  pocketberry.com

iMessage nie je samostatná aplikácia. Namiesto toho ide o funkciu integrovanú do aplikácie Správy, ktorá doteraz slúžila na SMS a MMS. Používateľ tak nič nenastavuje, ani nevyberá, ktorú službu použije. Systém sám zistí, či je na druhej strane Apple zariadenie s nainštalovaným iOS 5 a ak áno, namiesto štandardných SMS automaticky prejde na iMessage so všetkými pridanými funkciami.

To, či používateľ práve používa iMessage a nie SMS je poznať podľa modrej farby okien s prichádzajúcimi správami a textom iMessage namiesto Text Message vnútri dialógu na písanie novej správy. Vedľa kontaktov, u ktorých systém zistil prítomnosť iOS 5, sa objaví malá modrá bublina. Všetky správy a multimediálny obsah iMessage posiela cez Wi-Fi resp. 3G, takže esemeskovanie je v podstate zadarmo. Systém neponúka možnosť voľby, akým spôsobom správu odoslať (či ako štandardnú SMS alebo iMessage), všetko sa deje automaticky. Je však možnosť SMS celkom vypnúť a vyhnúť sa tak neúmyselnému posielaniu SMS. iMessage môžu využívať aj majitelia iPadov a iPod Touch, a to tak, že namiesto telefónneho čísla posielajú a prijímajú správy prostredníctvom svojho Apple ID.

Niektorí komentátori poukazujú na to, že Apple týmto krokom priamo útočí na mobilných providerov. Napríklad známy komentátor a bloger John Gruber na svojom blogu napísal, že zruší svoje predplatené SMS akonáhle bude iOS 5 vydané. iMessage ochudobní mobilných providerov asi tak, ako FaceTime, po ktorého zapnutí sa preruší klasický hovor a ďalšia komunikácia prebieha cez Wi-Fi. Možno o niečo viac, keďže iMessage budú môcť využívať aj majitelia iPhone 3GS a narozdiel od FaceTime aj cez 3G.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Inzercia

Partneri

Inzercia

Send this to a friend