Petície a peňaženky

Uplynulý týždeň bol na petície bohatý. Po iniciatíve, ktorej sa nepáčila hymna od Kristíny, tu máme aj žiadosť za slovenčinu a češtinu v Mac OS X. Za uplynulých pár rokov ich počet ani nerátam.

Aj keď po anglicky viem a určite necítim osobnú potrebu mať Mac OS X v angličtine, prekladu by som sa skutočne potešil. Tri roky som predával Macy u jedného slovenského APR predajcu a teda veľmi dobre viem, že absencia nášho jazyku je pre množstvo ľudí veľkým problémom. Nespomínam si na prípad, kedy by človek, ktorý sa zamiloval do jablka, zrazu otočil na opätku po tom, keď sa dozvedel, že systém je len v angličtine; nepochybne tento fakt však má veľký vplyv pri dlhodobom rozhodovaní.

Úplne teda rozumiem aj pohnútkam za otvoreným listom. Tu nejde o mladých, ktorí sa učia angličtinu povinne v škole a pár slovíčok určite zvládnu. Nejde ani o lenivosť, ktorú ktosi obracal v diskusii s tým, že nie je predsa žiaden problém naučiť sa prirodzene prepínať z jedného jazyka do druhého. Nejde ani o to, že naučiť sa cudzí jazyk je vždy len na osoh.

Ide tu o strednú a staršiu generáciu. Ide tu o rozšírenie platformy tak, aby bola dostupná pre každého. Aj keď si to radi namýšľame, Macy nie sú počítače pre elitu (paradoxne, v deväťdesiatych rokoch, keď boli niekoľkonásobne drahšie a využívali ich hlavne profesionáli v kreatívnom priemysle, systém lokalizovaný v češtine bol) a nie je dôvod, aby bol Mac OS X len v svetových jazykoch. Mnoho ľudí nemalo veľké možnosti učiť sa cudzí jazyk a neskôr k tomu nenašli dôvod. Prečo by sa teda mali učiť len preto, aby mohli používať takú základnú vec ako počítač? Vždy sa predsa hovorilo, že počítač by mal slúžiť človeku, nie naopak.

Myšlienka petície je teda správna. Nesprávne je to, že sa jedná o petíciu. Apple je súkromná spoločnosť, ktorá sa riadi trhovými zásadami. Vyhodnocuje, či sa jej nejaký krok oplatí a podľa toho ho učiní alebo nie.

Raz slovenčina v Mac OS X určite bude. Že to bude zásluhou petície je však viac ako nepravdepodobné.

Slovensko a Česko, rovnako ako ďalšie menšie európske krajiny, ktorých jazyky sú v petícii spomínané, vyhodnotilo zrejme riaditeľstvo Apple ako krajiny s takou malou kúpnou silou, že sa neoplatí investovať do poriadnej lokalizácie.

Je možné, že sa mýlia a lokalizáciu by sa im skutočne oplatilo spraviť. Je možné, že sa už na niečom podobnom pracuje a za tri mesiace bude aj slovenčina a čeština štandardnou súčasťou systému. Je však isté, že Apple sa neriadi rozhnevanými fanúšikmi, ktorí spisujú petície, ale svojím úsudkom a trhom. Inak by skrachoval.

Jan Kout sa mýli, keď hovorí: „Víme, že jsme v právu, a trváme na našich spotřebitelských právech.“ V žiadnom práve nie sme a jediné naše spotrebiteľské nároky sú dvojročná záruka a manuál k produktu v rodnom jazyku a Apple ich spĺňa (aj keď tá desaťstránková brožúrka ako manuál je celkom šalamúnske riešenie).

V kapitalistickom svete sa zvykne tradovať „hlasujte peňaženkou“ a to odporúčam aj ja teraz. iPod a iOS zariadenia boli lokalizované do slovenčiny, no nie preto, že by niekto napísal list Stevovi Jobsovi, ale preto, že tieto zariadenia sú u nás oveľa populárnejšie ako Macy.

Keď to zoberieme v širšom spektre, tak každý človek, čo sa rozhodol kúpiť Mac alebo nekúpiť, už svojou peňaženkou zahlasoval a jeho jeden hlas mal pre Apple určite väčšiu váhu ako tisíc podpisov na petícii.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend