Path 2.0, vaša súkromná sociálna sieť

Prvá verzia Path vyšla asi pred rokom. Predstavovala relatívne nový koncept sociálnej siete spočívajúci v zdieľaní fotografí s blízkym okruhom známych. Vyslúžila si zmiešané hodnotenia od pomerne kladných až po celkom odsudzujúce. Faktom však bolo, že sa nedočkala veľmi masového rozšírenia, napríklad v porovnaní s podobnou službou Instagram.

Prirovnanie k Instagramu však je namieste iba po stránke technickej. Cieľom Path bolo niečo celkom iné. Nešlo tu o verejné prezentovanie svojich fotografií, ale práve naopak, autori sa chceli vyhnúť všetkej masovosti a publicite, ktorú so sebou sociálne siete prinášajú. Ich predstavou bolo priniesť niečo presne opačné. Viesť používateľov k pridaniu relatívne malého počtu skutočne blízkych priateľov a poskytnúť spôsob, ako si medzi sebou títo ľudia budú jednoducho zdieľať dôležité životné okamihy s dôrazom na zachovanie súkromia s nimi spojeného.

Path 2.0 vyšiel pred niečo viac ako mesiacom a posunul celú službu o kus ďalej. V prvom rade má nový dizajn. Subjektívne ide o jednu z najkrajších aplikácií, aké na iOS sú, pričom disponuje viacerými originálnymi prvkami ovládania a GUI, z ktorých niektoré si zrejme nájdu cestu aj do ďalších aplikácií.

Hneď pri registrácii si používateľ vyberie obrázok, ktorý bude zaberať hlavnú časť jeho profilu, niečo nie nepodobné profilovému obrázku v timeline na Facebooku. Už predvolené obrázky sú nádherné, používateľ si však samozrejme môže vybrať aj svoj vlastný. Dizajn je minimalistický, pritom ale obsahuje všetko potrebné. Pôsobí uhladene a s veľkým dôrazom na detail. A netýka sa to len aplikácie samotnej, ale všetkého, čo je s ňou spojené, vrátane elegantnej ikony či samotného webu (práca s HTML5).

Dizajn je však tá menej dôležitá vec, čo sa na Path 2.0 zmenila. Pôvodná služba bola zameraná na zdieľanie fotografií. Ak však autori chceli zo služby spraviť niečo ako VIP Facebook pre najbližších, museli pridať niečo naviac. A presne to urobili. Nová verzia ponúka okrem zdieľania obrázkov a videí zdieľanie aktuálnej polohy, krátkych správ, práve počúvanej hudby, tagovanie osôb, s ktorými sa nachádzate alebo či práve spíte, skrátka všetko možné, o čom chcete dať svojim blízkym vedieť. Niektoré veci, ako napríklad zdieľanie polohy, sa dajú aj automatizovať, čo sa dá využiť napríklad pri cestovaní. Autori tento rozšírený prúd zdieľaných dát nazývajú Smart Journal.

Path nemá webové rozhranie, ani aplikáciu pre desktop či tablet. V tejto chvíli je to výlučne mobilná záležitosť. Vychádza z predpokladu, že práve mobilný telefón je zariadenie, ktoré máme pri sebe takmer stále. Ak sa stane niečo dôležité, o čom chceme dať ostatným vedieť, s najväčšou podobnosťou máme po ruke práve mobil. Spoluzakladateľ Pathu Dave Morin v rozhovore na otázku, prečo je jedna z piatich možností zdieľania práve to, či spíme alebo nie, odpovedal: „Nachádzame sa teraz v post-PC ére. V mobilnej ére. V PC ére sme sa často pýtali: ‚Si online či offline?‘ V mobilnej ére už takto otázka nestojí. Buď spíte, alebo ste hore.“

Skutočnosť, že Path je od základu stavaný pre mobilné zariadenia, mu sama o sebe dáva punc jedinečnosti. Mobilná aplikácia pre Facebook nie je nič viac ako orezaná webová verzia prispôsobená na malé rozlíšenie, ktorej chýba polovica funkcií. Twitter či Instagram sú na tom relatívne dobre len vďaka tomu, že sú to pomerne jednoduché služby, kde desktopové rozhranie nemá veľmi čo viac ponúknuť. Path, či už bude úspešný alebo nie, ukazuje, ako by mali sociálne aplikácie na mobilných platformách vyzerať.

Justin Williams, programátor, tvorca aplikácií TodayElements o Path povedal, že síce nikdy nepoužil prvú verziu, no druhú používa veľmi často a zbožňuje ju. Je to pre neho vynikajúci spôsob, ako poskytnúť prehľad o jeho živote svojim blízkym. Path je pre neho niečo ako Facebook skôr, než sa z neho stala masová záležitosť. Niekoľkokrát sa o Path 2.0 veľmi pozitívne vyjadril aj MG Siegler, bývalý zamestnanec TechCrunch. Na svojom blogu napísal, že Path je asi tou najkrajšou sociálnou aplikáciou pre iOS a najkrajšou aplikáciou pre Android vôbec. Pozitívne hodnotili Path aj ďalší členovia Apple blogovej sféry ako Shawn Blanc či fotograf John Carevy, ktorý je mimochodom autorom prednastavených profilových obrázkov v Path 2.0.

Vo svojej aktuálnej verzii je programom limitovaný maximálny počet priateľov na 150. To by malo zabrániť tomu, aby sa zoznamy kontaktov jednotlivých používateľov priveľmi rozrástli. Pretože potom by sa vytratila hlavná výhoda – jednoduchosť. Málokto si dá tu námahu a poctivo filtruje obsah, ktorý dáva na Facebook tak, aby ho videla len tá či oná skupina kontaktov resp. ten či onen okruh blízkych na Google+. Väčšinou je efekt veľkého počtu priateľov opačný – ľudia si dobre rozmyslia, čo dajú na Facebook, lebo sa im nechce riešiť nastavenia súkromia. Path nemá žiadne. Buď je niekto váš priateľ a vidí všetko, alebo nevidí nič. A ak je nejaký status či obrázok vhodný pre väčší okruh ľudí, Path priamo v aplikácii ponúka možnosť zdieľania na Facebook, Twitter, Tumblr a FourSquare.

Path 2.0 by sa dal jednoducho popísať ako veľmi súkromný Twitter s obrázkami a ďalším obsahom v atraktívnom prevedení. Ovládanie je pomerne intuitívne, i keď na iOS dosť nezvyčajné. Na fotografie je možné aplikovať podobné filtre, aké má Instagram, čo robí dojem z profilovej obrazovky ešte lepší. Je toho veľa, prečo sa Path oplatí skúsiť, k dispozícii je zdarma pre iOSAndroid. S podobnými službami sa v posledných rokoch z pochopiteľných dôvodov roztrhlo vrece. Preto ťažko povedať, či sa Path nakoniec dokáže presadiť, alebo je odsúdený na zánik. Netradičný, skoro až tvrdohlavý prístup jeho autorov však dáva zmysel a bude rozhodne zaujímavé sledovať, ako sa im bude dariť.

Path 2.0

Nástenka, alebo ako ju nazývajú autori Path – „Smart Journal“

komentárov
 1. Som aktívny používateľ instagram-u,ked som po 1. Krát zbadal path na AppStore,chcel som si ho stiahnuť no potom má napadlo že uz mám niečo rozbehnute na instagram-e,mám tam známych a okolo 8000 nasledovnikov,doteraz som si myslel že path je niečo podobne ako insta a nechcel som tam prejsť lebo by bol hriech vykaslat sa na 8000 ľudí a začať to odznovu na inej stránke :/
  Vo vašej ,,recenzii” som sa presvedcí o opaku,idem si to stiahnuť a uvidíme ;)

  0
  0
 2. osobne si myslim ze je to dobry napad, pekne spracovane … par veci by mohli doladit este a hlavne ak spravia webovu verziu, ktora bude takisto jednoducha a pouzitelna tak si myslim ze porastu …

  0
  0
 3. Je to pekné, pekne to vyzerá a to je všetko, nie je tam takmer NIKTO. A to ja najväčší problém… Slováci to určite využívať vo väčšom počte nebudú, a v USA sa to taktiež moc neuchytilo

  0
  0
 4. ad rackom: a naco by robili webovu verziu, ak hlavny doraz, co pise aj priamo v texte, sa kladie na to, ze je mozne ho pouzivat len prostrednictvom mobilu..

  0
  0
 5. Ja som mal radšej starú verziu, táto nová z nepochopiteľných dôvodov používa ako timestamp pridanej fotky z Camera Roll aktuálny čas, namiesto času odfotenia fotografie. Takže aplikácia je úplne nepoužiteľná pri cestách do zahraničia, alebo keď človek skrátka nemá čas vypĺňať kde je a s kým a chce si to nechať na neskôr. Naozaj nechápem, prečo to zmenili :-(

  0
  0
 6. Webové rozhranie takisto bolo a fungovalo výborne, teraz nie je nič. Používam Path už 8 mesiacov, ale toto je veľká zmena, žiaľ k horšiemu.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť