Mac OS X 10.7 Lion konečne obsahuje (aspoň) český jazyk

Nadchádzajúci operačný systém Applu Mac OS X 10.7 Lion by mal byť dostupný po rokoch konečne aj v češtine. Testovacia verzia s označením 11A444d, ktorá sa k registrovaným vývojárom dostala v piatok už totiž obsahuje preklad do českého jazyka. ~~Podpora češtiny z Mac OS zmizla pri uvedení desiatkovej verzie~~ (aktualizované, ďakujeme čitateľom za pripomenutie!).

Operačný systém od Apple s levom na škatuli by sa do predaja mal dostať podľa doterajších informácii v priebehu leta tohto roku, firma Apple termín zrejme upresní na konferencii WWDC o mesiac.

Mac OS X Lion – oficiálny český jazykDoteraz bola čeština, rovnako slovenčina, dostupná len ako samostatný inštalačný balíček. Po novom je ale preklad štandardnou súčasťou systému. Potrebné je len sa uistiť, že máte v paneli Language & Text (teraz už Jazyk a text) v System Preferences češtinu zaradenú pred ostatnými jazykmi, ktoré sú vybavené systémovými prekladmi, najlepšie úplne na prvom mieste. V systéme je zatiaľ viacero chýb a nedostatkov, ktoré však budú takmer určite vyriešené kým sa dostane softvér ku koncovému zákazníkovi.

Mac OS X Lion – oficiálny český jazyk Mac OS X Lion – oficiálny český jazyk Mac OS X Lion – oficiálny český jazyk

Slovenčina stále chýba

Mnohí používatelia zrejme očakávali, že keď sa dostaví česká lokalizácia, sprevádzať ju bude aj tá slovenská. Zatiaľ sa tak však nestalo. Apple sa zrejme rozhodol ušetriť náklady, keďže väčšina Slovákov sa uspokojí aj s českým prekladom.

Mobilný systém iOS oba jazyky bývalého Československa stavia na rovnakú úroveň a ponúka lokalizáciu v obidvoch. Mac OS X, ktorý je oproti mobilnému systému celkovo dostupný v menšom počte jazykov, však krajinu s polovičnou veľkosťou zatiaľ ignoruje.

Automatická korekcia textu, podobná akú poskytuje iPhone či iPad, je od začiatku testovacej fázy dostupná pre češtinu aj pre slovenčinu.

Aj bez iniciatívy

Príprava jazyka pre komplexný operačný systém je dlhý proces, ktorý musel byť započatý už dlho predtým ako sa dostal minulý piatok, 29. apríla, na oči verejnosti. Je teda málo pravdepodobné, že by lokalizácii pomohla nejaká z posledných petícii alebo otvorených listov.

Iniciatíva MultiApple, ktorá sa snaží o zavedenie stredoeurópskych jazykov do systému Mac OS X je otvorená do konca mája. Na emailové adresy používateľov podpísaných pod petíciu minulý týždeň organizátor iniciatívy rozoslal hromadný email, v ktorom ich žiadal o naverbovanie ďaľších ľudí, aby sa projektu podarilo do uzavretia dosiahnuť hranicu tritisíc podpisov.

V maile sa nachádza aj prosba na podpísaných, aby klikli na reklamný banner na webovej stránke a nepriamo tak finančne pomohli projektu. V petičnom dodatku o ochrane osobných dát stojí, že signátori dali autorovi súhlas na ďalšie spracovanie svojich údajov, avšak len na účely petície.

Mac OS X Lion – oficiálny český jazyk

Za tip ďakujeme čitateľovi Petrovi. Posielajte tipy na články na tipy@macblog.sk

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend