Mac App Store: Prvé dojmy

Už keď Apple zaznamenal prvé úspechy s App Storom na iPhone, objavili sa dohady, že podobnej distribučnej platforme by sa výborne darilo aj na systéme Mac OS X. Apple v októbri 2010 skutočne ohlásil App Store pre počítače Macintosh a netajil sa vysokými ambíciami. Dnes poobede bol Mac App Store celosvetovo spustený spolu s aktualizáciou systému Mac OS X 10.6.6 a my vám prinášame prvé stručné zhrnutie funkcií, kladov a záporov.

Mac App Store## Spúšťame Store

Mac App Store

Mac App Store nemá formu samostatne stiahnuteľnej aplikácie, ale je súčasťou updatu Mac OS X na verziu 10.6.6. Aktua­lizácia systému má 144 MB a môžete ju stiahnuť aj samostatne zo stránok Applu. Obchod s aplikáciámi má byť neskôr štandardnou súčasťou systému Mac OS X 10.7. Majitelia systému 10.5 Leopard, žiaľ, prístup do obchodu nemajú. Po nainštalovaní updatu sa zjaví aplikácia Mac App Store v ľavej časti docku, hneď vedľa ikony Finderu.

Pri prvom spustení od vás bude program vyžadovať prihlásenie. Môžete sa prihlásiť so svojím Apple ID, ktoré používate aj na sťahovanie softvéru v App Store na iPhone alebo iPad, alebo kliknutím na tlačidlo Create Apple ID vytvoriť nový účet. Mac App Store vám predloží aktualizované podmienky použitia, ktoré musíte schváliť. Potom už vám nestoja v ceste k nekonečnému sťahovaniu žiadne prekážky.

Mac App Store

Organizácia

Úvodná obrazovka Mac App Storu je veľmi podobná úvodnej obrazovke App Storu s mobilnými aplikáciami, ktorý je nám dôverne známy. Na vrchu sa striedajú veľké pútače s niekoľkými vybranými aplikáciami, momentálne tu nájdete balíky iLife a iWork, grafický program Pixelmator, organizačný program Delicious Library 2, kresliaci softvér SketchBook Pro od Autodesku a Kid Pix 3D.

Mac App Store

Pod týmto sa nachádzajú tri okná: New & Noteworthy (nové a povšimnutiahodné), What’s Hot (čo je horúce) a Staff Favourites (náše obľúbené). V postrannom paneli je zase desať najpopulárnejších platených aplikácií, desať najpopulárnejších programov zadarmo a desať aplikácií, ktoré majú najväčší zisk.

Mac App Store

Na samom vrchu okna sa dá prepnúť na zobrazenie podľa popularity (Top Charts), podľa kategórií, môžete sa pozrieť na zoznam aplikácií, ktoré ste z Mac App Store stiahli alebo zobraziť dostupné aktualizácie, ktorých ale zozačiatku, prirodzene, veľa nie je. Program umožňuje tiež vyhľadávať, výsledky sú zväčša relevantné a dobré.

Na to, že program komunikuje so vzdialeným serverom, jeho odozva je rýchla a požiadavky vyplňuje svižne. Rýchlosť sa zdá byť značne vyššia ako napríklad rýchosť iTunes Store.

Sťahovanie programov

Mac App Store

Rovnako ako sú zvyknutí používatelia iPhonu, aj cez nový macovský obchod je sťahovanie veľmi jednoduché a prakticky na jeden klik. Na to, aby ste nainštalovali aplikáciu, stačí vyhľadať tú vhodnú a stlačiť tlačidlo, na ktorom je vyznačená suma, prípadne slovo zadarmo. Aplikácia sa hneď potom zjaví vo vašom docku a začne sa načítavať. Priebeh načítavania zobrazuje malý progressbar. Po zmiznutí načítavania je program stiahnutý a nainštalovaný a môžete ho ihneď zapnúť.

Výber programov

V Mac App Store je v prvý deň dostupných viac ako 1000 platených a voľných aplikácií, z ktorých väčšina je hier, no nemálo sú zastúpené aj iné kategórie. Ponuka softvéru pozostáva najmä zo starých známych macovských programov a aplikácií či hier pôvodne zo systému iOS, ktoré boli prenesené na veľkú obrazovku. Sú tu aj úplne nové aplikácie, no zatiaľ len vo veľmi malom počte.

Medzi najpopulárnejší ponúkaný softvér patria tri programy balíka Apple iLife: iMovie, iPhoto a GarageBand, zvyšné dva programy (iWeb a iDVD) nie sú v ponuke. Ďalej ponúka firma aj Pages, Numbers a Keynote z kancelárskeho balíka iWork ’09, profesionálny program na úpravu fotografií Aperture a sieťový nástroj Apple Remote Desktop. Za zmienku stojí tiež Pixelmator, ktorý tvorí dostupnejšiu alternatívu Photoshopu, alebo ďalšia grafická aplikácia Sketchbook Pro. Dostupné sú aj niekoľké organizačné aplikácie, napríklad Things, Delicious Library 2, Evernote a Compartments.

Mac App Store

Medzi programmi, ktoré zaznamenali debut na iPhone a teraz sú dostupné aj na Macu je napríklad iHomework a mnohé populárne hry ako Angry Birds, Flight Control a The Incident. Väčšina hier v Mac App Store je veľmi jednoduchých. Na vrchole rebríčka sa držia tituly ako Solitare Greatest Hits, Poker HD, Minesweeper, Chopper 2, či práve spomínané hity z iPhonu. Medzi drahšie a kvalitnejšie tituly sa radí napríklad Lego Harry Potter, Bejeweled alebo staršie hry zo štúdia Pangea Software ako Nanosaur 2 a Enigmo 2.

Sktuočne nové a zaujímavé programy sa hľadajú ťažko. Novinkou je oficiálna aplikácia Twitter for Mac, ktorá je pokračovaním úspešného programu Tweetie a je momentálne najsťahovanejšou voľnou aplikáciou na Slovensku. Nový je tiež program Soundcloud a aktualizovaná verzia programu CoverSutra.

Ceny

Sumy, ktoré si pýtajú vývojári za svoje aplikácie sa pohybujú od stoviek eur až po necelé euro a, samozrejme, dostupné je aj veľké množstvo programov zadarmo. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že aplikácie, ktoré sú dostupné aj iným spôsobom, napríklad ako krabicová verzia alebo zo stránok výrobcu, sú rovnako drahé alebo lacnejšie ako pôvodná verzia.

Mac App Store

Kým Aperture stojí v krabicovej verzii 199 €, na Mac App Store iba 64 €. Pixelmator, ktorý stál doteraz približne 50 €, sa teraz predáva za 24 €. Kompletný balík iWork si môžete z elektronického obchodu stiahnuť za 48 €, kým štandardná cena je 79 €. Naviac nemusíte zakupovať súčasti balíčku, ktoré nepotrebujete, čím sa suma ešte zníži.

Naopak, programy, ktoré boli predtým dostupné pre iPhone za sumu okolo jedného eura, stoja vo svojej Mac verzii výrazne viac. Angry Birds pre Mac sa predávajú za 4 € a táto suma je dokonca v 50% zľave. Väčšina nových programov sa pohybuje do 10 €, no výnimkou nie sú ani ceny do 20 € alebo vyššie.

Zhrnutie

Apple so svojím Mac App Storom zrejme naplnil očakávania väčšiny používateľov, no výber zatiaľ nie je veľmi veľký a obchod ponúka len veľmi málo nových programov, ktoré by neboli dostupné aj inde. Obsluha programu je veľmi jednoduchá a program je rýchly, čomu sa určite poteší každý používateľ. Momentálne Mac App Store ocení zrejme hlavne začiatočník, pre ktorého je iný spôsob vyhľadávania a inštalácie aplikácií zložitý, no aj pokročilý používateľ, ktorému obchod umožní získať niektoré programy za nižšie ceny.

Keďže ekosystém Macu a iPhone je úplne odlišný a aplikácie sa na Mac dajú inštalovať aj inými spôsobmi, bude dlhodobý úspech Mac App Storu závisieť hlavne od používateľov — akou rýchlosťou si systém obľúbia, a vývojárov — ako sa im podarí priniesť dostatočné množstvo originálnych a hlavne kvalitných programov za nie príliš vysokú cenu.

Viac článkov na tému

19 komentáre v archíve

 1. EdDy píše:

  Dobré zrhnutie :)

  Ja som si akurát všimol, že ke sa prepnem do Exposé, pod každým oknom daného programu je meno, len pod App Store nie je nič :D

 2. jurosik píše:

  Nakupovanie 1-Click funguje aj na platene aplikacie?

  Zatial som skusal stiahnut len free aplikacie, a tam znovuzadanie hesla nevyzaduje, ale taky preklik pri aplikacii za 50€ by bol drahy spas.

 3. moole píše:

  EdDy: Dobry postreh! To je jasna chyba aplikace – divim se, ze si za celou dobu vyvoje AppStore app nikdo nevsiml, ze nemaji pojmenovane okno. :)

 4. MaK píše:

  Chcem sa opýtať, či je v “obchode” v ponuke aj Microsoft Word pre Mac ako samostatná aplikácia a nie súčasť celého balíka Office?

 5. wicked píše:

  Po updatnuti a potvrdeni terms&conditions mi to stiahlo z kreditnej karty poplatok 1,98 EUR.. to akoze za co? aj vam to urobilo? to som akoze nedobrovolne podporil tento novy projekt applu, alebo co?

 6. Daineus píše:

  wicked mozna jsi neco udelal/klikl/koupil kdo vi, me rozhodne nic z karty nestrhli.

 7. martingross píše:

  wicked aj mne to stiahlo :)

 8. martingross píše:

  ale inak SUPER, chválim APPLE!!!

 9. Akyno píše:

  To wicked: urcite ti jic nestiahlo len ti to dalo do blokovani – to robi apple store stale si si to nikdz nevsimol? Za par dni alebo cca tyzden az dva ti to vratia na kartu – testuju tym funkcnost kreditky takze no stress

 10. GaB píše:

  mne tiez strhol 1.98 EUR po registracii…

 11. MartensPh píše:

  2 wicked – testují funkčnost karty, za měsíc jsou peníze z5.

 12. stefan bodi píše:

  dobra praca od applu,noo samozrejme tak ako vzdy:)

 13. Miro píše:

  zdravim. kde najdem apple ID na MacBook Pro ? Dakujem

 14. Zed70 píše:

  AppStore má z mého pohledu problém. A myslím že to netěší ani vývojáře. Před 14ti dny jsem si na stránkách Pixelmatoru koupil za $59 Pixelmator 1.6.4. Na AppStore se stejná aplikace objevila v časově omezené akční nabídce za $29 s bezplatným upgradem na verzi 2, která se objeví v letošním roce. Problém vidím v tom, že autor aplikace zřejmě nemůže zvýhodnit stávající uživatele tím, že by jim nějak “přesunul” jejich zakoupenou licenci do AppStore, aniž by si danou aplikaci museli koupit znovu. Protože se jedná o časově omezenou nabídku, zakoupil jsem Pixelmator za $29 znovu. Beru to tak, jako že jsem si zaplatil dopředu upgrade. Nic to ale nemění na tom, že se mi tenhle systém nelíbí a v případě dražších aplikací způsobí jejich stěhování na AppStore problémy. Přinejmenším tím, že stávající uživatelé nebudou chtít znovu kupovat (byť levněji) již zakoupené licence. A pokud se autoři softwaru rozhodnou pro distribuci pouze prostřednictvím AppStore, nebudou mít ti stávající uživatelé přístup k upgradům.

 15. DEVOTEE píše:

  Celkom sa mi to paci. Tak drzim palce nech to frcí.

 16. Lens píše:

  Vsimli ste si ze po kliknuti na jablcko je appstore ako 3 v ponuke? http://cl.ly/0m13041h1q1c1h0Q143s

  zed70: Ano aj ja registrujem tento problem ale podla mna sa to casom nejako vyriesi. Mna napada napr ze budu nejake promo kody ktore obdrzis napriklad priamo od danej filmy ked im potvrdis ze si si aplikaciu kupil inde a oni ti ho vystavia aby si si ju mohol zadarmo stiahnut cez app store aj ked je platena… Neviem. To je moj napad…

  Skor sa cudujem ze app store zatial akos obchadzaju profi softy ako finalcut,logic… Cakal som ze apple uz bude ponukat tym padom vsetko online…

 17. RicCo píše:

  Zed70: ja som sa obaval tiez ze ako to bude uz zo zakupenymi aplikaciami, ale napriklad mne sa Coda uz v app store javila ako nainstalovana, takze by sa mi zakupit druhy krat uz zrejme ani nedala. Teraz uz len musim pockat na update a dufam ze sa stiahne z AppStore a aplikacia sa objavi medzi zakupenymi…
  Inak medzi vyvojarmi je bezne ze velky update je spoplatneny, napr 5.xx je zadarmo ale uz 6.xx je spoplatneny. Asi najznamejsi priklad je prechod medzi verziami OS (licencia na tigera, win98 ti nedava pravo instalovat snow leopard, vistu, ale robia to aj adobe, parallels a pod…). Co moze byt aj tvoj pripad takze si sa asi unahlil s kupou ten istej verzie software (ak ti autor garantoval kupou licencie aj upgrade dalsej verzie mal si asi pockat pred tym ako si zakupis to iste u ineho obchodnika). Mohol si kontaktovat autora a polozit mu tuto otazku lebo stale existuje moznost instalovat software mimo app store, a mozno bude autor zvyhodnovat existujucich zakaznikov pri upgrade na verziu 2.0

 18. Alex píše:

  @Zed70: aplikacie, ktore mam nainstalovane osobitne a ktore sa nachadzaju na AppStore, u nich mam v obchode zaznam “installed”. Asi to je nejaka ficr funkcna len pri niektorych aplikaciach. ale podla tejto logiky by sa mal aj u tvojho pixelmatora objavit zaznam, ze to uz mas nainstalovane…

 19. Miro píše:

  tiez mi to stiahlo z uctu peniaze za nic!!

Komentáre sú uzavreté.

Partneri

MacBlog newsletter
Inzercia