Mac App Store: Prvé dojmy

Už keď Apple zaznamenal prvé úspechy s App Storom na iPhone, objavili sa dohady, že podobnej distribučnej platforme by sa výborne darilo aj na systéme Mac OS X. Apple v októbri 2010 skutočne ohlásil App Store pre počítače Macintosh a netajil sa vysokými ambíciami. Dnes poobede bol Mac App Store celosvetovo spustený spolu s aktualizáciou systému Mac OS X 10.6.6 a my vám prinášame prvé stručné zhrnutie funkcií, kladov a záporov.

Mac App Store## Spúšťame Store

Mac App Store

Mac App Store nemá formu samostatne stiahnuteľnej aplikácie, ale je súčasťou updatu Mac OS X na verziu 10.6.6. Aktua­lizácia systému má 144 MB a môžete ju stiahnuť aj samostatne zo stránok Applu. Obchod s aplikáciámi má byť neskôr štandardnou súčasťou systému Mac OS X 10.7. Majitelia systému 10.5 Leopard, žiaľ, prístup do obchodu nemajú. Po nainštalovaní updatu sa zjaví aplikácia Mac App Store v ľavej časti docku, hneď vedľa ikony Finderu.

Pri prvom spustení od vás bude program vyžadovať prihlásenie. Môžete sa prihlásiť so svojím Apple ID, ktoré používate aj na sťahovanie softvéru v App Store na iPhone alebo iPad, alebo kliknutím na tlačidlo Create Apple ID vytvoriť nový účet. Mac App Store vám predloží aktualizované podmienky použitia, ktoré musíte schváliť. Potom už vám nestoja v ceste k nekonečnému sťahovaniu žiadne prekážky.

Mac App Store

Organizácia

Úvodná obrazovka Mac App Storu je veľmi podobná úvodnej obrazovke App Storu s mobilnými aplikáciami, ktorý je nám dôverne známy. Na vrchu sa striedajú veľké pútače s niekoľkými vybranými aplikáciami, momentálne tu nájdete balíky iLife a iWork, grafický program Pixelmator, organizačný program Delicious Library 2, kresliaci softvér SketchBook Pro od Autodesku a Kid Pix 3D.

Mac App Store

Pod týmto sa nachádzajú tri okná: New & Noteworthy (nové a povšimnutiahodné), What’s Hot (čo je horúce) a Staff Favourites (náše obľúbené). V postrannom paneli je zase desať najpopulárnejších platených aplikácií, desať najpopulárnejších programov zadarmo a desať aplikácií, ktoré majú najväčší zisk.

Mac App Store

Na samom vrchu okna sa dá prepnúť na zobrazenie podľa popularity (Top Charts), podľa kategórií, môžete sa pozrieť na zoznam aplikácií, ktoré ste z Mac App Store stiahli alebo zobraziť dostupné aktualizácie, ktorých ale zozačiatku, prirodzene, veľa nie je. Program umožňuje tiež vyhľadávať, výsledky sú zväčša relevantné a dobré.

Na to, že program komunikuje so vzdialeným serverom, jeho odozva je rýchla a požiadavky vyplňuje svižne. Rýchlosť sa zdá byť značne vyššia ako napríklad rýchosť iTunes Store.

Sťahovanie programov

Mac App Store

Rovnako ako sú zvyknutí používatelia iPhonu, aj cez nový macovský obchod je sťahovanie veľmi jednoduché a prakticky na jeden klik. Na to, aby ste nainštalovali aplikáciu, stačí vyhľadať tú vhodnú a stlačiť tlačidlo, na ktorom je vyznačená suma, prípadne slovo zadarmo. Aplikácia sa hneď potom zjaví vo vašom docku a začne sa načítavať. Priebeh načítavania zobrazuje malý progressbar. Po zmiznutí načítavania je program stiahnutý a nainštalovaný a môžete ho ihneď zapnúť.

Výber programov

V Mac App Store je v prvý deň dostupných viac ako 1000 platených a voľných aplikácií, z ktorých väčšina je hier, no nemálo sú zastúpené aj iné kategórie. Ponuka softvéru pozostáva najmä zo starých známych macovských programov a aplikácií či hier pôvodne zo systému iOS, ktoré boli prenesené na veľkú obrazovku. Sú tu aj úplne nové aplikácie, no zatiaľ len vo veľmi malom počte.

Medzi najpopulárnejší ponúkaný softvér patria tri programy balíka Apple iLife: iMovie, iPhoto a GarageBand, zvyšné dva programy (iWeb a iDVD) nie sú v ponuke. Ďalej ponúka firma aj Pages, Numbers a Keynote z kancelárskeho balíka iWork ’09, profesionálny program na úpravu fotografií Aperture a sieťový nástroj Apple Remote Desktop. Za zmienku stojí tiež Pixelmator, ktorý tvorí dostupnejšiu alternatívu Photoshopu, alebo ďalšia grafická aplikácia Sketchbook Pro. Dostupné sú aj niekoľké organizačné aplikácie, napríklad Things, Delicious Library 2, Evernote a Compartments.

Mac App Store

Medzi programmi, ktoré zaznamenali debut na iPhone a teraz sú dostupné aj na Macu je napríklad iHomework a mnohé populárne hry ako Angry Birds, Flight Control a The Incident. Väčšina hier v Mac App Store je veľmi jednoduchých. Na vrchole rebríčka sa držia tituly ako Solitare Greatest Hits, Poker HD, Minesweeper, Chopper 2, či práve spomínané hity z iPhonu. Medzi drahšie a kvalitnejšie tituly sa radí napríklad Lego Harry Potter, Bejeweled alebo staršie hry zo štúdia Pangea Software ako Nanosaur 2 a Enigmo 2.

Sktuočne nové a zaujímavé programy sa hľadajú ťažko. Novinkou je oficiálna aplikácia Twitter for Mac, ktorá je pokračovaním úspešného programu Tweetie a je momentálne najsťahovanejšou voľnou aplikáciou na Slovensku. Nový je tiež program Soundcloud a aktualizovaná verzia programu CoverSutra.

Ceny

Sumy, ktoré si pýtajú vývojári za svoje aplikácie sa pohybujú od stoviek eur až po necelé euro a, samozrejme, dostupné je aj veľké množstvo programov zadarmo. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že aplikácie, ktoré sú dostupné aj iným spôsobom, napríklad ako krabicová verzia alebo zo stránok výrobcu, sú rovnako drahé alebo lacnejšie ako pôvodná verzia.

Mac App Store

Kým Aperture stojí v krabicovej verzii 199 €, na Mac App Store iba 64 €. Pixelmator, ktorý stál doteraz približne 50 €, sa teraz predáva za 24 €. Kompletný balík iWork si môžete z elektronického obchodu stiahnuť za 48 €, kým štandardná cena je 79 €. Naviac nemusíte zakupovať súčasti balíčku, ktoré nepotrebujete, čím sa suma ešte zníži.

Naopak, programy, ktoré boli predtým dostupné pre iPhone za sumu okolo jedného eura, stoja vo svojej Mac verzii výrazne viac. Angry Birds pre Mac sa predávajú za 4 € a táto suma je dokonca v 50% zľave. Väčšina nových programov sa pohybuje do 10 €, no výnimkou nie sú ani ceny do 20 € alebo vyššie.

Zhrnutie

Apple so svojím Mac App Storom zrejme naplnil očakávania väčšiny používateľov, no výber zatiaľ nie je veľmi veľký a obchod ponúka len veľmi málo nových programov, ktoré by neboli dostupné aj inde. Obsluha programu je veľmi jednoduchá a program je rýchly, čomu sa určite poteší každý používateľ. Momentálne Mac App Store ocení zrejme hlavne začiatočník, pre ktorého je iný spôsob vyhľadávania a inštalácie aplikácií zložitý, no aj pokročilý používateľ, ktorému obchod umožní získať niektoré programy za nižšie ceny.

Keďže ekosystém Macu a iPhone je úplne odlišný a aplikácie sa na Mac dajú inštalovať aj inými spôsobmi, bude dlhodobý úspech Mac App Storu závisieť hlavne od používateľov — akou rýchlosťou si systém obľúbia, a vývojárov — ako sa im podarí priniesť dostatočné množstvo originálnych a hlavne kvalitných programov za nie príliš vysokú cenu.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend