Mac App Store po mesiaci: plný hlúpostí

Včera uplynul presne mesiac od otvorenia Mac App Storu. V pôvodnej recenzii sme program hodnotili hlavne z technických aspektov a nie veľmi subjektívne. Je jasné, že prvý deň veľa softvéru dostupného nebolo a vyvodzovať závery z niekoľkých hodín používania sa nedá. Mesiac je ale dostatočná doba na nazbieranie reálnych poznatkov z elektronického obchodu. Takže aký naozaj Mac App Store je?

Fireplace Mac App Store## Mac App Store je plný hlúpostí. A ľudia ich sťahujú

Keď jestvoval ešte len App Store na iPhone, mnohí si všimli, že kvalita a využiteľnosť väčšiny aplikácií je veľmi slabá. Teraz je jasné, že to vôbec nebola nejaká vada iPhonu, ale dôsledok distribučného systému.

Najpopulárnejšie aplikácie za týždeň na stránke Macupdate.com, ktorá indexuje macovský softvér, sú VLC, Flash Player, Transmission, NimbleKit a Google Chrome. V prvej desiatke je ešte 1Password, Evernote a NeoOffice (Patch 3). Medzi top 5 softvérom pre Mac OS X na stránkach Download.cnet.com je Virtual DJ, VLC, FrostWire, RealPlayer a Photoshop CS5.

MacUpdate rebríček

Kým ešte fungovala stránka Apple.com/dow­nloads, na prvých priečkach sa ocital väčšinou iTunes a QuickTime. Boli tu tiež známe programy od iných výrobcov, ako napríklad OpenOffice, Microsoft Office, Google Earth, Mozilla Firefox alebo Messenger (MSN).

Čo sa nachádza na prvých priečkach v Mac App Store? Medzi platenými aplikáciami je rebríček pomerne kultivovaný: Shortcuts ofr Mac, Angry Birds, Pixelmator, iMovie a iPhoto. Medzi voľnými aplikáciami je to MiroVideoConverter, World Explorer, McSolitare, Fireplace Free, Twitter, Ultraviolet Dawn Lite, PhoneCopy for Mac, Fireplace a Vroom Vroom. Nehovorím, že sú to zlé programy, ale okrem Twittera som ani o jednom nikdy ani len nepočul. A hlavne — nepochybujem o tom, že existuje minimálne sto kandidátov, ktorí by si miesto v top desať zaslúžili viac ako títo.

Kde je Adium, Skype, OpenOffice alebo NeoOffice, VLC či Movist a NetNewsWire? Kde sú vlastne všetky užitočné programy? Aplikácie tohto typu nechýbajú len v rebríčkoch, ale na celom Mac App Store. Z aplikácií, ktoré sme uviedli v našom článku 10 najlepších programov pre Mac OS X sú v Mac App Store dostupné len dve. Zo zoznamov 10 najlepších hier10 najlepších rozšírení nie je dostupné v Mac App Store ani po jednom titule.

Fireplace Mac App Store

A čo máme za to? Tak napríklad 31. januára bol na prvom mieste medzi voľnými aj medzi platenými aplikáciami program Fireplace. Ak neviete o čom je reč, je to program, ktorý zobrazuje na celú obrazovku približne päťsekundový a ešte aj zle zaslučkovaný videozáber z krbu. Určite môže byť pre niekoho podobná aplikácia užitočná, ale aby bola prvá najsťahovanejšia? Môžeme byť radi, že sa o tomto ešte nedozvedeli naši windowsoví kamaráti.

Mac App Store je chaos

Aj keď sprvu sa zdalo, že App Store nebudú postihovať organizačné problémy, ktoré kvária iOS App Store, neskôr sa ukázal opak. Napriek vyhláseniu Apple, že na App Store nebude prijímať skúšobné/demo verzie programov, platí preň to isté čo pre iOS App Store. Neplnohodnotný softvér je vítaný s otvorenou náručou, len namiesto Demo musí mať v názve Lite alebo Free. Akoby to urobilo nejaký rozdiel.

Pritom Apple by nič nestratil, keby integroval demoverziu a plnú verziu spolu. Pri programe by ste mali jednoducho dve tlačidlá: Stiahnuť skúšobne zadarmo a kúpiť za … €.

Vrchol je, čo sa stalo tvorcom hry Lugaru. Svoju aplikáciu predávajú na Mac App Store za 8 €. Neznámy človek ju tam pred niekoľkými dňami nelegálne zavesil tiež a predáva za zlomkovú cenu. Apple proti tomuto dosiaľ nič neurobilo.

Lugaru Mac App Store

Mac App Store je zatiaľ zbytočný

Po prvom dni, kedy som chcel vyskúšať všetko čo je v Mac App Store, som ho otváral naozaj sporadicky. Nemal som prečo.

Kto rád hrá má veľký dôvod otvoriť si Steam, lebo tam nájde tie najkvalitnejšie hry. Rovnako má dôvod nakupovať cez neho, lebo ponúkané hry často inde nie sú. Naproti tomu dôvod otvoriť Mac App Store môže byť zrejme len taký, že práve nemáte nič lepšie na práci.

App Store pre Mac teda zaujal pozíciu, akú mnohí očakávali. Skôr ako kvalitný softvér s dlhodobým využitím ponúka jednoduché programy, ktorým sa na chvíľu zabavíte, no rýchlo prestanú byť zaujímavé. A možno sa ani netreba čudovať, keďže veľké množstvo používateľov tieto programy očividne priťahujú. Niečo ako widgety, ktoré boli predstavené spolu so systémom Mac OS X Tiger. Asi jediný, komu je Mac App Store skutočne užitočný, je nováčik, ktorý sa pokúša nájsť na začiatku čo najviac softvéru. Tak ako widgety, aj Mac App Store ho však asi po chvíli prestane baviť.

Ak to takto ostane aj naďalej — a takmer s istotu ostane — App Store môže byť občasne používaný, ale nikdy sa nebude môcť stať jediným alebo aspoň prevažným zdrojom programov na vašom Macu, ako by to Apple chcel.

Foto: Flickr/MacBlog

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend