iOS 4.3 pre iPhone a iPod touch — čo je nové

Apple pred niekoľkými minútami vypustil iOS vo verzii 4.3. Systém, ktorý poháňa všetky mobilné zariadenia sa dočkal svojho posledného väčšieho updatu (4.2) v novembri. Pridané boli vtedy služby AirPrint a AirPlay a ďalšie funkcie. Teraz sa pridáva tzv. Personal hotspot, teda zdieľanie internetu cez Wi-Fi na viacero počítačov a množstvo ďalších vylepšení. V článku sa pozorne pozrieme na všetko, čo prinaša iOS 4.3 pre iPhone a iPod touch.

iPhone s iOS 4.3## Personal hotspot

Hlavné a zrejme najužitočnejšie vylepšenie nového systému, i keď nie zďaleka jediné. Personal hotspot je nová funkcia, ktorá vám umožní z telefónu urobiť router vysielať Wi-Fi všade naokolo.

Funkciu nájdete v aplikácii Nastavenia v časti Všeobecné → Sieť → Zdieľanie internetu. Akonáhle ju raz zapnete, bude sa nachádzať priamo v hornej časti úvodnej obrazovky nastavení. Na mobil sa cez Wi-Fi môže pripojiť až päť zariadení, ktoré využívajú jeho pripojenie. Výber nie je obmedzený: pripoja sa stolné počítače, laptopy, iPady, iPody touch a kľudne aj iné iPhony. Pri zdieľaní pripojenia cez Bluetooth a USB bol počet týchto zariadení obmedzenejší, keďže iOS zariadenie sa pripojiť nedalo.

Batéria sa pri používaní Personal hotspotu vybíja rýchlejšie ako zvyčajne, takže si treba dávať pozor. Personal hotspot je zabezpečený na dobrej úrovni. iPhone mu automaticky vygeneruje štrnásťmiestne alfanumerické heslo (napriek tomu nie veľmi ťažké na zapamätanie) a sieť je chránená protokolom WPA2 Personal. Heslo môžete zmeniť, musí mať však najmenej 8 znakov. Voľne prístupná sieť sa na iPhone vytvoriť nedá.

Dosah Wi-Fi signálu, ktorý iPhone vysiela, nie je najväčší, je ale lepší ako napríklad dosah Bluetoothu. Upresnenie: Personal hotspot funguje len na iPhone 4.

Personal hotspot na iPhone s iOS 4.3 Personal hotspot na iPhone s iOS 4.3

Nastavenia počtu upozornení na SMS

Často sa stane, že vám príde SMS, no krátke upozornenie nepočujete a správa tak ostane neprečítaná. S príchodom systému iOS 3.0 Apple preto priniesol možnosť trojitého upozornenia. Ak na prvé nezareagujete, zapípa znovu a potom opäť. Teraz je možné nastaviť presný počet podľa ľubovôle. Môžete zvoliť aby telefón na správu upozornil raz, dva, tri, päť alebo desať ráz.

Nastavenie počtu upozornení

Podpora pre iPhone 3G a iPod touch 2G je ukončená

Apple vypustil nový iOS 4.3 (okrem iPadu a Apple TV) iba pre iPhone 4, iPhone 3GS, iPod touch 4. gen. a iPod touch 3. gen. Podpora pre iPhone 3G a iPod touch 2. generácie, teda zariadenia predávané hlavne od leta 2008 do leta 2009 je zrejme ukončená. iPhone 3G bol zároveň predávaný za zníženú cenu až do leta 2009.

Podpora pre iPhone 3G a iPod touch 2G končí

Nová ikona pre FaceTime

iPod touch štvrtej generácie má narozdiel od iPhonu 4 vyhradenú pre FaceTime samostatnú aplikáciu. S updatom 4.3 sa mení ikona FaceTime aplikácie na tomto zariadení zo zelenej na sivú.

Zmena FaceTime ikony

iTunes home sharing

S nainštalovanou najnovšou verziou iTunes (10.2), teraz môžete streamovať filmy a piesne priamo na iPhone či iPod. Nutnosťou je byť pripojený na tú istú Wi-Fi sieť ako váš počítač a mať ho zapnutý. V takom prípade však odpadá nutnosť multimédiá synchronizovať a kapacita zariadenia sa stáva prakticky neobmedzená. Rovnaké vylepšenie sa týka aj iPadu

Sťahovanie aplikácií sa dá zrušiť

Keď ste na iPhone niekedy dali omylom stiahnuť z App Storu gigabajtovú aplikáciu, len aby ste zistili, že ikona s progressbarom bude na ploche asi navždy, toto vás určite poteší. V najnovšej verzii iOS môžete (konečne) zrušiť sťahovanie aj priamo zo zariadenia. Ak sa download zasekne, alebo si rozmyslíte váš výber, stačí na sťahovanej aplikácii podržať prst a ťuknúť na krížik tak, akoby ste vymazali akýkoľvek iný nainštalovaný program. Samozrejme, ak sa rozhodnete takto zastaviť sťahovanie plateného programu, neznamená to, že peniaze vám budú vrátené. Môžete ho ale stiahnuť neskôr cez počítač. Rovnaké vylepšenie sa týka aj iPadu

Sťahovanie aplikácie je možné zrušiť

AirPlay: posilnený

AirPlay, ktorý bol uvedený spolu s predošlou verziou iOS, priniesol možnosť streamovať video zo zariadenia na Apple TV v reálnom čase. Pôvodne bolo možné streamovať len video uložené v zariadení z iTunes, dnes sa táto možnosť rozširuje. Môžete streamovať aj video z webu (za predpokladu, že stránka je na to uspôsobená). Umožnené je streamovať aj video nahraté cez fotoaparát alebo stiahnuté z karty. Rovnako je možné, aby video odosielala do televízoru aj aplikácia tretej strany. Rovnaké vylepšenie sa týka aj iPadu

Rýchlejšie Safari

Prehliadač Safari v novej verzii systému iOS teraz obsahuje Nitro JavaScript engine, ktorý je oproti svojmu predchodcovi podľa Apple dvojnásobne rýchlejší. Najciteľnejšie zrýchlenie je na zložitejších stránkach s množstvom dynamického obsahu. Rovnaké vylepšenie sa týka aj iPadu

Font v poznámkach mizne, objavuje sa iný

Predošlá verzia systému predstavila písma Chalkboard a Helvetica, ktoré doplnili pôvodný Marker Felt. Zdá sa, že Apple sa nevie celkom rozhodnúť, a v najnovšej verzii systému odstraňuje písmo Chalkboard aby ho nahradil podobný font Noteworthy. Rovnaké vylepšenie sa týka aj iPadu

Fonty v aplikácii poznámky Fonty v aplikácii poznámky
Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend