CDMA Verizon iPhone 4 by nás mal zaujímať aj na Slovensku

Z toho, že iPhone sa dostal po tri a pol rokoch monopolu AT&T aj na druhú americkú sieť — Verizon Wireless — sú Američania celí bez seba. V prípade, že nie ste akcionárom Apple, sa to však z vášho pohľadu Slováka zrejme javí ako úplná malichernosť. Avšak nemala by sa.

Apple doteraz predával iPhone v desiatkach krajín cez stovky operátorov. Kým v Severnej amerike využívajú mobilné siete frekvencie 850 MHz a 1900 MHz, v Európe je to najmä 900 MHz a 1800 MHz a v Japonsku 800 MHz. iPhone sa však nevyrábal vo viacerých variantoch — existoval len jediný hardvér, ktorý v sebe obsahoval podporu pre všetkých týchto päť pásiem. Telefóny boli nanajvýš softvérovo blokované na toho-ktorého operátora, prípadne mali iné softvérové odlišnosti (v Egypte je odstavené GPS, v arabských krajinách chýba FaceTime a v krajinách, ktoré majú celonárodne zablokovaný prístup na YouTube, ako napríklad Čína, chýba táto aplikácia). Avšak až s výnimkou iPhonov predávaných v Číne, ktorým chýbalo Wi-Fi, sa jednalo vždy o to isté zariadenie, ktoré sa dalo bez väčších problémov odblokovať, ak vôbec bolo zablokované na operátora, a veselo používať kdekoľvek na svete.Aj preto sme si zvykli bez obáv kupovať iPhony zo zahraničia. Nejedná sa tu len o to, že sa v cudzine dá zohnať telefón od Apple za menší peniaz, ale aj o to, že od spustenia predaju iPhonu 4 v USA po spustenie na Slovensku prešli dlhé dva mesiace, a komu sa chce čakať?

Po novom už kupovať iPhone z neznámeho zdroju vôbec nebude také jednoduché. Verizon verzia iPhonu 4 využíva úplne iný komunikačný protokol (CDMA) a môže sa vám teda kľudne stať, že si kúpite niečo, čo bude na Slovensku a prakticky v celej Európe rovnako použiteľné ako iPod touch. Tu sa nejedná o vec softvérového blokovania ako u dovezených amerických AT&T iPhonov, ale o inú anténu, ktorá si s GSM a UMTS (3G) vysielačmi Orangu, T-Mobilu a O2 jednoducho neporozumie. V Česku využíva CDMA jeden malý operátor — U:fon.

Pravdepodobnosť, že niekto nakúpi väčšie množstvo Verizon iPhonov za nízku sumu, a bude ich chcieť predávať u nás asi nie je taká vysoká. Je však takmer isté, že niektorému z vás po desiatom februári zavolá vzdialený príbuzný, ktorému niekto doniesol z USA iPhone, ale nefunguje. Aj zbehlí používatelia by si mali dávať zvýšený pozor, zvlášť, keď uvidia podozrivo dobrú ponuku.

Víťazom celej situácie sú zrejme operátori. Tak ako nám predajcovia Macov celé roky hovorili: „chcete si doviezť MacBook? Ok, ale rozlúčte sa so zárukou,“ budú teraz operátori hovoriť: „nechce sa vám platiť našu sumu? Ok, dovezte si iPhone z USA, no neviem, kde strčíte SIM kartu.“

Hore Verizon iPhone, dole klasický

Vnútorná úprava nie je to jediné. Apple sa rozhodol na novom Verizon iPhone posunúť prepínač hlasitosti asi o dva milimetre nižšie a tak telefón nesadne do obalu na „starý“ iPhone 4. Výrobcovia puzdier budú zrejme prinútení robiť väčší výrez alebo vyrábať dva varianty — pre GSM iPhone 4 a CDMA iPhone 4. No a ako v obchode spoza skla rozlíšite jeden od druhého?

Príchod iPhonu k americkému operátorovi Verizon je teda aj pre slovenského Apple fanúšika významnou udalosťou, avšak narozdiel od svojho amerického kolegu šampus otvárať nebude.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend