Amazon v novembri vydá Kindle Tablet so 7″ farebným dotykovým displejom

Asi pred rokom Amazon nečakane otvoril vlastný Android app store. Už vtedy sa začalo povrávať o tom, že Amazon pracuje na vlastnom tablete, ktorý by bol založený na Androide a mohol by priamo konkurovať iPadu. Amazon totiž doposiaľ vsádzal len na svoje elektronické čítačky, ktoré síce v niektorých špecifických činnostiach mohli s iPadom súperiť a aj vyhrať, no nemohli sa iPadu rovnať všestrannosťou svojho využitia. Od minulého roku sa dostalo na internet mnoho viac či menej spoľahlivých informácií o pripravovanom tablete. Teraz však redaktor TechCrunch MG Siegler nečakane zverejnil informáciu o tom, že sa mu podarilo získať možnosť vidieť a naživo asi hodinu pracovať s pripravovaným Kindle Tabletom. Súčasťou dohody bolo, že nebude robiť žiadne fotografie, preto sa nateraz musíme spoľahnúť na slovný opis. Ako však sám predpokladá, prvé obrázky by sa mali objaviť už čoskoro s blížiacim sa dátumom uvedenia na trh a kto si chce Kindle Tablet predstaviť, nech sa vraj pozrie na BlackBerry PlayBook, pretože sa naň zvonku Kindle Tablet veľmi podobá. *** Takto približne Kindle Tablet vyzerá. Zdroj: TechCrunch.com.

Zariadenie sa bude volať Amazon Kindle Tablet a bude disponovať 7″ farebným podsvieteným multi-dotykovým displejom. Testovaná verzia bola DVT (testovanie kontroly dizajnu). V zásade to znamená, že hardvér sa už nebude meniť a programátori sa zameriavajú na odlaďovanie softvéru. Tablet by mal byť uvedený na trh niekedy v priebehu novembra. Siegler mal údajne možnosť používať tablet iba asi hodinu a tak nemohol odmerať výdrž batérie, no vzhľadom na hmotnosť, cenu a parametre možno očakávať hodnoty porovnateľné s inými tabletmi, teda okolo 10 hodín. Zariadenie má podľa všetkého iba 6 GB vnútornú pamäť a hoci sa hovorilo o možnom rozšírení SD kartami, Siegler uvádza, že na zariadení žiadny otvor pre ne nenašiel. Amazon sa po multimediálnej stránke spolieha na svoje služby v oblaku, hlavne na hudbu a filmy. Preto vnútorná pamäť by mala slúžiť prevažne len na ukladanie kníh a aplikácií. Prvá verzia bude mať iba Wi-Fi, no Amazon údajne jedná s mobilnými operátormi o možnosti vydania 3G verzie. Na zariadení je len jeden mini-USB port, zrejme slúžiaci aj na nabíjanie. Tablet nemá kameru a nemá na prednej strane žiadne hardvérové tlačidlá.

Čo je však ešte dôležitejšie ako špecifikácie samotné je cena – Amazon má Kindle Tablet predávať za 250 USD, teda za polovicu ceny najlacnejšieho iPadu, resp. za rovnakú cenu, za akú sa predáva Nook Color od Barnes & Noble. Nook bude zrejme pre Kindle Tablet priamym konkurentom. Tiež má 7″ dotykový displej a tiež využíva Android.

No tu sa veci začínajú líšiť. Android v podaní Amazon Kindle Tablet vraj prakticky v ničom nepripomína bežný Android na tabletoch. Amazon ho od základov prerobil svojim požiadavkám a prispôsobil dizajnu Kindle a Amazonu. Menu je v čiernych, tmavomodrých a oranžových farbách, hlavná obrazovka ponúka prehľad obsahu na Kindle (aplikácie, filmy, knihy, atď.) a pod nimi je sekcia pre rýchly prístup k obľúbeným položkám. Stavový riadok vychádza z predošlých verzií Kindle, obsahuje meno používateľa, batériu, čas a slúži tiež ako priestor pre notifikácie (nové knihy, atď.). Dotykom obrazovky sa vyvolá navigačné menu, ktoré nahrádza chýbajúce hardvérové tlačidlá na zariadení. Odozvu používateľského rozhrania hodnotí Siegler veľmi pozitívne a podľa jeho zdrojov práve na tom si dali ľudia z Amazonu veľmi záležať. Súčasťou OS má byť vo finálnej podobe aplikácia na čítanie správ z webov Pulse a možno hry ako Angry Birds.

BlackBerry PlayBook

Kindle Tablet sa vraj veľmi podobá na BlackBerry PlayBook. Zdroj: DailyMobile.se.

Tablet je úzko previazaný so službami Amazonu, čo bude zrejme jeho najväčšou komerčnou výhodou v porovnaní s konkurentmi, ako je Nook. Na čítanie slúži Kindle App, ktorá je veľmi podobná tým na Androide a iOS, hudbu prehráva Amazon Cloud Player, filmy Amazon Instatnt Video Player a aplikácie sa získavajú cez Amazon Android app store. Android Market od Google v testovanej verzii nebol vôbec. Amazon síce využíva jadro Androidu, no z používateľského hladiska je to celkom iný operačný systém s vlastným GUI a vlastnými aplikáciami. Amazon si vyslúžil istú kritiku za vytvorenie alternatívneho zdroja aplikácií pre platformu, pre ktorú už existuje Google Android Market, no teraz, keď sa potvrdilo skoré vydanie jeho vlastného tabletu a vzhľadom na od základov prekopaný operačný systém však už tento krok dáva oveľa väčší zmysel. Do Amazon Android app store sa dostanú len aplikácie, ktoré budú odskúšané Amazonom a bez problémov budú fungovať na tomto tablete.

Hlavným ťahákom má byť cena zariadenia a jeho previazanosť so službami Amazonu, ako je Amazon Cloud Music a Amazon Instant Video. Kupujúci okrem toho budú môcť na rok zadarmo využívať službu Amazon Prime (ročné predplatné stojí inak 79 USD). Súčasťou služby je bezplatné poštovné so zasielaním do dvoch dní a bez obmedzenia minimálnej hodnoty objednávky. Používatelia získajú tiež bezplatný prístup k Amazon Instant Video, online službe na sledovanie filmov a seriálov a nie je vylúčené, že budú nasledovať aj ďalšie bonusy. V prvej fáze Amazon plánuje vydať 7″ zariadenie a ak sa osvedčí, v priebehu roku 2012 by ho mal nasledovať väčší 10″ tablet. Súčasné zariadenia s e-ink displejmi budú predávané aj naďalej. Amazon dokonca údajne pracuje na zariadení s hybridným multi-dotykovým e-ink displejom, no ten má ešte veľmi ďaleko od dokončenia.

Dáva vôbec tablet od Amazonu zmysel? Presadí sa na trhu tabletov, obzvlášť keď prichádza takmer dva roky po uvedení prvého iPadu? Práve Amazon je jedna z mála firiem, ktoré majú aj dnes v IT svete veľmi pozitívne meno. Majú, podobne ako Apple, veľkú používateľskú základňu a množstvo navzájom previazaných služieb. Práve tieto skutočnosti spolu s nižšou cenou by mohli konečne otriasť doposiaľ neohrozenou pozíciou iPadu na trhu tabletov.

komentárov
 1. Dáva vôbec tablet od Amazonu zmysel? Presadí sa na trhu tabletov, obzvlášť keď prichádza takmer tri roky po uvedení prvého iPadu?

  Čo mal autor z matematiky? iPad predstavení 22. januára 2010 – 1 rok, 8 mesiacov a pár dni

  0
  0
 2. @(o)(o) – máš pravdu, ospravedlňujem sa. Už som to opravil. Ale nie 1 rok a 8 mesiacov, ale 1 rok a 10 mesiacov, lebo má byť uvedený na trh v novembri.

  0
  0
 3. Zase ďalší tablet… Ak je tá správa pravdivá, je pre mňa sklamaním, že odložili vývoj Kindle s farebným e-ink displejom v prospech zariadenia, ktoré sa na čítanie kníh vôbec nebude hodiť. Zatiaľ som s vyjadreniami opatrný, ale ak tento rok nebude nový e-ink Kindle, bude to ukrutný „rage“.

  Všade sa snažia pchať pre tieto zariadenia kontraproduktívne somariny ako nie celkom fungujúce dotykové displeje, odlesky, sklo, rozhrania á la Cover Flow, … Pche.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť