Recenzia: Nový Mac mini versus PC skladačka

Aj keď sa môže zdať, že stolné počítače Apple sa pod vplyvom mobilných zariadení ako iPod či iPhone dostávajú do úzadia, vývoj v tejto oblasti stále pokračuje. Najnovším dôkazom je inovovaný Mac mini, ktorý sa snaží pozdvihnúť svoje stagnujúce predaje. Po piatich rokoch omladil svoj design a priniesol aj vytúžený nárast rýchlosti. Ale bude to stačiť? A čo konkurencia, je najlacnejší Mac schopný obstáť proti najlacnejším PC skladačkám, alebo ho pomer ceny k výkonu definitívne pošle na prepadlisko dejín?

Keďže sa snáď ešte nikdy neobjavila recenzia počítača Apple, ku ktorej by niekto nezabudol podotknúť, že za polovicu ceny je možné poskladať rovnako výkonný počítač s OS Windows, v priebehu tejto recenzie sa pozrieme aj na garážového zástupcu tohto segmentu. Podstúpi rovnaké testy a bude hodnotený rovnakými kritériami. Najskôr ale trochu o tom, prečo sa dnes vlastne Mac mini vyrába a ako sa dostal tam, kde je. Ak vás ale história nezaujíma, bez ujmy môžete túto kapitolu preskočiť.

Historické pozadie

Apple si už od svojho vzniku uvedomoval, že počítač sa dostane do každej domácnosti, len keď tomu bude zodpovedať nízka cena. A práve počítač do každej domácnosti bol Jobsov sen odkedy s Wozniakom poskladali v roku 1976 z dreva a pár súčiastok Apple I. Ten sa stal predlohou na jeden z najlepšie predávaných počítačov všetkých čias, Apple II, ktorý sa s drobnými obmenami udržal na pultoch v rôznych obmenách neuveriteľných 16 rokov. Za toto obdobie sa ich predalo 6 miliónov, čo dnes nemusí znieť ako veľa, ale dovtedy to bolo nevídané číslo. Vďačil tomu hlavne na vtedajšiu dobu skvelej cene, funkciami a relatívne jednoduchou obsluhou. Neskôr mali prevziať žezlo lacných počítačov pre masy Performy, ktoré mali na tento úspech nadviazať.

Apple vtedy predával veľkú časť svojej počítačovej produkcie hlavne profesionálnym používateľom, ktorí vyžadovali maximálny výkon pre ich náročné aplikácie, a tiež čo najlepšie možnosti upgradovania a rozširovania. Na druhú stranu, domácim používateľom vtedy šlo hlavne o výhodnú cenu, kedže počítač v tej dobe bol citeľne drahšou záležitosťou.

Performa ad

Dobová reklama, macmothership.com

Apple sa preto rozhodol založiť novú radu počítačov, ktorá mala vyhovieť týmto požiadavkám. Zároveň ich chcel dostať bližšie k bežným ľudom predajom v obyčajných obchodných centrách. V tej dobe ale Apple predával všetko cez autorizovaných predajcov, kedže Apple Store ešte neexistoval. Kvôli zmluvným podmienkam nemohol vtedy vyrábané modelové rady predávať nikde inde, a vytvoril tak obchodný názov Performa, ktorý v sebe ukrýval odľahčené modely z profesionálnej rady. Vďaka názvu nepodliehali tieto počítače starým zmluvám a spusteniu ich predaja tak nič nebránilo. Ale spomenie si niekto na úspešnú históriu a prepísanie dejín, ako v prípade iMaca? Nie. Pretože žiadny úspech sa nedostavil, napriek tomu, že boli Performy propagované ako počítače do domácností, a boli predávané takmer všade.

Veľká časť viny spočívala v extrémnom množstve modelov, nehovoriac o tom, v koľkých konfiguráciách bol každý z nich vyrábaný. Niekedy bol jeden počítač predávaný hneď pod tromi obchodnými názvami a tak vznikla Performa 475, ktorá bola úplne zhodná s profesionálnym počítačom LC 475 kvôli spomenutým licenciam, a tiež Performa 476. Čím sa líšila Performa 476 od Performy 475? Vôbec ničím, len sa o trochu zvýšila kapacita pevného disku. Zoznam predávaných modelov bol akoby nekonečný, čo zákazníkom výrazne sťažovalo rozhodovanie.

Performa 5200

Performa 5200, fotokredit Apple.com

Preto aj na tú dobu zaujímavé koncepcie, napríklad návrat all-in-one počítača po vzore pôvodného Macintosha, ktorý bol domácnostiam predstavený s príchodom počítača Performa 5200, zlyhal. Akoby toho nebolo málo, či skôr priveľa, k problémom sa pričítali aj neuveriteľné návrhové chyby a vady týchto produktov. Ako je uvedené vyššie, Performy boli prestavané profesionálne rady LC, Quadra, Centris a Power Macintosh. Aj Performa 5200 bola prestavaný LC 550, a takto by sme našli množstvo ďaľších príkladov, no Apple sa tým ani nejak zvlášť netajil a ich podstatou bolo len otvorenie nových predajných miest. Keď ale modifikujete niečo čo je dobré, takmer určite to bude na konci procesu len horšie. Vznikli preto veľmi bizarné kombinácie hardwaru, ktorý mal byť čo najlacnejší a bez profesionálnych funkcií.

Model 5200 bol zvlásť škaredou ukážkou, ako urobiť zlý počítač, zničiť renomé rady a pokaziť povesť skvelému procesoru. Aby Apple ušetril čas a peniaze, vzal existujúci starší motherboard pre procesory Motorola 68040 s taktom do 33MHz s 32-bitovou pamäťovou zbernicou, a upravil ju tak, aby poňala PowerPC 603 s násobne vyšším taktom, 64-bitovou pamäťovou zbernicou a vôbec kompletne odlišnou architektúrou. Mimochodom, bol to prvý procesor s kompletnou 32-bit inštrukčnou sadou a bol to priamy predchodca oveľa populárnejšieho procesoru G3 (Power PC 750).

PowerPC 603

PowerPC 603, fotokredit Apple.com

Výsledky boli fatálne, počítače boli napriek dobrému CPU pomalé a nestabilné. Všetko čo bolo pripojené v COMM slote, sériových portoch alebo ethernetovej karte muselo pre prístup do RAM ísť cez CPU kvôli tejto doske, takže aj výkon na internete bol príšerný a spomaľoval už tak nízke prenosové rýchlosti. Taktiež dochádzalo ku konfliktom medzi portmi, ak ste použli ethenetovú kartu v COMM slote, zablokoval sa port na tlačiarni a mnoho iného. Séria 5200 a 6200 sa zapísala do histórie ako jeden z najhorších Macov a počítačov vôbec. Prvýkrát sa však práve u týchto počítačov začal bundlovať softvér na mieru domácim potrebám a v cene ste mali ClarisWorks (balík office aplikácií), Quicken (správa financií), manager kontaktov spojený s kalendárom, výukové programy pre deti, hry a všetko čo bolo treba k prístupu na internet. Performy tiež obsahovali vlastnú mierne upravenú variáciu Systemu 7 označovanú písmenkom P nakonci.

Snaha predať počítače hoc aj v zelovoci priniesla ďalší problém, a to nedostatočne vyškolených predajcov, a celkovo vlažný prístup k ich predaju. Miesto toho, aby vám predajca predviedol počítač, na obrazovkách bežalo samospúštacie demo alebo boli počítače vypnuté. To sa vám dnes pri vstupe k ľubovoľnému slovenskému resellerovi nestane. Apple si tento problém uvedomoval, a posielal do takýchto obchodov vlastných ľudí, aby miestnemu personálu pomohli. Ale pri pokuse Performu reklamovať v takomto obchode ste neuspeli, lebo nemali prístup k certifikovaným servisným strediskám, čomu do značnej miery chýbala logika. Preto sa ľudia radšej odobrali k lacnejším Windows PC. Trhový podiel Applu sa za vlády Perforiem dramaticky znížil, a v zime roku 1995 ho to dostalo až skoro ku krachu. Apple na tom nikdy nebol horšie a bol najvyšší čas niečo robiť.

Apple mal dovtedy veľmi tvrdú kontrolu nad svojimi produktmi a vďaka komplikovanému spätnému inžinierstvu sa od príchodu Macintosha nedarilo efektívne klonovať Apple počítače. Vedenie nechcelo spraviť chybu, ak sa to tak dá z dnešného pohľadu nazvať, kedy IBM licencovalo IBM PC niekoľkým výrobcom ako napríklad Compaq, a kompletne stratilo kontrolu nad vývojom platformy. Ale práve ťažká zima roku 1995 priniesla rozhodnutie, že je treba klonovať a pomôcť rozšíreniu, a klony pod licenciou boli najlepší spôsob, ako to spraviť.

PowerComputing CD

Fotokredit Scottsimmons.tv

Preto Apple uvoľnil obsah ROM a základného systémového softwaru výrobcom, ktorí sa zaviazali zaplatiť poplatok za licenciu plus časť zisku z každého predaného počítača. Úspech si takto vybudovala spoločnosť PowerComputing, ale vznikli aj iné klony ako Umax, Motorola a pár ďaľších menej známych výrobcov. Opäť sa však jednalo o chybu, pretože tieto spoločnosti odkrojili z predaja väčší kus než Apple očakával a generovala sa ešte väčšia strata. Miesto rozšírenia trhu sa totiž len brali zákazníci Applu, čo bolo neželané. Aj tu figurovalo viac príčin, jedna z nich bola nízka cena za ktorú by Apple nebol ochotný predávať, a tiež veľmi úspešná marketingová stránka týchto spoločností, ktorá však zlákala len existujúcich majiteľov Macov. PowerComputing zaviedol predaj počítačov po telefóne a neskôr aj cez internet, práve táto spoločnosť bola historicky prvou, čo predala cez internet výrobky za viac než jeden milión, a predbehla tak aj Dell, eBay či Amazon. Po návrate Jobsa do spoločnosti sa malo klonovanie zastaviť. Keďže existujúce zmluvy na ROM a System 7, ktorý sa používal, sa nedali len tak zo dňa na deň zrušiť, jednoducho sa časom predstavil nasledovný operačný systém MacOS 8, na ktorý sa tieto licencie nevzťahovali. Čoskoro tak najväčší výrobcovia klonov prišli o biznis a spoločnosť PowerComputing bola v roku 1997 odkúpená Applom za 100 miliónov USD. Jobs taktiež zredukoval nástupcov Perforiem na jeden jediný model, ktorý skutočne odzrkadlil všetko, po čom vtedajší domáci používateľ túžil – iMac. Práve jeden model, jednoduchá obsluha a atraktívny dizajn sa zaslúžili o veľký úspech v domácnostiach.

Na základe týchto faktov sa Apple naučil všetko to, čo dnes vidíme pretavené v Mac mini. Počítač pre masy musí byť nie len lacný a jednoduchý na obsluhu, ale nesmie miasť zakázníka ani pri kúpe veľkou ponukou a možnosťami, ktorým bežný človek nerozumie. Ideálny model predaja je prísť, vypýtať si v obchode počítač v množstve jeden kus a doma ho proste zapnúť. Tak ako keď si idete kupovať chladničku alebo televízor. Nikto dnes nechce nič skladať, inštalovať, taktiež veľkú časť spotrebiteľov nezaujíma koľko jadier má procesor, koľko operačnej pamäte potrebuje na beh operačného systému a podobne. Uznávam, že to sú práve veci, ktoré zaujímajú vás, pretože inak by ste zrejme nečítali tento článok, ale zaujímajú napríklad vašich rodičov alebo tetu, ktorá si chce pozrieť e-mail? Práve preto sa dnes Mac mini vyrába v jednej jedinej konfigurácií. Tú si môže človek prispôsobiť, ale pokiaľ nechce, nemusí. Práve redukcia zložitosti pri nákupe a nárast predajných kanálov po vzore PowerComputingu robia z miniho to čím je dnes, počítačom pre každého. Zároveň je aj svojou technickou špecifikáciou a v podstate aj názvom jasne vymedzený na túto skupinu, tak ako je Mac Pro jasne vymedzený pre profesionálov. Ale Apple už vie, že šetriť na nesprávnych miestach sa nevypláca, pretože koniec koncov, poruchový počítač nie je užívateľsky prítulný a nikto si ho druhý raz nekúpi. A tak vznikol prvý úspešný vstup do skutočne low-endového sektoru.

Macmini

Pôvodný Mac mini, fotokredit Apple.com

Ale aj cesta Mac mini bola kľukatá a chvíľu mu trvalo, než sa vypracoval do dnešnej podoby. Prvýkrát sa počítač s týmto menom predstavil v roku 2005, a so svojou cenou 499 USD zamieril na trh veľmi agresívne. Mal zlákať hlavne používateľov, ktorí používajú Windows a majú už počítač, ale chceli skúsiť niečo nové. Po stránke dizajnu ako prvý započal používanie hliníku v konzumnej rade počítačov. Stále ale zostal čiastočne verný bielemu plastu, ktorý ho pokrýval zhora. Bola to zároveň jediná slabina návrhu, pretože tento plast mal silnú tendenciu po čase zožltnúť. Mini bol zároveň navrhnutý tak, že zvonku nebola viditeľná ani jedna skrutka, čo domácim používateľom znemožnilo akýkoľvek upgrade.

Macmini inside V podstate ale ani nebolo príliš čo upgradovať, keďže na plochu 16,5 cm x 16,5 cm sa pri výške 5 cm toho veľa nezmestilo. Tak ako aj dnes, aj vtedy sa v Mac mini používali notebookové komponenty. Doska bola prevzatá zo stolného počítača eMac a upravená na potrebné rozmery. Procesor bol tiež architektonicky zhodný so stolnou radou, avšak podliehal rovnakým úpravám taktu a spotreby, ako v notebookoch. Nebol to veľký problém, keďže vtedy používaný procesor PowerPC G4 (7447A) bol dobre škálovatelný. Preto aj keď mini a eMac bežali so zhodnými komponentnmi na zhodej frekvencii, v benchmarkoch mini mierne zaostával.

Keď v roku 2005 prichádzali na trh prvé Intel Pentia D s dvomi jadrami na taktoch cez 3 GHz, mini si vystačil so spomenutým procesorom PowerPC G4 s jedným jadrom na frekvencii 1,25 GHz alebo 1,42 GHz v príplatkovom modeli. Apple sa už začiatkom milénia snažil verejnosti vysvetliť, že výkon procesora nie je závislý len na frekvencii, ale aj na tom koľko inštrukcií je procesor schopný spracovať za takt, a tiež na dĺžke inštrukčnej pipeline (čím viac stupňová, tým dlhšie trvá jednej inštrukcii spracovanie, Pentiá mali od 20 do 31 stupňov, G4ky len 7). Napriek tomu G4ka výkonom drasticky zaostávala za konkurenciou, to však nevadilo, lebo výkon nebol prioritou. Za pozornosť však stojí, že Apple montoval do miniho dedikovanú grafickú kartu, vtedy Ati Radeon 9200 s 32MB VRAM. To sa v danej marketingovej kampani nezabudlo spomínať, a zosmiešňovali sa lacné PC s úbohými integrovanými grafickými kartami. Apple v roku 2005 publikoval na svojej stránke toto:

Go ahead, just try to play Halo on a budget PC. Most say they’re good for 2D games only. That’s because an “integrated Intel graphics” chip steals power from the CPU and siphons off memory from system-level RAM. You’d have to buy an extra card to get the graphics performance of Mac mini, and some cheaper PCs don’t even have an open slot to let you add one.

Hádajte akú grafiku používa dnes testovaný Mac mini. Nemyslite si však, že to Apple robil v honbe za vysokým výkonom, jednoducho sa na starú dosku z eMaca neoplatilo integrovať grafickú kartu a bolo lepšie použiť dedikovanú. Doska mala aj ďalšie obmedzenia, a to len jeden slot na RAM, a ten navyše nesmel obsahovať modul s kapacitou nad 1 GB. Štandardne ale obsahovali Mac mini len 256 MB, to bolo aj na vtedy používaný MacOS 10.3 zúfalo málo, takže ak zoberieme do úvahy nemožnosť (oficiálne, nerátajme svojpomoc murárskou špachtľou) upgradovať RAM, Apple na týchto vylepšeniach celkom slušne zarobil. Tento nedostatok bol ale ani nie o pol roka odstránený. Ďaľší nedostatok, ktorý sa ale tak rýchlo odstrániť už nedal, bol na stolný počítač dosť nedostatočný počet USB portov, tj. dva. Mini však obsahoval ako kompenzáciu FireWire 400, často používaný na pripájanie externých diskov, ktoré sa vďaka veľkej pozornosti stali dobrým obchodom pre výrobcou príslušenstva k Macom, a tak ste si pár mesiacov po uvedení miniho mohli kúpiť externý disk v rovnakom dizajne ako počítač. Poslednou slabinou bola neprítomnosť audio vstupu alebo mikrofónu. Prítomný bol len audio výstup a maličký reprák, ktorý dobre slúžil len na videohovor či prehrávanie systémových zvukov.

Ďaľší zlom nastal až s prechodom na Intel, čo dalo Applu možnosť napraviť vďaka novej doske všetky pripomienky používateľov. Jednalo sa o vôbec jediný jednojadrový počítač s Intelom v produkcii, a tiež o úplne posledný jednojadrový počítač, aký kedy Apple vyrobil. Napriek tomu svojho predchodcu výkonom predčil. Okrem nových a razatne výkonnejších procesorov z dielne Intelu dostal mini hneď 4 USB porty, audio vstup a prešlo sa na SATA disky z pôvodných Ultra ATA. Jedinou vadou bolo na tú dobu použitie Combo mechaniky (číta DVD/CD, zapisuje len CD) v základe, ktoré ešte v pôvodnej generácii nebolo problémom, ale na rok 2006 to bola vážna chyba. Ďalej Apple rýchlo musel z webstránok zmazať hanopisy na adresu integrovaných grafických kariet a prispôsobiť sa trendu znižovania výrobných nákladov, pretože sa použila nie veľmi rýchla karta Intel GMA 950. Tá bola asi tak výkonná ako predchádzajúca Ati Radeon 9200, ale táto karta od Ati sa napríklad v iBookoch používala už 3 roky. Aj cena sa vymkla z klasickej politiky Applu, kedy za nemennú cenu dostávate stále viac, a poskočila na 599 USD. Nasledujúce roky vývoja nám priniesli len pozvoľný upgrade hardwaru, a príchod serverovej verzie miniho s dvomi harddiskmi miesto optickej mechaniky. Opätovný radikálnejší skok prichádza až v roku 2010.

Design, balenie, príslušenstvo

Mac mini je naozaj minimalista. Keď si ho kúpite a ponesiete domov, vôbec nebudete mať na duši ten krásny pocit, akého krásavca si nesiete domov, a v ruke 20 kíl vážiacu krabicu, ktorá to dá na obdiv. Balenie je totiž veľmi malé a utopí sa v igelitovej taške s bežným nákupom. Asi preto už nemajú krabice ani madlo ako tomu bolo predtým. DIzajn krabice je tradične jednoduchý, vzadu nájdete fotku portov s popisom a tri obrázky informujúce o tom, že to má WiFi, novú Nvidia grafiku a iLife. To sú však drobnosti, podstatný je obsah. Mimo spomenutého faktu, že cestou domov vám nebude nič pompézne pripomínať čo si so sebou nesiete, sa dá baleniu vytknúť aj tesnosť. Vybrať doma miniho z krabice môže byť pre poriadneho chlapa s hrubými prstami veselou skúsenosťou.

mini prislusenstvo

Okrem miniho v krabici nájdete aj manuál, napájací kábel, DVD s obnovovacím softwarom a prevodník z HDMI na DVI. To nie je veľa, ale viac toho v podstate nepotrebujete. Môžete však pouvažovať nad spríjemnením si života vďaka príplatkovému diaľkovému ovládaniu Apple Remote.

mini front

Samotný dizajn počítača je nesporne veľmi vydarený, aj keď si naň treba zvyknúť. Počítač je nižší a širší, skôr pripomína AppleTV než predchádzajúcu generáciu. V číslach to znamená, že podstava sa rozšírila z 16,5 × 16,5 cm na 19,7 × 19,7 cm a výška klesla z 5 cm na 3,6 cm. Váha mierne stúpla z 1,31 na 1,37 kg. Na stole ale ušetrí viac miesta než starý model, a to hlavne vďaka integrovaniu napájacieho zdroja, to znamená, že vás už žiadna biela kocka pod stolom strašiť nebude. Nosná časť tela je vyrobená z jednoliateho hliníku a navrchu ho zdobí čierne lesklé jablko. Hliník ma rovnakú povrchovú úpravu ako všetky počítače Apple, a teda je relatívne odolný voči poškriabaniu a otlačky prstov sú skoro neviditeľné. Len lesk čierneho jablka navrchu nevydrží ani 5 minút. Táto farebná kombinácia je však momentálne populárna a charakterizuje celú radu produktov, preto sa jej asi vyhnúť nedalo.

mini IR senzor

Na rozdiel od strohého čela počítača so štrbinovou mechanikou s decentne zakomponovaným príjmačom pre Apple remote a malou bielou LED diódou na prednej strane, na zadnej strane nájdete solídnu ponuku portov.

mini back

Mimo dnes štandardných štyroch USB portov a jedného FireWire 800 pribudol slot na SD karty. Pozorní čitatelia si však spomenú, že predchodca mal USB portov päť. Zrejme to je daň za SD slot. Monitor môžete pripojiť buď cez DisplayPort, alebo pomocou pribaleného prevodníku cez dnes stále rozšírenejší DVI. Váš televízor tiež nezostane ukrátený, keďže v ponuke je aj HDMI pripojenie. Zvyšná konektivita je zabezpečená pomocou WiFi s podporou najnovšieho N štandardu, 1000BASE-T ethernetom a Bluetooth modulom. Po tejto stránke teda mini ponúka tak akurát. Kto požaduje viac asi nebude tak celkom cieľová skupina miniho. Mimochodom tu vzadu je už použitý čierny plast našťastie matný. To čo na prvý pohľad nevidno je integrovaný reproduktor, oproti minulosti sa dá prehlásiť, že nenáročným poslucháčom vystačí aj na počúvanie hudby, pokiaľ nie je závislá od podania silných basov. Nie je to zázrak, ale vyrovná sa lacnejším externým reproduktorom.

Mini vs PC package

Pozrime sa teda do konkurenčného tábora a predstavme si úhlavného nepriateľa Mac mini na území Slovenska – garážový low-end. Keďže som ho zakúpil ako súhrn dielov, krabíc som mal viac než dosť, a to všetkých tvarov, rozmerov a farieb. Pri nakladaní do auta som viac než cítil, že si kupujem nový počítač. Prešiel som sa na dvakrát kým som všetko odniesol. Dizajn balení bol v skutku rôznorodý, od nudnej veľkej hnedej krabice od skrinky s obrovským 30 centrimetrovým nápisom Made in China až po graficky veľmi bujaré kreácie na balení grafickej karty. Tie boli ešte doplnené nápismi TurboForce Edition, Revolutionary New 2nd Generation Purevideo HD, Screen Cooling (v preklade chladená pasívom) a podobne. Ak je absolútne najlacnejšia dedikovaná grafika od Nvidie označená ako TurboForce Edition, tak neviem už čo môže byť napísané na skutočnom hi-ende. Ale aspoň som vpredu našiel pár badgov s čím všetkým je to kompatibilné. Skutočne užitočné informácie boli decentne skryté vzadu na bielom prilepenom štítku. Na materskej doske ma podobný prístup štval oveľa viac, pretože som nebol v obchode schopný dopátrať sa ani či je to ATX alebo mini-ATX doska, poprípade pre aké CPU je vôbec určená. Ale že má feritové jadro VRM som zistil hneď. Opäť ma vytrhol zo zúfalstva malý biely štítok, kde bolo uvedené všetko potrebné. Horšie to bolo s komponentmi ku ktorým som krabicu rovno ani nedostal, ako napájací zdroj a hlavne pevný disk, ktorý som dostal iba v antistatickom sáčku. V krabiciach, sáčkoch a podobne som však našiel všetko čo tam malo byť, vrátane káblov a dostatočného množstva skrutiek, takže žiadne vážnejšie výhrady neboli. Keď som po vyše hodine a pol skončil skladanie, naskytol sa mi pohľad na daný stroj v plnej kráse.

Mini vs PC

Od minulosti, keď boli všetky počítače sivé alebo béžové, sa urobil istý pokrok. Teraz sú totiž všetky čierne alebo strieborné. Farebná kombinácia sa od miniho líši len tým, že čierna prevažuje. Bohužiaľ celé predné čelo skrine bolo vyrobené z lesklého čierneho povrchu, ktorý som skritizoval aj na Macu mini, pretože sa rýchlo poznačí otlačkami prstov. Nápismi sa tiež mohlo vpredu viac šetriť. Keďže toto PC malo dokázať, že za minálnu cenu sa dá mini prekonať, šetrenie sa muselo niekde prejaviť. Plechy bočnice boli teda ako papier, krútili sa, prehýbali sa, a samozrejme vibrovali a vydávali rôzne vtipné zvuky keď sa počítač zapol. Ale aspoň boli dostatočne perforované a bol k nim pripevnený aj tunel, ktorý mal odvádzať vzduch priamo od CPU, aby sa nemiešal so zvyškom vzduchu v skrini. Nápad skvelý, škoda že bol ten tunel asi 10cm napravo od môjho CPU. Zaujalo ma, že vpredu bol zvnútra plech tiež pekne perforovaný, a bol teda predpoklad spraviť vnútri pekný prietok vzduchu odpredu až dozadu, no na prednom krycom plaste už tieto otvory chýbali. Všetky ostatné časti boli na tom s dielenským spracovaním rovnako, tlačidlá na zapnutie a reštart vŕzgali a občas sa zasekávali. To však nevadí, pretože okrúhle tlačidlo štartu s priemerom 3 cm celé krásne svietilo na modro veľmi intenzívnym svetlom, ako je teraz moderné a krajne nepraktické. Našťastie má ale zapojenie LED tlačidiel na doske vlastné napájanie, takže jeho vypojením sa neohrozí schopnosť tlačidiel fungovať.

Výkon

Nový Mac mini sa síce na povrchu líši veľmi dramaticky od predchodcu, vnútri ale už také zmeny nečakajte. Jedná sa o štandardný upgrade na dorovnanie pokroku doby. I keď aj to je diskutabilné. Mini totiž napriek novým Intel i3 procesorom zostal verný dva roky starému modelu z rady Core 2 Duo. Vo vnútri teda nájdete:

 • dvojjadrový Intel Core 2 Duo, model P8600, 2,4 GHz, 3 MB L2 cache, 1066 MHz FSB, 64-bit
 • chipset dosky Nvidia MCP89, formát mini ITX
 • 2 GB PC3–8500 DDR3 RAM, 1066 MHz, dva moduly po 1 GB
 • nVidia GeForce 320M, 256 MB VRAM zdieľanej z RAM
 • 320 GB HDD, 5400 rpm, 8 MB cache, SATA 1,5 Gb/s, model Toshiba MK3255GSXF
 • DVD napaľovačka, model LG GA32N

Orientačná cena: 837€ / 25 215 Sk

Dnes sme sa proti nemu ale rozhodli postaviť low-end PC, ktoré v sebe obsahovalo:

 • dvojjadrový Intel Celeron, model E3300, 2,5 GHz, 1MB L2 cache, 800 MHz FSB, 64-bit
 • chipset dosky Intel G31, LGA 775, model Gigabyte G31M-ES2L
 • 2 GB PC2–6400 DDR2 RAM, 800 MHz, jeden modul
 • nVidia GeForce 8400GS, 512 MB VRAM DDR2 64-bit
 • 160 GB HDD, 7200rpm, 8 MB cache, SATA 3 Gb/s, model WD 1600AAJS (Caviar Blue)
 • DVD napaľovačka, model Asus 24B1ST

Orientačná cena 283€ / 8 520 Sk, bez operačného systému (cca. +120€ za Windows 7 Home Premium), bez montáže (cca. +25€ ak nechcete skladať)

geforce Pozrime sa ešte pred samotnými testmi aj na to, čo sa najviac zmenilo od predchádzajúceho modelu, a to grafická karta. V minulosti mal prvý Mac mini s Intelom GMA 950 problém s prakticky ľubovoľným hraním a získal si veľmi zlú povesť v tejto sfére, ktorú Intel X3100 príliš nezlepšil. Možno aj kvôli kritike grafického výkonu sa Apple rozhodol opustiť bezpečné vody Intel chipsetov a siahol po Nvidii, ktorá na svoje dosky integrovala GeForce 9400, ktorá celý segment prevrátila na ruby. Podľa papierov nás dnes čaká rovnaké prekvapenie, nový grafický čip Nvidia GeForce 320M totiž stavia na novšej achritektúre jadra GT216. To využíva unifikovanú architektúru (zlúčenie vertex a pixel pipeline) z prechádzajúcich jadier G80 a G90, ktoré sme už v Macoch videli. Nové jadro je už ale schopné podporovať okrem CUDA a OpenCL aj PhysX, teda dokáže prevziať fyzikálne výpočty v hrách (tečenie vody, oheň, nárazy) na seba. Rovnako podporuje PureVideo HD na dekódovanie HD videa hardvérovou formou, a môže byť použité aj na iné generické výpočty, čo je už teraz možné využiť práve vďaka OpenCL. Ak sa budete hrať pod Windowsom, využijete aj podporu DirectX 10.1 a Shader 4.1. Došlo tiež k zlepšeniu výrobného procesu, a čipy sú vyrábané 40nm technológiou, tranzistory sú teda menšie, rýchlejšie, úspornejšie a zmestí sa ich viac na rovnakú plochu. Samozrejme, bolo konštruované s ohľadom skôr na nízku cenu a spotrebu, než nejaký drvivý herný výkon, na to slúžia skôr dedikované karty. Napriek tomu sa pri praktickej aplikácií tohto jadra v GeForce 320M dostalo k zaujímavým papierovým parametrom. Čip v sebe integruje 486 miliónov tranzistorov, ktoré spolu zostavili 48 Steam procesorov (nezávislých výpočtových jednotiek). Frekvencia čipu je 450 MHz pre jadro a 950 MHz pre hlavné výpočtové jednotky (shader speed). Ako pamäť používa hlavnú RAM, teda je obmedzená priepustnosťou DDR3 modulov. Momentálne sa jedná o jedno z najlepších integrovaných riešení vytvorené priamo ako nástupca pre všetky stroje osadzované pôvodnou integrovanou GeForce 9400. Poďme teda zistiť, či je nástupcom dôstojným, začnime ale pekne postupne.

Ako prvý si pozrieme test procesorov vykonaného pomocou benchmarku Cinebench R10. Aj keď je už dostupná novšia verzia, chvíľu potrvá než pre ňu budeme disponovať dostatočným množstvom referenčných zostáv.

Macmini CPU

Tmavšia farba znázorňuje celkový výkon počítača, bledšia označuje výkon jedného procesorového jadra, testovaný mini je zvýraznený červenou.

Z grafu vidíme to, čo málokoho prekvapí. Výkon procesoru oproti minulej generácii miniho vzrástol zhruba zodpovedajúco nárastu taktu, keďže architektonicky sú zhodné. Náš votrelec z Windows PC sveta za polovicu ceny (HW + Windows 7, spolu 407€) podáva prakticky zhodný výkon s minim. Zatiaľ teda teória, že za polku ceny máte rovnako výkonné PC s Windows, nie je vyvrátená. Potrebuje síce o čosi vyšsí takt a viac energie, ale to je normálne. Low-endové procesory sa vyrábajú tak, aby frekvencie boli pokiaľ možno vysoké, ale odsekne sa z L2 cache, aby sa výkon degradoval. Je to marketingovo vhodnejšie než nižšia frekvencia, a tiež sa šetrí kremík na plochou objemnej L2 cache. Keďže sa ale architektúra a výrobný proces nemení, Celeron mal skvelý potenciál pre ďalšiu obľ’úbenú činnosť PC kutilov, a to overclocking. Modelová rada Celeron koncom 90-tych rokov túto bohumilú činnosť odštartovala, keď Intel vyrábal drahé Pentiá II, a obyčajnému národu predával Celerony. Tie ale bolo vďaka chýbajúcej cache možné pretaktovať až na výkon najdrahšieho Pentia. CPU v testovanom PC sa dalo vyhnať na 3,8GHz, ale kvôli hluku, teplote a spotrebe som spravil testy na praktickejšej frekvencií 3,5GHz, kde výkon konkuroval drahšiemu iMacu. Treba si však uvedomiť, že taktovanie môže z dlhodobého hľadiska počítač zničiť, keď dlhodobý beh nad hranice možností skracuje živostnosť. Mnoho ľudí sa nad tým nezamýšľa, ale vysoké teploty a napätia sú príčinou, prečo sa po roku či dvoch pretaktovaný počítač môže odobrať do kremíkového neba. Na rozdiel od minulosti už nie sú rezervy medzi napätím na prepnutie tranzistora a napätím ktoré ho definitívne zničí tak veľké, a vďačíme za to konkurenčnému boju, ktorý odsunul živostnosť a kvalitu na druhú koľaj. Pozrime sa teraz na výsledky v grafických aplikáciach pod OpenGL, teda najmä hry. K testovaniu opäť poslúžil Cinebench R10.

Macmini GPU

Tu sa prejavilo čosi, čo možno vyvráti názor, že aj najlacnešia dedikovaná grafická karta v ponuke by sa vyrovnala tomu čo Apple používa, lebo integrované grafické karty sú na nič. Dôvod prečo mini vyhral na celej čiare oproti PC je jednoduchý. V PC sa nachádzala skutočne tá najlacnejšia karta, aká sa dá na trhu zohnať. Táto karta, teda Nvidia 8400GS, je totiž z architektonického hľadiska predchodca Nvidie 9400, ktorá bola z generácie, do ktorej patril aj integrovaný variant 9400ky v predchádzajúcom mini. PC trh je totiž zaplavený všemožnými starými alebo inak paskvilnými grafikami s mizerne pomalými pamäťami, ktoré spomaľujú inak obstojné čipy. Treba si vedieť vybrať. Ale aj predchádzajúci mini bol tým súčasným výrazne prekonaný. Čo viac, dedikovaná grafická karta Nvidia 8600GT v niekdajších MacBookoch Pro bola takmer pokorená. Nech sa na to pozriete akokoľvek, nová GeForce 320M je dobrá karta na to, že sa jedná len o súčasť chipsetu. Ten dlhý červený stĺpček na grafe v preklade do ľudskej reči znamená že s rozumnými (čitajte nízkymi) úrovňami detailov sa nad 35 snímkov za sekundu dostanú aj nové hry ako Call of Duty Modern Warfare 2, Colin McRea DIRT 2, F.E.A.R. 2 alebo Resident Evil 5. A pokiaľ ide o trochu staršie tituly Far Cry 2, World in Conflict alebo Half Life 2, nebude problém ani na stredných či vysokých nastaveniach. O starých hrách ako Quake 4 či Doom 3 nehovoriac, tie pobežia ako po masle nech robíte čokoľvek. Neznie to možno ako zázrak za tie peniaze, ale rozhodne to dôstojne obhajuje svoje postavenie počítača pre domácnosť, kde je hranie hier tiež bežné. Určite to však nie je grafická karta, a vôbec počítač, pre náruživejších hráčov.

Poďme sa pozrieť na ďalšiu, častokrát veľmi podceňovanú súčiastku, aj keď má na rýchlosť a responzivitu počítača väčší dopad než nejakých pár sto Mhz v CPU. Áno, je to disk. Je známe že mini využíva služby 2,5″ diskov s 5400 otáčkami za minútu, aké sa používajú v notebookoch, a preto dosť stráca oproti iMacom alebo lacným PC práve tu.

Macmini HDD

Test vykonaný cez XBench, PC testované cez HD Tune, výsledok uvedený pre sekvenčnú rýchlosť

Ako vidíme, nezmenilo sa vôbec nič. Oproti minulej generácii sa mini o pár percent zlepšil, ale žiadny dramatický progres to nie je. V PC sa nachádzal lacný 3,5″ disk s jednou platňou na 7200 rpm, preto sa neprejavil medzi stolnými diskmi ako nadštandard, ale je to o dosť lepšie než mini, ktorý dosahuje 72% jeho výkonu. Na druhú stranu nie to tak priepastný rozdiel, ako by sa mohlo zdať. Pri štandardnom používaní je podstatnejší než zriedkavý sekvenčný zápis, zápis náhodných malých súborov a tiež latencie, za ktoré disk môže zahájiť zápis alebo čítanie. Tie sú u 2,5″ diskov aj napriek nižším otáčkam približne zhodné, pohybujú sa okolo 15ms. Ak totiž chcete načítať 1MB veľký súbor, mini potrebuje 15 ms na to kým ho nájde a 15ms kým ho načíta. Stolný disk v PC potrebuje na prístup tiež zhruba 15ms, a ďalších 11,5ms kým ho načíta. Celkový čas na prečítanie 1MB súboru pre mini v našom teoretickom svete je 30ms, pre stolný disk je to 26,5. mini teda dosahuje 88 % výkonu stolného disku v týchto prípadoch. Ale áno, bez ohľadu na to ako to zabalíme, mini stráca. Je to nutné zlo výmenou za jeho rozmery a energetickú náročnosť.

Ďaľšou podstatnou súčasťou výkonu je priepustnosť RAM. Tá je však zhodná so všeobecným štandardom pre DDR3 pamäte, a mini je teda schopný do RAM zapisovať a čítať z nej rýchlosťou približne 3,5 Gb/s. PC kvôli cene disponovalo DDR2 pamäťami, ktorých priepustnosť bola o čosi nižšia, a pohybovala sa na úrovni 2,8 Gb/s.

Ak to zhrnieme, mini je priemerným upgradom po stránke všeobecného výkonu a zaslúžil by si možno novšiu generáciu procesorov, predsa len modelová rada P8×00 je už opotrebovaná. Ale je to veľký skok smerom k využitiu pre hranie aj na inej, než silne príležitostnej úrovni, a podstatne viac sa celá zostava vyvážila. Ak to zhrnieme trochu subjektívnejšie, tak responzivita užívateľského rozhrania, náročný (z pohľadu bežného človeka) multitasking a vôbec všetko to, čo má mini za cieľ, splní do bodky a nebudete pociťovať žiadne obmedzenia.

Teploty, hluk

Teploty normálne, hluk žiadny. Inžinieri z Applu dostali so zmenou dizajnu šancu premyslieť nový systém chladenia, a tak to aj využili. Ak vás toto zhrnutie na úvod nepresvedčilo, pozrime sa na graf teplôt.

Macmini GPU

Svetlá označuje idle teploty, tmavá teploty v záťaži.

Napriek tomu, že sa teploty môžu zdať v záťaži vysoké, ubezpečujem vás, že nie sú. Ak použijete na miniho merítka zo sveta notebookov, čo je trieda kam jeho komponenty patria, tak exceluje. Vlastním MacBook Pro vybavený indentickým modelom procesoru, teda P8600, a v idle režime mám rovnaké teploty ako mini v záťaži. V PC svete som videl notebooky ktoré s týmto procesorom hravo v letných dňoch pokoria hranicu 100°C, a to sú tiež 15″ stroje alebo väščie. Navyše sú chladené nezriedka aspoň dvomi ventilátormi s 3 a viac tisíc otáčkami za minútu v pokoji. Mini sa pritom v pokoji uspokojí s jedným pomalobežným ventilátorom s 1800 rpm, ktorý je mimoriadne tichý. Apple udáva hladinu hluku na 14dBA, čomu som schopný veriť. Testovať som to nemohol, lebo mi pár metrov za domom tečie potok. Čo je na veci ešte lepšie je, že ani v záťaži sa otáčky nezvyšovali. Aby sa zvyýšili na 2200 otáčok, musel som naraz pustiť niekoľko benchmarkov a počkať štvrť hodiny. Ale ani pri tejto rýchlosti ventilátoru nie je miniho príliš počuť, chce to sústredenie, aby ste zo vzdialenosti viac ako meter bezpečne identifikovali jeho zvuk. Na rozdiel od výkonu je teda hlučnosť, či skôr tichosť, jeho veľmi silnou stránkou. Dokonca aj optická mechanika vymenila nepríjemné hučanie pri seeku hlavičky z minula za hrubé a teda oveľa príjemnejšie tóny. Vďaka tichej prevádzke sa teda hodí aj na použitie v obývačke ako súčasť vášho domáceho kina, i keď na to mu tak trochu chýba Blu-ray mechanika.

Ak porovnáme s minim testované PC, jedná sa o jednoznačný rozdiel. PC samozrejme kvôli cene nedisponovalo kvalitnejším chladením, ale len základným boxovaným riešením procesoru. Ďalšie chladenie si vyžadoval aj zdroj, ktorý využíval služby 12cm pomalobežných ventilátorov. Celkový zvukový prejav však nebol tak katastrofálny, práve naopak, bolo to znesiteľné, i keď na rozdiel od miniho, som bezpečne pri vstupe do miestnosti vedel povedať, či beží alebo nie. Zvukové problémy boli len pri štarte, keď skriňa počítača zahrkala vibráciami. Podstatnejšie však je, že pri spánku sa v PC toto chladenie neodpojí, takže je tu oveľa vyššia tendencia ho vypínať. Mini je v spánku nehlučný, a jediný spôsob ako určiť, či je vypnutý alebo nie, je teda aj naďalej malá biela dióda s pulzujúcim svetlom. Skutočnosť, že je v spánku úplne ticho, spolu s tým že sa z neho preberie skoro hneď, zaručene zmenia spôsob akým počítač používate. A hlavne sa do pol roka odnaučíte počítač vypínať hoc aj na noc. Greenpeace z toho asi radosť nemá, ale je to tak. Z čoho ale Greenpeace a hlavne vy, radosť mať môžete, je spotreba miniho. Počas nízkej záťaže neprekročí 25W – 30W a v záťaži sa nedostane nad 55W (údaj prevzatý z pcpro.co.uk). Ak to porovnáme s PC, v ktorom bol 400W zdroj, jedná sa o rozdiel. Samozrejme, to PC si bez záťaže nevyžiada v priemere viac než 120W, ale aj to je skoro 5× viac než mini. V závislosti na spôsobe používania počítača môže tento rozdiel uhradiť aspoň malú časť zvýšených nákupných nákladov na miniho. Keď sme už pri Greenpeace a zvieratkách v lese, tie budú spokojné, pretože mini je vyrobený z dobre recyklovateľných materiálov a Apple sa chváli, aké jedovaté chemikálie už na jeho vyrobu nepoužíva.

Rozšíriteľnosť

Mini je počítač, ktorý bude počas jeho života upgradovať asi len malé percento ľudí. Okrem povahy cieľovej skupiny na tom doteraz participovala aj extrémna náročnosť akéhokoľvek pristupovania k jeho vnútornostiam. Teraz sa to trochu zmenilo a Apple uľahčil život tým, čo chcú vykonať najobvyklejšie vylepšenia, a to výmenu RAM a pevného disku. Na výmenu RAM dokonca nepotrebujete ani nástroje, stačí otočiť počítač a pozrieť sa mu na brucho. Okrúhly čierny kryt, ktorý sa tam nachádza, stačí posunúť do odomknutej polohy a naskytne sa vám možnosť vymeniť pamäťové moduly. Môžete použiť až 8 GB, rozdelených do dvoch modulov.

mini RAM

Vzhľadom na to, že hneď vedľa nich je nakreslený aj návod ako ich vymeniť, upgrade už asi jednoduchší ani byť nemôže. Horšie je to už keď potrebujete vymeniť disk. Dá sa to spraviť napríklad pomocou manuálu zo stránky iFixit.com, ale chvíľu to potrvá a menej skúsený užívateľ sa do toho asi nepustí. Napriek tomu si myslím, že sa oproti minulosti jedná o pokrok. V porovnaní s PC to ale asi ťažko vyhrá. Tam po odklopení bočnice máte prístup k výmene čohokoľvek.

mini RAM

Na druhej strane, pokiaľ zamierite do low-endu, odkiaľ pochádza testované PC, nebude to len tak zadarmo. Keďže za 5 korún vám nikto nedá kvalitu drahých počítačov, budete sa musieť zmieriť s istými kompromismi. Narazíte na ne, tak ako aj ja, už keď budete skladať. V prvom rade záslepky z tenkého kovu, ktorý je však natoľko tenký a ohybný, že sa skôr roztrhá, dokrúti a doreže vám prsty, než by mal opustiť svoje miesto, aj keď ho na ňom drží milimetrová gulička kovu. Následne budete bojovať s tesnými košmi na disky, do ktorých disk dostanete len hrubou silou. Toto sa prejaví aj pri košoch na 5,25″ zariadenia. Keďže do testovaného modelu bol prevtelený patent, aký Apple používal ešte v PowerMacu G4, a teda dvierka mechaník sú na skrini a tlačítko prenáša silu na skutočné tlačítko mechaniky, musíte tam mechaniku natlačiť zozadu. Na to však vo väčšine prípadov potrebujete dať preč zdroj alebo aj celú dosku, v závislosti na tom, do ktorej pozície osadzujete. Bohužiaľ, koše boli tak tesné, že rozmernejšiu mechaniku, ktorú som demontoval z PowerMaca, som tam týmto spôsobom nedostal. Keď som pochopil, že to nepôjde, a snažil som sa vytiahnuť mechaniku späť, roztrhlo mi ju a jej predné plastové krytie zostalo vnútri. Našťastie to mechanika zvládla a po oprave sa vrátila na svoje miesto v PowerMacu. Keď už to naši čínsky priatelia kopírovali, mohli to urobiť poriadne, alebo to nechať tak. Druhá mechanika tam po pár minútach boja vliezla, ale ohúrený som tým aj tak nebol. Šetriť sa miestami nevypláca. Po každom upgrade tiež nezabudnite znovu preorganizovať kabeláž. Pokiaľ nebudete mať po ruke sťahovaciu pásku, dopadnete ako ja, keď som fotil obrázok vyššie, a bude to vnútri vyzerať ako stoh slamy. S minim som mal vlastne len jeden problém, ktorý vyplýval zo snahy usporiť, a to elektrický kábel, ktorého koncovka bola veľmi veľká a nedala sa vopchať do miniho. Po 10 minútovom snažení a použití hrubej sily sa tam dostal, ale nabudúce by som uvítal trochu pozornosti aj pri výrobe takýchto malicherností.

Tiež by sa záverom oplatilo zamyslieť nad významom upgradovania. Vymeniť disk alebo RAM dáva zmysel, ale ak meníte iné súčiastky v stolnom PC, napríklad grafickú kartu, rozhodíte rovnováhu zostavy, a bude takúto grafiku brzdiť napríklad procesor. Takže vymeníte procesor, a s ním aj dosku. Ak sa rozhodnete pre vyššiu triedu, zrejme už budete musieť meniť aj zdroj. To všetko ale už možno v stávajúcej skrinke neuchladíte, a tak nakoniec vymeníte aj tú. Načo sa s tým teda zaoberať a nekúpiť si rovno celý počítač? Asi aj preto sa v minim už nič iné meniť nedá, ako už bolo spomenuté, grafika je integrovaná a aj procesor je tiež napevno priletovaný k doske.

Prečo mini?

A nie lacnejšie testované PC? Apple sa s minim snaží osloviť hlavne ľudí, ktorý kvôli cene a neistote z nového operačného systému, dávali prednosť pohodliu zotrvania na stávajúcej platforme. Tiež je to počítač určený pre tých, ktorý s ním dosiaľ mali minimálne skúsenosti a chcú začať žiť trochu viac digitálne. Potreby takýchto užívateľov naplní bez problémov a je dobrým podvozkom pre skutočnú pridanú hodnotu Macov, ktorou je softvér. Software je práve to, čo si budete uvedomovať a používať. V závere vás nebude zaujímať koľko MHz má procesor, ale či ste so svojimi znalosťami schopný docieliť s počítačom to, čo chcete. Darmo si kúpite o 30 % rýchlejší počítač z Windows sveta, ktorý o 2 minúty skôr dokončí export domáceho videa, keď vám dva dni zaberie než sa naučíte ovládať program na jeho zostrihanie. Na Macu je tento čas minimálny, keďže Apple venoval veľkú časť úsilia intuitívnosti ovládania.

V tomto svetle je teda zbytočné odpovedať na otázku, či je možné za polovicu ceny vyskladať rovnako výkonný počítač. Asi nie úplne, ale je to lacnejšie, a čo? Treba pochopiť, že nie každého vôbec baví sa s niečím takým zaoberať. Keď som šiel do obchodu kúpiť si dnes testované PC, stála pred obchodom červená Škoda Rapid, mala obrovské spojlery, biele podfarbenie budíkov a vpredu na kapote otvory na chladenie, i keď motor majú tieto autá vzadu. Svojim spôsobom mi pripomenulo počítač ktorý som odtiaľ vynášal. Ten je tiež lacný, v celku dobre ide, ale vyžaduje si čas, lásku a vôbec zápal pre vec. Niekoho baví hrať sa s napätím procesoru a hľadaním najlepšieho chladenia. Aj keď si kúpite už poskladaný značkový počítač s Windows, ktorý je predinštalovaný, opatrený antivírusom a dobre odladený, raz si bude vyžadovať pozornosť. Moja mama si myslí že Google je internet, a napriek tomu že prehliadač je jediné čo používa, do mesiaca odpísala celý Windows. Ona ho nie je schopná preinštalovať, nechce to vedieť, a nezaujíma ju to. Ona chce ísť na internet a pozrieť čo uvarí zajtra. Berie počítač ako spotrebný tovar, o ktorý sa nemusí starať. K počítaču treba totiž rátať aj iné náklady, ako je čas na údržbu, čas na sprevádzkovanie a kúpa softwaru, ktorý tomu počítaču dá zmysel. Ak ich zarátate, a zarátali by ste aj náklady na mierne vylepšenie grafiky testovaného PC, ušetrili by ste s PCčkom minimum. Plus softvér z balíku iLife na Windows v jednoduchosti ovládania a účelnosti asi len ťažko nájde súpera. Miniho si donesiete domov, zapnete a je to. Nemusíte nič riešiť a väčšina ľudí viac než predinštalovaný softvér ani nebude potrebovať. Presne preto mini. Osobne si rád doplatím rozdiel v cene, aby som mal pokoj a nemusel sa o nič starať, a vy?

Záver

Mac mini sa po rokoch vyvinul na veľmi dospelý počítač prostý akýchkoľvek nemocí z minulosti. Celá zostava je veľmi dobre vyvážená a počítač je univerzálnejší než kedykoľvek predtým. Spoľahlivo zvládne každodenné úlohy, dostane vás na internet, spustí vaše multimédiá a konečne aj trochu zabaví hrami. To je to čo by ste od tohto počítača mali pred jeho kúpou očakávať. Vďaka lepším možnostiam upgradovania, ktoré kedysi vlastne neexistovali, poteší širšie spektrum zákazníkov, ktorý miniho odmietali napríklad kvôli malému pevnému disku alebo nemožnosti osadenia väčším množstvom RAM.

mini top

Zachoval si pritom všetky svoje staré klady ako tichosť, úspornosť a veľmi kompaktné rozmery. Jediným mínusom je cena. Na to, že mini má byť lacným vstupom do sveta Macov, je cenovka nasadená trochu privysoko. Pridaná hodnota predinštalovaného softwaru vyrovná časť rozdielu, ale aj tak by to mohlo ísť trochu lacnejšie. Nárast ceny je zrejme treba pripísať okrem lepšieho hardvéru aj unibody skrinke, ktorá je na výrobu dosť nákladná. Pokiaľ sa ale pre miniho napriek tomu rozhodnete, určite nebudete ľutovať.

Klady

 • atraktívny dizajn, kompaktné rozmery a odolná konštrukcia
 • oproti minulosti vylepšený herný výkon
 • nové možnosti upgradovania bez nutnosti zaniesť počítač do servisu
 • integrovanie napájacieho zdroja do počítača
 • tichý chod, nízka spotreba

Zápory

 • použitie staršej generácie procesorov
 • multimediálnemu využitiu v obývačke bráni chýbajúca Blu-ray mechanika
 • vzhľadom na použité komponenty naozaj privysoká cena

Za zapožičanie počítača Mac mini ďakujeme spoločnosti Software Partner s. r. o. – Apple Premium Reseller.

komentárov
 1. Prepáčte, ale to s tou PC zostavou ste vážne prehnali. Za tie peniaze sa dá postaviť oveľa výkonnejší PC a vy to dobre viete – samozrejme tiež lowend.

  0
  0
 2. Ozaj vcelku vydarena recenzia… ale – zabuda na zopar veci – ze pri dnesnom mnozstve dat mozem mat v skladacke aj 2TB miesta bez toho aby som mal kopec externych HDD, ktore su sice prakticke na zalohu ale uz velmi nie na pracu…. Ze rozsiritelnost je dost chaba, a nasledne upgrady PC o dost lacnejsie ako kupa noveho PC, nehovoriac o kupe MACu, ze ten balik iLife nie je az taky uplne najsamfasa (napr. pre strih videa – kopec veci sa v nom neda, lebo je to proste len Lite verzia niecoho) a existuju viac ako nahraditelne alternativne programy pre Win… atd. atd. atd… Kopec veci mi tu proste chyba ktore neboli povedane. A ze aka je pristupova doba v ms? No koho z tych “jednoduchych” BFU to trapi?

  No a v neposlednom rade – je to podobne ako s Linuxom – zial, v nasich koncinach je stale mensi problem so SW pre telefony, satelitne prijimace a ine… takze niekto si kupi v dobrej viere MACa a potom chudak chodi po kamaratoch aby mu naflashovali satelitny prijimac lebo sa to na MACu neda, alebo si necha instalovat virtual ci ine hluposti (kupa extra windows ) aby mohol mat spustene rovnake uctovnictvo ako pouzival doteraz, pripadne v praci) ….alebo ze uz je absolutne nepochopitelne ze kvoli tomu ze mal kupeny CS3 pre WIN musi kupovat novu licenciu aj pre MAC!!!??? Pouzivatela to ani nenapadne. Napadlo by vas ze autosedacka vam pojde vo Fabii ale do Forda si musite kupit druhu? Lebo nesedi? A toto je len zopar skusenosti z realneho zivota.

  Nehovorim ze MAC je zly – zle je prostredie naokolo, firmy s ich licencnou politikou a nekompatibilita OS navzajom, no zial – v nasich koncinach je stale rozumnejsia volba ta skladackova… s Windows. Nie je preto ze je to lepsie – (aj ked 7cka je uz ozaj podarena) ale ze je to rozumnejsie…

  0
  0
 3. Pekná recenzia. Mac mini je pekne urobený počítač, ale minimálne v EU skončí tak ako Power Mac G4 Cube. Užívatelia si radšej za tú istú cenu kúpia Macbook alebo podstatne lacnejšiu predchádzajúcu verziu Maca mini.

  0
  0
 4. aku to ma teda graficku kartu? integrovanu alebo externu? mne staci aby to potiahlo moj okruh hier ako guitar hero 3 a cs source

  0
  0
 5. za 837 eur sa da poskladat taký PC ze bude asi 3krat vykonovo lepsi ako Mac mini.
  +zakupite kartu aby vam bezal na PC OSX a bude to delo…

  0
  0
 6. Mali ste zložiť pc v rovnakej cene a potom porovnávať. Inak je recenzia o ničom. Ale asi by to nedovolil sponzor recenzie swp že?

  0
  0
 7. Mam niekolko vyhrad k “recenzii”:
  1. Nepride mi to ako recenzia. Mam pocit, ze autor neporovnava Mac s PC ale vyzdvihuje Mac. To PC sa dalo vybrat aj trochu uvazenejsie. Uzivatel, ktory si kupi Mac mini (rozumej napr. slovensky dochodca, ktory chce pocitac “na internet” a “na emaily”), by pri kupe PC pravdepodobne oslovil niektoru z renomovanych firiem, ktore PC skladaju – inak povedane, rovno by si kupil najlacnejsi poskladany pocitac (aj s OS), ktory ponukaju firmy predavacuce HW. Na objektivne porovnanie s tymto Macom ste teda mali vybrat takyto uz poskladany PC v podobnej cenovej hladnie, a nie si ho skladat.
  2. 1800 rpm otackovy ventilator nepovazujem za velmi tichy. Takymto privlastkom sa oznacuju ventilatory, ktore sa krutia pod hranicou 1000 otacok za minutu. Na druhu stranu viem, ze Mac pocitace pri beznej praci nemaju prakticky ziadny zvukovy prejav, na rozdiel od PC, takze tuto cast “vam ospravedlnim” :-)
  3. Velmi, ale naozaj zufalo velmi mi chyba aspon zmienka o tom, aky operacny system malo “recenzovane” PC. Zaroven ste mali k cene PC priratat aj cenu tohto operacneho systemu.
  4. S bodom 3 suvisi aj porovnanie beznej prace na PC a Macu. To co dokazete so zakladnym balikom na MacOS nedokazete so zakladnym balikom WinXP a naopak. To iste sa da v podsate povedat aj o Win 7 vs MacOS. Zaroven by ma zaujimalo porovnanie ergonomie prace s MacOS a napr. Win 7 (za predpokladu ze na testovanom PC bezal Win7).
  Mam svoje skusenosti s Macom a spociatku (ked som prvy krat dostal do ruk Mac Book Pro) som chcel tento Mac pouzivat ako svoj hlavny pocitac. Casom som vsak bol nuteny, prave kvoli ergonomii prace, prejst spat na PC a Windows 7 (pricom nemozem povedat, ze by na Macu bola ta ergonomia vyslovene zla).

  Ak by clanok nebol oznaceny tak striktne a jednalo by sa len o vlazne porovnanie Mac Mini vs o polovicu lacnejsie PC, tak by som bol (az na ten OS na PC) zrejme uplne bez vyhrad :-)

  Celkovo ale clanok hodnotim pozitivne a velmi sa mi pacila napriklad cast o historii apple pocitacov :-)

  0
  0
 8. to Patrik: aku kartu? Domam mam PC, ktore je vykonovo na urovni Macu Pro, ale Mac OS sa mi podarilo rozbehat len vo virtual machine.

  0
  0
 9. PC s Windows a stara mama (ktora vas neustale kvoli otazkam, problemom a virusom): 300 €

  Mac a stastna stara mama: Priceless.

  …tak by som opisala moje osobne skusenosti. Kupila som starym rodicom eMac a odvtedy mi nikdy nevolali kvoli problemom s pocitacom. Podotykam, ze predtym mali slovensky Windows XP a teraz maju OS X v anglictine a vysledkom je, ze OS X im pride zrozumitelnejsi, jednoduchsi a pouzitelnejsi. Ako Maros napisal, mam pokoj a nemusim sa o nic starat. No nie je svet krasny? :)

  PS: Bravurne napisany clanok, podarena recenzia s vtipom a zas som sa aspon nieco nove priucila o Apple historii. Good work!

  0
  0
 10. myslim ze pre cloveka typu “internet je google” co bude ten pocitac pouzivat len na internet pripadne nejake to pisanie vo worde atd. je vhodny pocitac typu eeetop ktore sa daju zohnat od 400EUR…a to je “v nom” uz aj monitor a je taktiez samozrejme predistalovany…z toho mi vyplyva ze nepoznam skupinu zakaznikov pre ktorych je tento Mac urceny, teda okrem nadsencov Macu.

  PS: vlastnim iphone a idem kupovat Macbook takze niesom jednostranne zamerany proti Applu…

  0
  0
 11. to Patrik: prepacte, ale o akej karte je rec ? docela ma vasa poznamka zaujala, mohli by ste hodit niaky odkaz na nu prosim ?

  0
  0
 12. V podstate pekny clanok. Dojem vsak kazia zbytocne a skolacke gramaticke chyby. Narazam hlavne na pisanie cislovky prvy krat, ta sa spravne pise spolu, prvy raz sa pise oddelene. Sloveso moct v oznamovacom sposobe pluralu – mozete, mozte je rozkazovaci sposob. Taktiez vyber slov je niekedy usi rezuci, slovo bezosporu je narychlo vytvoreny bohemizmus, odporucam nesporne. Inak dakujem za prijemne citanie.

  0
  0
 13. Po dvoch rokoch pouzivania Mac Mini (model 2007 a 2009) by som si to v dnesnej dobe asi velmi dobre rozmyslel. Ano, je to pekne, a s Windowsom snad aj pouzitelne, ale ten SL to zabija. Mam tam 4 GB ram a vacsinou aj 4 GB swap. V jednom kuse to swapuje. Browser s 5 otvorenymi tabmi nema problem zozrat giga ramky. Mnozstvo inaktivej ram snad ani pod giga neklesne a to ani v pripade, ze free je 0 a swap rastie (to sa akosi nezhoduje s definiciou inactive ram). Operacny system mi pride nie pokrokovy, ale skor zaostaly. Ma zakladnu funkcionalitu a nic viac. o iLife a IWork radsej pomlcim. Ta parodia na Excel (Numbers) mi prisla ako velmi zly vtip. Ako sa hovori, druhy krat uz do tej istej rieky nevstupim.

  0
  0
 14. To mini user: ja mam mac mini model C2D 1,83 ktory bol povodne s Mac osx Tiger, chodilo to pekne ale po kupe SL a RAM 2GB to chodi perfektne.
  Pravdepodobne by si mal preinstalovat system, lebo mne sa Mac mini po
  preinstalacii na SL zrychlil minimalne o 30%.

  0
  0
 15. Pokud vezmu příklad mého táty který si pořídil podobný levný PC ale před 4 lety za něj dal cca 20.000CZK tak můžu říct, že Mac Mini o kterém teď přemýšlí a rozhoduje se mezi ním a iMac je pro běžné spotřebitele jedinečné řešení. Je to přesně ten typ člověka kterému nic neříká to co je uvnitř počítače, ale zajímá ho hlavně jednoduchost použití a spolehlivost. Bohužel i když jsem ho od PC odrazoval stejně šel do PC a to i z důvodu neznalosti angličtiny. Vysvětloval jsem mu co ho čeká za problémy, ale i vlivem různých “znalců” kteří s oblibou tvrdí že na Mac nic není, že se platí jen za značku, že je to jen pro grafiky a pod. písíčkářské kecy usoudil, že mu to levné PC bude bohatě stačit. Nebudu dlouze vyjmenovávat všechny problémy s kterými se potýká, jeho nejčastější dotazy jsou typu: ” hele co mám dělat ? přestalo mi fungovat XY, píše mi to z ničeho nic XY, strašně se to zpomaluje, nejde spustit XY i když ještě včera šlo, pak jsem PC vypnul a dnes to už nejde” atd….atd…. Během 4 roků co počítač má už ho musel 3x přeinstalovat a poté vždy znova vše instalovat, bohužel při poslední přeinstalaci mu pán v servisu ( ano neumí to a tak vždy vše řeší v obchodě kde koupil ) zapoměl udělat zálohu a tak přišel o muziku což v jeho případě bylo asi 1500 CD které vlastní a které si postupně převáděl do PC. Ano to je jeho jedna z hlavních věcí které na počítači dělá spolu s internetem a archivací fotografií s nenáročnou editací. Když jsem mu při upgrade na 10.6 trochu škodolibě ukázal že čistá instalace s následným obnovením dat z Time Machine trvá cca 1h a je vše na svém místě tak nechápavě kroutil hlavou a začal se o Mac vážněji zabývat. Dnes je 100% rozhodnutý. Je to jeden z mnoha příkladů. Za sebe můžu říct že není věc, ketrá mi na Macu chybí. V práci musím používat i PC a je to vždy očistec. Ostatně těm z Vás kdo používáte jak Mac tak PC nemusím nic vysvětlovat.

  0
  0
 16. Vy čo tu píšete, že mal byť porovnávany PC v rovnakej cenonvej hladine ako mini, ste asi absolutne nepochopili očom te článok je ..

  Dobrá práca, super článok :)

  0
  0
 17. den, sie65 : prepacte zle som sa vyjadril s tou kartou… ja som to osobne neskusal , ale cital o tom clanky… cital som to z tych blogov co tu pridal “juris”
  ospravedlnujem sa :)

  0
  0
 18. Ja idem budúci týždeň kupovať počítač domov (viac menej manželke) a Mac mini je dosť vážny kandidát. Viac menej je to zatiaľ jediný kandidát, pretože hľadám počítač ktorý je malý a tichý. Bežne v obchode sa dá kúpiť iba niečo s procesorom Intel Atom (Asus Eee PC alebo nejaký noname). Dell svoje INSPIRON ZINO HD u nás nepredáva a v USA im tiež nerobí nejakú veľkú reklamu.

  0
  0
 19. Inak suhlasim s vetou “mini usera”, ze Mac OS mi pride skor zaostaly ako pokrokovy. Teda aspon v porovnani s Windows 7. IMHO, ak Microsoft dotiahne tie rychle starty a vypinanie, tak im uz nebudem vediet prakticky nic vytknut. V ergonomii MS podla mna uz Mac z vacsej casti predbehol.

  0
  0
 20. No ja mam starsiu vezriu Mac Mini, na nej Mac Os X server 10.5, bezi to ako web, mail, file server, zaroven je k tomu cez usb napojeny externy 2TB HDD a pouzivam to dakej ako source na pozeranie filmov a serialov cez BD prehravace cez siet, streamuje hudby z iTunes do 2 Apple TV a 2 Airport express.
  Vyhoda je jednoznacna – neviem ze bezi, uplne tiche, minimalna spotreba, zamyslel sa kolko zozerie taka skladacka elektriky za 24/7 ? Neriesim ze nieco nefunguje, nemam totiz co :)
  Zial nova edicia o dost zdrazela, ale Apple nikdy nebol lacny a ani nebude.

  0
  0
 21. vyborna recenzia !!! myslim si ze casom sa podari odstranit aspon dva zo spominanych nedostatkov, tj blueray ktory urcite do macov pride a nove procesory tam daju tiez casom.

  0
  0
 22. par mudrlantov a skladacov evidetne nepochopili clanok. a hlavne zivot nie je len o vykone, o tom kto ma dlhsi, kto ma rychlejsi, kto ma lacnejsi.

  zivot nie len o tom co kde lacnejsie alebo zadarmo zozeniete, tieto vase tesco, agem a podobne zivoty vas bavia??

  ale to je klasika, malost tohoto naroda, zial :-)

  0
  0
 23. :mini user
  Ja mam MacBook s 2GB RAM a otvoreny neustale prehliadac. Naozaj dokaze zozrat vela pamate, ale 1GB je na zamyslenie. Ak pouzivate najnovsie verzie prehliadacov tak si neviem predstavit, ake stranky navstevujete. Nejake FLASHe ?
  A este mat pri tom mnozstve RAM 4GB swap, tak to uz je vazne neuveritelne. Musi ist o problem v nastaveni, alebo bezi nejaky proces, ktory ten pocitac zabija. Mozno nejaka vami instalovana aplikacia. Aj pri 1GB RAM pouzitej pre prehliadac stale zostava dost prostriedkov pre ostatne aplikacie.
  Ak ide o parodiu na Excel, je moznost pouzit balik OpenOffice ktory dokaze MS Office s prehladom vacsine ludi nahradit. Ja by som sa dobrovolne toho nezmyslu ktory Microsoft “vylepsuje” ani nedotkol.
  A k dizajnu. Je to naozaj individualne. Moj nazor je, ze GUI Windows 7 je preplacany nezmysel a nie je tajomstvo, ze dizajn odkukavali od OS X. Akurat sa nepozreli, ze ten ho pouziva ucelne a ma ho jednoduchy.

  0
  0
 24. Je pochopitelné, že Apple použil starší rodinu procesorů. Intel se u nové řady iX nedohodl na použití jiných chipsetů než jeho a tak by Apple nemohl použít řešení od NVIDIE a této grafické karty, nýbrž by musel použít řešení od Intelu s neschopnou Intel HD Graphics. Tento problém tíží současné MacBooky Pro, který sám mám. Intel HD Graphics nemá podporu OpenCL a tak sebemenší aplikace přepne automaticky na dedikovanou grafickou kartu od NVIDIA. Což je klidně i Tweetie. Vzhledem k tomu, že Mac Mini dedikovanou kartu nemá, bylo by použití Intel HD Graphics zcela nevhodné. Z toho důvodů zůstávají i 13″ MacBooky (Pro) s integrovanou grafickou kartou stále u těchto CPU.

  0
  0
 25. Tento najnovší Mac Mini je fakt predražený, zostanem s tým, čo mám. HDMI a SD slot by som aj tak nevyužil a 4 USB je skutočne málo.

  Tá karta, ktorú Patrik spomenul je pravdepodobne Efi-x.

  0
  0
 26. Skladacka neznamená nekvalitny pc. Ale nebudem ti brat tvoje fanboy ilúzie. Myslím že väčšina ľudí vezme za rovnaku cenu radšej výkonnejší a prinajmensom rovnako kvalitný počítač.
  Ak si radšej kupis pekne vyzerajuci počítač ktorý nestíha polovicu veci tak nech sa páči. Každý podľa seba.

  Btw nie malost národa, ale malost platov.

  0
  0
 27. @den: co mozem posudit z vlastnej skusenosti, tak kamosov 2mesacny MacBook Pro i7 za €2300 so studentskou zlavou startuje pomalsie ako moj 8mesacny Asus N81… a to ma dost prekvapilo, high-end MacBook Pro vs. cca. lepsi stred Asus a takyto vysledok… pritom je to clovek, kt sa do pocitacov dost vyzna a podla mna za 2mes nemozes spravit zo systemom nic katastrofalne (cest vynimkam ;) )

  btw. dalsia osobna skusenost, mal som doma mini a chcel som spravit z 2 .avi jedno a trvalo to 5x tak dlho, ako na obycajnom movie maker, dokonca tak dlho, ze som to stopol a nehodlal uz cakat, kym to nieco spravi…. nebolo moje, neviem ako sa k nemu spraval majitel, hodnotim cisto fakt, kt som zazil ;)

  osobne si myslim, ze pri win7 a normalnom hardware okrem zvedavosti a nejakym specialnym poziadavkam (?) nie je moc dovod na zmenu, tak ako ani naopak, tie najnovsie produkty MS a Apple ponukaju oba velmi porovnatelnu a dobru kvalitu a kazdy z nich ma niekde svoje +/- pre absolutnych zaciatocnikov povazujem mac, v pripade, ze cena nie je limitujucim faktorom, za lepsiu volbu pre it freaks asi jednoznacne pc…

  k clanku, novy mac mini je krasny, pre bezneho usera urcite postacujuci, ale ta cena je neuveritelne premrstena a absolutne nezodpoveda dnesnej dobe…. tento produkt si moze kupit len niekto, kt nema co robit s mesacnou vyplatou ;)

  0
  0
 28. Mini User, Den: povedal by som, ze riesit velkost swapu a obsadenie pamete je mania Windowsakov….. v dobre navrhnutom memory managemente by nemala zostavat prazdna pamet a swap subor ( aj ked vytvoreny a napr. 2GB velky ) by mal byt prazdny a toto v podstate splnaju unixove systemy v pohode…. co sa tyka systemu a sluzieb: mozes kludne uverit, ze cista instalacia SL obsahuje sluzby o ktorych sa Windowsu ani nesniva – napr. HTML editor, podpora PDF naprosto unikatnym sposobom, CalDAV, CardDAV, nastroje ako Disk utility ( kolko stoji aplikacia na klonovanie diskov cez siet pre Windows? ), Network Diagnostic, Time Machine, mnozstvo unixovych nastrojov a milion dalsich… inak povedane na akukolvek beznu kancelarsku pracu staci stiahnut OpenOffice a mozes pracovat. Keby sa mal Windows dorovnat funkcnostou na zakladny Mac OS X sme aj u recenzovanej PC skladacke na cenovej urovni 27″ iMac a vyssie… O ergonomii: kazdy ma na to svoj pohlad a poznam ludi ktory si na OS X nezvykli a vratili sa k Windows, ked ale dam do pomeru kolko ludi sa uz nikdy viac nechcelo vratit k Windows je to presne 3 vs x-desiatok ( sam som ich na tie Macy presvedcil, alebo boli nuteny v praci robit na Macu a potom si ho kupili aj domov ). A este si dovoli rypnut: v zivote som nevidel Windows ( jedno aky ) ktory by po troch mesiacoch bez udrzby bezal normalne – tj. po starte neswapoval(?) 20 minut, kde by sa aplikacie spustali ako po cistom instale a Start menu fungovalo hned ako sa objavi a nie s 30 sek. odozvou….

  0
  0
 29. @Marek @geminius

  Pracujem aj s Windowsom aj s Macom. Na Windowsoch je ďaleko vyššia pravdepodobnosť, že sa tam niečo pokazí a bude vyžadovať zásah nejakého guru:
  .
  Za posledného pol roka som sa stretol napríklad s tým, že študent dostal nový Asus Eee PC a za tri dni ho zavíril tak, že sa musel preinštalovať systém. Ani MS HelpDesk ale nedokázal poradiť ako a nakoniec ten študent skončil s nainštalovaným Ubuntu. Tri dni úplne zabité.
  .
  Na úplne novom notebooku nedokázal ani technik rozbehnúť Wifi, pretože výrobca tam nainštaloval vlastnú nadstavbu pre interné wifi. Človek zvyknutý z windows sa stále snažil použiť štandardný program na wifi pripojenie, ten ale nestačil, pretože bolo nutné spustiť špeciálny program od výrobcu notebooku.
  .
  Nedávno som bol pri tom ako si 30 nových užívateľov robaľovalo notebooky (HP, stredná trieda, Windows 7) a ihneď ich použilo na nejakom školení. Za 4 hodiny sa jedna užívateľka dostala do stavu, keď sa windows nedal vôbec naštartovať. Nedalo sa urobiť nič. Až zavolaný technik, prišiel na spôsob ako naštartovať Windows v safe mode a potom našiel niekde možnosť ako sa vrátiť k nejakému bodu, keď ešte systém fungoval.
  .
  Nejaký dôchodcovia si zakúpili nový Windows a za dva dni im prestal fungovať zvuk. Neboli schopní to sami opraviť ani keď mali technika na telefóne. Oprava bola jednoduchá – musel sa spustiť ovládač zvuku v rozšírenom režime a posunúť posuvníky hore. Ale je otázne, prečo windowsu nestačí jeden posuvník tak ako v Macu ??
  .
  To sú všetko veci, u ktorých je na Macu výrazne menšia pravdepodobnosť že stanú. To či nejaký program pro nejakej funkcii, ktorú potrebujem raz za rok pôjde o 30 percent rýchlejšie alebo pomalšie je úplne irelevantné, keď sa mi stane, že mi počítač nejde vôbec.
  .
  A už vôbec nebudem popisovať ďalšie príbehy zo skladačkami (keď je len veľmi ťažké nájsť chybnú komponentu a reklamovať ju), príbehy reklamácií v Sharku alebo príbehy jednej mojej paranoidnej známej, ktorá neustále na svoj notebook inštaluje nové a nové antivírusové programy až kým ten počítač vôbec nejde.

  0
  0
 30. Marek>
  1. kludne si zoberiem pekne vyzerajuci pocitac ked jeho vykon staci na to na co ho potrebujem.
  2. su aj ine parametre pocitaca ako vykon, tazko sa vysvetluje ludom co si nevedia predstavi ze esteticka hodnota moze byt podstatna a to neratam take veci ako rozmer, hlucnost a podobne
  3. to nie je v malosti platov, to je v hlave, poznam ludi co nemaju velky plat a dokazu si nasporit na nieco cenne nie len financne a nie len co je lacne to je dobre
  4. inak nerozumiem preco citas prave macblog ktory sa zameriava na podla predrazene pocitace, prislusenstvo, telefony, vsetko
  kedze ty si dokazes zlozit, obavam sa ze patris na zive.sk, bez urazky

  EdDy>
  ano, vynimky potvrdzuju pravidlo, ale je pravda ze v mojom okoli existuje vela ludi s tak uzkym pohladom na svet ze to az nie je pekne :-)

  0
  0
 31. cenim snahu, ale to porovnavanie PC a MACu je tak ocividne zaujate, ze keby tam nebolo tak by som bol ovela spokojnejsi.

  1: chapem snahu akoze porovnat najlacnejsie PC a najlacnejsi stolovy MAC. to je OK. lenze kto takto uvazuje? clovek ktory rozmysla nad kupou najlacnejsieho macu, ten ho chce vacsinou preto ze ma rad apple, ale nechce do toho vrazat taky peniaz, lebo nepotrebuje vykon. ak by chcel PC, kupi si ho za rovnaku cenu ovela vykonnejsie, znackove, uz postavene a predinstalovane. takze mi pri porovnavani chyba jeden variant a to znackove PC za porovnatelnu sumu / mini PC. potom by to razom bolo objektivnejsie. Clovek si nekupuje najlacnejsie PC pretoze ma rad PC, ale preto ze nechce dat povedzme viac ako 300 eur za comp. a taky clovek nerozmysla PC vs MAC. takze taketo porovnavanie ma logiku iba na papieri, ale v trhovom prostredi nie.

  2: apple prezentuje mini ako prestupnu stanicu na mac z pc, lebo je najlacnejsi a recenzent sa drzi tejto logiky. no ta je iba ciastocne realna. v skutocnosti existuje lacnejsi mac (macbook) a ten si kupi drviva vacsina ludi co chce lacny mac. Dokazom je extremna predajnost macbookov a nie az tak oslniva mac mini. V tomto pripade sa recenzent nechal uniest marketingom apple a na tom polozil recenziu, preto aj to porovnanie s lacnym PC nieje koser.

  3:je to ako porovnavat fabiu a BMW1. kazdy vie ze bmw je krajsie lepsie a vacsina ludi co ma fabiu tak bude hovorit ze za cenu BMW1 uz ma oktavku. to je presne pristup PCckarov k Mac mini a v podstate maju pravdu. Kto si kupuje BMW1? clovek v takej istej situacii ako mac mini : je to clovek s vkusom, ktory nepotrebuje velky kufor a 3 liter (4jadro), zato ale potrebuje mat nieco “cool”, user friendly, jednoduche a jednoducho sexi. ano, potrebuje nieco na pisanie blogov, ale potrebuje zaroven nieco co pekne vyzera na stole. a tym sa dostavam k tomu ze je tu uplne zabudnuty “cool factor”. je jasne ze vedla hnusnej bedne vyzera MINI bozsky. a to je presne ten jediny rozdiel ktory definuje hranicu medzi ludmi co si kupia jeho radsej ako vykonnejsie PC. pre objektivitu teda mal byt prirovnany aj k “cool PC”, neviem ci take je, ale svojho casu bol iPAQ, co bolo neico podobne.

  jednym slovom, porovnava sa neporovnatelne, iba aby MAC z toho vysiel vytazne. MAC MINI je cool mala hracka a to je jeho deviza. vnutri ma nejaku povinnu vybavu, aby to nebehalo tak najpomalsie, ale on nieje na svete na to aby sutazil s nejakou PC ropuchou a neviem si predstavit jedineho cloveka ktory by realne uvazoval nad kupou jedneho alebo druheho. Ak niekto nemal v zivote pocitac a chce nieco, tak a) ma peniaze a chce nieco spratne a sexi b) ma peniaze, ale nema ziadne esteticke citenie, tazke je mu to jedno a bude volit to lacnejsie. c) nema peniaze a kupuje to lacnejsie

  ono totiz ak niekto nema nikdy pocitac a ide iba tak do obchodu si nieco kupit, tak ani nevie porovnat vykony a nejake GHz mu nic nehovoria, rozhoduje sa iba v dvoch velicinach : PEKNE / LACNE. a uz je na cloveku ci je estet alebo pragmatik. nejake dodatocne porovnavanie ze mac je lepsi lebo ma lepsie rychlejsie programy a preto je akoze lepsi ako pc je neobjektivne, lebo sa porovnava SW / HW, kde by sa mohlo namietat ze PC ma 10000 nejakych free programov na upravu videa a tak dokola.

  suma sumarum, MAC MINI je krasny, sexi, sikovny, kompaktny a cenovo dostupny pocitac pre ludi co su radi obklopeni peknymi vecami a je trendy mat mac (tak ako wayfarer, lomo, iphone…). preto ani vecna diskusia ci je lepsi mac, alebo pc nemoze mat konca. kazdy je iny, kazdy je lepsi pre konkretneho cloveka

  0
  0
 32. prefectX: v zivote si nevidel zjavne este vela veci, co evidentne neznamena, ze neexistuju ;):) moj 8mesacny ntb s win7 startuje rychlejsie ako kamosov MacBook Pro i7, kt ma dva mesiace a napriek tomu nebudem hovorit, ze Apple je zly vyrobok or sa s win pc neda zrovnavat…. btw. za celu dobu pouzivania mojho ntb mi system raz nepadol, nezamrzol or pod., co sa bohuzial o OS X mojho kamosa povedat neda, za jeho 2mesiace ho musel 4x tvrdo vypnut (zevraj po nejakej systemovej aktualizacii), lebo jednoducho “zaspal”…. ja som musel svoj iPhone nahadzovat 3x nanovo, lebo sa mu napr nepacilo, ze som pocas rozhovoru siel do kontaktov a uz som sa nevedel vratit spät… ani po tychto skusenostiach, napriek tomu, ze moj win ntb za €1000 vyzera byt, na zaklade vlastnych skusenosti, spolahlivejsi a sviznejsi ako najlepsi ntb od Apple nebudem tvrdit, ze jablcko je shit a win je jediny best ;) mne sa produkty Apple pacia, design je podla mna absolutne jedinecny, ale ako kazdy iny produkt maju aj tieto svoje slabsie a silnejsie stranky…

  btw. pri vyrovnanosti oboch najnovsich systemov je podla mna je absolutne logicke, ze ked uz clovek investuje nemale peniaze do prechodu na Apple, tak tam aj zostane ;) ved ten system je absolutne v pohode a preco potom znova investovat cas a peniaze? + fakt, ze to co som dnes kupil za €2000 tazko aj za €2000 zajtra predam…. kolko je takych bohatych, ze si mozu dovolit migrovat sem a tam? ;)

  0
  0
 33. EPIC !!

  1) Na ktorý ďas sem chodia “windowsáci“ ?
  2) MacBook Pro sa píše takto a nijak inak.
  3) „Mac OS mi pride skor zaostaly ako pokrokovy. Teda aspon v porovnani s Windows 7“ toto ma zabilo, máš super zdania.
  4) Celkom dobre sa tu dá zabaviť, skoro ako lamer.cz.
  5) „Na Windowsoch je ďaleko vyššia pravdepodobnosť, že sa tam niečo pokazí a bude vyžadovať zásah nejakého guru“ krásne povedané a ešte krajšie dopovedané „Za 4 hodiny sa jedna užívateľka dostala do stavu, keď sa windows nedal vôbec naštartovať. Nedalo sa urobiť nič. Až zavolaný technik, prišiel na spôsob ako naštartovať Windows v safe mode a potom našiel niekde možnosť ako sa vrátiť k nejakému bodu, keď ešte systém fungoval.“
  6) Drobnosť, ked pôjdem na stránku venujúcu sa platforme Windows, na koho stranu sa bude prikláňať takáto stránka ?
  7) Inak mám iPad, kludne mi vynadajte aj za to, že som ochotný za niečo ZAPLATIŤ VIAC. To funguje podobne ako v reštaurácií. Ked príde ku stolu KRAVA a nevie ani zobrať objednávku a následnu ju ani priniesť tak jej dám tringelt 0, keď ale príde upravená, rozumná a krásne mi to naleje a nič jej netrvá hodinu tak jej dám s radosťou 1 € aj na 3 € účte. Toto isté praktukujem s technikou, len v predstihu. Je mi jedno čo si o tom kto myslí.
  8) Kúpím si Kia Cee[apostrophe]D, alebo Audi A4 ? Kúpim si to na čo mám prachy a keď to je KIA, tak nebudem nadávať na Audinu.
  9) Už len pre zníženie počtu krabíc by som si ho kúpil ! Všetky tie PC krabice sú neekologické, papier, miesto zabrane vzduchom na nákladných lodiach keď sa sem plavili/leteli a teda viac CO2 emissions na komponent… To nemôže takto ďalej pokračovať ! Kam sa to tá civilizácia uberá ?? S tým treba prestať !

  ……………………F……………………U………………………

  P.s.: Maroško, pekná recenzia, len tie fotky, grafy, text, gramatika, vlastne celý obsah by si mal spraviť nabudúce “lepšie“, aby si spravil aj zvyšku návštevníkov tejto stránky radosť.

  0
  0
 34. JNK to vystihol uplne dokonale podla mna

  geminius
  tak to ma kamos smolu, mne to tak vychadza zamrznutie na macu na rok 1krat a to davam systemu akoze fakt zabrat mnozstvom softov a kazdodennym pracovnym vyuzivanim a system preinstalovavam obcas ked vydaju novy system a chcem ist akoze nanovo nez updatu

  0
  0
 35. Pracoval som rok pre firmu kde boli do Apple “zažratý” Dostal som krásny nový MacBook (ešte biely plast, C2D 2.0, 2GB ram atď.) a priateľka mala asi o rok starší model kde bol len 1gb ram V tej dobe som mal polročný Sony VAIO s vistou v podobnej konfigurácii. Nakoľko som bol vždy viac naklonený windowsom tak som Maca využíval na internet, mail, prácu v iWork a worde a sem tam nejaké video cez vlc. Po po pol roku práce som nedokázal prinútiť pages aby mi fungovali korektne a aspoň raz za deň nespadli a nedokázali zbrzdiť systém minimálne na 5 min. So spaces som si užil tiež množstvo zábavy. Ale inak pohoda a celkom spokojnosť ak odhliadnem od katastrofy office pre mac ( podľa mňa je iTunes pre microsoft pomsta za office :) Toto sa však nedalo povedať o priateľkinom Macu – po čistej inštalácii jej dokázal pustený firefox o 5 kartách, numbers a word tak znechutiť Mac že som nechápal. Neustále pády systému, mrznutie, samovoľné vypínanie aplikácií. Toto bolo na dennom poriadku. Systém bol po mesiaci problémov nanovo preinštalovaný avšak nič sa nezmenilo. Bola pridaná ďalšia pamäť +1GB – nepomohlo. Mac bol poslaný do servisu odkiaľ sa po 2 týždňoch vrátil s vyjadrením – závada nezistená a odporúčajú nespúšťať množstvo aplikácií naraz. Ako nech sa na mňa nikto nehnevá ale mne vtedy odsudzovaná vista bežala s týmto všetkým (akurát tam boli 3GB ram ) + na pozadí sa konvertovalo video, na 50 – 70% cpu a  to isté ram. Teraz má moje Vaio tamer 3 roky a reinštaláciu som robil len 2x, pričom 2x to bolo kvôli prchodu na 7-čku a spokojnosť. Takže zhrniem, apple podľa mňa nerobí zlé veci ale je hrozne preceňovaný a u mňa si okrem iPhonu reputáciu nezlepší natoľko aby som opusti windows 7.

  0
  0
 36. Maroš, gratulácia k článku. Dovolím si pár poznámok. V minulosti firma Fujitsu Siemens ponukala model Esprimo Q. Jedná sa o totálne ošlahnutý starší mac mini. No a prečo to sem píšem. Cena tohoto FSC bola asi o 15% vyššia ako mac mini. Mini je zaujímavé práve preto že je mini. Pripláca sa za minimalistický rozmer a nízku úroveň hluku. Ak by ste sa snažili zložiť ekvivalent, tak sa dostanete na rovnakú alebo vyššiu cenu. Dôkazom je už spomínané EsprimoQ.

  Upgrade minička zas tiež nie je taká veda. Menil som vo svojom HDD, pamäte aj procesor. Áno trvá to možno pol hodinu ale je to bezproblémový postup. Pri výmene hdd v lacných skriniach som sa už neraz porezal, prípadne pri demontáži zavadzia chladič na procesore, alebo umelec čo skladal PC zašróboval HDD aj zo strany dosky a preto musí ísť von aj doska. Takže dajú sa nájsť aj PC kde aj triviálna výmena HDD zoberie pol hodinu.

  Mac mini útočí na klientelu, ktorá nad hlučným a veľkým PC moc neuvažuje. Inak klientela pre mac mini je dosť špecifická aj v rodine Apple. Ak si totiž k miničku dokúpite LCD a kvalitnejšiu klávesnicu, tak sa dostávate na cenu najlacnejšieho iMac, ktorý má zas širšie možnosti.

  0
  0
 37. to geminius: cisty start win7 vs macOS uz je porovnatelny. Mne sa ale paci na Macu prebudenie zo spanku. Je okamzite a bez akehokolvek swapovania. Otvorim MacBook a vsetko jednoducho funguje. Presne ako je to pisane aj v clanku. Toto mi na windowse zatial chyba.

  to prefectX: “cista instalacia SL obsahuje sluzby o ktorych sa Windowsu ani nesniva”: mam pocit, ze neovladate, co vsetko v sebe obsahuje Windows 7 profesional a ake jednoduche je behom niekolkych sekund zadarmo doinstalovat nastroje, ktore daleko prevysuju moznosti Macovskeho html editora alebo pdf viewera (toto ale plati samozrejme aj naopak – tym chcem teda naznacit, ze ta poznamka bola z vasej strany uplne zbytocna)… do porovnavania OpenOffice a MS Office sa radsej ani nepustam. Podla vasej reakcie usudzujem, ze by to aj tak nemalo cenu. Dalej, “v zivote som nevidel Windows…”: doma aj v praci taky windows mam. Je to Win7. Doma mam Core i7 920, 6GB ram. V praci je to Core i5, 4GB ram. Win7 uz v stabilite startovania naozaj pokrocil.

  to piggee: Win7 snap – toto povazujem za najvacsiu vec. Taskbar nahlady – resp moznost priameho prepnutia ku konkretnemu zgrupenemu oknu. Hovorte si co chcete, ale windows explorer na win7 (naopak na Macu sa mi zase paci to stlpcove prezeranie cez finder). Maximalizovanie a minimalizovanie – sprava sa tak, ako clovek logicky ocakava (na druhu stranu priznavam, ze niekto moze namietat, ze je to len zvyk). A to je asi tak vsetko. Ostatne veci by som povedal, ze su porovnatelne a zvladaju ich oba OS rovnako dobre. (porovnavam iba Win7 vs Mac OS SL a vyjadrujem len svoj IMHO nazor)

  hl2run: a ty si vlastne ani nezasluzis komentar – to radsej vezmem za hrst hrachu a hodim ho o najblizsiu stenu.

  0
  0
 38. MAC je samozrejme lepsi celkovo ako PC, co ale vedie k jeho mytu nesmrtelnosti. ma svoje chyby a ma veci ktore PC nema. A PC mozno nieje najstabilnejsie, vacsinou su spatne, windows ma otrasne rozhranie, ale niekto ho potrebuje ako “zelezo” na robotu a potrebuje co najvacsi vykon ( a neplatit 3000 eur za mac pro) a v tom je super. bol by som rad keby moj comp bol krasny, ale niekedy ide naozaj hlavne o to aby sa mi nieco vyrendrovalo o pol hodinu rychlejsie. to je zivot

  0
  0
 39. Tak ten článek, je v prvé řadě dlouhý. A kdyby byl o polovinu kratší, tak by byl pořád ještě dlouhý.

  Je tam hromada čísel, grafů, srovnání a podobných ukazatelů, které kromě toho, že dobře vypadají, jsou k ničemu. Blbě se to čte. Stačilo napsat, že výkon MacMini je pro běžného uživatele (nehráče) dostatečný. Tečka.

  MacMini jsem si nekupoval proto, že bych řešil nějaké megahertzy, fps a podobné údaje. Kupoval jsem si ho kvůlli OS a tomu že je malý a tichý.

  Celé to srovnávání je nesmysl, někdo má rád holky, jinej zase vdolky. Ale každej má rád hlavně to svoje. Takže těžko chtít po uživateli Windows, aby řekl že jsou špatná a naopak.

  Jsem dalek toho tvrdit, že OSX je bez nedostatků. Jenom uživatelská zkušenost mi říká, že od té doby co mám Mac jsem přestal řešit problémy běžné na Windows. Potíž je, že velká část uživatelů Windows to, co já vidím jako řešení problémů, za problém vůbec nepovažuje. Typicky antivir, antispyware, chyby v registrech a následná nefunkčnost některých programů, užití dodatečných utilit na provádění banálních operací.

  To co odlišuje Mac je systém, ne železo. Takže srovnávání právě toho železa je k ničemu.

  0
  0
 40. vyborna recenzia!!!
  vsimol som si tu ze par ludi sa tu chvali tym, ze W7 nabehne rychlejsie ako OSX.. pani, momentalne mam uptime 12dni a nejake drobne.. myslite ze potrebujem vypinat osx? velky omyl.. nevypinam ho vobec, iba pri update, ked je nutny restart.. a chcel by som si pozriet potom ten slavny W7, ked ho mate v standby po tom co tyzden vkuse bezi, ako rychlo nabehne ked otvorite display.. a ako rychlo nabehne photoshop, indesign, illustrator.. po tych dvoch, troch, styroch.. tyzdnoch ;-) lebo na mojom macbooku pro unibody (a aj starsom alu 2,4) to frci okamzite. ;-) tolko k tomu.
  windows 7 na druhej strane je asi najlepsi z windowsov, brat ho pouziva a velmi sa mu paci, ja som ho sice skusal na mojom starom MBP alu cez bootcamp, ale kvoli par driverom som dal spat XP (aj ked je tam len kvoli hram, a vtedy este bol W7 cerstvy).
  ale co sa tyka ergonomie a prostredia, pouzival som cez 10 rokov windows 95, 2000, XP a potom som pred 2,5 rokom switchoval na Mac-a a povedal som si ze widows no more! :-)
  a k tomu porovnaniu, velmi krasne to tu napisal niekto s tou fabiou a bmw.. je to jednoducho choroba naroda, ze za BMW 1 si kupim radsej octavku.. nech sa paci, ja si radsej kupim tu 1-ku a budem aspon trocha odlisny.. a bude sa mi pacit na com jazdim.. a navyse v tom bmw dostavate o nieco viac ako v tej fabii a dokonca viac ako v tej octavii..

  0
  0
 41. @den

  “hl2run: a ty si vlastne ani nezasluzis komentar – to radsej vezmem za hrst hrachu a hodim ho o najblizsiu stenu.”

  Dakujem, dakujem.

  0
  0
 42. fuxxo: to si troska zle pochopil, nebola to ziadna chvala, skor skonstatovanie istej skusenosti a reakcia na iste komenty, kt jednoducho kydali na win, len preto, ze to je MS ;) je celkom dost mozne, ze pri tom tvojom sposobe pouzivania bude mat navrch SL a napriek tomu sa to nebude byt s tymi predchadzajucimi prispevkami ;) a urcite sa najde dost ludi s rozlicnymi skusenostami, ci uz s jednym or druhym systemom…
  btw. par rokov dozadu by som to nikdy nepovedal, ale po urcitej skusenosti so Skoda Fabia, 105k a BMW X3 mozem skonstatovat, ze Fabia je/bola za tie peniaze velmi dobre auto /rada, kt dostala novy podvozok este pred Golf-om, ako posledna Skoda :) / – nutnost servisovania prakticky nulova a ked to porovnam napriklad s Aston Martin DB7 (aj to z vlastnej skusenosti) tak Aston je sice velmi krasne auto, ale castejsie vidi servis ako nejaku novu cestu….

  0
  0
 43. Ďakujem za prínosnú kritiku, vďaka nej sa mi podarilo identifikovať najväčšie chyby, ktoré som spravil. Zabudol som zdôrazniť, že článok porovnávaním rieši výhradne(!) vtipálkov, čo si myslia že za polku ceny majú počítač s rovnakým výkonom a hlavne kvalitou ako Mini. To že za rovnakú cenu je rovnako kvalitné PC som považoval za samozrejmosť. To že porovnanie je teda ABSURDNÉ je jasné, to je jeho zmysel, ukázať na absurditu akú títo ľudia vyhlasujú zabalenou do trochy irónie. Taktiež išlo o to poukázať na rozdielne prístupy oboch platforiem, a pre koho je tá ktorá určená. Nemá zmysel sa hádať čo je vo všeobecnosti lepšie. Preto s tým prosím už prestaňte. Čo sa týka mojej zaujatosti, odmietam ju práve zo spomenutých dôvodov. Recenzované PC je navyše moje, zarobil som si naň prácou, teda tvz. robotou a Windows používam od verzie 3.11 for Workgroups.

  Za veľmi prínosné doplnenie by som chcel poďakovať Martin Světlíkovi, ktorý pochopil na čo komentáre primárne slúžia, teda na rozšírenie a obohatenie.

  0
  0
 44. Jedna pripomienka pre nespokojnych userov macu, podla ktorych win pc bezi rychlejsie, nezamrza…
  Treba si uvedomit a niektri zaciatocnici to ani nevedia, ze ked na macu zavreme okienko (cervene x), tak sa zavrie iba okienko (cest vynimkam ako iPhoto, Sys Prefs…) a aplikacia bezi dalej (hlce ram, procesor).
  Kedze na wine sa aplikacia ukonci hned ako zavrieme okno, aplikacia nezabera nadalej ram, cpu.
  Preto by sa niektori zaciatocnici mali najprv naucit pouzivat cmd+q a potom sa stazovat na rychlost macu.

  0
  0
 45. inak som prekvapeny z toho ze tu par ludi (vlado,…) popisuje ake strasy malo z osx, padanie softov a tak. ja som uzivatel co mac vyuziva v praci a aj doma, minimalne 10 hodin denne (cs4, pages, rapidweaver,…), cca 10+ rokov, moja priatelka ma mac taktiez, pouziva ho na zabavu po veceroch zvacsa (safari, itunes, filmy, office,…), moji rodicia pozivaju mac na zabavu kazdodenne a to su pocitacovi antitalenti, kamosi vo firme taktiez macy na pracu a aj doma a tiez antitalenti ohladom pocitaco, ale nezazil som ze by mi nieco zavaznejsie blblo a dovolim si povedat ze vobec blblo (neratam office), tak fakt neviem, ci ja a moje okolie ma take stastie, alebo vsetci naokolo (vlado,…) maju taku smolu

  0
  0
 46. mam otazku (sice nie o tomto macu) aka je to graficka karta nVidia GeForce 9400m a 320M ? idu na tom hry ako guitar hero 3 legends of rock alebo counter strike source? neseka to?

  0
  0
 47. miso: Oba vami spomenuté karty sú integrované na dosku. Nemajú vlastnú pamäť a zdieľajú ju s hlavnou operačnou pamäťou. NV 9400m bola používaná v staršom Macu Mini, a 320M je používaná teraz. Výkonom sú na tom (na integrované karty) obstojne, v článku sa pojednáva v sekcií výkonu o 320M, utiahne takmer všetky nové hry, a CS aj Guitar Hero pôjdu. 9400 je o čosi slabšia, ale mala by to utiahnuť tiež.

  0
  0
 48. tak toto je snad parodia na recenziu…. aj ked musim uznat, ze autor si s nou dal dost roboty… od zaciatku je clanok ladeny na to, aby vyzdvihol mac, do konca som ho ani nedocital, lebo od polovice bolo jasne o co autorovi ide… skuste postavit PC za 25k a potom porovnavat…
  mimochodom pouzivam macbook, ale na stole mam PC prave koli kompatibilite a “friendly” prostrediu v SK…

  0
  0
 49. @perfectX

  “Mini User, Den: povedal by som, ze riesit velkost swapu a obsadenie pamete je mania Windowsakov….. v dobre navrhnutom memory managemente by nemala zostavat prazdna pamet a swap subor ( aj ked vytvoreny a napr. 2GB velky ) by mal byt prazdny a toto v podstate splnaju unixove systemy v pohode….”
  Ja som nehovoril o prazdnom swape, ale o pouzitom. Momentlane mam 182 MB free RAM (zo 4 GB) a 2088MB used swap. Mam pustene iTunes (46MB), Adium (82MB), Safari (921MB, a otvoreny iba tento jeden tab), Mail (143MB), Terminal (60MB), iCal (26MB), Tweetie (39MB), muCommander (63MB) a Activity Monitor (26MB). Vsetko je to Real Mem. Zbytok je v podstate system… Som na systeme prihlaseny iba ja, ziaden dalsi profil.
  Zda sa ti to normalne? SL je nainstalovani original od Apple, co prisiel na novom mac mini. Zo stareho macu su prenesene iba data. Su nainstalovane vsetky updaty…

  “Co sa tyka systemu a sluzieb: mozes kludne uverit, ze cista instalacia SL obsahuje sluzby o ktorych sa Windowsu ani nesniva – napr. HTML editor, podpora PDF naprosto unikatnym sposobom, CalDAV, CardDAV, nastroje ako Disk utility ( kolko stoji aplikacia na klonovanie diskov cez siet pre Windows? ), Network Diagnostic, Time Machine, mnozstvo unixovych nastrojov a milion dalsich… ”
  Co sa tyka utilit od Apple… HTML editor? aky? podpora PDF je super, to hej. CalDAV, CardDAV su protokoly a nie aplikacie… A Disk Utility? Sprava diskov existje aj na Windowse – tu ficuru po sieti asi nema, ale pravda je, ze za 13 rokov som ju nepotreboval ani na windowsoch. Network Diagnostic je aj na Win 7, pripadne to byva (na hw urovni) sucast driverov (napr. intel). Time Machine je fajn. Teda dufam, mam zapnute, ale zatial som nebol nuteny pouzit. Takto jednoducha zaloha na win chyba. I ked ta tu mi pride az moc jednoducha, privital by som aspon lepsie nastavenie casu, kedy sa ma zalohovat.

  “Keby sa mal Windows dorovnat funkcnostou na zakladny Mac OS X sme aj u recenzovanej PC skladacke na cenovej urovni 27″ iMac a vyssie…”
  Cim konkretne by sme sa dostali na tu cenu?

  “A este si dovoli rypnut: v zivote som nevidel Windows ( jedno aky ) ktory by po troch mesiacoch bez udrzby bezal normalne – tj. po starte neswapoval(?) 20 minut, kde by sa aplikacie spustali ako po cistom instale a Start menu fungovalo hned ako sa objavi a nie s 30 sek. odozvou….”
  Prid sa pozriet. Mam tu win, ktory bezi 4 roky… A po starte co ma ako swapovat? A ked sa prihlasim do OS X tak tiez chvilu trva, kym sa nacita horne menu a dokonca aj ikony na ploche…

  @hl2run

  “Na ktorý ďas sem chodia “windowsáci“ ?”
  K tvojej obmedzenej poznamke iba to, ze sem chodia aj ludia, ktory nemaju taky obmedzeny svet a maju moznost porovnaj aj ine systemy ako Mac OS. Ja napriklad Windows, Linux, Solaris, FreeBSD, OpenBSD a dokonca aj OS X.

  0
  0
 50. @mini user Tak inak.

  Načo sem chodia nadávať. Ja som nebol na windows stránke nadávať na ich obsah ani nepamatám.

  0
  0
 51. @mini user: ja mam tiez 4GB ram z toho pouzite asi 3GB momentalne (co je nezvycajne vela). uptime 16 days a swap used 178MB. neustale mi bezi zaroven Safari (vela tabov), mail, skype, dropbox client aj itunes, xcode a iphone simulator+ docasne aplikacie. taky swap ako popisujes som nikdy nevidel ani na silnejsich a vytazenejsich strojoch. skus pozriet ktore systemove procesy maju najviac.

  0
  0
 52. no ono ked uz ja by som mal kupit napr. rodicom tak hocico na com bezi ubuntu a maju super stabilitu jednoduchost a lacne

  ale mne sa velmi paci apple a tento hlinik je skvost :)

  0
  0
 53. No krásna diskusia sa tu rozbehla, dalo to zabrať to všetko prečítať. Podľa mňa nebolo treba ani písať aký rozdiel medzi mac mini a skladačkou lowendu, úplne by stačila fotka, tá hovorí za všetko :D… Každopádne by bolo rozumnejšie a férovejšie postaviť zostavu za rovnaký peniaz a tak spraviť porovnanie. Je asi jasné, že by hrubým výkonom PC vyhral na plnej čiare (teda papierovo), ale to môžete dať aj motor z Ferrari do trabanta a predbehne Vám aj nadupanú Audinu (len tak pre názornú prezentáciu: http://www.youtube.com/watch?v=_8ozDfIg9IQ&feature=related ), ale ja by som radšej bral Audinu (v tomto videu toho Golfa), ale každému podľa chuti :D. Osobne mám doma 4jadro (Q6600, 2,4GHz)+6GB Ram+Raid0+8800GT (už viac ako 2 ročná zostava) a našťastie už Win7, pretože práve Vista bola posledným klincom do rakvy, kvôli ktorej som si kúpil macbook pro 4,1 (2,53Ghz,4GB ram, 320GB 7200ot., NV8600GT). Komp je určite min. 2x výkonnejší HW, ale ja stále radšej robím všetko na macu (Windows mi proste zdvíha adrenalín v krvy, takže na ňom už len občas telku zapnem :D). Moja činnosť nie je len surfovanie po nete, hudba a kuknúť si dáky film (toto zvládne naozaj každý komp a systém) ale robím s fotkami a strihom videa a tam už je ten rozdiel cítiť. Napr. úprava fotiek v Aperture je rovnako svižná ako ako v Lightroome na kompe, ale predsa mám radšej prostredie a ,,eleganciu” Aperture. A nič nie je ,,krajšie”, ako keď sa Vám zosype niekoľko dňová robota zostrihu videa pred deadline… S pc robím v podstate celý život, všetko mám na poriadku a predsa sa to nestalo prvý krát, čo dačo skolabovalo v tom najhoršom čase… Toto pochopí asi jedine ten, kto to zažil / robí s tým a vie, že za čo si pripláca a že sa mu to nakoniec aj tak časom vráti. Na macu keď strihám nejaký projekt, tak sa nemusím báť, že či mi vydrži a nezosype sa dakedy… Minule som exportoval Full HD video (strašne dlhé) strašne dlho – niekoľko dní vkuse (verím tomu, že PC by to zvládol za polovicu času ten export, ale na druhej strane ak by sa k tomu vôbec prepracoval + pohodlie a čas strihania) a nespadol, čo by som u PC už z minulých skúseností neriskoval… Apropo, ja som dal prednosť 1tke pred oktávkou, takže moja ,,diagnóza”je asi jasná :D

  0
  0
 54. Mám na Vás prosbu. Mám nahodené 2 počítače na jeden monitor,2 klávesnice, 2 myší. AKÝ MÁM KÚPIŤ ZLUČOVAČ? SWITCH?? rozmýšlam medzi ANTEN KVM SWITCH CS-102 USB 2PC bez napájacého zdroja. alebo: KVM Switch SP212D . Ale to najhlavnejšie, ten druhý počítač je MAC-MINI nový model,neviem stým robiť,sa mi podarilo ikony sfarbiť na negativ, a neviem ako to dať do pôvodného stavu,bol som aj v servise,aj známi tu bol , nik nemá skúsenosti. Alebo obraz nie je po celej obrazovke. MONITOR MÁ 23″. Dakujem za skorú radu.Jozef.

  0
  0
 55. Porovnavat Mac s PC je nezmysel. Vyrobcovia PC skladaju komponenty do skatul pre siroky segment pouzivatelov. Na rozdiel od nich ma Apple odlisnu strategiu. Pre kazdu cielovu skupinu pouzivatelov vyraba nieco ine. Macmini je idealny pocitac do obyvacky alebo do kancelarie nakolko splna kriteria dizajnu, rozmerov a hlucnosti. Co sa tyka ceny tak to je rovnake ako pri autach. Nie kazdy si vyberie Porsche alebo Mercedes. Ten kto preferuje ine kriteria ako je vykon CPU alebo velkost RAM moze mat na ponuku Apple uplne odlisny nazor.

  0
  0
 56. Som z tých, ktorý zaplatil pomerne znacnu cenu za PowerBook 165c s tlačiarnou PortableStyleWriter vratne podavača :-) , ak si vôbec dokažete spomenuť kedy to bolo. Za danú sumu bolo vtedy veľmi slušné nove auto. Ked mi vtedy odovzdvali stroj, posadili mojho maleho syna Mareka ktorý mal nie cele 2 roky k nejakemu Apple stroju aby ho zabavili a my sme sa mohli venovať papierovemu uzavretiu mojej objednavky. Ked sme cca po 15 minutach vsetko dokončili a uzavreli, môj syn sa hral nejaku obrazkovu hru na Macku. Nechapal som, nikdy nesedel pri počítači ved boli len ATčka, nechapal som pretože sa to ani pochopit riadne nedalo. Dieťa – pár miinut – a posun do inej dimenzie vnimania. V tom okamihu som pochopil že za nove Mac vybavenie som zaplatil cenu, domov sme však odchadzali s oveľa vyššou hodnotou ako bola cena peňazí :-)
  Po niekolkých rokoch som sice v zamestnení prešiel na PC kôli kompatibilite softwaru a hlavne takmer nefungujucemu Apple servisu v plnom vyzname slova – služieb v našom regione, za čo je Slovensko dodnes považované.
  Dnes v jednej zo svojích firiem mam sice všetko postavne na 4jadr PC, no ja som sa znovu vratil k Mackom.
  Používam znovu MacBoky od generacie PWB 5400, obmieňam po 2 rokoch a už neriešim cenu ani pre seba, ani pre svojích kľúčových zamestnancov ktorí su na MacBookoch.
  No a hlavne kedže poznam cenu aj hodnotu každej korunky či eura, mam veľmi dobre zratané že: ak zaplatim za Mac sumu čísiel, obvykle sa mi v priebehu jedineho roku vrati či vyrovna v porovnaní s akýmkolkvek PC ktore je v prevadzke a funguje tým, že nemam dodtočne naklady na soft a servisné zasahy.
  Preto ak chcete ušetriť a chcete naozaj niečo v živote získať či dosiahnúť v akej koľvek forme, neriešte cenový rozdiel medzi Mac a PC, riešte ktoreho Macka kupite sebe alebo svojím deťom – či vnúčatám :-) a hodnotu svojho rozhodnutia uvidite kratko po prvom tyždni jeho používania.

  Za všetko, za všetko – vždy zaplatíme cenu. Cena však nie je to iste čo je hodnota. V tomto ponímaní je hodnotna aj tato rozsiahla recenzia, napísaná prjemným a nezaujaým spôsobom zasluhujúcim si obdiv, uznanie a poďakovanie.

  0
  0
 57. Zbytocna a zavadzajuca recenzia. Co takto porovnat mini s dacim podobnych z PC sveta? Pokial viem tak Dell ma StudioHybrid, alebo daco z jeho inspiron dary stolnych PC. Asus mam EEEbox ci ako sa to vola. Je kopa podobnych produktov, pri ktorych ide o to mat na stole malu krabicku hned po otvoreni krabice.

  A vobec… preco porovnavate znacku apple s dacim bez znacky… zoberte aspon hotovu zostavu od HP, Dell, IBM.

  K udrzbe a sprave systemu… napriklad lenovo ma one key recovery na preinstalaciu do factory stavu. Hocikedy si mozte spravit snapshot a vratit sa rovno k nemu. Takze uzivatel nepotrebuje ani instalacne medium na OS. Tomu hovorim komfort. “OS X je tak zastaraly a nehorazne neohrabany system ze pri instalacii musite bootovat z DVD” – asi na takychto argumentoch je postavena cela recenzia :)

  0
  0
 58. Podľa mňa sú úplne slepé oba extrémy. Tvrdiť, že Mac je úplne najlepšie riešenie a tí druhí sú len obmedzení tupci je scestné rovnako ako tvrdiť, že Mac je len predražená nablízkaná skrinka, ktorá neponúkne viac ako PC za rovnakú hodnotu. Ja by som asi Mac nebral, lebo by som naň aj tak dal Win7 – potrebujem totiž dosť aplikácií, ktoré na inú platformu nie sú (dokonca ani trápne alternatívy). Aj napriek tomu nikoho, kto si kupuje Mac od toho neodrádzam.
  Reagujem, pretože ma vytáča ak niekto tvrdí, že jeho riešenie je to najlepšie. To, že pre Vás je to Vaše riešenie najlepšie neznamená, že je aj pre zvyšok sveta. Vedel by som kľudne argumentovať, prečo je Mac lepší ako PC, ale v pohode aj naopak.

  0
  0
 59. hele co mám dělat ? přestalo mi fungovat XY, píše mi to z ničeho nic XY, strašně se to zpomaluje, nejde spustit XY i když ještě včera šlo, pak jsem PC vypnul a dnes to už nejde……….sorry chlapce, co mate za windoxs, W95? :))))))))))

  0
  0
 60. Suhlasim s crashh, nechapem preco to autor neporovnava s EEEbox alebo s Dell Studio Hybrid. Ved ked sa robi recenzia porovnavania produktov, mali by sa porovnavat produkty rovnakej kategorie, nie?

  0
  0
 61. „Na Windowsoch je ďaleko vyššia pravdepodobnosť, že sa tam niečo pokazí a bude vyžadovať zásah nejakého guru“ krásne povedané a ešte krajšie dopovedané „Za 4 hodiny sa jedna užívateľka dostala do stavu, keď sa windows nedal vôbec naštartovať. Nedalo sa urobiť nič. Až zavolaný technik, prišiel na spôsob ako naštartovať Windows v safe mode a potom našiel niekde možnosť ako sa vrátiť k nejakému bodu, keď ešte systém fungoval.“…………………………………….aky W ta teta pouziva? vie sa aspon podpisat? :))))))))))))

  0
  0
 62. @peto: ver mi EeeBox od Asusu sa neda s mini porovnat… kupoval som najvykonnejsiu verziu za asi 350e aka bola na trhu s predinstalovanym win7 a dokazal som to pouizvat asi 4 dni, a to doslova.. Eee islo z domu a nahradilo ho mini a nemozem sa stazovat, je to 100 a jedno, to mi ver

  0
  0
 63. Úžasné ako sa za posledných 10 rokov technika posunula! Pred tým obrovské polmetrové monitory a teraz pár milimetrové LCDčka.. a to nehovorím o pevných PC zostavách. Aj tak si myslím že je Microsoft o 10 rokov pozadu za Applom :) PS: výborný článok!

  0
  0
 64. Hlavny problem by som videl pri tom porovnani vo vybere komponentov, kedze volit NAJLACNEJSIE komponenty pre PC je nezmysel, priklad: vyberiem si stary pomaly 160GB HDD, rozdiel v cene rychlej nejakej 500GB napriklad je uplne minimalny 5-6 eur, to iste plati aj u ostatnych veci. Tak ako sa doplaca za high-end hardwaru tym ze sa dostavame k velmi zlemu pomeru cena/vykon, to iste plati aj o tych uplne najlacnejsich. Samozrejme potom by uz tie vykonove porovnania vyzerali celkom inak. Slabina mini z hladiska vyhodnosti kupy v porovnani s PC nie je ani tak v moznostiach upgradu, ako skor v zivotnosti tej investovanej hodnoty. Je to to iste ako s notebookom (nie len ze su rovnake komponenty) Prejdu 2 roky, odide nieco… mozeme pristroj v zasade vyhodit prisli sme o vsetko. (az na drobne vynimky typu ze to bol HDD ci pamat) V pripade PC nie len ze mozeme mat v pohode zaruku na tie komponenty dlhsiu, ale aj potom co odidu nahradime bez problemov iba konkretnu cast> prinajhorsom CPU+MB+RAM a mame hned nove PC s dalsou novou plnou zarukou. Takze skor ako pochybne porovnanie divne zvoleneho hardwaru to chcelo porovnavat moznosti vyuzitia, dizajn verzus zivotnost a pod.

  0
  0
 65. @baqq Takze skor ako pochybne porovnanie divne zvoleneho hardwaru to chcelo porovnavat moznosti vyuzitia, dizajn verzus zivotnost a pod.
  potom by garage-lowend jednoznacne zvitazil :)

  0
  0
 66. *** AHOJ, JA OSOSBNE MÁM MAC MINI DRUHEJ GENERACIE A SOM S NIM MAXIMÁLNE SPOKOJNÝ. IDE O SUPER VYLADENIE HARDWARU A SOFTWARU. VŠETKO IDE AKO MÁ.

  OS X LION JE SUPER A JE ROZHODNE STABILNEJŠÍ A BEZPEČNEJŠÍ AKO WINDOZE! PRACUJEM S OS X + LINUX + WIN /čiastočne/.

  SUPER ČLÁNOK.

  0
  0
 67. Používam Mac aj PC. Windows má sústavne akési problémy. Maca mám asi dva roky a problémy s ním žiadne.
  Aj kvôli tomu sa chcem Windowsu zbaviť.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.