Recenzia: iPhone 4 detailne

Nový Apple iPhone 4 je ďalší produkt kalifornskej firmy, ktorý žne neskutočný úspech. Telefón je značne rýchlejší ako jeho predchodca, disponuje kvalitnejším fotoaparátom s bleskom a HD videom. Môžete s ním videotelefonovať, má úchvatný displej s rozlíšením, ktoré prekonáva limity ľudského oka, je najtenším smartfónom na svete a má predinštalovaný nový softvér, ktorý konečne prináša multitasking či organizáciu aplikácií v zložkách. Sú tu však aj nevýhody. Problémy s anténou plnili v júni a v júli titulné strany novín a Apple si tým skutočne nespravil dobrú reklamu. Telefón sa však predáva aj na naďalej a 27. augusta sa dostal aj do slovenských obchodov. Aký je nový iPhone 4 v skutočnosti sa dozviete vo viac ako 4000 slovách v tradične najdetajlnejšej recenzii na Slovensku a v Česku na MacBlogu.

————–

Apple dbá na detaily a balenie je teda ako zvyčajne veľmi pekne spracované. Krabica telefónu sa opäť zmenšila. Oproti iPhonu 3G, ktorý debutoval v roku 2008 je krabica viac ako o polovicu menšia. Pribalená výbava oproti minulosti napriek tomu veľmi neutrpela, čo však stále neznamená, že na telefón podobnej cenovej hladiny by nemohla byť lepšia.

S novým iPhonom dostanete USB kábel na synchronizáciu s počítačom; novú menšiu nabíjačku, ktorá je síce prenosnejšia, nemá však výmennú hlavicu ako tie predchádzajúce (Apple túto nabíjačku balil aj k iPhonu 3GS približne od januára tohto roku) a ikonické biele slúchadlá s ovládaním. Priložená je samozrejme nevyhnutná a zároveň nepotrebná kôpka papierov, ktorá si hovorí dokumentácia.

Vzhľadom na tzv. oleofóbny povrch displeja telefónu, ktorý má za úlohu brániť odtlačkom, Apple nepribalil leštiacu handričku. Niečo si však nájsť budete musieť, keďže sklo je náchylné na odtlačky do istej miery stále. Nový iPhone má sklo nie len na prednej strane, ale aj na zadnej, takže „problém“ je dvojnásobný.

V balení chýba aj kolíska (dock), ktorú Apple pribaľoval jedine k prvej generácii telefónu. Pokiaľ ste však boli jej šťastným majiteľom, môžete starú kolísku využiť — aj napriek inému tvaru sa do nej iPhone 4 vďaka svojmu úzkemu profilu zmestí. Rovnako pasuje iPhone 4 aj do Universal Docku.


Keď sa v druhej polovici apríla, takmer dva mesiace pred oficiálnym uvedením iPhonu 4, podarilo získať protoyp zariadenia serveru Gizmodo, reakcia ľudí na jeho dizajn nebola veľmi nadšená. Telefón bol neskôr predstavený a nezmenil sa ani o vlások.

To, či je dizajn nového iPhonu krajší, alebo menej atraktívny, ako výzor iPhonu 3GS je subjektívne a je na každom, aby to posúdil podľa svojich preferencií. Moje rozplývanie sa, alebo rozhorčovanie by v tomto prípade bolo márne a nemalo by prečo ovplyvniť vaše rozhodnutie o kúpe. Jedno je však isté: keď vedľa seba položíme iPhone 3GS a nový iPhone 4, na prvý pohľad je jasné, ktorý prístroj je novší a modernejší.

Ergonómia

Tvar telefónu prešiel ergonomickými zmenami. Hranatý dizajn ho umožnil spraviť menším a dovolil, aby sa dal postaviť na každú z jeho šiestich strán, čo má prekvapivé využitie napríklad pri pozeraní filmu, v ruke je však jeho držanie menej prirodzené. Telefón má prednú aj zadnú stranu pokrytú sklom, ktorého použitie na „chrbe“ sa zdá sprvu nezvyčajné, veľmi rýchlo si však zvyknete. Takmer identická hladká predná aj zadná strana má ešte jednu nevýhodu, ktorá nám prekážala — keď je telefón vo vašom vrecku, ľahko sa vám stane, že ho vytiahnete nesprávnou stranou k sebe.

Hrúbka telefónu sa znížila z 12,3 milimetra na 9,3, čo z neho robí údajne najtenší smartfón vôbec. Aj keď sa možno podľa čísiel nejedná až o taký veľký rozdiel, je to citeľné, a iPhonu štíhlosť veľmi svedčí. Zmena je však pre väčšinu ľudí naozaj len kozmetická, keďže tri milimetre sa vo vrecku či taške stratia.

Tlačidlá a porty

Vstupy má zariadenie podobné ako predošlé modely. Na vrchnej strane sa nachádza konektor na slúchadlá a zapínacie tlačidlo. Na ľavej je prepínač tichého režimu, ktorý je teraz celokovový a výrazne ťažšie prepnuteľný (a teda aj pevnejší). Pod ním je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti, ktoré sú po novom oddelené, čo síce nevyzerá zle, ale pri pozeraní filmu môžete celkom ľahko aspoň prvé dni používania nahmatať to nesprávne a miesto stíšenia zvuk pridať.

Na spodnej strane je mikrofón, Dock konektor a reproduktor. Práve ten je teraz zasadený v malej priehlbine, a je ho teda oveľa ľahšie omylom zapchať prstom, napríklad pri hraní hry, bez ohľadu na to, či je telefón otočený na šírku, alebo na výšku. Reproduktor má podobnú hlasitosť ako iPhone 3GS, je však o niečo kvalitnejší.

Odolnosť

iPhone 4 je na prvý pohľad veľmi krehký, tenkosť a dvojica skiel dojem ešte umocňujú. Po pár chvíľach s ním si však uvedomíte, že zdanie veľmi klame. Všetko je na zariadení robustné a odolné, tlačidlá sú oveľa kvalitnejšie a pevnejšie ako predtým. Otvoriť slot na Micro-SIM kartu si vyžaduje poriadnu silu, drôt alebo zicherka sa vám pri pokuse skôr ohnú, je nutné použiť kancelársku spinku alebo originálny nástroj. Pri používaní máte pocit, že pevnejšie drží aj USB kábel, čo samozrejme nemôže byť pravda, ale o niečom to svedčí.

Výdrž skla sme netestovali. Firma Apple tvrdí, že sa jedná o rovnaké sklo, aké je používané v čelných oknách vrtulníkov či vysokorýchlostných vlakov. Nezávislé testy však jasne dokazujú, že stále sa nejedná o superpevnú oceľ a raz sa rozbiť môže.


Okrem nového displeju a dvojice fotoaparátov, ktorým sa budeme venovať v samostatných kapitolách, v sebe iPhone 4 ukrýva nový čip Apple A4 skladajúci sa z procesoru ARM Cortex A8 neudanej frekvencie (testy naznačujú okolo 800 MHz; iPad používa zhodný procesor taktovaný na 1000 MHz) a grafickej jednotky PowerVR SGX 535, ktorá je schopná vykresliť 14 miliónov mnohouholníkov za sekundu. Ďalej sa oproti predchádzajúcemu modelu opäť zdvojnásobil objem pamäte RAM, iPhone 4 má 512 MB.

Vylepšený je Wi-Fi čip, ktorý teraz okrem štandardov 802.11BG podporuje aj najrýchlejší N. Vďaka novému čipu a faktu, že anténa je po veľkej časti obvodu zariadenia, je príjem Wi-Fi signálu veľmi dobrý. Rovnaký čip zabezpečuje aj Bluetooth konektivitu, ktorá je vo verzii 2.1+ EDR, poslúži však hlavne na spárovanie s handsfree sadou a spoločné hranie hier, keďže odosielať fotky nie je bez aplikácie tretej strany možné. Telefón obsahuje aj GPS čip od Broadcomu, aj tu je využívaný na príjem signálu rám zariadenia.

iPhone je vybavený 3G UMTS anténou a ako jeden z mála telefónov podporuje päť pásiem: 800, 850, 900, 1900 a 2100 MHz. Znamená to, že s ním môžete telefonovať takmer všade na svete, kde je GSM sieť, nie CDMA. Na internet sa iPhone pripája cez HSDPA/HSUPA s teoretickou rýchlosťou sťahovania z internetu (download) 7,2 Mbps a odosielania do internetu (upload) 5,76 Mbps. Práve ten druhý parameter je oproti predošlej generácii obrovským zlepšením, pri použití na Slovensku je však zbytočný, keďže aj Orange aj T-Mobile podporujú HSUPA iba do rýchlosti 1,46 Mbps.

Rýchly download naopak využijete pri oboch operátoroch, veľmi však záleží aj na mieste vášho bydliska. T-Mobile pokrýva na Slovensku 3G signálom len 70 obcí, signál je dostupný jedine vo veľkých mestách a v ich okolí. Orange má pokrytie 3G o niečo lepšie, aj tak je však väčšina územia „biela“, hlavne na strednom a východnom Slovensku. Najhoršie je na tom O2, ktoré 3G pokrytie nemá vôbec, zákazníkom ponúka prístup na internet iba cez niekoľkokrát pomalší EDGE. iPhonu 4 však nerobí problém bleskovo sa z 3G prepnúť na EDGE či na GPRS.

Okrem magnetometra, čiže digitálneho kompasu, a ďalšej trojice senzorov — senzoru okolitého osvetlenia, proximity senzoru a accelerometra — obsahuje iPhone 4 aj gyroskop. Ten ponúka presnejšie určenie natočenia zariadenia, závodné hry reagujú teda na iPhone 4 citeľne lepšie. Napriek tomu si však nemyslíme, že by to iPhone povedľa accelerometru nutne potreboval, jedná sa skôr o zaujímavú funkciu s obmedzeným využitím.

Výdrž batérie

Napriek nemalým spomínaným vnútorným vylepšeniam je víťaz úplne iný — batéria. Vďaka zmenšeným súčiastkam v iPhone 4 môže byť batéria väčšia, jej kapacita sa zvýšila z 1219 mAh na 1420 mAh. Znížila sa zrejme aj spotreba procesora či displeju, pretože výdrž je skutočne dobrá. Rýchle vybíjanie by sa pritom dalo označiť ako Achillova päta predošlých modelov.

Nový iPhone vydržal v našich testoch bez piatich minút 8 hodín silnej kombinovanej prevádzky — hrania hier, používania aplikácii, prehliadania internetu, fotenia a telefonovania. Pri skúške zameranej len na prehliadanie webu vydržal iPhone 9 hodín a 28 minút. Test načítaval stránku presne každých 30 sekúnd, telefón bol pripojený na Wi-Fi a jas bol nastavený na polovicu. Pri teste prehrávania videa, na rovnakom jase a s pripojenými slúchadlami na polovičnej hlasitosti, vydržal neuveriteľných 12 hodín a desať minút. Aj keď sa jednalo len o video so štandardným MPEG4 kódovaním, teda nie H264, a malo nižší bitrate, takže telefón sa s dekódovaním veľmi nezapotil, veríme, že Applom avizovaných 10 hodín hravo prekonáte aj pri pozeraní väčšieho videa bez slúchadiel.

Výborné čísla stále neznamenajú, že telefón vydrží bez nabitia celý týždeň, ako stará Nokia. Niekoľko dní by však tentoraz priemernému používateľovi určite vydržať mal.

nabíjanie

Napriek väčšiemu objemu batérie sa telefón nenabíja pomaly. Z úplného vybitia sa na 100 % dostane za dve a štvrť hodiny. Ako to väčšinou býva pri batériách, prvých 80% sa rovnomerne nabije za polovicu tohto času, zvyšný čas potom pomaly pribúdajú posledné percentá. Test nabíjania sme uskutočnili s pribalenou nabíjačkou, pri nabíjaní telefónu cez iný adaptér alebo počítač sa môžu výsledky rôzniť.


Aj keď z iPhonu nejeden z nás častejšie posiela maily a tweetuje, ako posiela SMS a volá, slovo „telefón“ stále tvorí 83 % jeho názvu, je teda dôležité zhodnotiť aj tento aspekt.

Zaprvé, iPhone 4 už nepoužíva SIM kartu štandardnej veľkosti posledných rokov, ale menšiu Micro SIM. Priekopnícky krok má do budúcna určite veľké výhody, je tu však aj daň. Keď si telefón kúpite, menšiu kartu dostanete, keď si ju však niekedy budete chcieť vymeniť, nebude to také ľahké. Keď chcete vložiť Micro SIM do bežného telefónu, musíte použiť adaptér. Naopak, keď chcete vložiť štandardnú kartu do iPhonu 4, budete ju musieť zastrihnúť.

Z mojich dvoch neodborných zastrihávacich pokusov sa mi to raz podarilo bez problémov, druhýkrát bola karta o niečo menšia a tak ju bolo nutné podlepiť kúskom lepiacej pásky, aby v šuflíku držala. Toto nemusí predstavovať až taký problém pre ľudí, ktorí kartu za dva roky používania z telefónu nevytiahnu ani raz, pre iných to môže byť nepríjemné.

iPhone obsahuje okrem hlavného mikrofónu na spodnej strane zariadenia aj mikrofón na rušenie hluku. Kvalita hovoru je teda čistá, aj keď to by mala byť samozrejmosť.

Softvér na telefonovanie je už tradične dobrý. Kontakty si môžete jednoducho zosynchronizovať z Address Booku či Outlooku pomocou počítača, alebo zo serveru MobileMe, Exchange či z Google účtu priamo v telefóne.

Veľa pozornosti padlo na netradičný dizajn antény, o ktorom sme sa zmienili v predchádzajúcej časti. Externý dizajn umožnil, aby mal telefón lepší príjem, čo naozaj má. Na miestach s problematickým signálom môžete dosiahnuť približne o jednu až dve „paličky“ lepší príjem. Má však aj odvrátenú stránku v podobe problémov.

Problémy

Nastanú, keď telefón držíte v ľavom dolnom rohu tak, že premostíte dve časti kovu oddelené čiernou čiarou. Signál vtedy klesne.

Tlmenie signálu je reálny problém a dosiahli sme ho „bez problémov“ takmer vždy, keď sme citlivé miesto premostili. Až na dva pokusy z mnohých sa nám však nestalo, že by padol na nulu — úplne sa signál stratil. Väčšinou klesne „len“ približne o polovicu. Pokiaľ však práve telefonujete, pocítite zníženie kvality hovoru aj tak.

Rovnaké je to s mobilným internetom. Kým pri plnom signále bola priemerná odozva (latency) na EDGE pripojení operátora O2 necelé dve sekundy, pri dotyku zraniteľného miesta a následného poklesu o dve paličky to bolo neakceptovateľných 16 sekúnd. Znížila sa samozrejme aj rýchlosť download a upload. Signál neklesne hneď, ale zhruba počas triadsiatich sekúnd, keď postupne ubúda jedna palička po druhej. Keď prstom opustíte polohu, rovnako pomaly aj znova pribúda.

Podľa toho, na aké držanie ste zvyknutí, problém môže — a nemusí — nastať počast bežného použitia. Osobne som zvyknutý telefón často počas používania držať v ľavej ruke, signál mi teda niekoľkokrát klesol bez toho, že by som si čokoľvek uvedomil.

Problém však nie je katastrofálny, práve naopak — existuje veľmi jednoduché riešenie. Všetko čo je potrebné, je prekrytie inkriminovaného miesta. Výrobca telefónu cez svoj Apple Case Program zákazníkom rozdáva dokonca puzdra zadarmo, ktoré sú určené práve na to. Pokiaľ ste z ľudí, ktorí puzdra nemajú v láske, stačí ľavú stranu telefónu prelepiť hrubšou nálepkou. Netreba to však podceniť — tenká priesvitná lepiaca páska problému vôbec nepomôže, nálepka musí byť hrubá aspoň ako kvalitnejšia fólia na displej.


Pri predstavovaní iPhonu kládol riaditeľ firmy Steve Jobs veľký dôraz na nový „retina“ (z angl. sietnica) displej s rozlíšením dvojnásobnej šírky a dvojnásobnej výšky, čiže so štvornásobným počtom bodov a hustotou 326 bodov na palec. Povedal, že hustota je tak vysoká, že zo štandardnej vzdialenosti z akej sa pozeráme na mobilný telefón ľudské oko už nedokáže viac rozlíšiť jednotlivé body, ktoré sú na iPhone 4 veľké len 0,077 milimetra. Inak povedané, objekt na obrazovke je najostrejší ako môže byť — rovnako ostrý, ako keby ste ho videli „reálne“.

O pravdivosti týchto tvrdení sa viedli v odbornejších kruhoch krátko po predstavení ohnivé debaty. Kritici tvrdili, že človek s ideálnym zrakom má rozlíšenie 0,6 stupňovej minúty, teda aby bol displej iPhonu 4 skutočne dokonalý, museli by ste byť 45 cm od obrazovky, čo je väčšinou viac, ako bežná vziadelenosť.

Laboratórne výpočty sa v tomto prípade našťastie nezhodovali s realitou a ja som jednotlivé body nedokázal rozlíšiť, nech som sa pozrel z akejkoľvek vzdialenosti. Situácia je výrazne lepšia či už porovnávate displej s predošlými iPhonmi (163 ppi) alebo počítačmi (bežne okolo 100–120 ppi). Aj keď konkurenčné značky telefónov tiež vyrábajú modely s vysokou hustotou bodov, na iPhone 4 sa nedoťahuje žiaden.

A čo všetko je na novom displeji lepšie zobrazené? Všetko. V prvom rade text, ktorého tvary už viac nie sú zubaté, ale skutočne hladké, rovnako ako vo vytlačenom dokumente. Či už sa jedná o text v menu, webovú stránku, alebo elektronickú knihu v novej aplikácii iBooks, text je oveľa krajší. A nie len to — vďaka zobrazeniu viacerých detailov je čitateľný aj v malej veľkosti. Stránky už nebudete musieť tak približovať, aby ste si niečo prečítali, väčšina je viditeľná ihneď.

Displej iPhonu 4 zobrazujúci ikonu a drobný text. Prídite myšou nad obrázok pre porovnanie s displejom iPhonu 3GS zobrazujúcim to isté.

Keď prevrátite iPhone na šírku, jeho rozlíšenie je 960 bodov, čo je podobný počet, aký mala väčšina stolných počítačov ešte pred pár rokmi a lepšie ako niektoré terajšie netbooky. Keď porovnáme jeho rozlíšenie s 13-palcovým MacBookom, iPhone má 75 % jeho stĺpcov 80 % jeho riadkov — v displeji, ktorý je 4× menší.

Nie všetky aplikácie tretej strany však už nový sietnicový displej podporujú. Tie, ktoré nie sú prispôsobené zobrazia síce text a systémové symboly dobre, ostatné grafické prvky sú však len na nižšom rozlíšení — každý pixel sa transformuje na štyri cez najzákladnejšiu interpoláciu nearest neighboor. Kým pri hrách a väčšine aplikácii to nevadí, nájdu sa aj také, ktoré vyzerajú horšie ako na iPhone 3GS. Jedná sa však len o zriedkavé programy, ktoré vyobrazujú množstvo textu, ale na jeho vykresľovanie nepoužívajú operačný systém, ale bitmapy – teda písmenká sú „zubaté“. S postupom času budú vývojári aktualizovať svoje aplikácie pre podporu vysokého rozlíšenia, tie najpopulárnejšie už vysoké rozlíšenie väčšinou podporujú.

IPS

Okrem rozlíšenia je ďalšia dôležitá zmena aj nová zobrazovacia technológia IPS (In-Plane Switching). Vďaka nej ponúka iPhone oproti štandardným TN displejom výrazne sýtejšie a krajšie farby. Zobrazenie je citeľne lepšie ako na predchádzajúcich generáciách, alebo väčšiny iných mobilov. Farebnosťou je displej porovnateľný s tým v iPade alebo v posledných dvoch generáciách iMacov.

Čierna je hlboká, čo vidieť napríklad pri štartovaní telefónu, kde podklad pod logom už viac nie je v porovnaní so skleným okrajom tmavomodrý či tmavosivý, ale skutočne čierny. Nie je to hĺbka, ktorú ponúkajú AMOLED displeje, ale narozdiel od tých môžete iPhone 4 aspoň bez problémov použiť aj v exteriéri. Jas iPhonu 4 je 536 cd/m2, čo je približne dvojnásobok oproti konkurencii využívajúcej AMOLED. Sýtosť farieb a hĺbka čiernej sa nestráca ani pri vyššom jase.

Výborné sú aj pozorovacie uhly telefónu, ktoré sú opäť ako v prípade iPadu obmedzené len odrážaním sa lesklého displeja.

Ďalšie vlastnosti

Asi jediné, čo by sme mohli telefónu vyčítať, je veľkosť displeja, ktorá sa od prvého modelu nezmenila. Je to však zároveň aj jeho výhoda, keďže všetky aplikácie majú aj bez prispôsobenia rovnako veľké UI elementy a zhodné rozloženie.

Myslíme, že môžeme povedať, že vysoká hustota bodov a krásne farby robia displej v iPhone 4 najlepším displejom nie len na mobile, ale v akomkoľvek spotrebiteľskom zariadení, samozrejme, s ohľadom na jeho veľkosť. Pokiaľ by sme mali vybrať jednu vec, pre ktorú sa oplatí kúpiť si iPhone 4 miesto staršieho modelu, bol by to určite práve displej. Určite si ho choďte pozrieť do najbližšej predajne na vlastné oči, pretože pokiaľ neuvidíte, neuveríte.

Ale pozor, displej nie je všemocný. Aj keď rozlíšenie 960 × 640 prekonáva DVD film a vidieť na ňom pri pozeraní filmu každý detail, treba si uvedomiť, že stále je na pozeranie videa malý. Na cestách sa asi tak radšej spoľahnete na netbook alebo iPad, ktorý môžno má len tretinové PPI, ponúka však slušnú uhlopriečku.


iPhone 3G mal fotoaparát s rozlíšením 1,92 MPx (1600 × 1200) a s pevným zaostrením do nekonečna. iPhone 3GS to zvýšil na 3,15 MPx (2048 × 1536) a pridal možnosť zaostrenia. iPhone 4 rozlíšenie zvyšuje na 5,02 MPx (2596 × 1936) a prikladá toľko žiadaný blesk.

Čo to znamená? Rozlíšenie je dostačujúce, aby ste snímku zobrazili na veľkej obrazovke počítača, alebo ju vyvolali do rozmeru 15 × 20 cm. Pri výrezoch máte zaručený vyšší detail, skok je podobný ako pri prechode z iPhonu 3G na 3GS, približne 60 %. Na druhej strane, jedna fotka teraz zaberá približne 2 MB, v niektorých prípadoch až tri, a keďže kvalita sa nedá nastaviť, pamäť sa nadšeným fotografom zaplní rýchlejšie.

Výrez (5×) z fotografie z iPhonu 4. Prídite myšou pre porovnanie s iPhonom 3GS.

Ovládanie fotoaparátu je aj napriek stále pribúdajúcim funkciám skutočne intuitívne. Blesk sa dá nastaviť na automatický odpal podľa osvetlenia, alebo manuálne zapnúť či vypnúť stlačením tlačidla, žiadne nekonečné blúdenie v menu. Milo nás prekvapila rýchlosť snímania, telefón po stlačení tlačidla zachytí a uloží snímku v momente. Za sebou idúce obrázky plnej kvality dokáže fotiť frekvenciou jeden snímok za sekundu.

Fámy o nepríjemne presaturovaných a preexponovaných fotkách potvrdiť nemôžeme. Práve naopak, iPhone 4 určoval expozíciu v našich testoch ešte lepšie ako kompaktný fotoparát. Fotografie sú o niečo svetlejšie ako tie z predchádzajúceho iPhonu, väčšinou je to však pozitívna zmena. Skvelá je aj možnosť určiť miestao strednej expozície a zaostrenia jediným dotykom (funkcia tu je od iPhonu 3GS).

Jedno z najväčších zlepšení, ktoré pri fotografovaní pocítite, sa paradoxne vôbec netýka vylepšenej šošovky, ale nového displeja. Ten vám umožní pri fotení uvidieť každý detail, čo je veľmi nápomocné. Pri prehliadaní fotiek priamo na obrazovke mobile sú snímky takisto oveľa ostrejšie a farby majú výborné.

V tme

Údajné prezentované vylepšenie sa týka takzvaného Back-illuminated senzoru v novom telefóne, ktorý má pomôcť robiť lepšie fotky v tme.

Musíme však konštatovať, že iPhone 4 trpí pri fotení v tme podobnou neduhou ako iPhone 3GS. Aj keď fotky sú poväčšinou ostré a aj v slabom osvetlení je vidieť prekvapivo veľa detailov, sú zároveň značne zašumené, čo môže výrazne znížiť ich použiteľnosť. Spôsobené to je vysokou citlivosťou a nízkou expozičnou dobou. iPhone už pri menšom zoslabení osvetlenia nasadí citlivosť ISO 1000, čo znamená v jeho prípade výrazný šum. Naopak, najdlhší možný expozičný čas, ktorého je telefón schopný (alebo ochotný?) je 1/15 sekundy. To nemôžme výrobcom vyčítať, keďže väčšina ľudí by pri dlhšom čase fotku zrejme rozostrila (blur), niekedy by sa však určite dlhšia expozícia zišla. Telefónu pomáha nižšia clona, ktorá má teraz hodnotu f2,4, oproti iPhonu 3GS a f2,8.

Výrez (3,5×) z fotografie z iPhonu 4. Prídite myšou pre porovnanie s iPhonom 3G.

Nesmieme však zabúdať na malý LED blesk. Pomôže zbaviť sa nepríjemností zmienených v predchádzajúcom odstavci?

Najprv si zhrňme negatíva fotenia s bleskom na bežných fotoaparátoch — snímky majú neprirodzené osvetlenie a farby, preexponované objekty v popredí a čierno-čiernu tmu v pozadí…

…A pre iPhone 4 to platí dvojnásobne. Stále je to však určite lepšie, ako nemať nič a v tme mi bol blesk niekoľkokrát celkom nápomocný. Jeho vzdialenosť je však obmedzená a keď fotíte objekt vzdialený viac ako 5 metrov, rozdiel medzi fotkami bude minimálny.

Aby sme dali veci na pravú mieru, iPhone 4 určite nefotí v tme horšie ako jeho predchodcovia, len rozdiel s kompaktným fotoaparátom už nie je taký zanedbateľný, ako v prípade robenia snímkov pri dobrom osvetlení.

Predný fotoaparát

Okrem primárneho zadného fotoaparátu má iPhone aj sekundárny predný. Prepnúť medzi dvojicou sa dá stlačením jedného tlačidla. Keďže hlavné určenie predného fotoaparátu je na videohovor, jeho rozlíšenie je len 640 × 480 bodov. Napriek tomu však disponuje autofokusom a na základné použitie — teda na malý portrét na internet — je fotoaparát dostačujúci. Prekvapením je jeho veľká rýchlosť. Dokáže zachytiť až 8 snímkov v priebehu 2 sekúnd.


Vďaka lepšiemu fotoaparátu prináša iPhone 4 prirodzene aj lepšiu kvalitu pri nahrávaní videa. Rozlíšenie sa zvyšuje z nevýnimočného VGA (640 × 480) na širokouhlé a vysoko detailné 720p (1280 × 720). A kvalitu nemôžeme hodnotiť inak ako skvelo.

Obraz je detailný, nejaví známky kompresie a video sa pohybuje s dokonalou plynulosťou na 24 snímkoch za sekundu dokonca aj v zlých svetelných podmienkach. Jedna z noviniek systému iOS 4 je to, že ťuknutím na určité miesto počas nahrávania zmeníte nie len mieru expozície, ale aj zaostríte. Funkcia funguje spoľahlivo, ale možno až prirýchlo. Miera expozície sa počas natáčania mení aj automaticky.

Keby sme videokamere mali niečo vyčítať, bolo by to neustále trasenie sa obrazu pri pohybe zariadenia, ktoré je spôsobené pravdepodobne malým senzorom a absenciou optického stabilizátoru. Pokiaľ máte Mac a program iMovie, nie je to problém, keďže jeho dodatočná digitálna stabilizácia si s tým poradí — samozrejme, s určitým znížením kvality. Mierne sklamanie je aj nemožnosť zoomu, ktorý sa dá vyvolať iba pri statických fotografiách.

Okrem zadnej kamery môžete nahrávanie prepnúť podobne ako pri fotografiách aj na prednú — opäť je však výsledok len v rozlíšení VGA. Prirodzene, prepnúť sa nedá počas nahrávania. Jedna minúta HD videa z iPhonu 4 má 80 MB, na menší 16 GB model sa teda zmestí niečo cez tri hodiny.

Kým pri fotografiách sa iPhone 4 snaží dotiahnuť na kompaktné fotoaparáty, pri videu by sa mali fotoaparáty snažiť konkurovať iPhonu 4. iPhone v kvalite videa hravo prekonáva môj nedávno kúpený 280-eurový Canon, a to nehovorím o tom, že niektoré fotoaparáty stále natáčajú iba v starom dobrom VGA rozlíšení.


Čas na tvár — takto podivne nazval Apple svoju vlastnú verziu videotelefonovania. Nejedná sa o doteraz používaný protokol, videotelefonovať môžu zatiaľ iba iPhony a iPody touch.

Pri našom skromnom testovaní služba veľmi dobre nefungovala. Pripojiť sa nám podarilo až na niekoľký krát, aj potom však bola kvalita videa prinajlepšom otázna. Na vine zrejme nie je len telefón samotný, ale aj internetové pripojenie, aj tak sme však nenadobudli presvedčenie, že služba má masovo veľké využitie, hlavne keď verejné WiFi siete sú často veľmi pomalé. Pri ďalšom testovaní iniciovanom cez sieť Orange SK a Vodafone CZ fungoval FaceTime v rýchlej domácej WiFi sieti veľmi kvalitne, stabilne a plynule. Kvalita siete operátora nezohráva žiadnu úlohu (maximálne vo vytvorení spojenia), podstatná je WiFi sieť.

FaceTime momentálne funguje iba keď ste pripojený na Wi-Fi, teda väčšinu času, keď ju môžete využiť, máte často rovnako dobre prístup aj k počítaču a Skypu. Nie len, že si nemusíte kupovať drahé zariadenie, ale môžete ním komunikovať aj s viacerými ľuďmi, keďže iPhone 4 a iPod touch 4. generácie zatiaľ veľmi rozšírené nie sú. Jedná sa zatiaľ skôr len o funkciu, s ktorou sa môžete raz predviesť pred kamarátmi, a tam jej uplatnenie asi pre väčšinu skončí.

Budúcnosť to však môže zmeniť. Vzhľadom na menšie previazanie s operátormi (keďže hovor ide cez vašu sieť, neplatíte zaň) a fakt, že neskôr môže podpora protokolu pribudnúť aj na iných zariadeniach či počítači (alebo dokonca v Skype), má služba vysoký potenciál. Aj v optimistickom pohľade však jej rozšírenie bude trvať minimálne jednu-dve hardvérové revízie iPhonu.


iPhone 4 je vybavený vlastným systémom iOS o verzií 4. Ten ponúka oproti predošlým verziám okrem iného možnosť organizácie aplikácií v priečinkoch, multitasking, spoločnú schránku v aplikácií Mail a maličkosti, ako napríklad počítadlo znakov v SMS či pozadie pod ikonami. Samozrejmosťou je bezkonkurenčný webový prehliadač, možnosť sťahovať z katalógu 250 tisíc aplikácií tretej strany a prehrávač filmov a hudby, ktoré si do telefónu nahráte cez počítač a softvér iTunes.

Toto je asi väčšine známe, takže sa môžeme zamerať na novinky unikátne pre nový iPhone. Najväčšou z nich — ktorou bola okrem neho obdarená len posledná generácia iPhonu a iPodu touch — je multitasking. Program sa teraz pri „zatvorení“ cez Home Button nevypne, ale ostane v akomsi polohibernovanom stave. Takto môže ďalej napríklad prehrávať hudbu, či zaznamenávať vašu GPS polohu. Dá sa vynútiť aj vypnutie programu, ako sme sa však presvedčili, absolútne to nie je potrebné. Nároky na batériu takto bežiacich aplikácií sú — narozdiel od tradičného multitaskignu — takmer nulové. Potvrdzujú to aj testy batérie (v prvej polovici recenzie), ktoré sme robili prakticky s desiatkami „bežiacich“ aplikácií na pozadí a ako môžete vidieť, výdrž to neovplyvnilo.

Ďalšou skvelou devízou nového multitaskingu je takzvané rýchle prepínanie aplikácií — keď vypnete nejaký program, jeho opätovné spustenie bude rýchlejšie. Rýchlosť druhého štartu záleží od mnohých aspektov, niekedy je to 90 % pôvodného času, niekedy okamih. Čo je ešte lepšie, na prepínanie aplikácií nemusíte chodiť ani cez domovskú obrazovku, stačí dvakrát ťuknúť do Home tlačidla a zobrazia sa vám naposledy otvorené programy, z ktorých si môžete vybrať. Multitasking funguje skvelo a aj keď ho nepodporujú všetky aplikácie tretej strany, drvivá väčšina obľúbených programov už naň je prispôsobená.


Ako sme už uvádzali, procesor v zariadení zaznamenal zrýchlenie, čo sa premietlo do svižnejších reakcií a rýchlejšie vykonaných úkonov. Veľmi pekne je to vidieť napríklad v rýchlosti zapínania aplikácií. V našich testoch programy štartovali približne 1,3× rýchlejšie ako na iPhone 3GS, v niektorých prípadoch to bolo samozrejme viac, v iných menej. Pri spustení desiatich programoch teda v priemere ušetríte vďaka novému hardvéru tri a pol sekundy. Pri desiatich miliónoch spusteniach ušetríte 40 dní. Pri desiatich miliardách 110 rokov. To iba v prípade, že by vás to zaujímalo.

Ak si ešte matne spomínate na našu recenziu z minulého roku, môže sa vám zdať, že časy zapínania aplikácií na iPhone 3GS sa nejako zvýšili. Vskutku, iOS 4 je o niečo pomalší ako jeho predchodca. Na druhej strane, vďaka multitaskingu sa už raz zapnutý program spustí rýchlejšie a rozdiel sa vám vykompenzuje.

Zapínanie trvá novému telefónu niečo menej ako pol minúty. iPhone 4 je v tomto prípade o mizivé 2 sekundy rýchlejší ako jeho predchodca. V syntetických testoch javascriptových operácií je nový iPhone 1,2× až 2,0× rýchlejší ako iPhone 3GS.

Keď to teda všetko zhrnieme, iPhone 4 je skutočne bleskový a či už sa jedná o zapínanie aplikácie alebo animáciu, všetko stíha bravúrne. Je rýchlejší ako jeho predchodca, jedná sa však len o evolučné zlepšenie — skok nie je zdaľeka taký masívny, ako bol pri prechode z iPhonu 3G na 3GS.


Za 4 € si z App Store môžete stiahnuť program na strih videa iMovie. Aplikácia z dielne Applu nepobeží na žiadnom inom zariadení, okrem nového iPhonu — údajným dôvodom je nižší výkon a RAM predošlých modelov. Istú možnosť práce s videom obsahuje iPhone aj bez dodatočného softvéru, jedná sa však len o skracovanie vi­deí.

Do iMovie, naopak, môžete naimportovať viacero videí a fotografií, ktoré môžete ľubovoľne skracovať, prestrihávať a nadpájať. Program ponúka aj prácu so zvukom — miesto nahrávky môžete vložiť pesničku, ktorú ste nahrali z iTunes, alebo jeden z hŕstky pribalených podmazov. Aplikácia ponúka aj niekoľko základných prelínačiek, avšak žiadne pokročilé veci. Vaše výtvory sa organizujú vrámci iMovie vo forme projektov, môžete ich exportovať v rôznych rozlíšeniach do centrálnej databázy telefónu, skadiaľ ich môžete odoslať cez e-mail, na YouTube, alebo stiahnuť do počítača.

Práca s programom je vzhľadom na malú obrazovku prekvapivo intuitívna a rýchla. Možnosťami sa určite nejedná o niečo, čo sa vyrovná iMovie na Mac OS X, skôr aplikáciám na strih z konkurenčných mobilných platforiem, napriek tomu je príjemným doplnkom a určite stojí za danú sumu.

Ďalšia z nových aplikácií, iBooks, funguje aj na starších iPhonoch, na iPhone 4 je však vďaka vylepšeniam oveľa lepšie využiteľná. Stiahnuť ju môžete z App Store, nebude vás stáť nič. Aj s týmto programom sme však boli veľmi príjemne prekvapení. Na novom displeji vyzerá úžasne aj malý text, grafické prevedenie je výborné a reakcie sú rýchle. Priamo z aplikácie si môžete zadarmo stiahnuť až 30 tisíc klasických diel, avšak žiaľ len v angličtine. Knihy môžete synchronizovať aj cez počítač, napriek našim pôvodným dohadom však programy na konverziu stále nie sú veľmi dostupné a úplne pohodlné. Širšej použiteľnosti zamedzuje aj malý displej zariadenia, ak ste však zvyknutý čítať na telefóne, nemusel by to byť až taký problém.


Nový iPhone 4 je úctivým pokračovaním doterajšej skvelej rady telefónov. Nový „retina“ displej je skutočne skvelý a vylepšenia vo fotoaparáte, posun v rýchlosti a lepšia batéria sú k tomu ešte milým dodatkom. Kvalita konštrukcie je prvotriedna a bezkonkurenčná. Prihliadajúc na zmenený dizajn môžeme s čistým svedomím potvrdiť slová Applu, že sa jedná o najväčší update doteraz, aj keď revolučný nie je. iPhone 4 má iba jeden vážny problém — a tým je iPhone 3GS, ktorý je jednoducho dobrý telefón, a pokiaľ ste s ním zatiaľ spokojný, s updatom sa nemusíte kam ponáhľať. Čiastočne je to aj vďaka FaceTimu, ktorý — keby fungoval kdekoľvek a mohli by ste komunikovať s každým — by bol zrejme pre mnohých tým posledným želiezkom na váhach. Na to si ale ešte budeme musieť počkať.

Napriek tomu však zopakujme minuloročný verdikt a každému, kto mal napríklad iPhone 3G, a o kúpe nového telefónu sa rozhoduje práve teraz, odporúčame iPhone 4 miesto akejkoľvek alternatívy. Aj keď nedotovaná cena je dosť vysoká — konkrétne 690 € za základný model so 16 GB pamäte — oplatí sa kvôli vylepšeniam zaplatiť, aj keby ste mali možnosť kúpiť aj lacnejší iPhone 3GS. Ak sa náhodou rozhodujete aj medzi Samsungom a HTC, o iPhone 4 by vás mala presvedčiť bezproblémovosť chodu jeho systému a dostupnosť softvéru tretej strany.

Autor: Alexander Mravčák

Fotografie: Michal Matloň

komentárov
 1. Priznam, clanok som len prebehol, tak k nemu sa vyjadrovat nebudem aj ked vyzeral kvalitne a podrobne spracovany, ale chcel by som pochvalit fotografie k clanku, velmi sa mi pacili…

  0
  0
 2. Ak si raz kupujem iPhone za 700 Ecok, nechcem telefon ktory si musim prelepit nalepkou alebo dat do obalu a vsetky tieto odporucania na ‘riesenie’ su zcestne a uplne neprofesionalne. Ide predsa taktiez o dizajn a pocit . Neviem si predstavit ako by ste sa tvarili, keby ste si kupili nieco porovnatelne, naco by ste sa radi pozerali (a teda zalezalo by na jeho dizajne), ale pre pouzitie by ste to museli olepit paskou.

  0
  0
 3. Fotografie v článku sú bravúrne! Rešpekt ;)

  Celkovo je to svieža a pritom rozsiahla recenzia. Good work Alex!

  Škoda len, že si už nemohol vyskúšať iPhone 4 s iOS 4.1, ktorý pridáva mód pre HDR fotografiu, nemôžeš to doplniť aj zo snímkami? :)

  0
  0
 4. presne, gratulujem, fakt dokonalá recenzia…jediné, čo by si to zaslúžilo, sú tie HDR fotky, keďže tie idú len na iPhone 4 a preto sa to do porovnania hodí…

  a ešte jedna vec:
  Definície Facetime na WEBe v jazyku angličtina

  Face time is interaction or contact between two or more people at the same time and physical location. Face time therefore occurs in “real life” or “meatspace” and contrasts primarily with interaction or contact which occurs over distance (eg. via telephone) and/or electronically (eg. …

  takže nie je to žiaden “čas na tvár” :D

  0
  0
 5. Zdravím,

  Môžem sa spýtať kde si môžem vyskúšať alebo len porieť i keď len za sklom iPhone 4 ? Ani v Orange ani v T-mobile som takú možnosť nevidel …

  Chcem sa ešte spýtať Alexa (redaktora) že skadial zohnal iPhone, ja som sa bol pýtať a nikde ani chýru ani slychu že kedy bude :(

  0
  0
 6. @vietor neviem si predstavit ze si kupis smartphone za 700 eciek a nedas si ho do obalu alebo puzdra… inak stale plati, ze kym som nevidel , nepocul , nevyskusal tak nepindam .. antenova kacica zjavne nezastavila enormny zaujem o tento phone s ktorym ma problemy akurat clovek ktory ho nevlastni

  0
  0
 7. Perfektna recenzia a uzasne fotky :-) Vazne. Je na nich vidno, ze to nerobil profesional, napriek tomu je “tato skutocnost” elegantne “schovana”. Velmi sa mi pacia a sedia mi k recenzii. Palec hore.

  0
  0
 8. to prd: tento isty pocit mam aj ja ze problemy ma ten ktory ho nevlastni ;) mam to stastie ze mozem byt jeho vlastnikom a ziadne problemy so signalom sa mi nevyskytli hadam raz ked som bol v taliansku tak som prehupol z 3G do 2G aby som chytil operatora a potom to vratil a vsetko v pohode ;) ale tiez som sa obaval tohto problemu ked som siel do toho telefonu no mozem povedat ze ho len odporucam!

  to jozef: ano tie fotky su naozaj kvalitne :) a HDR mozem len a len pochvalit, velmi prakticka funkcia.

  0
  0
 9. HDR som skusal, funguje vyborne. Krajinky su s tym genialne. Samozrejme nejaky ten touch v PS znesu, ale na to, ze to bol len cvak je to super.

  0
  0
 10. Vcelku vkusná recenzia. Keďže však zariadenie nevlastním (čakám na nové paušály a akcie u ORANGE cca od 17.9., a taktiež na objednaný MacBookPro) a chcem ho hlavne na prácu, chýba mi akákoľvek recenzia ohľadne toho. Všetko sa mi zdá len o zábave. Idem ho kupovať tak či tak.

  0
  0
 11. Ešte jedna pripomienka. Radiť, že najprv si ho vyskúšajte, alebo pozrite v predjni je zavádzajúce, nakoľko na predajniach sú len zabalené kusy. Podarilo sa mi jeden mať v ruke, ale bohužiaľ bol reklamovaný a vôbec sa nedal zapať.

  0
  0
 12. K HDR: robil so. Urobil som si taky maly porovnavaci test a musim povedat, ze to HDR je zvladnute naozaj dobre. Rozdiel oproti “beznym” fotkam z iphone je taky, ze sa dokonca zda, ze su zamerne downgradnute… Hm, neviem :-)

  Ale na druhej strane fotit s tym rychlejsie sceny sa neda. Vysledok sa viac podoba na sabatierov efekt – miestami je cierna nahradena sedou farbou.

  0
  0
 13. hej no, porovnanie GPSka by sa tiež hodilo do recenzie, s tým HDR by to bola dokopy asi naj možná recenzia

  @Brodo – Ono nie až tak zábavné funkcie, ako bežné veci zasahujúce všade (display, kompakt foťák atď.)… boli spomenuté všetky novinky v novom iPhone, niektoré ovplyvňujú aj firemné použitie telefónu, ako napríklad lepšie rozlíšenie displayu – viac toho uvidíš cez vnc a podobne… čo sa týka firemného využitia telefónu, je viac-menej rovnaké ako na 3GS s najnovším updatom a to znamená dokonalé – aplikácie nájdeš na všetko od vnc, cez kamery až po aplikácie priamo robené ku účtovným sw… samozrejmosťou sú emaily a podobne…mne osobne sa nepodarilo nájsť nič, čo by mohlo byť lepšie, čo sa týka firemného využitia

  0
  0
 14. Rad by som sa spytal autora, aky druh macky to je vyfoteny na tej fotke. Srandy bokom, naozaj ma to zaujima, ta macka je neskutocne pekna. Bol by som rad, aky by mi dal autor clanku na moju otazku odpove. Vopred dakujem.

  0
  0
 15. Tak na tuto recenziu som cakal od kedy predstavili iPhone 4. Klobuk dole, fotky perfektne

  Chcem sa opytat, pises v clanku, ze pri probleme s antenou nestaci paska ale kvalitnejsia folia. Myslis ze Zagg invisible shield fix antenna bude postacovat? lebo na tu foliu spolieham.
  Dakujem

  0
  0
 16. Myslim ze autor clanku iphone 4 ani nevlastni suverejne velky posun vpred po kazdej jednej stranke telefonu … je jednoducho uzasny a k signalu mam silnejsi signal ako som mal na niektorych miestach na 3gs . Ako som uz pisal je silnejsi po kazdej jednej stranke a kto ho nepouziva dlhsie to nemoze pochopit . A este jedna vec vseci co riesite palicky na telefone mna netrapi kolko paliciek mi ukazuje telefon ale ci sa dovalam a kvalita hovoru a iphone 4 ma v tomto este nesklamal . Ked sa nepaci nekupujte a kupte si nejaky divny iphone s androidom :) …

  0
  0
 17. skoda, ze neustale pisanie noviniek a dobrych recenzii je tak casovo narocne. Je ale nesporne, ze napriek pomerne castej kritike (obcas aj opravnene, novinka sem tam vide naozaj neskoro a navyse ked vide, uz sa objavia dalsie infromacie, casto popieraujce 1/2 veci) tu pisat viete a hlavne robit naozaj perfektne recenzie, takze to bude o tom, ze nie je az tolko casu a to ako som pisal, je skoda.
  Este raz gratulujem k velmi podarenej recenzii

  0
  0
 18. Velmi dobry clanok. Nejaky cas uz iPhone 4 pouzivam a par dni aj iOS 4.1 a mozem len suhlasit s nadsenymi reakciami na popisovane vlastnosti. Dokonca, mozno preto, ze drzim tlf vacsinou v pravej ruke, tak som nepozoroval problem so slabnucim signalom. ALE! Nikto zatial nevenoval prilis pozornost zle fungujucemu tzv. proximity senzoru. To je to, co vypne display pri priblizeni k makkemu tkanivu (ucho:-). Bohuzial, nefunguje zdaleka stopercentne, a tak pri telefonovani vypinate uchom mikrofon alebo zapinate reproduktor !!!! Bohuzial ani 4.1 to, napriek oznameniu, neodstranila.

  0
  0
 19. @vietor ma samozrejme pravdu, Apple by si nemal dovolit predavat taketo nepodarky a este to v mediach obhajovat, ze to maju aj ostatny. Pre mna to znamena jedno: iPhone 5, uz aj preto lebo to lepsie znie :). Snad uz tam nic nepokazia a poucia sa z tychto chyb. Verim ze 5 bude lepsia.

  0
  0
 20. Článok chválim pekný a rozsiahly …len chcem povedať že ja napr so stratou signálu problém nemám …mám T-Mobile a nebývam vo veľkom meste …bývam v Bardejove …a ešťe sa chcem spýtať nenachádza sa tu nejaká slečna ktorá má iPhone 4 a nemá ským Videotelofonovať cez Facetime :D

  0
  0
 21. super recenzia, pekne a prehladne :)

  planoval som kupu iPhone 4ky, ale tou cenou to zabili. Nehnevajte sa ale dolozim 200-300 euro a mam na macbook pro.

  Spravil som zmenu a presiel k androidu, mam HTC HD2 running android 2.2 froyo a neviem si ho vynachvalit..a najlepsie bola cena za ktoru sa mi ho podarilo vydrzazit a to 340 euro. :)

  0
  0
 22. To Miro: ja nemam ziadny problem s proximity senzorom teda dufam ze ani nebudu (klop, klop, klop :-) btw ani pri 4.0.2 ani pri 4.1
  Kupoval si ho na slovensku?

  To Jan Rybar: vpravo dole je reproduktor a vlavo je mikrofon… Daj si k uchu raz pravy dolny roh a druhy raz lavy. Hraju ti oba? ;) mne nie…

  0
  0
 23. @ Richard – neviem, čo si čakal, keď tak stála každá generácia iPhonov :D snáď že teraz ho vylepšia a dajú cenu na polovicu? :D ich aj tak zaujíma dotovaná cena a nie nedotovaná

  0
  0
 24. No ja už mám iP4 objednaný v Orange. Je to na firmu a preto za plnú cenu. Už čakám tretí týždeň, aj keď Orange tvrdí, že iP mal prísť do týždňa. Teraz som sa ale informoval že čo sa vlastne deje a konečne sa vymáčkli a povedali, že nemajú nikde na Slovensku 32GB verziu a musia ju objednať zo zahraničia :/ celkom čudný prístup keď si niekto kupuje mobil za 800€ a ešte mu budú stoj čo stoj tvrdiť, že mobil majú a do týždňa ho mám doma :D
  A ešte k recenzii fakt super!! MacBlog má redaktorov ktorí fakt vedia písať skvelé články :)

  0
  0
 25. Nechce sa mi citat vsetky komenty no zdalo sa mi ze niekto spominal ze je to zavadzanie ak sa v clanku uvadza ze je dobre si iPhone pozret v predajni pretoze iPhone 4 nie je nikde vystaveny.

  Dnes som bol v predajni T-Mobile v centre Martina a tam ho uz maju vystaveny. Len pre zaujimavost.

  0
  0
 26. staci chytit iphone 4 uplne standardne do lavej ruky (ziadne stiskanie, oblapanie ani nic podobne…), pravou skrolovat napr. v safari a po cca 30 sekundach sa 3G prepne na E.
  vysledok je, ze data miesto rychlosti cca 4Mbit/s “tecu” 0,16Mbit/s….

  testovane na slovensku v martine a ziline, pri plnom signale, siet t-mobile na 2 kusoch iphone s fw 4.0.1 aj 4.1…

  hovor nespadne, data su nepouzitelne… takze problem tu je a podla mojho nazoru je mimoriadne vazny…

  0
  0
 27. Za zmienku stoji aj obrovske zrychlenie pri ovladani cez Audi MMI (multimedialny system, radio), pri 3G(s) trebalo po kazdom kliku cakat 15-20 sekund, teraz reaguje ihned

  0
  0
 28. chcem sa spýtať na ozvenu počas telefonovania, kedy počujem svoj hlas v pozadí. stalo sa mi to aj na iných MT ako IP 4. má s tým niekto skúsenosť a vie poradiť o čo sa jedná, prípadne ako tuto ,,chybu” odstrániť? ďakujem
  [email protected]

  0
  0
 29. ma niekto z Vas skúsenost s zakupenim iPhone 4 zo zahranicia.konkretne mam možnost kupi v UK,ale neviem ci tam je moznost slo.jazyka a ako je to ak bude telefon blokovany na UK operátora. za info ďakujem

  0
  0
 30. mam iphone4 ale nemyslim si ze je to univerzalny a dokonaly telefon.. ako silne stranky vyzdvihnute v clanku su v poriadku, ale treba spomenut aj slabe stranky..co sa tyka funkcii samotneho telefonu, pre narocneho uzivatela ktory hlada smartphone a hodla poriadne vyuzivat vsetky jeho moznosti (organizer, kalendar, tasky, pripomienky) tak pre takeho cloveka bude dost vazne chybat dashboard ako maju android alebo windows mobile telefony (bez nutnosti unlocknut mobil a niekam sa preklikavat hned po zapnuti podsvietenia clovek vidi vsetky podstatne informacie – toto iphonu silne chyba) … tiez sposob pisania SMS je na androidoch aj windows mobile divajsoch podstatne lepsie premysleny (bublinkovy system na iOS je sice pekny ale nie az tak prakticky, chyba moznost prepnut si do klasickeho zobrazenie – niechat sposob) …

  iphone je podla mojho nazoru paradna konzola na aplikacie, ktora okrem ineho ako maly doplnok vie AJ telefonovat a sms-kovat, ma aj nejaky kalendar – ale to vsetko su len tak mimochodne funkcie, nie su spojene do takeho funkcneho celku ako je to pri androidoch a WM ..

  takze moj verdikt je (ja som spokojny – iPhone som chcel prave koli aplikaciam) ze ak naozaj smartphone zo vsetkym co k tomu patri – potom iOS sa vyhnut a ist radsej do androida alebo WM, naopak ak univerzalnu konzolu s kopou dostupnych aplikacii co vie aj telefonovat – potom iPhone je super volba …

  0
  0
 31. Pekná recenzia. :)

  Ako predchádzajúci majiteľ HTC HD2 a terajší majiteľ iPhone 4, môžem povedať, že skutočne je rozdiel badateľný.

  iPhone má menší display, nižší takt procesora, nedovoľuje mi tak jednoducho spracovať office dokumenty, pripája sa cez iTunes, pričom ja často pracujem na Ubuntu, sklo už má maličký škrabanec (po troch týždňoch) a to sa oň naozaj starám ako najlepšie viem, iOS mi nedovoľuje veľmi veľa vecí nastaviť ći zmeniť, mailový klient je celkom “basic”, doteraz neviem ako taktne zrušiť hovor, vec so stratou signálu je celkom problém i pre mňa, po návrate zo zahraničia, keď sa zariadenie opäť pripajá do našej siete, nenájde dátove pripojenie a musím ho vypnúť/zapnúť aby rozpoznalo pripojenie, a mohol by som takto pokračovať ďalej.

  Ale napriek tomu viem, že sa najbližšie dva roky nebudem pozerať po žiadnom inom smartphone, telefóne, pda a pod. a nie kvôli tomu, že som som si ho zaplatil, tak si ho aj “zjem”, ale kvôli spokojnosti. Napriek mojím výčitkam som s ním veľmi spokojný, obzvláš v porovnaní s katastrofálnym HTC HD 2, ktorý napríklad, pri používaní GPS a google maps v snahe nájsť adresu, sa nahrial natoľko, že som sa ho bál používať, reset bol každodenná prax, vyslovená nutnosť mať zariadenie vypnuté cez noc, mazal mi kontakty aj cez exchange (…), batéria bol vtip, z krytu sa odlúpila farba a vyhol jeden pin k batérii od častého vyberania batérie, keď nefungoval ani soft reset, windows mi dovoli nastaviť asi všetko, i to čo mi dovoliť nemal a potom som musel dať factory reset… Ale sklo som nedokázal poškriabať ani S30 oceľou a na slnku som videl seba a budovy okolo, len nie toho, kto mi volá. :)

  A táto recenzia mi pomohla ku kúpe, s ktorou som veľmi spokojný. Takže ešte raz, pekná recenzia. :)

  0
  0
 32. Dakujem za skvelu a vecnu recenziu! Je malo recenzentov, ktori do clanku nevlozia prilis vela osobnych dojmov. Niekto zasadne neznasa Apple tak iPhone zvozi pod zem stoj co stoj, niekto ( ako aj ja ) produkty Apple miluje a na recenziu neda a kupi tak ci tak. Tato recenzia sa ale fajn citala a bolo by super, keby takto recenzovali aj ostatni. O mesiac mi konci viazanost v orange, okamzite kupujem. Dovolim si malu aktualizaciu: FaceTime uz funguje aj na Apple pocitacoch akehokolvek typu – FaceTime je gratis stiahnutelny na http://www.apple.com a umoznuje volania cez wi-fi v pare iP4+iMac, iP4+Macbook (Pro, Air) alebo iP4+stolovy MacPro

  0
  0
 33. @bagers: ano problem tu je ale ten problem nieje iPhone 4 ale slovensko. Za klesanie signalu v USA moze at&t ktora je povestna smejdovym signalom, a kto videl test vsetkych smartakov, oblapte hociktory z nich kazdemu klesne signal, je to uplne standardny fyzikalny jav. Co sa tyka rychlosti dat…skuste ist do nemecka, svedska, UK, francuzka…tam prenos funguje ako delo..u nas? Kdezeeee ved sme na slovensku a tu aby nieco fungovalo? iPhone 4 je urceny pre civilizovany svet kde je siet a prenos na spickovej urovni a hlavne pre ludi ktori niesu zaslepeny tmari co stale budu hladat nedostatky. Uvedomte si pani a damy, ze Apple urcuje technologicky vyvoj telefonov a pocitacov a vsetci sa za nimi dotahuju. Konkretne cisla: 273 technickych patentov napovie. Pocut tu take negativa na iPhone 4 ako: nemoznost rozsirenia pamate kartou…dobre rano mate 16 alebo 32GB! FM radio…chcel by som vidiet cloveka co si kupi iPhone 4 a pocuva na nom Adelu Banasovu s radia haha…Pred 10 rokmi vseti Apple pochovavali a smiali sa ak ste boli majitel jedneho zo starsich pocitacov…dnes? Apple valcuje svet, urcuje trend v dizajne a technologiach, je na samej spici dizajnu a ochrane zivotneho prostredia a ludom co stale nadavaju a hladaju nedostatky odporucam, kupte si staru nokiu nejaku tehlu a miesto pocitaca stare pentium a robte v T602 alebo nortone a zite v 19tom storoci

  0
  0
 34. @Vlado: dovolim si stale tvrdit, ze v popisanom priklade nie je problem na strane siete…
  ako som hovoril, mam nokiu e51, htc hd2 a 3g u mna doma mi taha do 4 MBit na vsetkych, vratane iPhone 4 (ak ho nedrzim za kriticke miesto – lavy dolny roh).
  zopakujem teda este raz pre pochopenie, ze ked chytim iphone 4 standardne do lavej ruky a pravym prstom skrolujem stranku hore a dole, tak do 30 sekund mam po datach…
  podobnu slabinu sa mi nepodarilo objavit ani na e51 ani na htc hd2… a to som robil pokusy o hodne krkolomnejsie ako standardne drzanie v lavej ruke… ;o)
  napriek tomu ho kupujem manzelke… takze dufam, ze hodnotim objektivne…
  asi tak…

  0
  0
 35. zaujimave je ze GPS ide aj ked neni priama viditelnost na oblohu v pohode ho mam hodeny na palubovke pri tachometry a ziadna strata signalu ….problem s antenou som nezaznamenal

  0
  0
 36. pre Martina ,ja som ju zostrihal podla sablony prilozenej v baleni a je to funkcne,obkreslit-jemno odstrihnut,jemno vlozit do sablony na sim a ides

  0
  0
 37. Zdravim ja som zo ziliny a chcem sa spitat aky je vlastne ten signal na tom iphone 4 ?je to nejaky velky problem alebo to ani nezbadam?ci sa ho oplati kupit ci nie dakujem.

  0
  0
 38. No neviem. Kupil som ho nedavno a budem ho musiet vymenit, lebo som zistil, ze prijem signalu Wifi je oproti ostatnym pristrojom na tom istom miesta o dve tretiny slabsi. Nakoniec to uznal i predajca, ked sme dali vedla seba dva rovnake iPhony4 a ten moj ledva chytal jeden bod pat metrov od routra a druhy chytal minimalne dalsich pat este aj o tri ulice dalej. Predajca tvrdi, ze to mam reklamovat a vraj ho vymenia kus za kus v servisnom stredisku. Tak neviem…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.