LaCie prináša USB 3.0 na Mac

Príchod nového rýchlejšieho USB 3.0 na Mac bol už niekoľkokrát očakávaný spolu s uvedením nových iMacov či Macov Pro, zatiaľ sa však stále nevyplnil. Steve Jobs dokonca nedávno údajne úplne vyvrátil, že by sa Apple momentálne chystal USB 3.0 podporovať. To ale nebráni tomu, aby nový štandard na Mac priniesol známy výrobca pevných diskov, LaCie.

Porty USB 3.0 si môžete „pridať“ pomocou PCI Express Card rozšírenia (približne 65 €) do Macu Pro, alebo pomocou ExpressCard34 (približne 75 €) do kompatibilného MacBooku Pro. S nainštalovaným ovládačom potom môžete pripojiť ľubovoľný z USB 3.0 diskov, ktoré má firma v ponuke. Podporovaný je systém Mac OS X 10.5 a 10.6.

Teoretická rýchlosť USB 3.0 je 5 gigabitov za sekundu, teda takmer dvakrát tak veľa, ako poskytuje eSATA, šesťkrát toľko ako Firewire 800 a desaťkrát toľko, ako rýchlosť USB 2.0. Skutočná rýchlosť diskov je podľa slov LaCie 130 MB/s pri štandardných HDD a 220 MB/s pri duálnych, teda približne dvojnásobná oproti realite Firewire 800 a štvornásobná v porovnaní s USB 2.0.

USB 3.0 disky

LaCie ponúka päticu diskov pripravených na novú technológiu:

  • LaCie Rikiki USB 3.0 — malý prenosný disk (500 GB – 1 TB)
  • LaCie Rugged USB 3.0 — prenosný disk so zvýšenou odolnosťou  (500 GB – 1 TB)
  • LaCie Minimus USB 3.0 — jednoduchý stolový disk (1 TB – 2 TB)
  • LaCie d2 USB 3.0 — profesionálny stolový disk (1 TB – 3 TB)
  • LaCie 2big USB 3.0 — profesionálny stolový disk s duálnymi diskami  (2 TB – 6 TB)

Okrem firmy LaCie vyrába s Macom kompatibilné USB 3.0 karty a HDD aj ďalší výrobca diskov, CalDigit.

komentárov
  1. Tak si treba kupit MBP (Late 2008) alebo 17″. To je apple v poslednej dobe mu troska hrabe, nechapem preco vystriedali Express Card za super uzasnu ctacku SD kariet… A hlavne v 15″ !!!!

  2. Co by. Krom pár ext. HDD nemá USB3 zatim zadne vyuziti. Fotaky, kamery, tiskarny a jine denne pouzivane veci jedou na USB2 nebo FW. Nez se dostane USB3 mezi standart ubehne par let a to uz si koupis zase novy Book Mac…buh vi jak se to bude jmenovat :-) MacMic po slouceni apple a microsoftu :-))

  3. Ved tam pišu,ze do expres card34 v MBP sa to dava,tak nechapem,preco pisete,ze do MBP to nejde,ked ja mam 17”a mam tam predsa naboku slot,tak kde je problem dat dnu ten ich port,ked sa predsa ma dat do toho slotu??

  4. Myslim, ze porovnavat len rychlost prenosu USB 3 a FW800 nie uplne vporiadku. Aj ked je USB co sa rychlosti tyka na tom lepsie, FW, ak sa mylim tak ma opravte, ma priamy pristup na pamat, takze aplikacne by na tom nemusel byt az tak zle. :) Osobne mam na FW – disku objemne kniznice pre Aperture a fici to porovnatelne ako na internom disku (nemeral som, myslim pocitivo-pracovne). :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť