Fraise – nástupca textového editoru Smultron

Open-source textový editor Smultron bol voľbou webdizajnérov, programátorov alebo ostatných používateľov, ktorí pracovali s plaintextovými dokumentmi. Napriek tomu, že Smultron mal množstvo alternatív ako napríklad TextMate, BBedit alebo Coda (komplexnejší webdizajnový nástroj), bol kvôli svojej jednoduchosti použitia a prístupnej cene veľmi obľúbený. Používatelia teda ostali sklamaní, keď zistili, že Peter Borg, autor aplikácie, sa minulý rok rozhodol vývoj tejto aplikácie ukončiť. Posledná dostupná verzia bola 3.5.1 a 3.6 beta, a aj keď fungovala bez väčších problémov aj na Snow Leopardovi, nebola tu žiadna vyhliadka nových funkcií alebo aktualizácií na prípadné ďalšie verzie systému.

Situácia sa však v posledných mesiacoch zlepšila. Smultronu, ktorého zdrojový kód je otvorený, sa zhostil vývojár Jean-François Moy, ktorý vytvoril novú vetvu projektu. Smultron (jahoda po švédsky, národnosť pôvodného vývojára) bol premenovaný na Fraise (jahoda po fracúzsky, národnosť terajšieho vývojára), no vo všetkom ostatnom nadviazal priamo na pôvodný projekt.

Fraise je momentálne vo verzii 3.7.3 a oproti Smultronu ponúka 64-bitovú podporu a automatické aktualizácie pomocou frameworku Sparkle, ktorý používa aj množstvo iných populárnych aplikácií ako napríklad Adium, Perian, Cyberduck či Pixelmator. Pridalo sa aj pár drobných funkcií ako napríklad duplikovanie riadku. Samozrejme najväčšou výhodou, ktorú Fraise ponúka, je, že fanúšikovia Smultronu budú môcť svoj obľúbený editor naďalej používať vo vždy aktuálnej forme.

Fraise (3,7 MB) vyžaduje Mac OS X Snow Leopard a môžete si ho zadarmo stiahnuť zo stránok vývojára.

komentárov
 1. Smultron do teraz strasne rad pouzivam, troska ma mrzi zmena nazvu (sprosty francuz :)), ale asi prejdem… Smultron rip

  0
  0
 2. Urcite ten francuz neni sprosty, ludia ktory pouzivali-(ju) tuto aplikaciu by si to nemali urcite mysliet a mali by byt vdacny, prepacte za prispevok mimo temu.

  0
  0
 3. Prvy bod z changelog-u verzie 3.7.2:
  * [Announcement] Name changed for Fraise (to avoid confusion with Smultron, following a request of Peter Borg)

  Takze aj keby to bol “sprosty francuz”, tak k premenovaniu pristupil na ziadost Petra Borga, tvorcu Smultron-a. Ale verim tom, ze si to tak nemyslel ako to mozno vyznelo. :) Youri ma pravdu, treba byt vdacny. ;)

  Ja len dufam, ze dojde k zapracovaniu na css editacii na sposob ako to ma Coda, to by som bol vazne rad. :)

  0
  0
 4. samozrejme som to myslel nadnesene, preto ten smajlo. Nemyslim si, ze ten, ktory sa do toho pustil by bol sprosty… Verejne sa ospravedlnujem :)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.