Zhrnutie týždňa – Pri aktualizácii OS 3.0 nastali problémy, iPhone 3G S rozobratý, OS 3.0 pre iPod touch, dalšie aktualizácie Apple, spojenie Parallels a Kerio…

V stredu krátko po 19:00 podvečer sme sa konečne dočkali aktualizácie firmvéru pre iPhone. O iPhone OS 3.0 bol veľký záujem. Tí, ktorí to nestihli v prvých minútach si museli počkať, v horšom prípade až do nasledjúceho dňa. Okrem toho, že sťahovanie aktualizácie bolo pre niektorých používateľov veľmi pomalé, bolo potrebné pripojenie k aktualizačnému serveru, ktorý povolil aktualizáciu na verziu 3.0. Tu však nastal problém.

Aktualizácia sa ani nezačala inštalovať na telefón, keď sa objavila chybová hláška o dočasnej nedostupnosti „aktivačného servera“. Toto pretrvávalo celý večer. Niektorým však server síce povolil aktualizáciu, no medzičasom sa vyťažil natoľko, že už nebolo možné telefón aktivovať a ľudia tak zostali iba s možnosťou núdzového volania. Rovnaký problém vznikol aj minulý rok pri spustení OS 2.0, kedy bol v ten istý deň spustený aj predaj iPhone 3G.

Tento rok sa Apple pravdepodobne snažil problému predísť oddelením spustenia nového iPhone a aktualizácie softvéru na rôzne dni, ale ich servery napriek tomu nápor nezvládli. Ak si však uvedomíme, že niekoľko stoviek tisíc užívateľov čakalo na úder určitej hodiny, vzniknuté problémy sú pochopiteľné. Pozitívne je, že OS 3.0 opravil okrem iného 46 známych bezpečnostných di­er.

Chybové hlásenie pri aktualizácii.

Riešenia pre najčastejšie problémy spojené s aktualizáciou iPhone OS 3.0 sme priniesli aj v našom samostatnom článku ste vlastníkom iPodu touch a uvažujete o výhodnosti platenej aktualizácie 3.0, máme pre Vás doplňujúcu informáciu. Okrem funkcie nájdenia iPodu touch v prípade ak je pripojený na WiFi sieť pribudla s verziou 3.0 aj funkcia Google Street View, ktorú mali užívatelia iPhone k dispozícii už od verzie 2.2. Obe funkcie by mali fungovať na prvej i druhej generácii iPodov. Keďže prvá generácia iPodov touch neobsahuje reproduktor, správa pri funkcii Find My iPhone je bez charakteristického zvukového doprovodu, ak ste ho náhodou nezabudli pripojený k zapnutej audio súprave.

Aktualizácie iPhone aplikácií fungovali aj v problémovom období. Privítajú vás nové zmluvné podmienky používania iTunes Store. Zaujímavý je koniec bodu 4, ktorý hovorí, že Predmety kúpy In App nie je možné prenášať na iné zariadenia. Ak máte teda iPhone a iPod touch s rovnakým účtom, Apple negarantuje, že nové úrovne, zbrane, mapy, oblečenie pre virtuálne zvieratká a podobne bude možné medzi zariadeniami prenášať. Ak iPhone vymeníte, pravdepodobne o tieto dodatočne nakúpené veci prídete.

Menej medializovaná aktualizácia, ktorá nás prekvapila v novom iPhone OS 3.0 je dosah WiFi signálu. V miestach, kde iPhone OS 2.2.1 predtým už „vypadol“, ukazuje 3.0 plný signál. WiFi naozaj funguje i na miestach, kde predtým iPhone žiaden signál nechytil. Naopak, pripojenie na WiFi prebehne úspešne až vo chvíli, keď je iPhone oveľa bližšie k acces pointu.

V uplynulom týždni vyšli aj ďalšie aktualizácie od Apple. Safari 4.0.1, ktorá opravuje problémy Safari v spolupráci s iPhoto ’09. Ďalšou aktualizáciou je Bluetooth Firmware Update 2.0. Aktualizácia potrebuje Mac OS X 10.5.7 a opravuje chyby a kompatibilitu s Apple Wireless Mighty Mouse a Apple Wireless Keyboard na všetkých Macoch s čipom Broadcom. Poslednou je dlhoočakávaná aktualizácia Javy pre Mac OS X 10.4.11 a aj 10.5.7. Všetky aktualizácie sťahujte cez Software Update.

Firma Kerio oznámila ponuku na Kerio Mailserver Virtual Apppliance ako virtuálny doplnok k Parallels na Macu. Táto novinka nadchne pravdepodobne všetkých administrátorov a firmy, ktorí sa chcú oslobodiť od Exchange a prejsť na jednoduchšiu alternatívu. Ak už máte Parallels Desktop alebo Server, zaplatíte 399 eur za licenciu pre desať používateľov, prípadne si môžte vybrať alternatívu s integrovaným McAfee antivírusovým programom za 479 eur. K dispozícii je aj 30-dňová skúšobná verzia na stiahnutie zdarma.

Aktualizáciu na Snow Leopard si už môžu predobjednať všetci, ktorí si zakúpili počítač Apple 8. júna 2009 alebo neskôr. Aktualizácia je podľa Apple zdarma, avšak je potrebné zaplatiť za poštovné a balné 9,95 USD. Užívateľov Leoparda, ktorí si Mac kúpili pre týmto dátumom, bude stáť aktualizácia 29 dolárov pre jeden a 49 pre päť Macov. Mac Box Set obsahujúci Snow Leopard, iLife ’09 a iWork ’09 sa bude predávať za 169 dolárov, rodinná licencia bude k dispozícii 229 dolárov. Očakávaná dostupnosť je v septembri, ceny by mali byť veľmi podobné aj v EUR (cca 1:1).

V piatok sa začal vo vybraných západných krajinách predávať iPhone 3G S. Predpovede analytikov hovorili o 500 až 700 tisíc predaných kusoch za prvý víkend. AT&T a O2 však hlásia väčší záujem ako o iPhone 3G. Pôvodný iPhone dosiahol 270 000 predaných kusov za prvý víkend a 3G verzie sa predalo milión kusov počas prvého víkendu. iPhone 3G S sa predáva len v prvých ôsmich kľúčových krajinách, na Slovensko by mal prísť o mesiac.

Server iFixit stihol už tradične medzi prvými rozobrať a kvalitne nafotiť iPhone 3G S.

Aký softvér bude k dispozícii pre iPhone 3G S možno i u nás uvidíte v nasledujúcom vi­deu

komentárov
  1. dosah WiFi signálu se mi nezměnil a kolísání ukazatel taktéž

    při aktivaci mi to protestovalo proti neexistujícímu PINu

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.