Zhrnutie týždňa – online petícia za slovenčinu a češtinu v Mac OS X, Steve Jobs chce zbúrať svoj dom, Apple prepúšťal a ďalšie

 • V pondelok 27. 4. sme boli oslovení pánom Janom Koutom stojacim za petíciou o zaradenie podpory češtiny a slovenčiny do systému Mac OS X a ďalších produktov Apple. Cieľom je rozšíriť počítače Apple medzi ľudí, ktorí právom očakávajú, že budú môcť používať tieto produkty vo svojej rodnej reči, a taktiež medzi inštitúcie, kde nie je používanie iného ako oficiálneho jazyka povolené. Správu o petícii sme publikovali aj v sekcii Bleskovky a správy. Online petíciu nájdete tu.
 • Ďalšia novinka z centrály firmy Apple hovorí o poklese počtu zamestnancov o 1600 v porovnaní s minulým štvrťrokom. Jedná sa najmä o zamestnancov maloobchodných predajní, ktorí podľa Apple nie sú potrební, ak nemajú komu pomôcť. Priemer je tak 56 zamestnancov na jeden Apple Store, pričom v minulom štvrťroku to bolo 62 a presne pred rokom 58. Tieto čísla je však možné len veľmi ťažko porovnať, nakoľko sa sústavne otvárajú nové obchody a nie vždy je potreba zamestnať rovnaký počet pracovníkov. Apple nerozlišuje medzi zamestnancom na plný úväzok a  jeho ekvivalentom, kedy ekvivalent môže byť i brigádnik alebo zamestnanec na čiastočný úväzok. Celkovo teda dnes pracuje v Apple 14 000 zamestnan­cov, v predchádzajúcom štvrťroku to bolo 15 600 a  presne pred rokom iba 12 000. Pri medziročnom porovnaní sa teda stále jedná o nárast.
 • Firma Matrox tento týždeň uviedla na trh profesionálnu kartu na vytváranie H.264 HD videa pre Mac rýchlejšie ako v reálnom čase. Napríklad 20 minútové video v kvalite Blu-ray prevedie 8-jadrový Mac Pro do formátu H.264 za asi 90 minút. S touto kartou sa čas skráti na pôsobivých 18 minút. Cena by mala byť 449 eur bez DPH a  dostupná má byť už dento mesiac.
 • Steve Jobs sa už dlhší čas snaží lobovať za povolenie zbúrať svoj 84 rokov starý dom. Okrem toho, že dom má 30 izieb a 10 toaliet na 1600 metroch štvorcových, je pre historikov zaujímavý tým, že v ňom žil Daniel C. Jackling, priekopník v ťažbe medi. Dom chátra už asi desať rokov. Už v roku 2006 zamietol sudca zbúranie domu a po Jobsovom odvolaní v roku 2007 zamietol toto odvolanie aj najvyšší súd v Kalifornii. V utorok vo večerných hodinách prebehlo v tejto veci ďalšie pojednávanie, ktoré sa pred polnocou skončilo rozhodnutím o odročení pojednávania o dva týždne. Sám Jobs bol zastúpený len cez právnika – CEO by zo zdravotných dôvodov nezvládol dlhé pojednávanie. Fotky domu, stojaceho v strede 2,5 hektárového pozemku, si môžete prehliadnuť na tejtotejto stránke. Domu Steva Jobsa sme sa venovali okrajovo aj v článku o sídlach spoločností Apple, Adobe, Microsoft.

84 rokov starý dom Steva Jobsa, CEO spoločnosti Apple

 • Vo štvrtok minulého týždňa sa objavila i optimistická správa z amerického blogu ChangeWave, informujúca o zvýšení počtu ľudí plánujúcich kúpiť si nový počítač v nadchádzjúcich 90-tich dňoch. 8 % respondentov odpovedalo, že plánujú kúpiť nový laptop, pričom predchádzjúci mesiac to bolo len 6 %. Počet záujemcov o nový desktop ostáva na 4 %. 23 % z tých, ktorí plánujú nákup laptopu sa vyjadrilo, že to bude netbook. Zo všetkých záujemcov o nový počítač plánuje 29 % ľudí nákup značky Apple. Na toto zareagoval burzový analytik Mike Abramsky z RBC Capital, ktorý radikálne zvýšil cieľ hodnoty akcií Apple na tento rok – z $95 na $165 za akciu.
 • V ďalšom výskume sa iPhon-u podarilo získať všetky ocenenia okrem životnosti batérie. Štúdia ďalej ukázala, že priemerný používateľ smartphonu naň príjme a pošle 17 e-mailov dene.
 • Vývojári sa začínajú sťažovať na jednoduchosť platformy na vývoj aplikácií pre iPhone a iPod Touch. Apple už po kritike kontroluje len vhodnosť samotnej aplikácie, nie jej obsah, sú to teda paradoxne práve užívatelia aj vývojári, ktorí docielili tento stav „odpadu“ na iTunes App Store.
 • Tohotoročná konferencia WWDC 2009 bola vypredaná dvakrát rýchlejšie ako tá minuloročná. Na WWDC 2009 sa pravdepodobne predstaví nový iPhone, Mac OS X 10.6 Snow Leopard alebo MediaPad.
 • Taktiež sa možno dočkáme „iPhone Lite“ – teda ochudobnenej verzie telefónu za priaznivejšiu cenu. Spolu s týmto chýrom sa objavili opäť i informácie o tablete. Špekulácie o veľkosti tabletu sa pohybujú v rozmedzí 1,5-násobku veľkosti iPhonu až po 10 palcové zariadenie s hrúbkou ako iPhone.
 • V bleskovkách sa objavilo i porovnanie výdavkov na reklamu u firiem Microsoft a Apple. Microsoft venuje len svojmu jedinému produktu – OS Windows – toľko finančných prostriedkov, ako je celý rozpočet Apple na reklamu. Ďalej je zaujímavé sledovať i graf ukazujúci koľko prostriedkov musia firmy vynaložiť na zarobenie jediného dolára – tam vidno, že u Apple fungujú osobné odporúčania a skúsenosti ľudí.
 • Niektorí užívatelia betaverzie prehliadača Safari 4 už dávnejšie hlásili chyby s príkazom Save As…, ktoré sa dalo obísť napríklad tlačou do PDF. Teraz sa však objavil i ďalší problém nedovoľujúci spustiť xCode. Apple má však ešte stále čas odstrániť tieto chyby vo finálnej verzii.
 • Len minulý týždeň sme písali o aktualizácii Firefoxu a tento týždeň je tu ďalšia. Ak sa Vám Firefox po minulotýždňovej aktualizácii javí ako nestabilný, je táto aktualizácia práve pre Vás.
 • Užívatelia widgetu iStat Pro sa taktiež dočkali aktualizácie. Pridaná je napríklad možnosť resetovať ukazateľ preneseného množstva dát alebo zvýšená kompatibilita s tohtoročnými Macmi Pro.
 • V rebríčku najdrahších značiek sveta sa Apple umiestnil na šiestom mieste.
komentárov
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.