Zhrnutie týždňa – bájny Apple tablet na videu, trojan v QuickTime, Psystar znova aktívny, škola na Floride vyhadzuje 200 funkčných počítačov Apple, iPhone 3GS s kapacitou 8 GB a ďalšie

Mac OS X Snow Leopard v predpredajoch predbehol Windows 7. Situácia je to prinajmenšom kuriózna, keďže Windows je používaný na 9-násobne väčšom množstve počítačov ako Mac OS.

„Dal by som veľa za to mať cítenie ako Steve [Jobs]“, povedal Bill Gates pred dvoma rokmi. Teraz máte možnosť i vy porovnať obrázky na plochu pre Windows 7Snow Leopard.

Psystar začal pred mesiacom opäť rozosielať propagačné materiály, v ktorých sa okrem iného tvrdilo, že ochrana pred veriteľmi bola nutnosťou k tomu, aby sa udržali na scéne. 11. 1. 2010 sa má začať pojednávanie s Apple ohľadne výroby nelegálnych klonov. Sudca tentokrát prikázal nemožnosť vyhlásenia ochrany pred veriteľmi na nasledujúcich 6 mesiacov. Jediný spôsob ako sa môže Psystar sporu vyhnúť je tak likvidácia firmy.

Podľa Wall Street Journalu (ďalej WSJ) zasadne predstavenstvo firmy Apple v utorok, aby prejednala nahradenie odstupujúceho člena – Dr. Erica Schmidta. Odborníci z konzultačnej firmy potvrdili WSJ, že členovia predstavenstva sa menia veľmi zriedkavo.

Predaje iPhonov sa medziročne zvýšili o viac ako 500 % a podiel na trhu vzrástol o 375 % napriek tomu, že celkové predaje telefónov v čase recesie klesli o 6 %, uviedla agentúra Gartner.

Jedna základná škola na Floride sa rozhodla zbaviť viac ako 200 kusov funkčných Apple počítačov v súlade s nariadením predchádzajúceho vedúceho školstva, ktorý vyhlásil školy za „PC only“ zónu. Spomínaná škola má v inventári 140 G3 a G4 notebookov a cez 50 iMacov a eMacov. Učiteľom bolo zakázané si počítače odkúpiť, takže pravdepodobne funkčné starinky od Apple skončia na skládke.

Apple začal tento týždeň ponúkať okrem lesklého 15″ displeja i matnú úpravu pre MacBooky Pro. Čierny okraj bude nahradený strieborným a príplatok je 50 USD, u nás 45 eur.

Server Gizmodo uverejnil zaujímavý príspevok popisujúci údajný telefonát redaktora s človekom oboznámeným s novým produktom Apple. Príbeh celkom verne opisuje dotykové zariadenie s 10 palcovou obrazovkou, pripomínajúce veľký iPhone. Cena by mala byť 700 až 900 dolárov. Odôvodnenie vysokej ceny má spočívať v možnosti použiť zariadenie ako sekundárny displej k Macom, ktorý má pripomínať displeje na USB. Očakávaný dátum uvedenia na trh je podľa servera už v predvianočnom období 2009. Je však podozrivé, že dotyčný telefonujúci nevedel nič o použitom OS pre tablet, ktorý by v tejto chvíli už mal byť v pokročilej fáze vývoja.

Nový trójsky kôň sa skrýva vo videách vyžadujúcich inštaláciu aktualizácie zo súboru QuickTimeUpda­te.dmg. Ak budete vyzvaní na inštaláciu akutalizácie QuickTime, urobte tak jedine cez nástroj Software Update. Tento týždeň nevyšla žiadna aktualizácia pre QuickTime.

Kanadský operátor Rogers omylom zverejnil na svojej stránke iPhone 3GS s kapacitou 8 GB. Či sa jedná o omyl alebo o predčasne uverejnené informácie, to sa pravdepodobne dozvieme čoskoro. Avšak 8 GB verzia sa na chvíľu objavila i v porovnávacích tabuľkách a je preto pravdepodobné, že iPhone 3G bude pomaly vyradený s ponuky.

Vývojárom sa už dostala do rúk Golden Master verzia Snow Leoparda, čo môže znamenať uvedenie finálnej verzie na trh kedykoľvek behom nasledujúcich dní. Predošlé verzie Mac OS X boli uvedené posledný piatok v mesiaci, čiže najpravdepodobnejší termín je 25. 9. 2009. Teoreticky môže Apple uviesť nový OS aj 15. 9., aby mediálne prekryl uvedenie nového Zune HD.

Aktualizácie sa tento týždeň dočkali:

 • Safari 4.0.3 zvyšuje stabilitu pri prehliadaní web stránok používajúcich HTML 5 video, opravuje chybu zabraňujúcu prihlásenie do iWork.com, opravuje chybu pri ktorej sa web stránky zobrazovali nesprávne (problémy s farbami). Je dostupná pre užívateľov Mac OS X Leopard, Tiger a  Windows.
 • Aktualizácia multidotykového trackpadu 1.1 – zlepšuje použiteľnosť trackpadu cez BootCamp. Je dostupný len pre používateľov OS Windows XP a Vista.
 • Aktualizácia AirPort klienta pre MacBooky a MacBooky Pro – opravuje správanie AirPortu na niektorých MacBookoch s Mac OS 10.5.8.
 • Bezpečnostná aktualizácia 2009–004 je dostupná pre používateľov Leoparda aj Tigra, Intel aj PPC procesorov a rieši zraniteľnosť BIND DNS servera. Sťahovať ju možno zo stránky Apple s aktualizáciami.
 • Všetky vyššie spomenuté aktualizácie môžete stiahnuť aj cez nástroj Software Update.

Tento týždeň tu máme bájny iTablet na videu:

komentárov
 1. To posledne video je strasne smiesne… TO akoze kyvanie kamery a potom sa vrati do povodneho miesta bez absolutneho trasenia…. A ked uz ho mal pred sebou, nemohol to aspon otocit? Alebo pohnut kamerou? Je to fake….

  0
  0
 2. chybicka se vloudila :) “zbaviť viac ako 200 kuspv funkčných Apple ” A mohol by som poprosit autora clanku,aky zdroj pouzil na zistenie tej likvidacie macov v tej zakladnej skole? nikde som to totiz nenasiel.Dakujem

  0
  0
 3. to je ako v tom vtipe, keď rádio Jereven hlási:

  ” V Moskve rozdali 250 osobných áut” …

  na druhý deň však rádio Jereven hlási opravu:
  – takže nie v Moskve, ale v Minsku
  – nie 250, ale 5000
  – nie osobných áut, ale bicykov
  – a nie “rozdali”, ale “rozkradli” … :)

  0
  0
 4. Pocitace z floridske skoly z vetsiny nejspise na skladce neskonci. Ucitelum NEBYLO zakazano si pocitace odkoupit, pouze je nesmi dostat s OS. Mnoho z tech stroju take pujde do rodin. Staci si precist vyse odkazovany clanek na Cult of Mac a nejen hltat bulvarni nadpisy… ;)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.