Tip: Citlivosť senzora okolitého osvetlenia pre LCD displej na Apple MacBook (Pro) unibody

Ak už vlastníte jeden z nových hliníkovych notebookov Apple MacBook/Apple MacBook Pro uvedených v októbri minulého roka, pravdepodobne ste si všimli zvláštnosť v podobe dynamicky sa meniaceho podsvietenia LED displeja. Senzor okolitého svetla je integrovaný aj v predošlej generácii MacBookov a tiež v iPhone. Jeho úlohou je zdetekovať meniace sa svetelné podmienky v teréne, a podľa toho prispôsobiť silu podsvietenia displeja. V silných svetelných podmienkach (slnko) je nutné nastaviť jas väčšinou na maximum, pričom v tomto prípade majú v exteriéroch lesklé displeje výhodu, keďže svetlo odrážajú (nepohlcujú ho ako matné). Naopak v interiéri potrebujete väčšinou jas nastaviť pri dlhodobej práci na 30 až 50 % kvôli zraku aj komfortu.

Nastavenie posúvnika v sekcii Displays určuje maximálnu úroveň jasu, ktorá môže byť pri automatickom regulovaní systémom nastavená (samozrejme za podmienky, že túto funkciu máte aktivovanú).

Problém u nových unibody MacBookov je citlivosť tohto senzora okolitého svetla. Aj v bežnom domácom prostredí sa pri zapnutom interiérovom svetle stačí pred notebookom trochu pohnúť z uhla snímania senzora, a spozorujete plynulé zvýšenie jasu. Môžete to spozorovať aj pri zmene uhla naklonenia displeja, pri malom natočení notebooku, alebo ak sa za vás postaví ďalšia osoba. Senzor je umiestnený naľavo od snímača kamery iSight. Pre skúšku funkčnosti položte prst na túto časť rámu displeja – displej sa stmaví.

Napriek tomu, že táto regulácia a citlivosť pôsobí ako užitočná funkcia, väčšinu užívateľov len znervózňuje a neprináša požadovaný efekt. Ak vám teda „divoké“ a nechcené zmeny jasu prekážajú, jednoducho deaktivujte príslušnú položku v nastaveniach (screenshot dole), minimálne dovtedy, pokiaľ Apple nevydá softwarovú aktualizáciu znižujúcu citlivosť senzora (napr. v 10.5.7), ak niekedy vôbec.

 

System Preferences → Displays

komentárov
  1. Funkci jsem deaktivoval priblizne po dvou hodinach prace s MB, protoze me to desne iritovalo :) Ani jsem nezkoumal, kde je presne problem, ale ten jas to proste nemenilo, tak jak jsem potreboval ja.

  2. zo zaciatku som bol z toho nesvoj, ale po par dnoch som si zvykol. Dnes to beriem ako samozrejmost a vyhovuje mi to. Obcas si samozrejme trocha doregulujem jas, ale je to podstatne menej, ako keby som to mal robit vzdy rucne. Treba si na to ale zvyknut. Tuto vlastnost hodnotim pozitivne.

  3. na powerbookg4 som mal tuto funkciu vypnutu… Vadilo mi to, jas skakal z jednej urovne do druhej moc prudko. Na macbook pro som si to vsak nechal zapnute, lebo jas sa meni plynulo a vacsinou mi uroven jasu vyhovuje, sem tam samozrejme upravujem manualne a ked idem robiit design, tak vypinam uplne.
    Hodnotim teda funkciu pozitivne ale naozaj by bolo lepsie senzor umiestnit pri klb monitoru a tela ako to bolo predtym, lebo niekedy sa to naozaj trochu meni , ked sa uhnem.

  4. Já mám starší model MBP, ten má senzory dva, jsou schované pod mřížkami reproduktorů a fungují bez problémů, citlivost se mi zdá v pohodě (display nereaguje na zakrytí jen jednoho senzoru). Nemůžu to ale porovnat s novými MacBooky.

  5. „Senzor okolitého svetla je integrovaný aj v predošlej generácii MacBookov…“
    Pouze v MacBoocích Pro. V plastových MacBoocích bohužel není.

  6. “Senzor okolitého svetla je integrovaný aj v predošlej generácii MacBookov…” je teda možné automatickú reguláciu jasu využiť aj pri predošlej generácií MB?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

YouTube opäť sprístupnil funkciu Obraz v obraze (+ návod)

Možnosť sledovať videá v zmenšenom náhľade paralelne s inou činnosťou na vašom zariadení bola jednou z noviniek nového iOS. YouTube však funkciu limitoval Premium účtom. Našťastie to už neplatí a my prinášame postup ako sledovať videá z YouTube v tomto režime.