Recenzia: Mac OS X Snow Leopard, rýchla a doladená virtuálna šelma

Nový operačný systém Mac OS X Snow Leopard sme testovali už od jeho prvých betaverzií až po posledný takzvaný Golden Master (oficiálna predajná verzia), vďaka čomu sme mohli získať dôležité poznatky s miernym predstihom. Mnohé dostupné informácie sme avizovali už vopred, ako napr. minimálne požiadavky, často kladené otázkypodporu OpenCL spomedzi súčasne používaných grafických kariet na Intel Macoch. Stojí ale Snow Leopard v cene 29 eur (750 Kč) za to? To sa dozviede v nasledujúcej recenzii.

Inštalácia

Inštalácie systému Mac OS X sú každou novou verziou jednoduchšie. Na inštaláciu Snow Leoparda stačí DVD zasunúť do mechaniky a spustiť inštalátor, pričom prebehne obyčajný upgrade. Ak počítač reštartujete a podržíte klávesu C (bootovanie z optickej mechaniky), dostanete sa do samostatného, pokročilejšieho inštalátora. Ten sa oproti jednoduchému Leopardovi ešte zjednodušil tým, že vypustil jeden dialóg a tlačidlo Customize bolo osadené do prvého okna. Na úkor toho bolo vypustené tlačidlo Options a tým pádom možnosti Upgrade Mac OS X, Archive and InstallErase and Install. Kým 90 % užívateľov tieto zmeny ani nepostrehne, skúseným „Macistom“, administrátorom a servisným technikom chýbajúce možnosti môžu spôsobiť vrásky na tvári. Detekcia totiž funguje automaticky – pokiaľ máte na disku Tigra alebo Leoparda, vykoná sa upgrade na Snow Leopard. Pokiaľ na disku žiadny systém nemáte, existujúce dáta sa zachovajú a vykoná sa čistá inštalácia. Možnosť čistej inštalácie je k dispozícii aj v prípade, že sa už na disku nachádza Tiger alebo Leopard, avšak partíciu je predtým nutné ručne naformátovať cez Disk Utility. Tá je spolu s ostatnými systémovými nástrojmi ako Terminal, System Profiler a Network Utility stále dostupná z menu na rovnakom mieste ako predtým.

tlačidla Customize nastavíte, ktoré doplnkové (optional) súčasti sa majú alebo nemajú so systémom nainštalovať. V Leopardovi zaberal základný systém 6 GB a ostatné balíky, čiže ovládače pre tlačiarne, lokalizácie, X11 a dodatočné exotické fonty dokopy ďalších 6. Predvolená inštácia zahŕňala všetky, čiže plná inštalácia zabrala na disku skoro 12 GB. Apple ohlasíl, že Snow Leopard bude zaberať až o 7 GB menej miesta a je to v podstate pravda. Nevyhnutný základ systému má 4,2 GB (SI), jazykové preklady sa záhadne zmenšili z necelých 2 GB na 1 GB (SI). Podpora pre tlačiarne sa zmenšila z 3,4 GB na 940 MB (SI) až 1240 MB (SI) podľa toho, či chcete inštalovať len ovládače pre obľúbené tlačiarne, alebo všetky známe a podporované. Rosetta na spúštanie PowerPC aplikácii, X11 na spúštanie nepodarených linuxových portov a starší QuickTime 7 ako doplnok k QuickTime X majú spolu 110 MB (SI). Nenechajte sa zmiasť, pri inštalácii budú zobrazovať jednotlivé balíky odhadom viac gigabajtov ako je uvedené vyššie, je to preto, že dané miesto potrebujú na svoje rozbalenie z archívu, potom ho však uvoľnia.

Ako Apple získal miesto navyše? V prvom rade vynechaním PowerPC binárok, keďže Snow Leopard nepodporuje túto platformu, jeho aplikácie nemusia obsahovať dva kódy pre dve platformy. Na druhej strane však obsahujú 32 aj 64-bitovú kópiu každej aplikácie, kvôli 32-bitovým Core Solo a Core Duo Macom z roku 2006. Inštaláciu sprevádza nové vylepšené pozadie Aurora a rovnaké úvodné video ako z Mac OS X 10.5.

Footprint nového systému  

Naľavo aplikácia Mail z Leoparda, napravo Mail v Snow Leopardovi.

Rýchlosť

Najpodstatnejším vylepšením Snow Leoparda je to, že bol kompletne prečistený, zoptimalizovaný a veľká časť jeho kódu bola prepísaná. Funkčne aj dizajnovo zostáva takmer rovnaký ako predchodca, v žiadnom prípade neočakávajte dizajnové zmeny ako pri upgrade z Tigra na Leoparda. Tomu zodpovedá aj cena, prepísané základy a nové technológie mu však dávajú do budúcna veľké výhody a potenciál, celkom znamenité rýchlostné zlepšenie však pocítite hneď. Od štartu až po vypnutie, celý systém reaguje rýchlejšie. Rýchlejšie je spúšťanie vsatavaných aplikácii aj bežné úkony, ktoré v nich vykonávate. Rýchlejšie sú systémové animácie, ako napríklad otváranie Stacks. Rôzni užívatelia zaznamenajú po inštalácii rôzne nárasty výkonu, záleží na tom, či Váš Mac obsahuje procesor s podporou 64-bit inštrukcií (Core 2 Duo a Intel Xeon) a tiež na type inštalácie (čistá inštalácia prináša aspoň na istý čas väčšie zrýchlenie). Za seba môžem povedať, že som si pred takmer dvoma rokmi v čase uvedenia Leoparda len ťažko vedel predstaviť niečo rýchlejšie ako je práve Leopard, no Snow Leopard ma skutočne milo prekvapil. Microsoft zvolil podobnú stratégiu a snežnému leopardovi „dýcha na krk“ práve Windows 7, ktorý z hľadiska rýchlosti taktiež získava veľmi pozitívne ohlasy.

Už Mac OS X Tiger z roku 2005 obsahoval podporu pre spúštanie 64-bitových procesov, avšak iba „komandlajnových“ použiteľných v Terminale — inak povedané bez grafického rozhrania. So systémom Leopard pribudla 64-bitová podpora pre grafické aplikácie napísané v Cocoa API, avšak samotné zabudované aplikácie od Apple aj kernel zostali 32-bitové. V Snow Leopardovi sú už do 64-bitu prepísané takmer všetky základné aplikácie (s výnimkou iTunes, Front Rowu, DVD Playeru a utility Grapher) a obsahuje aj 64-bitový kernel. Z dôvodov kompatibility s ovládačmi však zatiaľ systém štartuje vo východzom nastavení do 32-bitového kernelu, stále však môže spúšťať a využívať väčšinu výhod 64-bitových aplikácii. Aplikácie z iLife a iWork sa po update na SL 64-bitovými samozrejme zázračne nestanú, update môžeme pravdepodobne očakávať v prvej polovici budúceho roka.

Grand Cental Dispatch, alebo skrátene GCD, rieši prerozdeľovanie vlákien medzi procesorové jadrá, čim umožňuje plné využitie potenciálu viacjadrového procesora. Keď vývojári rátajú s GCD pri tvorbe svojich aplikácii, nemusia byť vlákna spracovávané priamo aplikáciou, ale operačným systémom. Ten by mal vedieť zdroje prerozdeliť efektívnejšie a dynamicky podľa danej situácie. Vývojári túto technologickú novinku určite privítajú, keďže rozdeľovanie vlákien medzi procesorové jadrá a synchronizácia medzi nimi vyžaduje extrémne znalosti a skúsenosti. Z marketingového hľadiska teda GCD hovorí veľa, avšak až vývojári budú musieť časom potvrdiť a zhodnotiť, aka je reálna situácia v praxi.

Technológia OpenCL zase procesor odľahčuje úplne — presúvaním bežných výpočtov na grafickú kartu. Aj v tomto prípade je to vylepšenie, ktoré pocítime až v čase, keď technológiu OpenCL do svojich aplikácii zakomponujú developeri. Podľa aktuálnych informácií sa zdá, že ani sám Apple ešte OpenCL nepoužil v žiadnej svojej aplikácii.

Apple implementoval Grand Central Dispatch a OpenCL s víziou rýchlejšieho a bezbolestnejšieho technologického napredovania. Či papierové výhody zaznejú aj „naživo“ v aplikáciach, to ukáže až čas a vývojári.

QuckTime X

Technológia QuickTime je dnes veľmi komplexný balík služieb na prehrávanie multimédií. Nie je to len prehrávač — takmer každá aplikácia pracuje s knižnicami QuickTime-u. Od vzniku tejto technológie uplynulo veľa rokov a postupným vývojom naberal množstvo kódu, ktorý síce pridával funkčnosť, ale systém v konečnom dôsledku spomalil. Od uvedenia v roku 1991 bol dramatickejšie zmenený až vo verzii 7 uvedenej pri príchode Mac OS X 10.4. Vtedy pridal podporu pre nové kodeky, Core Graphic, Core Audio, Core Video a Quartz Composer animácie, stále však bola potrebná rozsiahla modernizácia. (Maroš Meszároš, MacBlog.sk, 8. júl 2008)

A tak prišiel QuickTime X, od základu prepísaný pre efektívnejšiu podporu moderných kodekov a formátov. Prehrávanie Applom favorizovaného kodeku H264 je dokonca akcelerované grafickou kartou, a tak nový QuickTime nemusí vyťažovať takmer žiadne zdroje procesora. Žiaľ, pod modernými kodekmi treba chápať kodeky, ktoré za moderné považuje Apple, nie všetky dnes rozšírené formáty. Podpora pre Matrosku, FLV, DivX či Xvid stále chýba (Xvid a DivX však listuje Apple na svojich stránkach ako doplnkové kodeky na stiahnutie), čiže uvádzané informácie by sa dali klasifikovať skôr ako marketingové „reči“. Pri riešení problémov s formátmi a kodekmi sme si už zvykli spoliehať sa na balík kodekov Perian, ktorý bude nutnosťou aj nadaľej.

Mnohých však viac ako základné kamene zaujíma prehrávač, QuickTime Player X, jeho rozhranie a možnosti. Ten zaznamenal skutočne radikálne zmeny vo vzhľade, do popredia dáva prehrávaný obsah a viditeľné ovládacie prvky znižuje na absolútne minimum — nemá žiadne, dokonca nezobrazuje ani záhlavie okna. Prvky sa objavia, až keď nad videom prídete myšou, po odídení zase zmiznú. Ovládanie sa veľmi podobá na Quick Look, predsalen však umožňuje zopár zaujímavých trikov.

QuickTime X Player QuickTime X Player

QuickTime X Player Video môžete trimovať, čiže osekávať zo začiatku a konca v rovnakom štýle ako na iPhone 3GS. Video môžete dvoma kliknutiami poslať do iTunes, MobileMe Gallery alebo na YouTube. K možnostiam nahrať zvuk z mikrofónu a video z iSight alebo inej kamery pribudla aj možnosť zachytiť video z obrazovky. Túto funkciu doteraz plnili len relatívne drahé aplikácie. Aj keď funkcia snímania obrazovky v QuickTime Playeri X neposkytuje žiadne pokročilé možnosti, v prípade vykonania postprocessingu v inom pokročilom programe Vám bude QTPX bohato na tento úkon postačovať. Všetky tieto funkcie sú dostupné zo základnej verzie — žiadna Pro už totiž neexistuje.

Mnoho funkcií, ktoré boli predtým dostupné cez QuickTime Player Pro 7 už v novom QuickTime Player X neexistujú. Nemôžete video označovať, kopírovať a odstraňovať, možnosti exportu boli obmedzené na hŕstku vybraných presetov. Tí, ktorí využívali pokročilé možnosti QuickTimu si môžu stále z inštalačného disku nainštalovať aj QuickTime 7. Pokiaľ máte zaregistrovaný QuickTime Pro 7 a vykonáte upgrade na Snow Leopard, zostanú vám automaticky obidva prehrávače.

QuickTime X Player

Vylepšené Stacks a Exposé

Funkcie Stacks a Exposé sú veľmi často radené za charakteristické pre systém Mac OS. Snow Leopard ich posúva ďalej, pre niektorých možno až príliš ďaleko.

Stacks získali možnosť prechádzania do podpriečinkov. Keď sa v zložke, ktorú uložíte do Docku nachádza ďalšia, po kliknutí na ňu sa zobrazí jej obsah priamo v Stacku, nie v novom okne Findera. Naspäť sa môžete dostať tlačidlom v ľavom hornom rohu Stacku. Pokiaľ je v Stacku, ktorý ste práve otvorili priveľa súborov, môžete sa v nich pohybovať skrolovaním.

Stacks Stacks

Exposé postihli výraznejšie zmeny. V Mac OS X 10.3 až 10.5 sa pri vyvolaní tejto funkcie všetky otvorené okna rozhádzali po obrazovke bez nejakého striktného pravidla (odhadovaný ideál podľa algoritmu). V Snow Leopardovi sa však zoradia do pravidelnej mriežky, jasne rozlíšiteľné a identifikovateľné názvom, ktorý sa teraz zobrazuje pod každým oknom. Má to však aj nevýhodu — každé okno, či už je to maličká paleta alebo webový prehliadač cez celú obrazovku, získa v novom Exposé rovnaký priestor, a teda veľké okná budú zmenšené a malé oproti ním zväčšené. Ak ste ste boli zvyknutí na staré Exposé, nové proporčné zobrazenie Vás asi bude miasť.

Exposé Exposé

Výzor a dizajn

Veľa užívateľov očakávalo od Snow Leoparda kompletne prerobené grafické rozhranie (takzvané „marble“), no nestalo sa tak. Zrejme žiadne dve verzie Mac OS X-u sa na seba nepodobajú tak ako Snow Leopard na Leoparda. Sú tak podobné, že po doinštalovaní a naštartovaní 10.6 ani nezistíte, že vôbec nejaký upgrade prebehol. Aj keď v obliasti dizajnových zmien sa názory líšia, myslím, že pokiaľ rozhraniu nič nechýba, prerábanie vedie skôr k sklamaniu a chaosu ako k pozitívam (viď Exposé). A skutočne, aj keď vás Snow Leopard svojím výzorom len ťažko prekvapí, ani Vás nesklame. Mnohých sklamal práve Leopard, keď priniesol sklenený Dock a priehľadné prvky.

Predsalen, zopár drobných grafických zmien systém obsahuje. V prvom rade, všetky kontextové menu, ktoré sa vysúvajú z Docku nabrali jednotný tmavý vzhľad, aký sme mali doteraz možnosť vidieť len v Grid view pre Stacks. Či už sa jedná o pravý klik na ikonu alebo list-view Stacku, ovjaví sa biele písmo na tmavej polopriehľadnej ploche, ktorá bluruje obraz pod sebou v štýle Windows Vista Aero. Nie je to závratná zmena, no vzhľad Docku a všetkých jeho menu je vďaka zmene opäť o niečo uniformnejší.

Užívateľské rozhranie

Druhá, ešte menšia zmena, ktorú pravdepodobne nezaregistrujete ani po mesiacoch používania je drobná úprava výzoru aqua elemntov. Sú o niečo matnejšie a mäkkšie, no z diaľky neroroznateľné.

Užívateľské rozhranie

Východzie pozadie pri čistej inštalácii je nová Snow Leopard Aurora, ktorá sa má ponášať na starú Suroru a pritom pôsobiť čerstvo, rýchlo a vylepšene, tak ako celý systém oproti svojmu predchodcovi. Vo výsledku však grafici pridali viac kontrastu ako bolo treba a pozadie tak pôsobí možno až príliš agresívne a nepríjemne. Pekná symbolika tak išla preč z môjho pozadia pár minút po inštalácii. Naštastie, v takomto prípade si je skutočne z čoho vyberať, už pred časom sme vás informovali, že so systémom prichádzajú desiatky nových pozadí. Sú medzi nimi scény z prírody, umelecké fotky kvetín, čiernobiele krajinky a pribudli aj dve nové kategórie s názvami Art (umenie) a Patterns (vzorky). Prvé obsahuje kvalitné skeny umenia 19. storočia, medzi ktorými nájdete najznámejšie diela Moneta, Seurata, Degasa či známu japonskú Veľkú Vlnu. Ak ste sledovali dianie pri betaverziách, vedzte, že vo finálnej sa už nenachádzajú toľko kritizované graffiti a rovnako ani Hviezdna Noc od Vincenta van Gogha. V kategórii Patterns sa nachádzajú dva jednoduché obrázky (oproti piatim v predposlednej betaverzii). Najkrajšie kúsky sa zrejme nachádzajú pod záložkou Nature, kde nájdete aj snežného leoparda z krabice systému, či rôzne zimne ladené scenérie. Ak s ponukou nie ste spokojní, môžete si samozrejme nastaviť vlastné pozadie. Pre zaujímavosť, fotografiu snežného leoparda môžete nájsť v predaji aj na známej fotobanke Corbis, grafici v Apple však retušou pôvodnú fotografiu výrazne posunuli do iného rozmeru.

Pozadie Pozadie
Pozadie Pozadie
Pozadie Pozadie

Drobné vylepšenia a zmeny, ktoré ešte nepoznáte

Symbol and text substitutions

Nový OS obsahuje prispôsobiteľnú funkciu nahrázdania slov. Je prednastavený tak, aby nahrádzal skratky ako ©, ®, TM či c/o znakmi © ® ™ ℅. Ďalej si môžete nastaviť vlastné skratky, aby napríklad euro bolo automaticky nahradzované znakom €, mail na janko@email.sk alebo adresa na vašu kompletnú adresu. Aj keď túto funkciu ponúkalo mnoho aplikácii ako napríklad Typinator či TextExpander už dávno, je určite príjemné, že si našla cestu priamo do operačného systému. Žiadna aplikácia tretej strany tak kvôli týmto základným funkciam nemusí bežať na pozadí.

Symbol and text substitutions

Transformations

Pre užívateľov často pracujúcich s textom pribudla ešte jedna zaujímavá funkcia s názvom Transformations. Tá umožňuje označený text zmeniť na lowercase, UPPERCASE alebo Capitalize. Chýba možnosť, ktorá by dovolila zmeniť veľkosť tak, aby bolo na začiatku vety vždy veľké písmeno, kým ostatné zostanú malé. Funkcia je dostupná v obmedzenom počte aplikácií — prakticky len TextEdit a Mail.

Services

Táto unikátna funkcia nebola nikdy veľmi používaná kvôli jednému nedostatku — neprehľadnosti. So Snow Leopardom sú Services výrazne reorganizované, čo by im mohlo pomôcť. V prvom rade, jednotlivé služby sú popísané zrozumiteľnejšie a majú pri sebe ľahko rozlíšiteľnú ikonu, nie sú už viac rozdelené do podkategórii, ktoré je treba rozrolovať. Čo je najdôležitejšie — zobrazujú sa len tie služby, ktoré sa dajú v tej-ktorej aplikácii použiť. Apple na svojej stránke propaguje, že Services sú v Snow Leopardovi dostupné aj cez kontextuálne menu (pravý klik), ziatiaľ to však tak nie je, aspoň nie na každom stroji.

Services

Organizácia klávesových skratiek

Reorganízacia sa dotkla aj panelu klávesových skratiek v System Preferences. Skratky sú zoradené podľa kategórií ako Exposé & Spaces, Front Row alebo Screen Shots. Všetko je teraz oveľa prístupnejšie aj pre začínajúceho užívateľa a pribudlo aj mnoho nových možností, napríklad nastavenie vlastných klávesových skratiek na prepínanie sa do konkretných plôch (Spaces), zobrazenie práve označenej adresy v texte pomocou maps.google.com, pripojenie práve zvoleného súboru do attachmentu nového e-mailu a mnoho ďalších skvelých vychytávok. Skratky na položky menu akýchkoľvek zvolených aplikácií si môžete pridávať podľa ľubovôle, avšak jednoduchšie ako v Leopardovi. Je trochu škoda, že podobné vymoženosti si nenašli miesto aj v konfigurácii myši. Pre definovanie funkcií na myšiach ako Logitech či Microsoft musíte inštalovať ich vlastné ovládače len kvôli namapovaniu elementárnych operácií ako Back či Forward.

Organizácia klávesových skratiek

Safari

Ako Apple ohlásil na tohtoročnom WWDC, Mac OS X 10.6 obsahuje v základe rovnaké Safari 4 ako na Tigrovi, Leopardovi a Windowse, no zopár malých výhod z novej architektúry vyťaží ako bonus. Aplikácia je prirodzene plne 64-bitová vrátane JavaScript enginu. Safari sa zdá byť rýchlejšie hlavne pri štartovaní a užívateľskej interakcii, JavaScript bol v našich hrubých testoch rýchlejší o 39,6 %, čo je určite príjemné. Browser disponuje funkciou sandboxovania pluginov, čo znamená, že Flash, Java alebo Silverlight bežia v samostatných vlastných procesoch, a tým pádom ich pád nemôže ohroziť stabilitu samotného Safari. Podobne ako Top Sites, aj táto funkcia bola už pred časom predstavená v prehliadači Google Chrome a Apple sa výrazne inšpiroval. Narozdiel od Chromu, Safari taby do jednotlivých procesov nerozdeľuje, jedna záložka môže kvôli JavaScriptu zhodiť celý prehliadač.

Gigabajty, nie gibibajty

Nový systém meria dáta podľa Medzinárodnej sústavy jednotiek (SI), nie v zaužívanom informatickom hľadisku. Jeden kilobajt je na Snow Leopardovi označenie pre 1000 bajtov, nie 1024 (210). Megabajt je 1 000 000 bajtov, nie 1 048 576 (220). 1 GB je 1 000 000 000 a nie 1 073 741 824 b­ajtov (230). Napriek tomu, že mnohí si myslia opak, toto je korektné označenie, veľkosti v mocninách dvojky sa používajú dodnes len preto, lebo v osemdesiatych rokoch si pri určovaní kapacity programátori zjednodušili prácu. Nové zobrazovanie a meranie je jednoduchšie pre bežného užívateľa, keďže disk, ktorý ako 500 GB označujú výrobcovia, sa zobrazí ako 500 GB (a nie 465) aj v operačnom systéme. Zo začiatku z tejto zmeny môžu vzniknúť isté problémy alebo nedorozumiena. Napríklad ak Vám niekto pošle z Windows (alebo staršieho Mac OS X) súbor, ktorý má podľa tvrdenia odosielateľa veľkosť 120 MB, bude mať zrazu v Snow Leopardovi „až“ 126.

Gigabajty, nie gibibajty  

Naľavo spôsob akým vidí disk Snow Leopard, napravo Snow Leopard.

Spoľahlivejší eject

Záhadne znejúca funkcia má jeden hlavný dôsledok: keď sa snažíte vysunúť disk na jednom z predchádzajúcich Mac OS X a nejaký program ho práve používa, systém zahlási, že disk je používaný a nemôžete médium odpojiť. Kým prídete na to, ktorá aplikácia ho používa (častokrát je to aplikácia, v ktorej bol len v minulosti otvorený jeden jeho dokument) zistíte, že by bolo rýchlejšie reštartovať počítač alebo riskovať možnú stratu dát fyzickým odpojením. Snow Leopard Vám v takomto prípade vždy povie, ktorá aplikácia má daný disk otvorený a problém teda môžete rýchlo odstrániť. Platí to pre image súbory typu DMG, externé disky a fyzické médiá v optickej mechanike.

Eject

Čo v Snow Leopardovi nie je?

Slovenčina a čeština

Ak ste sa konečne tešili na systém lokalizovaný do rodného jazyka, musíme Vás sklamať. Snow Leopard slovenčinu ani češtinu neobsahuje a tieto jazyky budú oficiálne dostupné najskôr v systéme 10.7. Dovolíme si citovať stránky petície za lokalizáciu, kde bol zverejnený úryvok z listu, ktorým na tieto snahy reagoval generálny manažer spoločnosti SDS, Norbert Meszároš.

Mozem vas uistit, ze moje usilie o zaradenie slovenciny pre MacOSX uz vrcholilo minuly rok v maji, kedy sme dostali uistenie z Cupertina, ze nas jazyk je zaradeny do tier 2 spolu s polstinou a rustinou. Rozhodnutie vedenie Apple Inc. vsak toto zmenilo a zaradilo cestinu a slovencinu/ August 08/ do tier 3 – s vyhladom 2–3 roky na zaradenie – co bolo pre nas neprijemnym sklamanim -/ uz nam bezal lokalizacny tim v oboch republikach velmi dobre/.

ZFS súborový systém

Súborový system ZFS mal byť zaradený už do systému 10.5, plány však boli zrušené tesne pred dokončením a ZFS bol odsunutý do Snow Leoparda. Nakoniec bol však stiahnutý aj z neho, podpora je dostupná len pre čítanie.

ImageBoot

Táto funkcia, ktorá nebola nikdy oficiálne ohlásená by umožňovala Macu bootovať z obrazov disku uložených na sekundárnej partícii. Na jednom počítači by ste teda mohli mať desiatky testovacích systémov bez zbytočného partíciovania. O údajnej funkcii informoval AppleInsider a tešilo sa na ňu veľa pokročilých užívateľov. Apple neuvádza o ImageBoot žiadne informácie, oficiálne táto podpora neexistuje.

Marble (rozhranie)

Podobne ako ImageBoot, aj Marble je len mýtom. V januári tohto roka vyslovil dohad o úplne novom, tmavom rozraní John Gruber, odvtedy sa Marble drží medzi najdiskutovanejšími témami Apple internetu.

Kompatibilita

S každým novým operačným systémom vzniknú otázky týkajúce sa kompatibility ako „bude mi fungovať program xyz so Snow Leopardom?“, alebo „bude mi na Snow Leopardovi fungovať moja tlačiareň?“. Čo sa týka programov, drvivá väčšina programov funguje bez problémov. Nikoho neprekvapí, že Apple sa postaral o svoje aplikácie z balíkov iLife a iWork, ktoré fungujú ako hodinky, aj keď sú stále iba 32-bitové. Rovnako by mali fungovať profesionálne balíky Final Cut Studio a Logic Studio, aj keď tie sme zatiaľ netestovali. Microsoft Office 2008 funguje bez problémov, voľný OpenOffice tiež. Ak používate NeoOffice, je všetko v poriadku, no treba sa uistiť, že máte nie len poslednú verziu, ale aj posledný patch, inák zaznamenáte pád ihneď po štarte.

Adobe CS4 je pod Snow Leopardom plne podporovaný. Aj keď Adobe sklamalo vyhlásením, že dva roky starý CS3 nebudú podporovať, v našich testoch fungoval dobre aj ten. Niektorí užívatelia hlásia drobné chyby v Dreamweaveri a Photoshope, ktoré sa mi osobne nepodarilo zreprodukovať, no na bugy v Adobe softvéri je zrejme už každý zvyknutý. Adobe CS2, ktorý je PowerPC-only a tým pádom beží cez Rosettu, nefungoval na Inteloch spoľahlivo nikdy.

Obľúbené freewary ako Adium, VLC, Handbrake a Smultron fungujú dobre, vážny problém má len FTP klient Cyberduck, ktorý spadne ihneď pri štarte, toto bude riešiť Cyberduck 3.3, ktorý je momentálne v beta štádiu. Transmit, Coda, Espresso, rovnako ako alternatívne browsery ako Firefox, Opera či Camino fungujú tiež bez problémov. Problémy má mnoho systémových utilít, napríklad OnyX, Cocktail, clamAV alebo DiskWarrior. Je to prirodzené, pretože tieto aplikácie musia byť dokonale vyladené pre systém a problémy im môže spôsobiť každá zmena. Funkčný update však určite uvidíme v najbližších dňoch alebo týždnoch.

Podobne sú na tom pluginy rozšírenia, či už systémové alebo rozšírenia zabudovaných programov. iStat a MainMenu nefungujú vôbec, Perian s Growlom čiastočne. Rozšírenie Chax do iChatu ako aj väčšina pluginov do Mailu nefungujú, takisto obľúbené rozšírenia do Safari: Inquistor, Safari AdBlock, Safari Block a SafariStand. Aj tu môžeme očakávať aktualizácie v krátkom čase, niektoré sa dajú dočasne rozbehať prepnutím Safari do 32-bitového režimu (cez Get Info na ikonu Safari.app). 1Password vo verzii 2 s novým Safari nespolupracuje a firma Agile Web Solutions sa ho nechystá pod týmto systémom podporovať, podporovaná bude len nová verzia 1Password 3, ktorá výjde ako platený upgrade. 1Password 3 beta si môžete zvýhodnene zakúpiť už teraz (funguje korektne), finálnu verziu získate neskôr automaticky.

O ovládače na tlačiarne, TV tunery a iné USB periférie sa starať nemusíte. Keďže systém štartuje v základnom nastavení do 32-bitového kernelu, všetky rozšírenia funkčné v Leopardovi by mali fungovať aj v Snow Leopardovi. Pokiaľ ho naštartujete do 64-bitového kernelu, väčšina ovládačov tretích strán fungovať prestane.

V čase písania tohto článku môžeme vyzdvihnúť zatiaľ dve veľmi obľúbené nekompatibilné zariadenia: tlačiarne HP LaserJet zo série P1000 zatiaľ nemajú žiadne kompatibilné ovládače a Snow Leopard ich štandardne taktiež nepodopruje. Inžinieri z HP už veľmi aktívne pracujú na aktualizácii a ovládače sa môžu objaviť každú chvíľu. Podobne je na tom celkom určite aj Canon, Epson či Xerox. Sledujte pravidelne Software Update priamo v Mac OS X Snow Leopard, aktualizované ovládače pre tlačiarne budete mať k dispozícii priamo tam. Druhým nefunkčným ovládačom je Logitech Control Center 3.0 pre myši a klávesnice Logitech, údajne ale stačí vytvoriť kópiu Expose.app z Utilities priamo do Applications pre plnú funkčnosť mapovania tlačidiel.

Kúpiť, alebo počkať?

Jadrové vylepšenia v Snow Leopardovi sú výrazné, a to už aj teraz, keď výrobcovia tretích strán ešte nezakomponovali GCD a OpenCL do svojich aplikácií. Síce Snow Leopard neponúka toľko viditeľných noviniek ako jeho predchodca, no dva roky vývoja boli využité rozumne. Drobné vychytávky okrem vyššie spomenutých nájdete na každom kroku po celom systéme, od doladenia farebnosti ikon na gammu 2.2, cez bežný lepší copywriting v preferenciách až po pridané maličkosti vo Finderi. Firemní zákazníci nemajú o čom uvažovať – kompletná podpora pre Exchange v Mail, iCal a Address Book je samostatným dôvodom na kúpu. Za cenu 29 € (49 € pre rodinnú licenciu) je Snow Leopard určite skvelou kúpou pre každého, kto sa o svoj počítač zaujíma natoľko, že si prečítal recenziu na operačný systém. Nič sa však nestane, ak počkáte pár týždňov na dotiahnutie kompatibility niektorých aplikácií tretích strán.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend