Recenzia: iPod nano 4. generácie (8GB, orange)

Prehrávače iPod nano sú a pravdepodobne ešte dlho budú patriť medzi najobľúbenejšie produkty od Apple, medzi rodinkou iPodov ani nehovoriac. Štvrtá generácia iPodov nano sa na rozdiel od tej predošlej vrátila k celkom pôvodným proporciám a mnohí sa iste potešili, keď „fatty“ verzie vymizli z trhu.

Aj tento raz iPody nano dominujú tenkosťou, k ostatným produktom sa priblížili ich celkovým zakrivením tela a novinkou, ktorú si „zapožičali“ od iPhoneov a iPodov touch, je akcelerometer. Práve ten je dôležitým znakom, ktorý si obľúbite pri novej generácii v priebehu niekoľkých minút hneď, ako ho dostanete do rúk.

O ďalších plusoch, mínusoch a detailoch so dozviete v pokračovaní článku.

Rozbaľovanie a obsah krabice

Balenie iPodu nano je aj tentokrát už klasicky v plastovej škatuľke úsporných rozmerov. iPod je zasadený medzi dvoma plastovými platničkami, pod ním sa prirodzene nachádza ostatný obsah balenia – biele slúchadlá, Universal Dock adaptér a USB konektor na nabíjanie a synchronizáciu s iTunes, Quick Start návod (slovenskú resp. českú verziu by ste mali dostať pri kúpe priamo v predajni) a dve samolepky loga Apple.

Vzhľad, technické parametre a displej

Ako som už spomenula o pár riadkov vyššie, iPod nano sa vrátil k pôvodnému dizajnu 1. a 2. generácie a opäť je vysoký a „fit“ narozdiel od 3. generácie prezývanej „fatty“. Práve na tú si mnoho fanúšikov iPodov nevedelo zvyknúť a hovorilo o nej ako o škaredých iPodoch žiadajúc predošlý „uhladený“ vzhľad. Aj keď ja som si na tučné iPody celkom zvykla, som rada, že som si predošlú generáciu napokon nekúpila a po ďalšom roku mala príležitosť kúpiť ešte tenší iPod s lepšími funkciami.

Veľkou výhodou pre potenciálnych kupcov je určite obrovský výber z deviatich farieb. Aj farby sú trochu spiatočnícke – vrátili sa k pôvodným výrazným odtieňom. Na jednej strane sa mi tento krok páči, pretože tak ako biela farba je návratom ku klasike (napr. pri iPhone s 3G), tak aj výrazné či mierne krikľavé farby sú pri iPodoch ikonické.

Napriek veľkému výberu sa mi však menej saturované farby tučných iPodov páčili viac; menej farieb tiež pre mnohých určite znamenalo ľahšie rozhodovanie, no to je už skôr problém užívateľov ako Apple. Myslím, že väčšina nakoniec farbu aj tak zvolí po nahliadnutí do šatníku. V prípade nerozhodnosti odporúčam navštíviť predajne a farby si porovnať a zvážiť. Pre detailné porovnanie farieb nových iPodov nano so starými modelmi odporúčam článok na iLounge. Veľký rozdiel vo farebnosti však nenastal; v mojom prípade oranžová vyzerá takmer totožne, keď som ju porovnávala so starším iPodom shuffle – nová oranžová je trochu viac medená, ako tá predošlá.

Ďalšou výhodou nových iPodov nano je ich plne hliníkové telo, ktoré je veľmi odolné voči poškriabaniu a nárazom a ľahko sa čistí od nečistôt. Pri novej generácii sa teda už nemusíte obávať doškriabaného zadného krytu a púzdra sa z veľkej miery stávajú zbytočnosťou (aj v prípade displeja, o ktorom bude reč neskôr).

V porovnaní s iPodom classic je dotykové koliesko citlivejšie na dotyk (podľa iLounge ale na rozdiel od iPodov nano 3G citlivé omnoho menej) a Center Button viac nie je vypuklý smerom dnu. Celý iPod je vrátane displeja mierne zaoblený, čím sa pripája k dizajnu ostatných produktov (iPhone, MacBook, MacBook Pro/Air). Tlačidlo Hold sa nachádza v hornej časti nad displejom, vstup pre slúchadlá a Dock konektor v spodnej časti.

Rozmery iPodu nano sú pomerne malé – 90,7×38,7×6,2 mm a pri hmotnosti 36,8 g ho vo vrecku takmer ani necítite. Jednoducho povedané – je veľmi spratný.

Displej ostal oproti predošlej generácii nezmenený s veľkosťou 2 palce s LED podsvietením. Rozlíšenie je stále 320×240 pixelov. Farbám a kvalite nie je čo vyčítať; obraz je ostrý, farby sú výrazné. Narozdiel od ostatných modelov je však displej mierne zaoblený a zo skla, ktoré nielenže vytvára extra lesklý povrch, ale zaručuje odolnosť voči poškriabaniu povrchu, čo je pre mnohých užívateľov mimoriadne dôležitá vlastnosť. Spolu so sklom však prichádza aj častý problém „docapkaného“ displeja.

V mojom prípade po zhruba trojmesačnom používaní na displeji nie je vidieť žiadne viditeľné stopy po škrabancoch, tie, ktoré na ňom sú, vidieť skutočne asi len pod veľkou lupou. Apple si týmto určite získal u viacerých veľké plus. Zaoblenie a vysoký lesk však možno niekto bude považovať za určitú nevýhodu (aj keď osobne to ako problém vôbec nevidím). Pri veľkom svetle resp. natočení displeja do svetla sa vytvára svetelný odraz, no ani pri prezeraní videí nie je príliš viditeľný (záleží samozrejme aj na nastavení kontrastu). Vo všeobecnosti však displeju nie je čo vyčítať.

Akcelerometer – jeden veľký pomocník

Verím, že minimálne tí z vás, ktorí ste mali možnosť si vyskúšať iPod touch či iPhone, očarila vás funkcia akcelerometru. Otáčanie iPodu o 90° na rýchly prechod z menu do funkie CoverFlow je nie len praktické, ale omnoho rýchlejšie. Podobné a ďalšie funkcie už našťastie obsahuje aj iPod nano.

Prínos akcelerometru v nových iPodoch je bez pochýb jeho najvýraznejšou črtou oproti predošlým generáciám. Ak vlastníte niektorý starší model a akcelerometer nemáte, sami po chvíli uvidíte, ako veľmi vám táto funkcia začne chýbať. V mojom prípade je tak pri iPode classic, žiaľ, tieto modely na to zatiaľ asi nie sú stavané kvôli horizontálnemu položeniu displeja, pomerne veľkej hmotnosti a hardvérovému zloženiu. Je možné, že čas nahrá aj v ich prospech.

Aby som sa však presnejšie vyjadrila k novej funkcii: jej praktickosť napomáha pri rýchlej voľbe hudby, prípadne pri jej prehľadávaní, no využiteľná je aj pri novej hre Maze, ktorá je už priamo v iPode.

Príjemná je aj novinka „Shake to Shuffle“ čiže jednoduché potrasenie iPodom, ktorým vyvoláte náhodné poradie prehrávania piesní vo všetkých albumoch. Na túto funkciu naozaj treba iPodom zatriasť, takže sa nemusíte obávať jej spustenia v nechcených situáciach, dokonca ani pri športových výkonoch, napríklad pri behu. Opäť ide o milý bonus od Apple, ktorý je možno aj trochu vtipný. (Skúste si predstaviť cestovanie v MHD, kde všetci trasú iPodmi…)

Akcelerometer je využiteľný aj pri prehľadávaní fotografií, ktoré môžete otočením iPodu na stranu meniť z landscape view na portrait view a naopak. Nedá sa však využiť pri náhľade priečinkov, ktoré sú nastavené na sieťku 4×5 obrázkov.

Užívateľské rozhranie (UI)

Užívateľské rozhranie sa aj pri novej generácii iPodov nano prispôsobilo displeju, ktorý je tentokrát vertikálne orientovaný, prečo ho mnohí prirovnávajú k prehrávačom Zune. Preto sa pri voľbe zložiek Music, Videos, Podcasts a pod. náhľad album artworkov nachádza v spodnej časti displeja, nie na boku, ako to bolo pri minuloročných modeloch. Obrázky sú samozrejme menšie a plynule sa pohybujú sprava doľava.

Ďalšou malou zmenou oproti predošlým modelom je celková orientácia k tmavým farbám resp. sivo-čiernej, ktorú si všimnete pri prehrávaní piesní, prezeraní textov, alebo pri vyhľadávaní piesní. Tá je zase prispôsobená UI operačnému systému Mac OS X.

Žiaľ, s vertikálne orientovaným displejom sa stratilo zobrazovanie niektorých funkcií v pravej časti displeja, ako tak bolo napr. pri ekvalizéri. Ten stále nie je voľne nastaviteľný a mnohým tak dával aspoň prehľad o zmene toho-ktorého nastavenia.

Malou novinkou, ktorá prišla s iTunes 8 je vytráranie Genius Playlistov, ktoré vyvoláte stlačením a podržaním Center Buttonu nad piesňou, autorom alebo albumom. V menu sa tiež automaticky zobrazí možnosť prehľadávania ostatných albumov od hraného autora alebo prehľadávanie piesní v hranom albume. Ide o ďalší krok k rýchlemu výberu hudby, ktorý zvyšuje pohodlie používania. (Vytváranie Genius playlistov je najprv potrebné aktivovať v iTunes Library a mať vytvorený účet v iTunes Store.)

Ďalšou malou zmenou k lepšiemu je, že v hlavnom menu pri náhľade zložky Now playing sa aktuálne prehrávaná pieseň zobrazuje dolu na mieste album artworkov. Nemusíte teda už zložku otvárať na to, aby ste videli meno autora či názov album alebo piesne.

Užívateľské rozhranie inak v podstate neprešlo žiadnymi výraznými zmenami.

Audio a video kvalita

Keďže Apple od minulého roku nezmenil dodávateľa audio čipov a stále ním ostáva spoločnosť Cirrus, audio kvalita sa v žiadnom smere nezmenila. Ostáva teda len zopakovať to, čo už bolo povedané – zvuk je čistý, jasný a ostrý. Väčšina zdrojov uvádza, že nové iPody vo všeobecnosti patria k iPodom s najlepším zvukom, ide však o veľmi špecifické a subjektívne hodnotenie každého užívateľa. Pre zvýšenie zážitku z hudby sa však odporúča vymeniť priložené slúchadlá od Apple.

Pri porovnaní displejov iPodu classic a nového iPodu nano mám pocit, že nový nano má opäť trochu ostrejší obraz. Väčšou a viditeľnejšou zmenou je však celková farebnosť, ktorá je pri porovnaní u nových iPodov nano viditeľne viac modrá ako pri iPodoch classic, ktorá pôsobí viac fialovo. Tónovanosť si všimnete pri prehrávaní videí alebo porovnávaní album artworkov. Nedá sa však povedať, že ide o chybu. Biela farba v menu vám stále príde biela, pri porovnaní dokonca jasnejšia a „belšia“ ako pri starom modeli (samozrejme pri rovnakom nastavení jasu). Osobne sa mi zdá nový displej lepší ako starý.

Pri nepretržitom prehrávaní videa postačuje energia v batérii približne na 4 hodiny a 15 minút. Nepretržité audio až vydrží niečo nad 24 hodín, čím Apple spĺňa požiadavky na výkon batérie.

Hry

Hry v iPode nano sa príliš nezmenili a dve z troch ostali rovnaké – ide o Klondike a Vortex (popis tu). Nová hra Maze je malou „exkluzívkou“ pre iPod nano, pretože využíva spomínaný akcelerometer. Princíp hry je jednoduchý – guličku musíte cez prekážky nakláňaním iPodu za limitovaný čas dostať do viacerých cieľov resp. zbierať ďalšie guličky a vyhnúť sa bodom, ktoré vám z času oberajú. Žiaľ, 2-palcový displej je dosť malý a pokiaľ nesedíte na pokojnom mieste, hru si príliš neužijete. iPod touch, ktorý má 3,5-palcový displej, z podobných hier ponúka omnoho väčší zážitok.

Výhodou je, že ak ste si už zakúpili hry pre predošlé iPody nano 3G, iPod classic a video, sú kompatibilné aj s novým nanom. Momentálne je na výber 47 rôznych titulov od testov, hier The Sims, Monopoly až po rôzne športové hry.

Extras: Hodiny, stopky, kalendáre, poznámky, Nike + iPod set a ostatné

Zložka Extras je už typicky naplnená rôznymi možnosťami ako sú hodiny, stopky, kalendáre atď. Žiadne z týchto možností neprešli zmenami (teda okrem novo prispôsobeného UI).

V Hodinách si môžete nastavovať ľubovoľný počet hodín z rôznych časových pásem. Kalendáre, kontakty a poznámky stále nie je možné meniť interne; kalendáre je potrebné synchronizovať s iCal (Mac OS X) alebo Adress Book (Mac OS X a OS Win), v prípade poznámok iPod nastaviť na diskový mód (enable disk use). Ani alarmy, ktoré si môžete nastaviť ako budík, neprešli zmenou.

Stopky, podobne ako ekvalizér, sa po zmenení displeja viac nezobrazujú v pravej časti obrazovky ako pri predošlej generácii, nič iné sa na nich však nezmenilo. Novému displeju je však prispôsobený set Nike + iPod, ktorý pri behaní môžete nastaviť tak, aby sa displej zobrazoval vertikálne (defaultne) alebo horizontálne napravo alebo naľavo, čo je dobrá pomôcka pri používaní armbandov.

Záver

Nové iPody nano s čistým svedomím odporúčam každému, kto hľadá malý šikovný a ľahký prehrávač, do ktorého sa „aj niečo zmestí“. S veľkým výberom farieb si určite každý bude vedieť nájsť ten svoj, ktorý zodpovedá vlastnému štýlu.

Funkcie akcelerometru si sama neviem vynachváliť, aj keď ide v princípe o akýsi malý detail, ktorý však iPod nano posunul do celkom novej roviny. Vyriešil tak negatíva, ktoré som v závere pred rokom spomínala v recenzii na iPod classic – hudbu je možné meniť pohotovo aj spolu s možnosťou podržania Center Buttonu. Dokonca aj CoverFlow, ktorý aj po niekoľkých software updatoch pri iPode classic ostal pomerne pomalý, je v iPode nano takmer bleskurýchly.

Príjemnou funkciu sú aj Genius playlisty, ktoré môžete v iPode tvoriť za chodu a určite aspoň trochu zmenia alebo ovplyvnia spôsob počúvania vašej hudby. Užívateľské rozhranie, ktoré prešlo minimálnymi zmenami, audio a video kvalita ostali už klasicky veľmi dobré.

Zhrnula by som to teda asi takto – nové iPody nano sú určite vhodné pre každého, kto hľadá multimediálny prehrávač s pomerne veľkou kapacitou. Ak nad kúpou nového iPodu nano uvažujete dlhšie, rozhodne by som neváhala – nedostatky sú minimálne a celková funkcionalita ich vysoko presahuje.

Plusy

 • akcelerometer je definitívne najlepšou novou črtou iPodov nano; výrazne zvyšuje rýchlosť a pohodlnosť pri prehľadávaní hudby
 • nový displej je veľmi ostrý a má krásne jasné farby
 • sklenený povrch displeja zabraňuje jeho poškriabaniu
 • zadná časť viac nie je viac z leštenej ocele – iPody nano sú plne hliníkové a prakticky nepoškriabateľné, a teda nie je potrebné kupovať na ne ochranné obaly a púzdra
 • staré hry pre iPod classic/video a nano 3G sú s novými iPodmi nano kompatibilné
 • CoverFlow je neuveriteľne rýchly
 • okrem iPodu touch (2G), ktorý má integrovaný čip pre Nike+ ide o jediný model, ktorý podporuje behanie so sadou Nike + iPod

Mínusy

 • akcelerometer v niektorých prípadoch reaguje pomaly, najčastejšie pri vybraní piesní z CoverFlow, kedy nastane dlhá odozva, kým sa iPod dostane do menu prehrávanej pesničky; ak máte nastavenú príliš veľkú hlasitosť, účinok môže byť mierne nepríjemný
 • sklenený displej je náchylný k ohmataniu

Ceny iPodov nano (4G) s dvojročnou zárukou sa pohybujú okolo €152/4580 SKK za 8GB verziu a €202/6085 SKK za 16GB verziu. Ceny sa môžu u jednotlivých predajcov líšiť. Študenti môžu vo väčšine predajní na iPody uplatniť 5% študentskú zľavu.

komentárov
 1. myslim, ze slovne spojenie “plastovy pliesok” nie je uplne spravne, ale o to zabavnejsie :) inak celkom fajn recenzia.

  0
  0
 2. z tejto recenzie som sa bohužiaľ nedozvedel základnú vec na ktorú je mp3 prehrávač určený, a to je kvalita prehrávania hudby.

  0
  0
 3. to Tomas Drab:

  “Audio a video kvalita

  Keďže Apple od minulého roku nezmenil dodávateľa audio čipov a stále ním ostáva spoločnosť Cirrus, audio kvalita sa v žiadnom smere nezmenila. Ostáva teda len zopakovať to, čo už bolo povedané – zvuk je čistý, jasný a ostrý.”
  ???

  0
  0
 4. Par dni po vybaleni sa mi nejako zblblo menu. Zmyzli zaciatocne pismenka. Opravilo sa to az po update firmware cez itunes. Uvytal by som, keby to pri maximalnej hlasitosti hralo este hlasnejsie. Nepaci sa mi, ze k tomu treba instalovat do pocitaca iTunes. Inak je to fajn vec, lahko sa to ovlada. Ovladam to vo vacku prstom a ani to pri tom nemusim vyberat z vacku. Tych 8 GB co je napisane na obale, je realne o dost menej, ale aj tak sa tam zmesti vela veci.

  0
  0
 5. mam tento ipod ale cierny vyrobca uvadza ze baterka vydrzzi 24 pri prehravani hudby apri videu 4 hodiny..to je to podstatne menej…zalezi co orkem pocuvania hudby na nom robite…ak ho nekto ma chcem sa opytat ked mam zapnutu funkiu “cover flow” tak na vsetkych albumoch nemam covery aj ked som si ich tam cez itunes pridal..prote niektore sa mi zobrazili a niektore nie…a pritom najvecsie rozlisenie je tusim 300x300pix..neviete cim to je alebo nejaku radu ze ako by som to spravil aby tam boli vsetky covery…dik moc

  0
  0
 6. na amerických stránkach je limitovaná edícia červených Ipodov Nano a ako som sa dozvedela bohužiaľ v Europe ich vôbec nedostávajú. a stránka apple.com nemá ani dodávaciu krajinu slovensko a ani česko. škoda, červený sa mi zdal najlepší.
  Inak velká pochvala za recenziu, ja som si ho objednala teraz z internetu za cenu 119€ tak uvidíme či mi príde pretože zatial im nejako neverím. V podstate ma tá recenzia ešte utvrdila aby som si ho kúpila :) ďakujem

  0
  0
 7. ano aj mne sa paci tato recenzia…chcela by som sa spytat kde na nete sa da kupit a ci je to vybavenie v objednavke kompletne..dakujem

  0
  0
 8. ja tych ludi nechapem… nechapem vsetkych ludi ktori iPody a vsetky veci od Apple tak zboznuju.. v zivote si neodpustim ze som sa nechala ovplyvnit davom a kupila som si tento iPod… aj napriek tomu ze som ho kupila v tom najlacnejsou eshope za nejakych 140 eur.. oukej, hudobny prehravac, prehrava hudbu, beriem, to je zrejme zaklad. pardon ale za tu cenu by som od toho cakala omnoho viac. napr. som snad jedina co povazuje za bezne mat v hudobnom prehravaci nahravac hlasu a radio?? take tie uzasne doplnky ako stopky, kalendar a svetovy cas.. pekne, ale v zivote som to nevyuzila. a ten budik?? ten si ozaj mohli odpustit.. niekto sa snad zobudi na: píp píp?? zeby som to niekde dalo zmenit? ak ano, ospravedlnujem sa, ale nenasla som…. a co ma zabija najviac, iTunes, asi po mesiaci nervov som prisla ledva na to ako tam dam pesnicky – ano, mozno som sprosta ja ze sa v tom neviem zorientovat, ale preco preboha nemohli pre debilov urobit aby sa tam dali davat pesnicky normalne ako na USB??
  za taketo nic by som dala maximalne 50 eur… jaj ale vlastne, tych 100€ tam pridava asi ten obrazok okusaneho jablka na zadnej strane -_-”
  hladam, stale sa pokusam objavit tam nieco co ma prevedci ze si to tu cenu naozaj zasluzi, ale nemozem si pomoct, absolutne mi ako prehravac nevyhovuje. a ze vyber z 10 farieb?? kraaasa, ake zovnajsok je to posledne co ma trapi >.< moj zaver, Apple - nikdy viac. vdaka za skusenost, raz stacilo. ved ucim sa na vlastnych chybach.. a kupa tohto čuda bola fakt velka chyba... ano je mi jasne ze so mnou 95% ludi nebudem suhlasit, ale mala som potrebu to niekam napisat. aj ked... najskor to ani neuverejnite...

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.