Quick Look pluginy – rozšírenia pre rýchle náhľady súborov (MKV, InDesign, AI, EPS, QXP, ZIP, PKG…)

Quick Look patrí bez pochýb k revolučným funkciám Mac OS X Leopard, ktoré výrazne zrýchľujú každodennú prácu. Stačí stlačiť medzerník a približne do pol sekundy vidíte obsah súboru, na čo by ste kedysi museli spúšťať samostatnú aplikáciu. Občas sa však stane, že narazíte na súbor, ktorý Quick Look nepozná alebo nepodporuje a namiesto náhľadu sa objaví iba ikona s dátumom vytvorenia a veľkosťou súboru. Keďže Quick Look podporuje pluginy, nie je problém si nainštalovať podporu súborov s ktorými pracujete, a vyhnúť sa tak prázdnemu Quick Lookovému oknu. V nasledujúcom článku si ukážeme niekoľko najužitočnejších pluginov, povieme si ako sa inštalujú a kde je možné nájsť aj daľšie.

Folder Plugin (zdarma)

Quick Look folder

Ak ste čítali článok Petra Pavlíka plný tipov, tento plugin už máte určite dávno nainštalovaný. Tebti modul dovoľuje robiť náhľady zložiek, čiže ak chcete iba rýchlo prezrieť ich obsah, nemusíte zložku otvárať a potom znovu zatvárať. V náhľade uvidíte pri každom súbore alebo podpriečinku nachádzajúcom sa v zložke jeho ikonu, názov a údaje ako dátum vytvorenia, veľkosť a druh. Dajú sa zobraziť dokonca aj neviditeľné súbory. Dátum vytvorenia a poslednej zmeny zložky ako celku uvidíte v hlavičke.

Suspicious Package (zdarma)

S týmto modulom, skôr pre pokročilejších užívateľov, môžete jednoducho zobraziť obsah inštalačného PKG balíka, podobne ako aplikáciou Pacifist. Okrem toho, že zistíte kde a aké veci bude inštalovať, dozviete sa aj, či vyžaduje administrátorské heslo alebo reštart. Ak chcete po inštalácii PKG balíka spätne zistiť, aké súbory sa nainštalovali, prečítajte si aj článok Kde sa mi to nainstalovalo?.

BetterZIP (zdarma)

Quick Look BetterZIP

Pluginov, ktoré vám umožnia vidieť súbory v ZIP archíve je viac, BetterZIP však považujem za najlepší z nich. Prehľadné stromové zobrazenie dovoľuje prehliadať aj podpriečinky, na druhej strane, ak je ich veľa, môžete ich zatvoriť. Modul obsahuje rôzne nastavenia stĺpcov a zobrazovania. Okrem ZIP archívov podporuje aj TAR, GZip, BZip2, ARJ, LZH, ISO, CHM, CAB, CPIO, RAR, 7-Zip, DEB, RPM, StuffIt’s SIT, DiskDoubler, BinHex a MacBinary.

Matroska (mkv) (zdarma)

V tomto prípade sa nejedná o zásuvný modul, ale skôr o malý hack (v dobrom slova zmysle). Po upravení plist súboru QuickTime-u budete môcť „QuickLookovať“ obľúbené MKV videá. Keďže najprv musí byť schopný otvoriť matrosku samotný QuickTime, musíte mať nainštalovaný balík kodekov s názvom Perian.

FLV Video (zdarma)

Quick Look flv

S videom vo formáte FLV prichádzame v poslednom čase do styku celkom často. Jedná sa o formát, v ktorom sú uložené napríklad videá na stránkach ako YouTube či Vimeo a teda ak ich stiahnete, získate práve takýto súbor. Plugin mi nefungoval hneď na prvý krát (prehrával len zvuk), no po reštarte funguje korektne. Aj tento modul vyžaduje nainštalovaný Perian.

HD Quick Look ($ 3.99)

Plugin vám umožní zobraziť videá vo formáte AVCHD (MTS a M2TS), čo určite oceníte ak vaša kamera zaznamenáva video práve v tomto štandarde. Naneštastie dokáže zobraziť iba prvý snímok z videa, nie celé, čo však určite postačí aspon pre Cover Flow náhľady.

SneakPeek Pro ($ 19.95)

Quick Look SneakPeak Pro

Tento skutočne prepracovaný a patrične nacenený plugin vám umožní zobrazovať Adobe Illustrator, InDesign, InDesign XML Interchange, EPS a Freehand dokumenty. V CS3 a novších dokumentoch uvidíte okrem náhľadu aj použité fonty, obrázky a farby. Pred zaplatením máte možnosť skúšať 15 dní zdarna. Ak chcete ušetriť, môžete vyskúšať voľné pluginy na zobrazenie EPSIllustrator súborov, no ich prepracovanosť nedá porovnať so SneakPeekom.

QuarkXPress (zdarma)

Dovolí zobrazovať náhľady dokumentov z Quarku. Najlepšie si poradí s tými, ktoré boli vytvorené vo verzii 7.31 a vyššie, malý náhľad však zobrazí aj pri tých starších.

QLColorCode (zdarma)

Quick Look QLColorCode

Quick Look dokáže v štandardnej výbave zobraziť zdrojový kód v plaintexte, nie však s farebným odlíšením syntaxe. S modulom QLColorCode to už nebude žiaden problém. Podporované sú všetky rozšírené programovacie, skriptovacie a „značkovacie“ jazyky vrátane XML a plist súborov. Cez príkazový riadok môžete dokonca konfigurovať aj vzhľad pluginu (napríklad písmo a farebnú tému).

Záver

Pluginy sa inštalujú vložením súboru s príponou .qlgenerator do priečinku menoužívateľa/Li­brary/QuickLo­ok (ak táto zložka ešte neexistuje, vytvorte ju) prípadne do /Library/Quic­kLook, ak ich chcete nainštalovať pre všetky užívateľské účty globálne. Následne je potrebné Quick Look reštartovať, to docielite odhlásením sa a následným prihlásením (ak ste kamarát s Terminálom, postačí zadať qlmanage -r). Občas narazíte na modul, ktorý prichádza v samostatnom PKG balíku a nainštaluje sa sám, v tomto prípade vám starosť odpadá.

Tieto moduly nielen, že umožnia prehliadanie patričných súborov po stlačení medzerníka, no súbory tohto typu automaticky získajú aj ikonu s náhľadom (pokiaľ sa nejedná o plugin ako napríklad BetterZIP alebo Folder Plugin). Toto je veľmi užitočné pri prehliadaní súborov vo Finderi v zobrazení Cover Flow.

Okrem týchto pluginov existujú aj desiatky ďalších, ktoré pridávajú podporu pre iné formáty. Na download stránke Apple.com žiaľ kategória Quick Look modulov chýba, no ich listovaním sa zaoberajú rôzne iné stránky. Sú to QuickLookPlugin­s.comQLPlugins.com a aj keď nie sú triedené práve najlepšie, obsahujú veľké množstvo pluginov (hlavne QuickLookPlugin­s.com) a s trochou štastia nájdete podporu aj pre váš obľúbený formát. Ak nenájdete, a máte programátorské schopnosti, môžete sa pokúsiť pomocou tejto príručky od Apple napísať vlastný plugin.

komentárov
 1. Michal Ondrus: Nie. Program BetterZip stojí 19.90, Quick Look plugin je zadarmo. Zo stránky:
  These two buttons on the right (->) refer to my flagship product BetterZip. (Just in case you wonder.) The BetterZip Quick Look Generator on the other hand is free and can be downloaded here.

  0
  0
 2. Skvele veci povacsine az na jeden detail. Folder plugin by bol pre mna najvyuzitelnejsi keby sa nebyla klavesova skratka QL so spring loaded folder. Ked ho totizto naistalujem, nemozem otvarat zlozky medzernikom, ked na ne taham subor a cakat sa mi nechce.

  0
  0
 3. Vyborny prehlad, usetri dost casu.

  A vedeli by ste ako docielit aby mi dokumenty ktore nepozna otvoril ako text? Nieco ako funkcia View (F3) v Total Commanderi. Bolo by to velmi uzitocne.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.