Prvé dojmy zo Safari 4 beta – oplatí sa upgradovať? (tipy, úpravy nastavení, taby, 1Password)

Apple dnes uvoľnil betaverziu Safari 4. Najrýchlejší a najinovatívnejší prehliadač sveta prináša obrovské množstvo užitočných funkcií a rýchlejší engine. Browser je voľne stiahnuťeľný, pre Tiger, Leopard a Windows. Čo nové oproti Safari 3 ponúka? Oplatí sa upgradovať?

Top Sites

Táto novinka vám padne do očí asi ako prvá. Safari vždy miesto nového prázdneho tabu zobrazí výber najnavštevova­nejších stránok. Stránky sa vyberú pri prvom štarte automaticky, neskôr môžete výber upraviť presunutím alebo odstránením niektorej zo stránok, čim sa uvoľní miesto pre tú za ňou. Ak sa na stránke zmení alebo pribudne nový obsah, Top Sites vás na to upozorní modrou hviezdičkou v rohu (Safari sleduje RSS, čiže sa nemusíte báť, že bude stále dookola sťahovať veľké objemy dát). Na výber sú tiež tri veľkosti zobrazenia, ktoré zobrazia 6, 12 alebo 24 najnavštevo­vanejších stránok. Do panelu záložiek pribudlo tlačidlo, ktoré okamžite zobrazí Top Sites.

Veľmi podobnú funkciu poskytuje aj Opera (približne dva roky) a Chrome (odkedy vyšla prvá betaverzia, cca pol roka), čiže sa nedá povedať, že by Safari prinášalo niečo skutočne nové. Ako to však býva u Apple zvykom, tento variant je určite najestetickejší a najpraktickejší spomedzi konkurencie.

–Stránky do Top Sites manuálne pridávať nemôžete, existuje však trik, ktorým sa do dá docieliť. Otvorte TopSites.plist nachádzajúci sa v ~/Library/Safari/, a prepíšte hodnoty nachádzajúce sa pod kľúčom TopSites (za tip ďakujem Milanovi Mitkovi).– Stránky do Top Sites prídate stlačením tlačítka edit, napísaním URL do horného políčka a pretiahnutím ikony zemegule, ktorá sa v políčku nachádza medzi Top Sites (ďakujeme čitateľom).

Funkcia Top Sites v Safari 4  

Top Sites v Safari 4##Vyhľadávanie v histórii

V pravom dolnom rohu Top Sites okna je malé políčko Search History. Narozdiel od vyhľadávania v Safari 3, kde ste mohli vyhľadávať iba na základe URL a titulky, nové Safari ponúka aj fulltextové vyhľadávanie v obsahoch stránok. Vyhľadávanie fungovalo v mojich zbežných testoch výborne, táto funkcia však znamená, že browser bude musieť ukladať (indexovať) oveľa viac historických dát a tým zaberať miesto na disku.

K výsledom vyhľadávania sa zobrazia náhľady stránok v Cover Flowe. Kým Cover Flow vo Finderi je skôr „eye-candy“, pretože náhľad dostanete takmer rovnako rýchlo pomocou Quick Looku, v Safari ho považujem za skvelé vylepšenie, kedže častokrát podľa názvu neviete, či je to práve stránka, ktorú hľadáte, a vizuálny náhľad vám môže veľmi pomôcť. V Cover Flowe sa dajú zobraziť okrem histórie aj záložky. Treba upozorniť, že náhľad budete vidieť iba na tých stránkach, ktoré ste navštívili už so Safari 4, pretože Safari 3 ešte nahľady neukladalo.

Taby v Safari 4 a Safari 3  

Cover Flow zobrazenie histórie v Safari 4

Taby na vrchu okna

Safari postihla aj výrazná dizajnová zmena, Apple sa zrejme nechal inšpirovať prehliadačom Google Chrome, a taby premiestnil na vrch, čím ich zlúčil zo záhlavím okna (narozdiel od Chromu, v Safari sú zlúčené aj keď nemáte okno maximalizované). Aj keď sa mi spočiatku táto zmena veľmi nepozdávala, má praktické opodstatnenie, keďže dáva viac priestoru stránke (konkrétne o 21 riadkov pixelov). Pri dvojitom 30 palcovom displeji je to zrejme jedno, netbooky však majú často rozlíšenie iba 480 alebo 600 pixlov na výšku, a vtedy je vzácny každý riadok, ktorý sa ušetrí.

Apple tvrdí, že taby je možné veľmi jednoducho premiestňovať, skutočnosť je však taká, že je to o trošku zložitejšie ako v Safari 3. Kým v predošlej verzii ste mohli tab chytiť hocikde a začať posúvať, v Safari 4 ho musíte chytiť za malú rúčku (nachádzajúcu sa na pravom kraji), inak sa posunie celé okno. Rúčka sa zjaví automaticky, keď prejdete kurzorom nad tabom.

Menšie dizajnové zmeny sú aj inde. Celé okno Safari je o niečo svetlejšie ako predtým, a tlačidlá Stop/Refresh a Add Bookmark sú súčasťou URL políčka, čo prináša lepšiu integráciu, no zároveň to znamená, že sa nedajú samostatne odstrániť. Zakomponovanie tlačítka Refresh do URL políčka je rovnaké, ako môžeme vidieť v Safari na iPhone.

Ak sa vám taby na vrchu okna nepáčia, môžete obnoviť staré zobrazenie:

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4TabBarIsOnTop -bool NO
Taby v Safari 4 a Safari 3  

Vľavo Safari 3, vpravo nové Safari 4

Inteligentné vyhľadávacie a URL políčko

Taby v Safari 4 a Safari 3  

Inteligentné vyhľadávanie v Safari 4

Miernej úpravy sa dočkali aj tieto prvky. URL políčko svoje predpovede vizuálne rozdeľuje medzi položky zo záložiek, histórie a top hit, veľmi podobne ako spotlight. Enterom potvrdíte možnosť top hit (predtým ste Enterom potvrdili rozpísanú voľbu, na vybratie prvej predpovede ste museli stlačiť šípku dole).

Vyhľadávacie políčko taktiež vyhadzuje predpovede, nie však na základe už zadaných výrazov, ale pomocou služby Google Suggest. Pod týmito výrazmi sa nachádza história posledných vyhľadávaní.

Ostatné novinky

Safari obsahuje aj veľký počet iných vylepšení:

 • Najnovší Nitro engine pre JavaScript, ktorý JS procesuje údajne  až 30× rýchlejšie ako Internet Explorer 7 a 4× rýchlejšie ako Safari  3. Okrem toho renderuje rýchlejšie aj samotné HTML. Safari 4 prechádza ako  jediný browser testami acid3 na 100%.
 • Zoom teraz približuje celú stránku aj s bitmapami (bikubicky), nie len  text, čiže layout stránky sa pri zväčšení fontu nerozbíja.
 • Nová ochrana proti Phishingu a Malwaru vás varuje pred vstúpením na  nebezpečnú stránku (žeby sa začal Apple brániť proti narastajúcemu  počtu vírusov?).
 • Vynovené vývojárske nástroje vám pomôžu s debugovaním JavaScriptu  či optimalizovaním výkonu.
 • Trochu nepochopiteľnou zmenou pre mňa je, že Safari pre Windows už nemá  klasický Apple Look’n’Feel, ale štandardný Windows UI. Look’n’Feel v štýle  Apple zjednodušil switcherom prechod na Mac OS X, a taktiež robil  reklamu.
 • Mnohé iné nájdete v kompletnom zozname od  Apple.

Nevýhody a riešenia

Po niekoľkohodinovom používaní nového Safari sa mi nestalo, že by sa niektorá stránka načítala zle, aj keď som zaznamenal znaky nestability. Stability vyrieši čas a podrobné testy betaverzie, budem sa teda venovať veciam, ktoré sú zjavné už teraz.

 • Keď načítavate stránku v novom Safari, jediné čo určuje priebeh, je  malé koliesko na pravom okraji adress baru. Áno, žiadny modrý progressbar  v pozadí URL políčka, ako mali predošlé verzie. Prakticky nemáte ako  zistiť, či sa načítalo 10 %, 90 %, alebo či sa stránka „zasekla“.  Paradoxne, podľa zoznamu funkcií by progressbar zo Safari 3 mal byť  k diszpocícii, takže sa pravdepodobne jedná iba o chybu, ktorá bude  napravená. Riešenie: Do príkazového riadku vložte  nasledujúce dva príkazy:
defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeToolbarRedesign -bool NO defaults write com.apple.Safari DebugSafari4LoadProgressStyle -bool NO
 • Pri update zmizol 1Password plugin a pre plnú podporu zrejme bude treba  počkať na novú verziu softvéru 1Password.  Riešenie: –stiahnite upravený plist a vložte ho  do 1Password.app/Con­tents/Resources. Postup je priamo od výrobcu 1Password.  Plugin Safari AdBlock zostal aktívny aj po update a funguje ako má, čiže nie  všetky rozšírenia musia byť automaticky nefuknčné.– Najnovšia verzia  1Passwordu (2.9.9) už obsahuje podporu aj pre Safari 4 beta.
 • Po nainštalovaní nahradí Safari 3. Riešenie: Keď pred  inštaláciou odzálohujete staré Safari, môžete spúšťať obidve  simultánne, avšak tento postup nie je oficiálne podporovaný a môžu nastať  problémy.

Zhrnutie

Nové Safari prináša obrovské množstvo užitočných funkcií, ktoré určite stoja za to. Treba však pamätať, že štvorka je prvá betaverzia, a ešte nie je stabilná. Prípadne vám môže výrazne skomplikovať prácu znefunkčnením pluginov. Safari 4 môžete zadarmo stiahnuť zo stránok Apple, je dostupné pre Mac OS X Tiger (18 MB), Leopard (31 MB) aj Windows XP/Vista (25 MB). V prípade, že sa rozhodnete prejsť naspäť na Safari 3, stiahnuť si ho môžete tu: Tiger, Leopard alebo Windows.

komentárov
 1. nějak mi v něm blbne flash. oproti FF naprosto enormně vytěžuje cpu a mac potom topí jako kamna. nevím jestli to dělalo i Safari 3, ale tohle je dost velká tragédie
  jinak je ale super

 2. Cakal som, ze konecne pridaju aj moznost ulozenia aktualne otvorenych tabov a ich obnovu pri dalsom spusteni. Podla mna je to velmi uzitocna funkcia a skoda, ze ju Safari nativne nepodporuje.

 3. 1Pasword funguje aj bez zmeny plistu, staci si stiahnut najnovsiu verziu a v Preferences nastavit podporu Beta verzii. Mimochodom vacsinu zmien hodnotim velmi pozitivne, hlavne co sa tyka Tabov na vrchu (uz len kvoli tomu by som bol zacal pouzivat Chrome), ale urcite mi vadi nemoznost sledovat stav nacitania stranky a (zatial) absenciu Inquisitora.

 4. Tibor: Funkci obnovení tabů podporovalo i Safari 3.2. V menu dáš History -> Reopen All Windows From Last Session a máš přesně to, co chceš.

 5. Stránky se dají přidávat do “Top Sites” jednoduše. Přetáhněte ikonku stránky na které jste na “Desktop”, vytvoří to soubor “webloc” a poté otevřete “Top Sites”, klikněte na “Edit” a do “Top Sites” přetáhněte ten “webloc” soubor. Trochu složitý, ale lehčí než editovat plist.

 6. Me zase stve ze musim mit plugin jen pro automaticke zavreni okna pro stahovani. Hrozne mi vadi kdyz skonci stahovani a zustane mi tam to okenko a jen prekazi :) Je to uplna malickost a nechapu ze tam apple tu moznost neda. Nebo aspon o ni ja nevim jinak nez pres ten plugin a ten na Safari 4 nefunguje

 7. ked si v 1 password nastavite v updates ze chcete aj BETA verzie, tak najnovsia BETA verzia, tusim “2.9.9 beta-10” podporuje uz SAFARI 4 :)

 8. vojtacz: Skúste preskúmať nainštalované pluginy. Zaregistroval som mnoho ohlasov na konkrétne, ktoré v súčasnosti spôsobujú nestabilitu. Osobne nemám problémy, oproti Safari 3 je to zlepšenie o 300%.

  Tibor: Takáto možnosť je tam už dosť dlhý čas. Keď zatvárate browser, nechajte všetky taby otvorené a ukončite program File –> Quit alebo CMD+Q. Keď potom znovu otvoríte Safari, zvoľte voľbu History –> Reopen All Windows From Last Session. Voilá.

 9. mně fakt chybí možnost 3rd party pluginů. je třeba si uvědomit že browser se pomalu ale jistě stává nejdůležitější a nejpoužívanější aplikací v computeru, protože je bránou do internetu a online aplikací bude čím dál tím víc. je klidně možný že za 3 roky budeme mít v počítačích jen operační systém a browser. ale každýmu v browseru nějaká drobnost chybí, tak by bylo šikovný po vzoru Firefoxu umožnit určitou customizaci.

 10. „Trochu nepochopiteľnou zmenou pre mňa je, že Safari pre Windows už nemá klasický Apple Look’n’Feel, ale štandardný Windows UI. Look’n’Feel v štýle Apple zjednodušil switcherom prechod na Mac OS X, a taktiež robil reklamu.“
  Podle mě to reklamu nedělá, alespoň ne pozitivní. Uživatelům Windows, kteří nepracují s Mac OS X, jsou z něj přinejmenším zmatení. Tímhle se Safari pro Windows podle mě začne jevit jako normální prohlížeč, zatímco předtím to byl program OS X zkompilovaný pro Windows.

 11. prosim vas chcem sa spytat, viete mi niekto povedat preco v history nemam vobec ziadne top sites, a teda ani nemozem prehladavat historiu cez coverflow? neviem ci tam treba nieco nastavit alebo co…..mam windows..a okrem toho ze to vyzera otrasne oproti safari 3ke(btw teraz mam pocit akoby som prezeral stranky cez chrome) tak ani nejdu tie veci cez windows?..diky moc

 12. to Eten Cross: Cas kupit si Mac :) Mimochodom nahodil som to aj na Widle a Top Sites aj Cover Flow mi funguju bez problemov. Skusal som to na XP, mozno Win7 nie je podporovany.

 13. to Eten Cross: ale musi ist aj na windowse to cover flow a top sites..ved aj apple ma na stranke screenshot ze ako to vyzera ak mate windows xp……..ale mne sa to proste nezobrazuje…a nechapem preco…

 14. Najhodnotnejsou zmenou je minimalizacia ovladacich prvkov.. Konecne niekoho napadlo integrovat zalozky do predtym nevyuzitej hornej listy okna. Najma ked vacsina notebookov vratane 13″ ma vertikalne rozlisenie 800px a tam sa kazdy riadok navyse pocita.

 15. Hmm. Nechapem, preco sa vsetci vyrobcovia browserov musia po sebe opicit (momentalne je zda sa “in” mat taby navrchu). Sice chapem, ze url je specificka pre kazdy tab, a teda je logicke, ak sa nachadza pod tabom, ale potom podla rovnakej logiky bookmarky, ktore nie su specificke pre ziadny tab, by mali byt nad tab barom. Tym by sa zaroven vyriesil “problem” s presuvanim tabov (teraz treba chytit len v rohu tabu)….

  Inak este k pouzitelnosti “top sites” – je to praveze dost nestastne implementovane – ak chcem pridat nejaky site, musim zatvarat vsetky stranky, ktore mi to ponuka az kym nepride na rad stranka, ktoru chcem… tak tento sposob by som urcite nenazval “určite najestetickejší a najpraktickejší spomedzi konkurencie.”