Prvé dojmy zo Safari 4 beta – oplatí sa upgradovať? (tipy, úpravy nastavení, taby, 1Password)

Apple dnes uvoľnil betaverziu Safari 4. Najrýchlejší a najinovatívnejší prehliadač sveta prináša obrovské množstvo užitočných funkcií a rýchlejší engine. Browser je voľne stiahnuťeľný, pre Tiger, Leopard a Windows. Čo nové oproti Safari 3 ponúka? Oplatí sa upgradovať?

Top Sites

Táto novinka vám padne do očí asi ako prvá. Safari vždy miesto nového prázdneho tabu zobrazí výber najnavštevova­nejších stránok. Stránky sa vyberú pri prvom štarte automaticky, neskôr môžete výber upraviť presunutím alebo odstránením niektorej zo stránok, čim sa uvoľní miesto pre tú za ňou. Ak sa na stránke zmení alebo pribudne nový obsah, Top Sites vás na to upozorní modrou hviezdičkou v rohu (Safari sleduje RSS, čiže sa nemusíte báť, že bude stále dookola sťahovať veľké objemy dát). Na výber sú tiež tri veľkosti zobrazenia, ktoré zobrazia 6, 12 alebo 24 najnavštevo­vanejších stránok. Do panelu záložiek pribudlo tlačidlo, ktoré okamžite zobrazí Top Sites.

Veľmi podobnú funkciu poskytuje aj Opera (približne dva roky) a Chrome (odkedy vyšla prvá betaverzia, cca pol roka), čiže sa nedá povedať, že by Safari prinášalo niečo skutočne nové. Ako to však býva u Apple zvykom, tento variant je určite najestetickejší a najpraktickejší spomedzi konkurencie.

–Stránky do Top Sites manuálne pridávať nemôžete, existuje však trik, ktorým sa do dá docieliť. Otvorte TopSites.plist nachádzajúci sa v ~/Library/Safari/, a prepíšte hodnoty nachádzajúce sa pod kľúčom TopSites (za tip ďakujem Milanovi Mitkovi).– Stránky do Top Sites prídate stlačením tlačítka edit, napísaním URL do horného políčka a pretiahnutím ikony zemegule, ktorá sa v políčku nachádza medzi Top Sites (ďakujeme čitateľom).

Funkcia Top Sites v Safari 4

Top Sites v Safari 4##Vyhľadávanie v histórii

V pravom dolnom rohu Top Sites okna je malé políčko Search History. Narozdiel od vyhľadávania v Safari 3, kde ste mohli vyhľadávať iba na základe URL a titulky, nové Safari ponúka aj fulltextové vyhľadávanie v obsahoch stránok. Vyhľadávanie fungovalo v mojich zbežných testoch výborne, táto funkcia však znamená, že browser bude musieť ukladať (indexovať) oveľa viac historických dát a tým zaberať miesto na disku.

K výsledom vyhľadávania sa zobrazia náhľady stránok v Cover Flowe. Kým Cover Flow vo Finderi je skôr „eye-candy“, pretože náhľad dostanete takmer rovnako rýchlo pomocou Quick Looku, v Safari ho považujem za skvelé vylepšenie, kedže častokrát podľa názvu neviete, či je to práve stránka, ktorú hľadáte, a vizuálny náhľad vám môže veľmi pomôcť. V Cover Flowe sa dajú zobraziť okrem histórie aj záložky. Treba upozorniť, že náhľad budete vidieť iba na tých stránkach, ktoré ste navštívili už so Safari 4, pretože Safari 3 ešte nahľady neukladalo.

Taby v Safari 4 a Safari 3

Cover Flow zobrazenie histórie v Safari 4

Taby na vrchu okna

Safari postihla aj výrazná dizajnová zmena, Apple sa zrejme nechal inšpirovať prehliadačom Google Chrome, a taby premiestnil na vrch, čím ich zlúčil zo záhlavím okna (narozdiel od Chromu, v Safari sú zlúčené aj keď nemáte okno maximalizované). Aj keď sa mi spočiatku táto zmena veľmi nepozdávala, má praktické opodstatnenie, keďže dáva viac priestoru stránke (konkrétne o 21 riadkov pixelov). Pri dvojitom 30 palcovom displeji je to zrejme jedno, netbooky však majú často rozlíšenie iba 480 alebo 600 pixlov na výšku, a vtedy je vzácny každý riadok, ktorý sa ušetrí.

Apple tvrdí, že taby je možné veľmi jednoducho premiestňovať, skutočnosť je však taká, že je to o trošku zložitejšie ako v Safari 3. Kým v predošlej verzii ste mohli tab chytiť hocikde a začať posúvať, v Safari 4 ho musíte chytiť za malú rúčku (nachádzajúcu sa na pravom kraji), inak sa posunie celé okno. Rúčka sa zjaví automaticky, keď prejdete kurzorom nad tabom.

Menšie dizajnové zmeny sú aj inde. Celé okno Safari je o niečo svetlejšie ako predtým, a tlačidlá Stop/Refresh a Add Bookmark sú súčasťou URL políčka, čo prináša lepšiu integráciu, no zároveň to znamená, že sa nedajú samostatne odstrániť. Zakomponovanie tlačítka Refresh do URL políčka je rovnaké, ako môžeme vidieť v Safari na iPhone.

Ak sa vám taby na vrchu okna nepáčia, môžete obnoviť staré zobrazenie:

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4TabBarIsOnTop -bool NO
Taby v Safari 4 a Safari 3

Vľavo Safari 3, vpravo nové Safari 4

Inteligentné vyhľadávacie a URL políčko

Taby v Safari 4 a Safari 3

Inteligentné vyhľadávanie v Safari 4

Miernej úpravy sa dočkali aj tieto prvky. URL políčko svoje predpovede vizuálne rozdeľuje medzi položky zo záložiek, histórie a top hit, veľmi podobne ako spotlight. Enterom potvrdíte možnosť top hit (predtým ste Enterom potvrdili rozpísanú voľbu, na vybratie prvej predpovede ste museli stlačiť šípku dole).

Vyhľadávacie políčko taktiež vyhadzuje predpovede, nie však na základe už zadaných výrazov, ale pomocou služby Google Suggest. Pod týmito výrazmi sa nachádza história posledných vyhľadávaní.

Ostatné novinky

Safari obsahuje aj veľký počet iných vylepšení:

 • Najnovší Nitro engine pre JavaScript, ktorý JS procesuje údajne až 30× rýchlejšie ako Internet Explorer 7 a 4× rýchlejšie ako Safari 3. Okrem toho renderuje rýchlejšie aj samotné HTML. Safari 4 prechádza ako jediný browser testami acid3 na 100%.
 • Zoom teraz približuje celú stránku aj s bitmapami (bikubicky), nie len text, čiže layout stránky sa pri zväčšení fontu nerozbíja.
 • Nová ochrana proti Phishingu a Malwaru vás varuje pred vstúpením na nebezpečnú stránku (žeby sa začal Apple brániť proti narastajúcemu počtu vírusov?).
 • Vynovené vývojárske nástroje vám pomôžu s debugovaním JavaScriptu či optimalizovaním výkonu.
 • Trochu nepochopiteľnou zmenou pre mňa je, že Safari pre Windows už nemá klasický Apple Look’n’Feel, ale štandardný Windows UI. Look’n’Feel v štýle Apple zjednodušil switcherom prechod na Mac OS X, a taktiež robil reklamu.
 • Mnohé iné nájdete v kompletnom zozname od Apple.

Nevýhody a riešenia

Po niekoľkohodinovom používaní nového Safari sa mi nestalo, že by sa niektorá stránka načítala zle, aj keď som zaznamenal znaky nestability. Stability vyrieši čas a podrobné testy betaverzie, budem sa teda venovať veciam, ktoré sú zjavné už teraz.

 • Keď načítavate stránku v novom Safari, jediné čo určuje priebeh, je malé koliesko na pravom okraji adress baru. Áno, žiadny modrý progressbar v pozadí URL políčka, ako mali predošlé verzie. Prakticky nemáte ako zistiť, či sa načítalo 10 %, 90 %, alebo či sa stránka „zasekla“. Paradoxne, podľa zoznamu funkcií by progressbar zo Safari 3 mal byť k diszpocícii, takže sa pravdepodobne jedná iba o chybu, ktorá bude napravená. Riešenie: Do príkazového riadku vložte nasledujúce dva príkazy:
defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeToolbarRedesign -bool NO defaults write com.apple.Safari DebugSafari4LoadProgressStyle -bool NO
 • Pri update zmizol 1Password plugin a pre plnú podporu zrejme bude treba počkať na novú verziu softvéru 1Password. Riešenie: –stiahnite upravený plist a vložte ho do 1Password.app/Con­tents/Resources. Postup je priamo od výrobcu 1Password. Plugin Safari AdBlock zostal aktívny aj po update a funguje ako má, čiže nie všetky rozšírenia musia byť automaticky nefuknčné.– Najnovšia verzia 1Passwordu (2.9.9) už obsahuje podporu aj pre Safari 4 beta.
 • Po nainštalovaní nahradí Safari 3. Riešenie: Keď pred inštaláciou odzálohujete staré Safari, môžete spúšťať obidve simultánne, avšak tento postup nie je oficiálne podporovaný a môžu nastať problémy.

Zhrnutie

Nové Safari prináša obrovské množstvo užitočných funkcií, ktoré určite stoja za to. Treba však pamätať, že štvorka je prvá betaverzia, a ešte nie je stabilná. Prípadne vám môže výrazne skomplikovať prácu znefunkčnením pluginov. Safari 4 môžete zadarmo stiahnuť zo stránok Apple, je dostupné pre Mac OS X Tiger (18 MB), Leopard (31 MB) aj Windows XP/Vista (25 MB). V prípade, že sa rozhodnete prejsť naspäť na Safari 3, stiahnuť si ho môžete tu: Tiger, Leopard alebo Windows.

komentárov
 1. nějak mi v něm blbne flash. oproti FF naprosto enormně vytěžuje cpu a mac potom topí jako kamna. nevím jestli to dělalo i Safari 3, ale tohle je dost velká tragédie
  jinak je ale super

  0
  0
 2. Cakal som, ze konecne pridaju aj moznost ulozenia aktualne otvorenych tabov a ich obnovu pri dalsom spusteni. Podla mna je to velmi uzitocna funkcia a skoda, ze ju Safari nativne nepodporuje.

  0
  0
 3. 1Pasword funguje aj bez zmeny plistu, staci si stiahnut najnovsiu verziu a v Preferences nastavit podporu Beta verzii. Mimochodom vacsinu zmien hodnotim velmi pozitivne, hlavne co sa tyka Tabov na vrchu (uz len kvoli tomu by som bol zacal pouzivat Chrome), ale urcite mi vadi nemoznost sledovat stav nacitania stranky a (zatial) absenciu Inquisitora.

  0
  0
 4. Tibor: Funkci obnovení tabů podporovalo i Safari 3.2. V menu dáš History -> Reopen All Windows From Last Session a máš přesně to, co chceš.

  0
  0
 5. Stránky se dají přidávat do “Top Sites” jednoduše. Přetáhněte ikonku stránky na které jste na “Desktop”, vytvoří to soubor “webloc” a poté otevřete “Top Sites”, klikněte na “Edit” a do “Top Sites” přetáhněte ten “webloc” soubor. Trochu složitý, ale lehčí než editovat plist.

  0
  0
 6. Me zase stve ze musim mit plugin jen pro automaticke zavreni okna pro stahovani. Hrozne mi vadi kdyz skonci stahovani a zustane mi tam to okenko a jen prekazi :) Je to uplna malickost a nechapu ze tam apple tu moznost neda. Nebo aspon o ni ja nevim jinak nez pres ten plugin a ten na Safari 4 nefunguje

  0
  0
 7. ked si v 1 password nastavite v updates ze chcete aj BETA verzie, tak najnovsia BETA verzia, tusim “2.9.9 beta-10” podporuje uz SAFARI 4 :)

  0
  0
 8. vojtacz: Skúste preskúmať nainštalované pluginy. Zaregistroval som mnoho ohlasov na konkrétne, ktoré v súčasnosti spôsobujú nestabilitu. Osobne nemám problémy, oproti Safari 3 je to zlepšenie o 300%.

  Tibor: Takáto možnosť je tam už dosť dlhý čas. Keď zatvárate browser, nechajte všetky taby otvorené a ukončite program File –> Quit alebo CMD+Q. Keď potom znovu otvoríte Safari, zvoľte voľbu History –> Reopen All Windows From Last Session. Voilá.

  0
  0
 9. mně fakt chybí možnost 3rd party pluginů. je třeba si uvědomit že browser se pomalu ale jistě stává nejdůležitější a nejpoužívanější aplikací v computeru, protože je bránou do internetu a online aplikací bude čím dál tím víc. je klidně možný že za 3 roky budeme mít v počítačích jen operační systém a browser. ale každýmu v browseru nějaká drobnost chybí, tak by bylo šikovný po vzoru Firefoxu umožnit určitou customizaci.

  0
  0
 10. „Trochu nepochopiteľnou zmenou pre mňa je, že Safari pre Windows už nemá klasický Apple Look’n’Feel, ale štandardný Windows UI. Look’n’Feel v štýle Apple zjednodušil switcherom prechod na Mac OS X, a taktiež robil reklamu.“
  Podle mě to reklamu nedělá, alespoň ne pozitivní. Uživatelům Windows, kteří nepracují s Mac OS X, jsou z něj přinejmenším zmatení. Tímhle se Safari pro Windows podle mě začne jevit jako normální prohlížeč, zatímco předtím to byl program OS X zkompilovaný pro Windows.

  0
  0
 11. prosim vas chcem sa spytat, viete mi niekto povedat preco v history nemam vobec ziadne top sites, a teda ani nemozem prehladavat historiu cez coverflow? neviem ci tam treba nieco nastavit alebo co…..mam windows..a okrem toho ze to vyzera otrasne oproti safari 3ke(btw teraz mam pocit akoby som prezeral stranky cez chrome) tak ani nejdu tie veci cez windows?..diky moc

  0
  0
 12. to Eten Cross: Cas kupit si Mac :) Mimochodom nahodil som to aj na Widle a Top Sites aj Cover Flow mi funguju bez problemov. Skusal som to na XP, mozno Win7 nie je podporovany.

  0
  0
 13. to Eten Cross: ale musi ist aj na windowse to cover flow a top sites..ved aj apple ma na stranke screenshot ze ako to vyzera ak mate windows xp……..ale mne sa to proste nezobrazuje…a nechapem preco…

  0
  0
 14. Najhodnotnejsou zmenou je minimalizacia ovladacich prvkov.. Konecne niekoho napadlo integrovat zalozky do predtym nevyuzitej hornej listy okna. Najma ked vacsina notebookov vratane 13″ ma vertikalne rozlisenie 800px a tam sa kazdy riadok navyse pocita.

  0
  0
 15. Hmm. Nechapem, preco sa vsetci vyrobcovia browserov musia po sebe opicit (momentalne je zda sa “in” mat taby navrchu). Sice chapem, ze url je specificka pre kazdy tab, a teda je logicke, ak sa nachadza pod tabom, ale potom podla rovnakej logiky bookmarky, ktore nie su specificke pre ziadny tab, by mali byt nad tab barom. Tym by sa zaroven vyriesil “problem” s presuvanim tabov (teraz treba chytit len v rohu tabu)….

  Inak este k pouzitelnosti “top sites” – je to praveze dost nestastne implementovane – ak chcem pridat nejaky site, musim zatvarat vsetky stranky, ktore mi to ponuka az kym nepride na rad stranka, ktoru chcem… tak tento sposob by som urcite nenazval “určite najestetickejší a najpraktickejší spomedzi konkurencie.”

  0
  0
 16. Nevie niekto ci sa da obnovit vo windowse povodny Look´n´Feel ako bol v Safari 3? Ten novy nativny sa mi vobec nepaci :-( Inac je Safari 4 o poznanie rychlejsie :-))

  0
  0
 17. Technici z Coupertina zjavne este nemaju uplne hotovu synchronizaciu s multitouch trackpadom od noveho macbooku. Citlivost je ovela vyssia a to napriklad znemoznuje zoomovanie. Na safari 3 sa text krasne pomaly zvacsoval/zmensoval, na safari 4 vam to skoci rovno na font 36 a zbohom..

  0
  0
 18. mne praveze trojka vobec neotvarala ani youtube, ani gmail a ani facebook. a niekedy si len tak nahodne vybrala stranku a tu neotvorila. tu sa zda, ze vsetko fici ako ma. taby hore su ok. nepaci sa mi ale, ze ked su otvorene len dva alebo tri, su natiahnute na celu sirku okna. zda sa mi to vtedy dost neprehladne.
  takisto prvy tab nalavo by mohol byt nejako oddeleny od tlacitok okna.

  0
  0
 19. Anatoli Papirovski: To, čo popisujete, je IMO obyčajné otvorenie webovej lokality a následné zaradenie do top je rovnaké, ako keby ste túto adresu zadali do url vstupu. Nerieši to napríklad problém banned sites. Každopádne, niektorým to môže vyhovovať aj tak…

  0
  0
 20. Idem to hneď otestovať, zaujíma ma či aj Safari 4 beta bude mať problémy s držaním session na Facebooku.

  A keďže si aj ja chcem zamudrovať a zdvihnúť ego, podobne ako zástupy diskutujúcich predomnou, odkazujem Tiborovi: History -> Reopen All Windows From Last Session. Alebo tak nejak, to je jedno… :-)

  0
  0
 21. Banned sites? Mám strach, že nevím o čem mluvíte. :-/ A nechápu proč můj způsob je horší než se patlat v .plist, rozhodně lehčí pro normální uživatelé, co si chtěji “customize” svoje “Top Sites”.

  0
  0
 22. No pouzivam Safari teprve par hodin, takze jeste nemuzu poradne soudit. Stabilita a tak zatim v pohode, akorat pro nekoho, kdo otevira nove taby mysi, tak musi byt to umisteni vpravo nahore docela nesikovne. Samozrejme nejjednodussi je klavesova zkratka…

  0
  0
 23. S Vašim spôsobom nemám žiadny problém. Len som chcel všeobecne vysvetliť, ako funguje: pretiahnutím linku do Safari ho vlastne iba otvoríte a Top Sites ho pridá rovnako, ako by ho pridalo ak by ste sa na danú url navigovali manuálne cez url input.

  Banned sites – ak raz nejakú stránku v Top Sites odkafrujete X-kom, podľa mojich informácií neexistuje iný spôsob, ako ju tam pridať bez toho, aby ste ju najskôr odstránili v spomínanom pliste z banned sites.

  Viac som o tomto napísal tu: http://tinyurl.com/bgy4m6

  0
  0
 24. Peter Lachky:problem safari s neudrzanim session na facebooku je v tom, ze si zaroven cez adium prihlaseny do Facebook messengeru. cize ked ten ucet v adium vypnes, malo byt to uz slapat v pohode.

  0
  0
 25. Postrehol som jednu chybicku… na najnovsom MB je zvacsovanie na touchpade v Safari 4 (v zakladnom nastaveni) takmer nepouzitelne.. bud sa zvacsi uplne na maximum alebo naopak na minumum.

  0
  0
 26. No ale ted jsem si uvedomil, ze opravu zmizel modry progress bar v adresovem radku, to me teda docela mrzi. Jak mam poznat kolik stranky je uz nacteno?

  0
  0
 27. to: samuel -řešení je uvede v článku .. terminal a doněj dát tento zápis:
  _________

  defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeToolbarRedesign -bool NO
  defaults write com.apple.Safari DebugSafari4LoadProgressStyle -bool NO
  __________
  a proužek načítání je zpět + icona “obnovení stránky” je také z toolbaru “uvolněna” jako tlačítko k umístění volně k dispozici

  .. na 100x spuštění safari 4x pád, tj. na betu velmi solidní výkon – super a bravo

  jinak moc se mi líbí:
  – rychlost – jako dlouholetý uživatel opery musím říct : safari4beta je skvělá – bez konkurence a to jak ve flashi, v javascriptu tak i v celkové rychlosti načítání webu – acid3 bez diskuze
  – zatížení cpu – minimální, bez záseků-výkyvů
  – taby nahoře – skvělé využití místa
  – historie v coverflow a rychlé vyhledávání v historii je super, jen škoda, že nejde historie umístit na bookmarks bar, bylo by bezva – na jedno kliknutí procházet historií v coverflow
  -top sites – bezva i s tím trikem ukládání tabů přes plochu

  z mínusů snad jen:
  – schází mi možnost dvojklikem vedle záložky otevřít novou práznou( jako u verze 3), ale najíždět na plusko pro novou záložku není zas tak hrozné, to rozdejchám
  – gesta myši
  – show all bookmarks bych si přál, aby, když jej nechám otevřené, tak aby tak i zůstalo
  – mail bych měl rád integrovaný po vzoru opery, ale to jsou v podstatě jen drobnosti

  celkově hodnotím Safari4 betu opravdu kladně a mám z ní radost – teda na macku, jak to chodí na win nevím, ale když jsem používal win tak mi safari ani iTunes nebavily – na macku je to jiné kafe.. mírně OT: používám jako default operu, -pro firebug atd.firefox – každý prohlížeč má svá + .. explorer pouštím jenom v práci na win mašinách a návrat z exploreru a to i z verze pro – k safari na macku je vždy úleva a pohoda.. Safari4beta mi zatím baví – ostatně jako celý mac – zlatý switch

  0
  0
 28. Samuel Gordon: Tak si ho znovu aktivujte. ;-)

  $ defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeToolbarRedesign -bool NO

  $ defaults write com.apple.Safari DebugSafari4LoadProgressStyle -bool NO

  0
  0
 29. skusam, nie je to zle par drobnosti je nevychytanych…najviac mi vadi ze na mojom x31 nefunguje ani v tejto verzii scrool stranky cez ovladac mysi na keyboarde

  0
  0
 30. Co sa tyka novej v. 4, dost ma vytaca ze nemozem dat taby dole jednoduchsie – zrejme to neskor pridaju. Miesta viac nepotrebujem, a stava sa mi, ze ked sa ponahlam kliknem mimo. Okrem toho ked potrebujem rychlejsie prehliadat obsah roznych webov, musim ist uplne hore co je par px (3x tolko:) navyse, potom opat dole > scroll, a opat hore.

  Dalsi bug co som nasiel, a preco som musel 4rku dat hned dole, je ze mi v urcitych online apps nesiel “upoload” (browse) button. Menovite na Basecampe, co je celkom pruser :) Ide to len ak file dropnete na upload areu, ak by mal niekto podobny problem a chcel by si 4ku nechat :)

  Inak rychlost a stabilita za tie 2-3h bola super – ziadne vaznejsie problemy, kazdopadne sa tesim na ostru v. :D

  0
  0
 31. Safari 4, veľmi efektné nové prostredie, Top Sites omnoho efektívnejšie než Opera Speed dial alebo Google Chrome recent pages. Často používaný plugin Glims – http://www.machangout.com/ aktualizoval pre Safari 4, 1Password tiež. Taktiež už aktualizoval plugin Keywurl, umožnujúci v Safari vyhľadávať priamo z adresného riadka (like Google Chrome).

  Len tak ďalej!

  0
  0
 32. mne osobne dost chyba to ze neukazuje kolko stranky uz ma nacitanej :(…..vlastne vo win mi celkovo chyba ten mac os look co malo stare safari , inak
  co sa tyka funkcii je to super prehliadac , navyse sa mi zda ze ide o fakt o cosi rychlejsie ako firefox alebo opera .

  0
  0
 33. Nenapadlo někoho, že Cover Flow history bude zabírat dost paměti? vždyť na každý reload bude ukládat nový obrázek!!! Jaký na to máte názor??

  0
  0
 34. Filip Bačák by si mal pozrieť niečo o Core Image a pred pokusom o rozpútanie búrlivých dohadov učiniť sledovanie a merania.

  0
  0
 35. Bepo: Snapback pravedpodobne z pôvodného stavu zmenili na snapback pre Google vyhľadávanie. Dajme tomu, že dáte vyhľadávať slovo apple cez Google vstup (vpravo od url, aby bolo jasné), prejdete na výsledky vyhľadávania a idete cez ne na stránku apple.com. Keď však zistíte, že by Vám viac vyhovoval 5. výsledok – na Wikipedii – existuje možnosť kliknúť na snapback – rovnaký znak, ako v Safari 3, avšak v pravej časti Google vstupu.

  Celkom fajn, aj keď to šetrí iba jedno stlačenie enter. :)

  0
  0
 36. Oplatí sa upgradovať!!
  Po stiahnutí okamžite funkčný. Na trojke mi vadilo len to “zväčšovanie” stránky, keďže nie vždy mám na očiach okuliare. Ale tu je to už vyrišené super.

  0
  0
 37. po polhodine surfovania mi pride nove usporiadanie tab-ov pekne hlupe. a ani argumenty pre netbooky tak celkom neplatia, lebo staci, ak budete mat aktivovany bookmark bar a menu panel tak uz je to hned vacsie.
  imho, graficke spracovanie programu nestoji ani za deravy gros.
  pekne krasne sa vraciam spat k safari3

  0
  0
 38. Top sites sa daju editovat rucne uplne jednoducho. Staci prejst do Edit rezimu, do policka s adresou napisat adresu a potom uz len pretiahnut ikonku zemegule z address bar na nejaku poziciu v top sites.
  Dalej tu niekoho rozculovali taby hore, lebo to mal behania mysou na prepinanie tabov. No v apple asi objavili ameriku, ale safari je posledny prehliadac, ktory uz dokaze prepinat taby kedykolvek pomocou ctrl+tab (applovske ctrl, nie cmd). Doteraz to fungovalo len cez cmd+shift+sipky vlavo a vpravo, ale pri editovani textovych poli to tieto skratky samozrejme ignorovalo. Takze safari je konecne pre mna pouzitelne.

  0
  0
 39. neviem ci to tu niekto pisal, ale nove safari nevie otvorit pdf ako safaro 3. pdf sa da len stiahnut cez download linked file, ale ziaden preview ako v minulosti. priamo link neotvori v novom okne pokial si to pdf nestiahnete.

  0
  0
 40. aj mne to otvara vpohode tie pdf….ale nejde mi prihlasit do facebooku a ani na gmail…cim to je?niekomu ide to niekomu nejde toto…od coho to zavisi?

  0
  0
 41. Mňa veľmi sklamalo, že už to nie je v štýle Look´n´Feel! Bol som taký hrdý, že na Windowse to vizerá ako na Macu a takto ma sklamali. Fakt to vizerá ako obyčajný prehliadač a nie ako od Apple. Ak niekto príde na to ako sa to dá zmeniť na Look´n´Feel, tak prosím napíšte.

  0
  0
 42. to bohem:
  bud tomu Terminalu nerozumiem, alebo mi to nefunguje. Chcel som si obnovit ten modry pruzok, tak som zadal prikaz, ktory uvadzas, a nic.

  0
  0
 43. to Ayco: vrátit do ard. řádku modrý proužek načítání stránky:
  příkaz do terminálu:

  defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeToolbarRedesign -bool NO
  defaults write com.apple.Safari DebugSafari4LoadProgressStyle -bool NO

  funguje to bezproblému, uvedený příkaz máš v článku i v komentářích..

  0
  0
 44. automaticke zatvaranie downloads okna ako aj znovuotvorenie novyx session a mnoho inyx veci riesi aplikacia Glims.

  0
  0
 45. Tak to konecne funguje aj mne. Asi bol v tom riadku daky preklep, lebo mi to dlho vyhadzovalo hlasku, ze NEOCAKAVANY PRIKAZ, ale potom som skopiroval prikazy z clanku NEVYHODY A RIESENIA na tejto stranke, a ten to vsetko spustil.
  Takze diiiiiiiiiiiiik

  0
  0
 46. ja mám skôr rozporuplné dojmy z tejto bety – oproti v3 o dosť pomalšia (testovaná na novom iMac 2,93 GHz / 4 GB RAM) – načítanie stránok, beh samotnej aplikácie, top sites ani nehovorím) – mal som dojem akoby to bežalo na G3, reštart, opakovaná reinštalácia – stále to isté, už som späť na v3 – verím, že ide len o nejaký problém v bete

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.
Gemini
pokračovanie článku

Kto prinesie vyspelú AI na iOS 18? Apple to nebude

Koncom minulého roka sa objavila správa, podľa ktorej Apple plánuje priniesť rozšírenú AI funkcionalitu na iPhone a ďalšie zariadenia. Výraznou premenou by si mala prejsť Siri, digitálna asistentka, ktorá už skôr zaostávala za konkurentmi, vo svete GPT je však ešte archaickejšia.