Najnovší Internet Explorer 6 vo Windows Mobile vs. Safari v iPhone

Spoločnosť Palm začala v USA v spolupráci s operátorom Sprint ponúkať k paušálom svoj smartphone Palm Treo Pro. Toto zariadenie obsahuje najnovší operačný systém Windows Mobile od spoločnosti Microsoft, v ktorom je obsiahnutá aj posledná verzia prehliadača Internet Explorer 6 Mobile.

Napriek tomu, že Windows Mobile je korporátne orientovaný systém pre manažérov a podnikateľov, je zložité skrývať sa v otázke užívateľského rozhrania za túto cieľovú skupinu zákazníkov. Internet Explorer 6 Mobile je ovládaním aj rozhraním oproti Mobile Safari v iPhone niekoľko rokov pozadu, bez ohľadu na použitie multitouch technológie alebo stylusu.

Videorecenziu publikoval server www.treocentral.com, ukážka prehliadača IE6 začína v čase 3:20.

Nie je teda vôbec prekvapujúce, že spoločnosť Palm so systémom Windows Mobile sa nedokáže presadiť v aktuálnom konkurenčnom prostredí a preto pripravuje v najbližších mesiacoch uvedenie telefónu Palm Pre s vlastným systémom WebOS, na ktorom pracovala od roku 2008. Na tomto zariadení a operačnom systéme participovali aj bývalí programátori zo spoločnosti Apple (dnes pracujúci pre Palm) a je to samozrejme v mnohých detailoch zreteľné.

Zatiaľčo systém Android od Google nezískal takmer žiadnu podporu výrobcov mobilných telefónov, Palm Pre s WebOS urobil na investorov aj bežných užívateľov taký dojem, že hodnota akcií spoločnosti Palm okamžite vzrástla v priebehu niekoľkých týždňov až šesťnásobne.

Dôvod, prečo informujeme aj o Windows Mobile je poukázanie na problém konkurenčného prostredia. Pokiaľ má Apple stabilnú a neohroziteľnú pozíciu, má zároveň väčšiu flexibilitu v cenovej politike a s inováciami sa nemusí príliš ponáhľať. V prípade tejto spoločnosti to zatiaľ nie je pravidlom, keďže neexistuje referenčný produkt (iPod sa zatiaľ vyvíja pozitívne – touch), ale podľa princípu fungovania ekonomiky je táto polemika oddôvodnená.

Ďalší potencionálny problém spočíva v spolupráci medzi výrobcom HTC a spoločnosťou Microsoft. HTC, ako výrobca kvalitných high-end business zariadení, predajom svojich produktov alokuje až 80% trhu s Windows Mobile. Pokiaľ aj HTC opustí z vyššie zmienených dôvodov po uplynutí doby zmluvného vzťahu systém Windows, Microsoft môže pravdepodobne „zabaliť“ svoje podnikateľské aktivity v sfére mobilných zariadení. Microsoft, spoločnosť prakticky s neobmedzenými HR zdrojmi, paradoxne žiaľ zatiaľ nepreukázala schopnosť inovovať v tomto odvetví, čo je len na škodu aj pre majiteľov telefónov iPhone.

Ako server zameraný na značku Apple sa tešíme aj na zariadenie Palm Pre. Napriek absencii skutočného SDK je to jediný konkurent, ktorý inžinierov v Apple aspoň trochu „zahrial“ v negatívnom slova zmysle, čo sa určite prejaví na zvýšenej kvalite produktov oboch strán. Nie je totiž výsadou, že iPhone je zariadenie len pre štýlových teenagerov. Používajú ho paradoxne aj profesionáli a manažérske tímy, ktorých biznis stojí výhradne na programovaní pre Windows platformu. Medzi Palm Pre a iPhone teda vzniká prienik, ktorý zúžitkujú jedine zákazníci.

komentárov
 1. no, akcie Palm (podla Bloomberg): pred rokom cca $5, niekedy na konci septembra $8, v decembri prepad pod $2, vo februari max $9 a dnes tak dobrych $6. kde tam je sestnasobny narast?

  0
  0
 2. Faktická: nepodceňujte Androida – on vpodstatě byl uveden jen od Google pro výrobce telefonů (s jedním ukázkovým telefonem). Dnes si jej výrobci telefonů ošahávají a zkoušejí implementovat do svých nových telefonů. T.j. jeho reálné nasazení teprve přijde.

  0
  0
 3. alex.botev:

  – 5. december 2008: 1,42 USD za share
  – 12. februar 2009 8,98 USD za share

  CCA šesťnásobok v priebehu 10 týždňov. Úlohu v tom však samozrejme určite zohrali aj iné faktory.

  0
  0
 4. Nezdá se vám, že je trochu přehnané hned za vším hledat kopírování od Applu? /i když občas je to odůvodněné..
  No offense :-)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.